Milan Rastislav Štefánik vo svetle talianskych dokumentov

Milan Rastislav Štefánik vo svetle talianskych dokumentov https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343785/bmid_milan-rastislav-stefanik-vo-svetle--er5-343785.jpg 4 3 1

O Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sa napísalo veľa. Jeho tragické úmrtie však nebolo doteraz jednoznačne objasnené. Autor predkladá súhrn zistení, dôkazov a náznakov, ktoré by nám mohli pomôcť priblížiť sa k pravde.

Ivan53
16.01.2023 5 z 5

Slovenskému vydaniu tejto krátkej štúdie predchádzali dve talianske a dve anglické vydania, keďže jej pôvodca, Ďurica, je exilový slovenský historik dlhý čas pôsobivší v Taliansku. Nejde teda o nejaký neodborný protičeský výkrik do tmy na okraji záujmu odbornej verejnosti (to poznamenávam, pretože i takéto práce sa v spojitosti s nevyjasnenou smrťou generála objavujú). Text knihy je na 40 stranách, zvyšok sú prílohy (menej známe fotografie Štefánika, fotokópia dobových prameňov, talianskych dokumentov apod.). Kniha sa odvoláva na pramene i spisbu, porovnáva ich, vyvodzuje závery, kladie zo záverov plynúce otázky. Nenárokuje si na pravdu (Ďurica ani neuvádza jediné možné vysvetlenie havárie), len sa snaží sa k nej priblížiť. Knižočku vrelo odporúčam.