Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295793/bmid_milacek-gix-295793.jpg 4 1465 180

Maupassantův Miláček nás přivádí do Paříže konce 19. století, kde se Georges Duroy snaží přežít na svém ubohém platu úředníka, dokud díky příteli z vojny nedostane místo v malých novinách. Brzy se mu tak podaří proniknout do vyšší společnosti, mezi pařížskou smetánkou se začne těšit velké oblibě a získá si přezdívku Miláček. Nebojí se ale zneužívat své prohnanosti a slabosti opačného pohlaví pro něj a na cestě za svým snem o penězích a moci se nezalekne téměř ničeho. Maupassantův satirický text popisuje morální úpadek člověka posedlého pouze osobním úspěchem a i dnes k nám promlouvá naprosto jasně.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Garamond

Bel-Ami , 1885

MonisPop
01.12.2013 5 z 5

Dílo mě nadchlo už po pár řádcích. Překvapilo mě. Děj jsem sice znala, ale způsob psaní autora se mi velmi oblíbil.

Gizminek
22.10.2013 5 z 5

Velice čtivá a zábavná kniha. Doporučovala bych všem ženám, aby mohly nahlédnout do duše takových "miláčků" a pochopit jejich myšlení.

Sydney Rose
24.09.2013 4 z 5

Na klasiku to bylo až nezvykle čtivé.

alexpo
06.08.2013 4 z 5

Jak kdyby to napsal včera. Netušila jsem, že mě to bude bavit, ale bylo to lepší než film s Pattinsonem, který se na to prostě nehodí.

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Kulisy se změnily, kostýmy taky, ženy se možná trochu emancipovaly, ale jinak lze říct, že tenhle příběh je stále aktuální! Až děsivě...ale čtení je to krásné.

petricka2
16.06.2013 4 z 5

Takto se dokáže zachovat pouze chlap :D

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Kniha ku ktorej nemám čo dodať. Maupassant a jeho Miláček, je proste aj po viac ako sto rokoch od napísania aktuálny a odvtedy sa mnoho v tých vyšších spoločenských kruhoch nezmenilo. Takých "miláčikov" nájdeme v dnešnej spoločnosti požehnane. Ich praktiky, povahy a ambície sú si podobné a jediné čo sa mení je všetko okolo nás, ľudské povahy ostávajú vždy nemenné a verím, že za ďalších sto rokov, bude na svete rovnaké množstvo "miláčikov", ako bolo za doby Maupassanta.
Kniha, ktorá ponúka pobavenie, je nenáročná a vďaka talentu Maupassanta perfektne vystihuje charaktery hlavných postáv. Na čo sa nedá zabudnúť je koniec knihy. Neprezradím, ale vždy keď si naň spomeniem musím sa usmievať. Kto nečítal, tak nech urýchlene tento rest napraví, kniha stojí za to.

LG73
07.06.2013 5 z 5

Tento román opravdu miluji. Přestože byl napsán v 19. století je podle mého názoru stále aktuálním. Dokonale vykresluje obraz společnosti a všech intrik, přes které se hlavní hrdina dostává k vrcholu.

Lusik88
26.02.2013 2 z 5

naturalistické a pesimistické romány nebudou mým šálkem kávy, tato kniha se mi moc nelíbila

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Knížka se moc dobře čte, má rychlý spád děje. I když Duroyovi bych nejradši nafackovala, jeho příběh patří mezi mé oblíbené.;)

Lenka Žofka
14.11.2012 3 z 5

Pro mě příjemná zaležitost z šuplíku "klasika", miluju negativní hlavní postavy! :)

Greg25
31.10.2012 4 z 5

Maupassant je mistrem ve vykreslení charakterů a v Miláčkovi to jen potvrdil. Vzestup cynického a bezohledného muže na vrchol společnosti, který je zároveň ukázkou přetvářky, pozlátka a nelidskosti. Bez obalu. 80%

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Pro mě oblíbená klasika....

AllieM
27.10.2012 5 z 5

Teda George Du Roy byl neuvěřitelný sviňák..

mončičáček
19.10.2012 4 z 5

George Duroy mi hodně připomíná Evžena Oněgina...Ale George Duroy už v tom umí mnohem líp chodit, dokáže efektivněji využít obdiv žen a jejich lásku i své postavení ve svůj prospěch...

p.stranska
07.10.2012 3 z 5

trošku Dáma s kaméliemi v kalhotách...

annihilation
04.10.2012 5 z 5

Charles Duroy se díky své dokonalé přetvářce dostane ze dna společnosti až téměř na vrchol – stačí se stýkat s vlivnými lidmi a hodně intrikovat – především mezi několika milenkami, se kterými si výborně pohrává kvůli jejich nezměrné naivitě.

Mám ráda, když je hlavní postava antihrdina – typicky kladné charaktery jsou občas nudné, ale když vidíte, kolik vtiskl autor negativních povahových rysů postavě přezdívané Miláček, nestačíte se divit. Na jednu stranu vás naprosto znechutí, ale stejně vás zajímá, jestli se mu další jeho lest vyvede a jak to s ním nakonec dopadne. Jde o velmi pěknou kritiku (nejen) tehdejší společnosti.

Elke
24.09.2012

Velmi povedená kniha vykreslující prohnilou a zazobanou francouzskou společnost. Ženy jsou zde využívány ku prospěchu a kariérnímu růstu hlavního hrdiny Duroya. Je zde líčeno prostředí Paříže a dobový životní styl pařížanů.

Sedlmajerka
15.09.2012 4 z 5

Hlavní hrdina připomíná stendhalova Juliana Sorela. Prostě další hajzlík, který se snaží využít žen k postupu na společenském žebříčku. Kniha je velice čtivá, stačí pozměnit politickou situaci na pozadí a ani nepoznáte, že byla napsána již v roce 1885.
Filmová podoba je také zdařilá, jen mi přišlo, že tam z Duroye dělají většího troubu, než měl být (neúspěšný voják, stěží gramotný)
Musím si zde poznamenat madelainina slova, která mě velice pobavila, ale v knize by jste je marně hledali:
Nabídla jsem Ti svůj talent, svoji vizi toho, kým můžeš být.
Tupé zvířátko.
Ano to jsi, blbé zvíře.
Myslela jsem, že tě můžu učit.
Namísto toho jsem tě měla cvičit.

santafe
07.09.2012 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila, přečteno jedním dechem...Nesnášela jsem hlavního hrdinu, milovala jsem Madelaine.