Mikulášovy patálie

Mikulášovy patálie https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45534/bmid_mikulasovy-patalie-f9p-45534.jpg 5 1150 126

Mikuláš je malý nezbedný kluk s partou kamarádů, kupou bláznivých nápadů a úžasným dětským pohledem na svět. 2. vydání.

Literatura světová , Humor , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

Le petit Nicolas, Les récrés du petit Nicolas, Le petit Nicolas et les copains, Joachim a des ennuis , 1964

Koty7
Koty7
20.03.2024 4 z 5

Stará francouzská klasika, kterou zná snad každý. Filmové zpracování mě moc nezaujalo...

ber
ber
23.09.2023 5 z 5

To jsem se zase nasmála ....... hlavně příhoda s inspektorem ..... a taky hezky zavzpomínala na dětství.
V podání Františka Filipovského to nemá absolutně chybu.

RaptoR
RaptoR
12.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Jsem rád, že Mikulášovu partičku jsem mohl předat další generaci! :)

Jochen77
Jochen77
30.08.2023 5 z 5

Excelentní záležitost, jako dítě jsem to přečetl snad 10x. Dodnes vím, kde se v městské knihovně tento svazek nacházel, ohmataný, s popraskaným obalem a já po něm skoro vždy šáhl. Takhle by měl vypadat dětská chlapecký svět. Místo, mobilů, pc, Fortnite a Robloxu tu máme Plácek, rvačky, fotbálek a neustálé soutěžení a plno dobrodružství. Viktorín, Kryšpín, Albín, Celestýn, Augustýn, Jáchym a další jsou prostě nesmrtelní!!!

Kabuky
Kabuky
07.08.2023 5 z 5

Vzpomínky na dětství.

Jessica007
Jessica007
29.06.2023 5 z 5

Krásná a oblíbená dětská knížka plná humoru. Její čtení mi i v dospělosti rozhodně zlepšilo náladu.

Habrovan
Habrovan
18.01.2023 5 z 5

Před časem jsem si jel knížku koupit do jakéhosi bazaru. Při zpáteční cestě jsem to v šalině nevydžel a začal číst. Napřed jsem se cudně usmíval, aby pak následoval v intervalech uvolněný smích. Tu a tam mne propíchly pohledy do mobilů dloubajících tupců, leč nedbal jsem a pokračoval v zábavě.
P.S. Vždy, když čtu o Vendelínovi, dostanu chuť na chleba se sádlem :-).

nevermore3
nevermore3
16.11.2022 5 z 5

Mikulášovy patálie jsou prostě kult, kde by bylo moje dětství bez této čtivé a vtipné knihy. Vím, co budou jednou číst moje děti. :)

E_Lan
E_Lan
30.10.2022 3 z 5

Příjemné dětské francouzské čtení, které když se zkombinuje s panem Filipovským, který si četbu vyloženě užívá, tak je to skoro až na ****:-)

85098211
85098211
20.10.2022 5 z 5

Tak tato kniha mne opravdu hodně bavila a moc se mi líbila. Do rukou se mi dostala až nyní, kdy už dávno nejsem dítě, přesto si myslím, že to vůbec nevadilo ;-). Nejedná se o žádné ucelené vyprávění, ale různé příhody malého Mikuláše a jeho kamarádů. A jak jsem si všimla, moc se toho od těch dob nezměnilo, i když od napsání knihy uplynula již celá řada let. Mikuláš prožívá celou řadu poměrně turbulentních dobrodružství, takže se dá říct, že se fakt nikdy nenudí ;-). Kromě toho je dost drzý a hlavně chce mít pořád navrch a přichází s těmi nejnemožnějšími nápady. Je i chytrý – ale občas se chová, jako by byl přemoudřele dospělý. Na druhé straně často brečí a dělá věci, které jsou přiměřené jeho věku. Také jeho kamarádi ho v realizaci jeho plánů aktivně podporují - je tu například Vendelín, který má stále hlad, dále Augustýn, Viktorín a spousta dalších. Mikuláš vypráví o tom, co se děje ve škole, o hraní fotbalu, o prázdninách u moře a samozřejmě také o svých rodičích. No a s každým příběhem si můžete být jisti, že se zase budou dít doslova bláznivé věci :-). Kniha se hezky čte a Mikulášovy příhody jsou prostě vynikající! Za to si tedy určitě plný počet zaslouží a také doporučení všem čtenářům bez rozdílu věku ;-).

