Miláček

Miláček https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/1612/bmid_milacek-cWd-1612.jpg 4 1465 180

Georges Duroy je bývalý důstojník, který žije, jak se říká z ruky do huby. Vše se ale začne obracet k lepšímu, když potká svého starého přítele Forestiera, který mu zařídí místo novináře v La vie Francaise. S Georgesovým vzestupem přichází i úspěch u žen, které mu říkají Miláček...

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Bel-Ami , 1885

makynka911
20.01.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, svým způsobem není ani moc vzdálená od nynější reality. V dnešní době ten, kdo je vychytralý a nebojí se, ten vyhrává. Co se týče čtení, místy jsem se musela vracet a zpětně se podívat, která z dam je která. Ale jinak se mi četlo velmi dobře. Ale že bych ji musela číst znovu, to ne :)

Kristy78
14.01.2018 3 z 5

Pohodové čtení o vychytralém vojáčkovi, který pronikl na samý vrchol pařížské smetánky 19. století. Podruhé již zřejmě do ruky nevezmu, ale roky na knihu koukám v knihovničce a díky čtenářské výzvě se dostala konečně ke slovu :)

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Čteni pro fajn pocit.

PavlínaAlžběta
04.12.2017 5 z 5

Ach Miláček... jedno z mých nejoblíbenějších děl od Maupassanta. Knihu jsem prvně četla před 15 lety při povinné četbě na střední škole a už tehdy mě zaujala. Chudý bývalý voják s obrovským štěstím, charismatem, svým chováním a svými taktikami se dostal až k nejvyšší smetánce, a to (ne)jen díky ženám. Příběh vás vtáhne do děje, vidíte najednou starou Paříž, drožky, dámy v róbách a nastrojené muže v cylindrech... ucítíte Paříž krásnou i tu hnusnou. Miláček se do slova stane jakým si alfa-samcem, který dostane všechno co chce, včetně jakékoliv ženy. V době kdy byl román napsán, to byl hit a ukázka společnosti. Kniha možná není pro každého, mladším čtenářům se líbit nemusí, ale já jsem milovník klasické literatury od romantismu až po naturalismus apod., takže za mě skvělá četba.

IntrovertAdela
06.11.2017 5 z 5

Úžasné dílo, které mě zaujalo od samého začátku. Knihu jsem rozhodně nečetla naposledy. A miláčka i přes jeho ne příliš dobrou povahu,jsem si zamilovala.

lenya
14.09.2017 5 z 5

Vzhledem k tomu, že si umím vybírat knihy, ač zcela nechtěně, tak velmi tématicky - četla jsem Miláčka v době ukončování jedné mé známosti... Zpočátku jsem brala Duroye jako charismatického povaleče, pro kterého mají zkrátka ženy slabost a on pro ně také. Osud hlavního hrdiny se ale dá zasadit perfektně i do dnešní doby - přičichne k moci/penězům a vlivným ženám a začíná se stávat nenasytným ve všech životních sférách. Ke konci jsem ho nebrala jako charismatického povaleče, ale spíš jako jedovatého hada. Stalo se z něj de facto bezcharakterní zvíře, které chladnokrevně využívá všech kolem sebe pro vlastní dobro, ale slovo dobro je třeba brát s rezervou, protože s každým svým zkaženým činem se potápí hlouběji a hlouběji.
Bravurní knížka popisující co se stane se člověkem, když se dostane k moci a nemá pevný charakter.
Ano, až po přečtení komentářů níže jsem si vzpomněla na to slovo, které mi chybělo - nadčasovost díla :-)

martinaandulka
05.08.2017 4 z 5

Miláček se mi líbil.Patří to už ke klasice,ale postava Miláčka zapadá i do této doby.Dopručuji jsi přečíst.

Bumeso
30.07.2017 5 z 5

Přečíst si Miláčka byl výborný nápad.
Byl jsem nemilosrdně vržen do víru této neuvěřitelně čtivé knihy. Zíral jsem nad neuvěřitelnou zkažeností Georgese Duroye. S hrůzou jsem si uvědomil, že spoustu podobně, byť ne až tak moc, zkažených lidí můžeme stále kolem sebe vidět víc než dost.
Na této knize mě štvaly dvě věci:
1) Georges Duroy
2) To, že na Databázi knih je možné dát jen
pět hvězd, což je pro Miláčka naprosto
nedůstojné, ale co se dá dělat...

Katranis
03.07.2017 3 z 5

Kniha o milostných hrátkách a intrikách.

Disk
24.06.2017

Tak cynického kariéristu aby čtenář pohledal. Ale aspoň vím, že číst klasiku má smysl, zvláště, je-li ona klasika nadčasová (první francouzské vydání vyšlo v roce 1885 a Maupassantovi v tom roce bylo 35 let). V postavě Georgese Duroye se může najít každý kariérista jdoucí nemilosrdně za svým cílem i šovinista, pro kterého jsou ženy pouhým kusem hadru. Otázkou zůstává, jestli by různí misogynní pitomci Georgesi Duroyovi fandili či ho odsuzovali.

