Miláček

Román vypráví o závratné kariéře syna venkovského hostinského. Mladý, chytrý, bezohledný muž bez mravních zásad přichází za III. republiky do Paříže, kde proniká do nejvyšších společenských kruhů. Ke svým úspěchům využívá hlavně přízně žen. Román je ostrou kritikou tehdejšího politického, finančnického a kulturního života ve Francii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230017/milacek-gjo-230017.jpg 4.11263
Vydáno, Ikar (ČR)

Bel-Ami, 1885

Kniha Miláček

RaptoR

Na první pohled obyčejný příběh muže, který se nebojí šplhat po kariérním žebříčku takříkajíc přes mrtvoly. Tedy přes ty ženské mrtvoly. Ale... ale i když je hlavní hrdina sebestředný parchant, nemůžete jinak, než ho obdivovat, stejně jako ostatní obyvatelé Paříže té doby. Krásně, chytlavě napsaný román, který mě udržel v napětí do poslední stránky.

niknikita

Jeden z mých nejmilejších miláčků i přestože Georges Duroy je vlastně lump k pohledání.

Tuhle knihu nepřestanu chválit a číst pořád dokola.
Dýchá na mne atmosférou Paříže dané doby a všechny postavy románu vidím živě před očima, díky Maupassantově neuvěřitelně barvitému popisu.
Autor je mistr vyprávění, o tom nelze pochybovat, a jeho Miláček je nadčasová záležitost, která nestárne.

Sidonka3

Mistrné zobrazení společnosti v celé kráse a zkaženosti. Společenský román se skvělou drobnokresbou postav, zvláště v popisu okouzlujícího Miláčka, jehož přezdívka má pro čtenáře až hořce ironickou příchuť. Kariérista, který si ke společenskému vzestupu vybral všechny možné prostředky, zejména využívání žen, je bravurně popsaný, stejně jako ženy, s nimiž jsem musela mít často soucit. Román mě nesmírně bavil, četla jsem ho když mi bylo – náct, nemohla jsem se od něho odtrhnout a ráda se k němu zase vrátím. Guy de Maupassant patří mezi mé oblíbené autory. Po pár zklamání s našimi současnými spisovateli a několika přeceňovanými bestsellery s kolísavou kvalitou se budu raději zase pokorně vracet ke staré dobré klasice, prověřené delší dobou, která není ovlivněna ani pomíjivou módou ani současnou důmyslnou reklamou.

yvett239

(+ SPOILER) Maupassanta miluju, už mám od něj přečtenou Kuličku, Mont Oriol a asi 40 povídek, takže další na řadu přišel Miláček.

První asi polovinu jsem si říkala, že to přece vůbec není o chlápkovi, co šplhá po společenském žebříčku přes postele, jak nám říkali ve škole. Georges mi přišel jen přemýšlivý a ambiciózní; vždyť kdo se nesnaží o to, aby se měl lépe? (I když musím přiznat, že sympatický mi nebyl, ale to asi nikomu.)
Asi v půlce to začalo. Už dříve mi bylo zřejmé, že Forestier je tam, kde je, hlavně díky své ženě. Ale až později mi došlo, že se do ní Georges jenom nezamiloval, ale že taky chce, aby ho postrčila svými novinářskými schopnostmi a politickými intrikami výš. Vcelku nečekané pro mě bylo to, jak ji odkopl, aby si mohl vzít lepší partii.

Obecně ke knížce: Na rozdíl od Mont Oriolu, kde mě Maupassantovy popisy poprvé nudily, mě tady zase bavily, úplně jako bych tam byla. A řekla bych, že právě v této knize se autorovi nejvíc podařilo dokonale vykreslit charaktery postav. Ač neznáme vnitřní svět nikoho jiného kromě Georgese, hlavní ženské hrdinky jsou uvěřitelné a perfektně propracované.

Klasika, která je v mnoha ohledech stále aktuální. Doporučuji k přečtení.

fruitbueno

Miláček je pro mě prototypem ideální knihy povinné četby. Poutavý rychle ubíhající děj, zajímavé dynamicky se vyvíjející charaktery, k tomu nadhled, jakýsi skrytý morální apel a zábava. Moje první setkání s autorem mě bavilo, navnadilo a těším se na další!

Elevant

Když se řekne francouzský román, okamžitě se vzpomenu na Miláčka - nevím, proč zrovna na něj, snad je to způsobeno tím, jak věrně umí Maupassant vylíčit Paříž a Pařížany... Pro mě jeho "objektivní román" představuje příjemnou alternativu naturalismu (Ačkoliv Zolou taky nepohrdnu, takové guilty pleasure). Miláček je napsán decentním, ale dokonalým jazykem, fungujícím jako břehy, jimiž protéká čistý příběh muže jménem Duroy ( který je, řečeno žargonem dnešní pop-psychologie, psychopat), a který vypovídá o tehdejší Francii víc než lecjaká sociologická studie.
Ve zkratce: Miláček je jedno z nejlepších literárních děl, které se v 19. století ve Francii vůbec narodilo. A že to bylo plodné století.

Kontryhelka

Knihu jsem před léty odložila a nyní se k ní opět vrátila. A stal se zázrak, přečteno jedním dechem. Asi ten časový odstup jsem potřebovala k setřídění myšlenek.

TerezaaBaarova

Prostě klasika!, kterou by měl mít ve své knihovně každý zavislák, čtenář, co miluje knihy.
Co dodat, syrovost příběhu dodává na uvěřitelnosti a vidíme, kam až člověk muže zajít, aby dosáhl svého.