Milarepa

Milarepa https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31671/milarepa-31671.jpg 5 163 31

Románové zpracování pohnutých životních osudů tibetského mudrce a národního hrdiny Milarepy, který žil na přelomu 11. a 12. století, patří k vrcholům Tomášovy slovesné tvorby. Autor vychází z poměrně strohého podání Milarepova životopisu jeho žákem lamou Räčchungem a s pozoruhodnou literární invencí jej rozvíjí do kompaktního a působivého románového tvaru.... celý text

Klamm
30.11.2023 4 z 5

Nějak se mi nedařilo se do příběhu ponořit. Občas se mi vybavoval pocit, jako když jsem předčítal večer před spaním dětem pohádky s duchovním poučením, kde všechno zlé je k něčemu dobré...
Možná jsem si měl tento román přečíst před 25 lety, kdy jsem byl naukou Eduarda Tomáše silně ovlivněn a ještě nebyl tak zahlcen kdejakým balastem. Tehdy by to byla asi trefa do černého. Nu což, pozdě bycha honiti.
Ale i tak to bylo příjemné setkání a seznámení se s Milarepovým životem a připomenutí si Eduarda Tomáše.
70%

Pablo70
02.09.2023 4 z 5

Nakonec tam řekli, co se dalo tušit : autor se s Milarepou ztotožnil (dosáhl i jeho osvícení?). Když jsem přečetl, co vše musel Milarepa vytrpět, než došel osvícení, bylo mi jasné, že to je naprosto nemožné něco takového opakovat.
Poznání - Láska není jen o tom, koho milujeme. Je především v nás samotných.
Tak se to tam píše a je to hluboká pravda.

Minagon
14.12.2022 5 z 5

Nádherný příběh, velice čtivě napsaný. Doporučuji.

marcela3655
07.09.2022 5 z 5

Moc líbila doporučuji

PohadkyNovyVek
26.10.2020 2 z 5

Z knih duchovně-mysticko-náboženských, které jsem četl, mi tahle v paměti utkvěla jako spíše nezáživná. Poměrně detailní ohledně všelijakých rituálů a asketických praktik, co si tak vzpomínám, ale vlastně si už ani moc nevzpomínám.. ;)

Chíra
08.10.2020 5 z 5

Krásně čtivý příběh doplněný spoustou detailů a mouder, které vedou čtenáře k zamyšlení. Nebral bych vše úplně doslovně, spíše bych na knihu pohlížel, jako na poučnou pohádku z východu.

lencin
27.08.2020 5 z 5

"Tuto knihu připisuji nejvyšší Pravdě, Lásce a Milosrdenství."
Zanech,jogíne, zbytečného rozvíjení myšlenek a setrvej v dosaženém klidu ducha.
Teď buď.
Zkřížení nohou upravuje dech. Vyrovnané držení paží upravuje tělesnou teplotu. Rovná páteř a stahování a natahování bránice ovlivňuje nervový proud. Přitažení brady k ohryzku upravuje vydechování a poloha jazyka s upnutím zraku přiměje životní sílu, aby vnikla do středního nervu v páteři. Tak praví nauka, předávaná z gurua na gurua v dynastii Kjagjüpů, nauka, která ví.
JEST.
Bytí, Vědomí, Blaho.

Milarepův životní příběh. Vrcholný duchovní epos lidstva.
Číst, naslouchat, rozumět, konat.
(2007, 2022)

AndreaŠ.
01.06.2020 5 z 5

Jedna z vůbec nejkrásnějších knih, které jsem četla, v Tomášově podání je příběh dokonalý

BaS1972
25.02.2020 5 z 5

Knížka, která asi nesedne každému. Přečetla jsem si ji na doporučení a nelitovala. Zajímavý příběh, hezky podaný. Z mého pohledu za přečtení jistě stojí.

Jonny
16.08.2019 3 z 5

Už nevím, kde jsem tip na příběh Milarepy dostal, knížku jsem si ale z knihovny půjčil, pak jsem ji otevřel a váhal, zda je to kniha, kterou zvládnu ocenit.
Ve čtení jsem pokračoval, ale s předsevzetím, že se budu snažit vnímat poselství příběhu (a nebudu se trápit nepravděpodobností některých popisovaných jevů).

Jsem rád že jsem si knihu přečetl, dost možná díky stravitelné formě. Ale nijak zásadně mě neuchvátila, natož abych měl tendenci ji doporučovat dál.

Ivkaja
27.11.2018 5 z 5

Krásná, co dodat víc? /Myslím, že tím, že jsem přečetla tuto knihu a nedávno knihu Siddharta , tak už na toto téma nemám co číst:-( (Nebo alespoň o ničem podobně kvalitním nevím)

Reona
27.06.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem...

ecila13
16.05.2018 5 z 5

Tolik hlubokých myšlenek, že nevím, kterou vybrat jako citát. Úžasná inspirace pro hledající.

- Vesmír byl jen veliké zrcadlení jeho samotného.
- Uteče, ale před kým? Tu bídu nosí v sobě!
- Proč zrovna já musím být nástrojem pomsty kamkoli přijdu?
- Co je ono Já, které to všechno ovládá a pozoruje?
- Jakýkoliv rozdíl mezi soustřeďujícím se a předmětem soustředění musí zaniknout.
- Pravá láska znamená být láskou, stát se jí.

tomasek1888
06.02.2018 5 z 5

Z počátku jsem se do knihy nemohl začít ale po chvíli se to podařilo a dočetl sem ji jedním dechem. Velice krásná kniha :)

AlenaBul
24.01.2018 odpad!

Subtilní návod a metoda, jak v slabším jedinci vyvolat agresivní sklony, zabalený do skoro neodhalitelného obláčku poutavého příběhu. Když má člověk již seberealizaci (viz můj profil), naštěstí se to dá prokouknout a z knihy to nevstřebat, nebo to ze sebe pak vyčistit. Velké zklamání, protože jsem čekala povznesení ducha, ne obracení pozornosti čtenáře až k takovému zlu, kterého je člověk vůbec schopen. Podle mě by takto nějak vypadal studijní materiál Hitlera v jeho mládí (který se opravdu u Lámů učil, jak ovládnout davy).

oregonska
19.02.2017 5 z 5

Jedinečný příběh jedinečného autora o jedinečném člověku. Tak to vidím. U mně Zlatý fond.

medvedice3
12.01.2017 5 z 5

Jednak skvěle převyprávěné, jednak vynikající doslov v roce 2016 zemřelého filosofa a biologa prof. Zdeňka Neubauera.

AliceNatura
23.12.2016 5 z 5

Těžko se čte, ale příběh je fascinující. Ovšem jen pro duchovně smýšlející čtenáře. :-)

Aroucaria
06.09.2016 4 z 5

Pravda, nečte se to snadno. A dokonce jsem trpěla jak pes při čtení. Je vůbec možné všechno vydržet? Z příběhu jsem dost rozpolcená, i když mi to svým způsobem dává naději v lepší zítřky ...

Sluncie
16.05.2016 5 z 5

Nádherný příběh!!Těžko uvěřit že od tak skromného autora :-)