Avielin
23.05.2017

Chvilkami jsem se do díla musela nutit, ani nevím proč. Souhlasím s nadčasovostí, děj by se dal zasadit skoro do jakékoliv doby.

poiu
21.04.2017 5 z 5

Výborně napsané a nadčasové dílo, u kterého téměř nepoznáte, jestli bylo napsané před 150 lety nebo včera.... Bezohledný sobec Duroy ochotný jít za svým úspěchem tzv. přes mrtvoly, neštítí se využívat všechny kolem sebe, nic mu není dost dobré a všechen úspěch by měl patřit jen a jen jemu....

Ufuf.... Silná nálož. :o) Výborně se to četlo – ze začátku mi Georgese bylo trochu líto a přála jsem mu peníze i úspěch, ale.... s dalšími a dalšími stranami mě rozčilovalo, jak mu všechno prochází, ničeho se neštítí, jak je podlý a závistivý.... Takoví lidé v mém ideálním světě nejsou.... :-)

Hrozně bych si tento příběh chtěla přečíst z pohledu Madelaine... :o)

Baushka
14.03.2017 4 z 5

Milostné i nemilostné intriky, bez výraznějšího dějového spádu. Četlo se to ale pěkně, hezké pasáže popisů, které jsou akorát tak dlouhé, aby nezačali nudit.

NiNo
27.02.2017 5 z 5

Hodiny literatury na gymnáziu mi mnoho daly, ale o tuto knihu mě málem ošidily. Z jednoduchého důvodu - ze snahy zestručnit děj i charakteristiku hlavního hrdiny vznikla zavádějící anotace, kterou nám vtloukali do hlavy a chtěli jí slyšet u maturity. Příběh o muži, který využívá ženy. CHYBA!!! Miláček se nedá zestručnit, nedá se zjednodušit - jde o komplexní psychologický profil "obyčejného" muže, který si je jistý, že za správních okolností by dokázal pohnout světem, a protože není líný, tak na tom pracuje všemi možnými prostředky, vztahy s ženami nevyjímaje. Nadčasovost je až zarážející, celistvost ohromující. Doporučuji.

Hanuja
24.02.2017 5 z 5

Moje první kniha kterou jsem četla od Maupassanta a píši nádherná. Napsal nadčasový román. Takovýhle neřádi se najdou i v našem 21. století. Na druhou stranu ty "Nanynky" si takovéhle chování zasloužily.

chamyl
15.02.2017 3 z 5

Příběh o vyčůrané vši, která s každým svým dalším skokem přistane na tučnějším psovi.
V některých rysech určitě nadčasové dílo, nicméně konstrukcí již trochu překonané. V zobrazované společnosti jsou totiž prakticky všichni vypočítaví a pokrytečtí, nebo alespoň naivní a hloupí. A tak je Duroy záporným hrdinou mezi zápornými postavami intrikujících politiků, zahýbajících paroháčů či vychytralých manželek nebo naopak nepochopitelně přímočaře jednoduchých dam a dívek z vyšší společnosti. Těžko říct, komu vlastně fandit.

MartinaSladkova
07.02.2017 2 z 5

Četla jsem dvě knihy od dvou francouzských autorů z toho samého období. Nanu od Zoly a Miláčka od Maupassanta. A ani jeden mi nesedl.
Ať už příběhem nebo hloupostí a zlostí hlavních hrdinů. Vykresluje to detailně tehdejší dobu.

mišule5
15.01.2017 5 z 5

Opravdu skvělé dílo. Tento příběh mě vtáhl díky stylu psaní a dokonalému příběhu, který odhaluje co dokážou lidé kvůli penězům, slávě a postavení ve společnosti. Určitě doporučuji přečíst.
Filmové zpracování také skvělé! :-)

Lessana
21.11.2016 5 z 5

To bola ale jazda! Tak ako si ma Maupassant nezískal na 100 % svojimi poviedkami (ktoré sú, paradoxne, "na slovo vzatými odborníkmi" viac cenené), tak si ma získal svojím románopisectvom. Miláčik je napísaný dokonale! So všetkými postavami, zápletkami, dobovou atmosférou a šokujúcou nadčasovosťou... A to nielen ako nesmierne pútavý román či odstrašujúci návod na dosiahnutie vysnívaného bohatstva, moci, postu, rozkoše atď., no rovnako ako popis bezcharakternosti ľudí, ktorí sú na vyšších a najvyšších postoch kdekade aj v súčasnosti. Silnejšie memento by asi sotva našli inde.

kratochwilova
13.11.2016 5 z 5

Tuto povinnou literaturu jsem přečetla až nyní, na sklonku života a to je dobře. V osmnácti bych nepochopila konání jednotlivých postav. Maupassant znal lidi opravdu dobře, vyznal se v nich a také v politice, jak je patrno z knihy. Líbily se i pasáže, kde se popisuje Paříž té doby. Povinná četba pro všechny feministky.