Milá č. 18

Milá č. 18 https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1579/mila-c-1579.jpg 5 115 29

Americký autor podává svědectví o životě polské židovské komunity od počátku druhé světové války až po porážku povstání ve varšavském ghettu. V srpnu 1939 začíná příběh židovského lékaře Pavla Bronského, zbaveného funkce děkana lékařské fakulty a potlačujícího svou víru ve snaze přežít, jeho ženy i dvou dospívajících dětí. Dalšími výraznými postavami jsou lékařův švagr kapitán Androfski, jediný židovský důstojník elitního hulánského pluku, a učitel Alexander Brandel, generální tajemník sionistické organizace. Jeho deníkové záznamy, texty nařízení i osobní poznámky uvádějí většinu kapitol. V osudech těchto hlavních hrdinů autor přesvědčivě zachycuje přepadení Polska v září roku 1939, obsazení Varšavy, vyhlášení ghetta a především heroické povstání jeho obyvatel v dubnu roku 1943, kdy se vzepřeli útlaku a bezpráví okupantů a dokázali vzdorovat jejich ohromné přesile čtyřicet čtyři dní a nocí. ... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Mila 18 , 1994

Kerberos
07.07.2017 5 z 5

Je to kniha na kterou nikdy nezapomenu a budu se k ní vracet.

Killingjoke
14.06.2017 5 z 5

Milá č. 18 mne zaujala svou opravdovostí, kterou působí na čtenáře. Autor dokázal románovými prostředky popsat syrovost života odboje ve Varšavském ghettu. To vše servíruje zabaleno do neuvěřitelného množství informací, které se povětšinou skutečně udály. Netuším do jaké míry jsou osudy konkrétních postav skutečností či smyšlenkou, zápas, vnitřní pnutí, city a touhu po přežití však autor vykreslil opravdu živě a i proto je Milá č. 18 jednou z mých nejoblíbenějších knih...

lukvit
06.09.2016 5 z 5

Jsem touto knihou naprosto pohlcen. Velmi poutavě napsáno. Už jsem od Leona Urise četl Exodus, takže jsem věděl, že to bude velmi propracované dílo, založené na skutečných událostech. Ke konci knihy jsem si už začal i googlit abych zjištoval kolik z toho si autor "přidal" do románu a kolik je toho podle skutečnosti, neboť některé věci se zdáli až nereálné. Ale postavy i zachycené situace vycházejí ze skutečných lidí a odvaha a nezlomnost židovského národa není jen výmysl zdatného autora, nýbrž historie zapsaná do našich dějin.
K této knize se budu rád vracet, stejně jako k Exodu.

faraod
23.03.2016 3 z 5

Začátek knihy mě moc neoslovil, zdlouhavé, zbytečné popisování postav a spoustu jmen..Do děje mě to vtáhlo až posledních 100 stran..Zatím řádím ke knížkám "jednou a dost"...

gumkacik
12.08.2015 5 z 5

Pohled na WW2 očima polských Židů z varšavského ghetta. Román líčí různé přístupy židovských obyvatel k událostem: od beznaděje a rezignace, přes zneužívání ku vlastnímu prospěchu až po hrdinské vzepření se. Kniha ke konci úžasně graduje a je důstojnou upomínkou na akt revolty vůči arogantní bezohledné likvidační síle.

romana4049
05.06.2015 4 z 5

Po knížce jsem šáhla, protože jsem si doopravdy myslela, že to bude o nějakým proutníkovi. No místo toho se mi dostalo tíživého pocitu beznaděje, úzkosti a méněcennosti. Každopádně doporučuju. Ne proto, aby jste se cítili prabídně, ale proto, abychom nezapoměli.

Nielada
29.03.2015 5 z 5

Tahle kniha je jednou z těch, na které nikdy nezapomenu, zasáhla mě hluboce a velmi. Jejím autorem je prostě spisovatelský machr, což jsem zjistila už při čtení další jeho knihy Exodu. Výborně spojuje historický nástin vzniku varšvského ghetta se silnými příběhy jednotlivých postav. Vše je historicky podloženo a podle toho, jak jsem pátrala dál, mnohé hlavní postavy byli reální lidé. Od poměrně civilního začátku se při čtení propadáme do chmurnější a tíživější reality války a těch, kteří v ní trpěli nejvíce. O to více udivující je jejich neustálá snaha vypořádat se se situací a nevzdat to. Klobouk dolů před nimi i panem spisovatelem.

čekanka13
01.05.2014 5 z 5

Krásná kniha. O povstání ve varšavském ghettu jsem už četla mnohokrát, věděla jsem, kolik úsilí stálo Němce povstání potlačit, ale takhle podrobně popsaný vznik varšavského ghetta, podmínky v něm a nakonec rozhodnutí obyvatel ghetta povstat proti svým mučitelům, když celý svět na utrpení Židů v 2. světové válce (nejen ve varšavském ghettu) více méně nereagoval, jsem četla poprvé. Mohu jen doporučit.

TomyAngello
11.02.2014 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Všem co jen trochu váhají s jejím přečtením musím říct ať své pochyby hodí za hlavu. Knihu jsem přečetl jedním dechem a dozvěděl jsem se mnoho nových a hrůzných informací o holokaustu. Nechápu jak mohli, a vlastně ještě mezi námi jsou tací lidé, kteří toto příkoří někomu jinému mohli respektive mohou provádět.
Tato kniha by měla být jako povinná četba na školách ať si dospívající děti uvědomí zvěrstva 2. sv. války.