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Další kniha našich dětských let, plná humoru, vtipné, pohodové, prima čtení

mnohoknih
mnohoknih
20.06.2022 5 z 5

Díky za Čtenářskou výzvu a tím pádem za osvěžující návrat do dětství. Alespoň na jeden večer. Málem jsem na své hodně oblíbené kamarády Mikuláše, Augustýna, Albína zapomněla. Ačkoliv jde spíše o klučičí knihu, četla jsem jí alespoň 1x za rok po celou docházku na základku. I když se jedná o příběhy z francouzské školy, dětsví a školní život je stejný jako u nás, včetně šprta Celestýna.

Apo73
Apo73
12.06.2022 4 z 5

No je to klasika, ale trochu odtažitá. Je jasné, že takhle humorně napsané příhody z klukovské třídy, ve kterých se odehraje všechno, musí fungovat (se skvělými ilustracemi Sempého), ale nějak mi přišlo, že když jsem to četl v socialistickém Československu, že ten francouzský svět, francouzská škola a francouzská rodina je mi trochu vzdálená. Ale beru, že to je plné různých hlášek, které pro naši generaci zlidověli. Mně se nejvíc líbilo: "Kdo je tady Gogo?" "My všichni jsme GogGo"...

mataaskorice
mataaskorice
09.06.2022 5 z 5

Návrat do dětství... Milé, vtipné příběhy. Některé oblíbené hlášky jsou tedy občas jak zaseklá gramofonová deska, ale v globálu prima knížka.

janalexa
janalexa
24.03.2022

Jakožto malého kluka mě příběhy Mikuláše a jeho kamarádů fascinovali. I když se odehrává ve Francii v jiné době, já se do jejich postaviček a příběhu stylizoval a prožíval to s nimi jak ve fantazii tak kolikrát ve skutečném životě. Moje děti brzy budou ve věku kdy je tyto "věčné" příběhy také doufám osloví. Jednoznačně "povinná" četba pro všechny malé kluky.

heavy66
heavy66
12.03.2022 5 z 5

V 70.letech se slovo kultovní ještě nepoužívalo, ale přesně tak jsem Mikulášovy patálie miloval. Kdybych měl vybrat nejlepší kapitolu, tak třeba jak tatínek s panem Durdou testují Mikulášovo nové kolo! Nebo jak šli kupovat dárek paní učitelce! Taky chemické pokusy na návštěvě u Celestýna! A ještě....

Kontryhelka
Kontryhelka
01.02.2022 5 z 5

Krásné a veselé příběhy.

Štěpinambura
Štěpinambura
01.02.2022 5 z 5

Nádherná stará knížka. Pana spisovatele obdivuji, protože popsal obyčejné školní situace s humorem a i pan ilustrátor si dal záležet. Nejvíce se mi líbil Džouzef!

Pert
Pert
31.01.2022 5 z 5

Nádherná knížka. Trochu mi Mikuláš a jeho kamarádi připomínají mou oblíbenou sérii o Boříkovi.

Meda77
Meda77
05.12.2021 4 z 5

Legrační podání autorky je skvělé pro dorůstající mládežníky, bohužel v dobách let minulých oceňováno více, pro vzpomínku milá záležitost, pro soudobou mládež bude kniha zřejmě vykazovat nedostatečné známky brutality a násilí a nepřítomnosti Éeeternetu.