Miedzianka: Příběh zániku

Vítejte v Miedziance (Kupferbergu) v česko-polském pohraničí, městečku, které neexistuje. Polský reportér Filip Springer přes dva roky hledal odpověď na otázku, jak je vůbec možné, že město se sedm set let dlouhou historií a hornickou tradicí jednoduše zmizí z map i ze světa. Může za to ruská těžba uranu v letech 1948–1952? Nebo byly příběhy o škodách způsobených hornickou činností jen zastíracím manévrem vlády, která chtěla zakrýt ještě temnější historii tohoto městečka? Neexistuje pivovar, papírna ani hřbitov, nejsou tady lidé a už ani jejich vzpomínky. Všechno, co bývalo v někdejším krásném a bohatém hornickém městečku Miedzianka, zrekonstruoval Filip Springer v této krásné a dojímavé knize, která se dostala do finálního výběru nejprestižnější polské literární ceny Nike....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353146/big_miedzianka-pribeh-zaniku-vWO-353146.jpg 4.239
Literatura faktu, Historie, Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Absynt

Miedzianka. Historia znikania, 2011

Kniha Miedzianka: Příběh zániku

papada

Anotace by mě bývala ke čtení nenalákala, ale to, že kniha vyšla v edice Prokletí reportéři od nakladatelství Absynt mě oslovilo. Naštěstí. Je to totiž krásná kniha. O historii jedné zaniklé obce, která se nacházela kousek za českými hranicemi, na dohled Sněžky. Posouváme se v čase z německého Kupferbergu až do polské Miedzianky. Napsáno přehledně, čtivě a poutavě. Až tak, že se tam mám chuť vypravit, i když tam už skoro nic z obce nezbylo.

Abroš
19.09.2020

Skvělá kniha o životě a posléze zániku jedné větší obce kousek od českých hranic.Zpracováno skvělou poutavou formou.Pro zájemce o historii Sudet,Slezska mohu jen doporučit.

intueri
16.02.2020

Prvotní kronikářské zmínky o německé oblasti Kupferberg jsou ze 14.století a jako poslední lidé popisují vystěhovávaní pivovaru v polské Miedziance v roce 1976. Ano, prvních 50 stran udělá opravdovou radost historikům, ale s příchodem první/druhé světové války, meziválečného a poválečného období + doby komunismu nachází autor více zdrojů osobních historií i vyprávění očitých svědků a děj získává na atraktivitě. Protože sama pocházím z česko/polského pohraničí, bavilo mně dozvědět se více o životě ve válečném období, (e)migraci, odsunu Němců, "zalidňování" pohraničí, těžbě uranu pro ruský průmysl, útisku obyčejných lidí komunistickým režimem, opětovném "vylidňování" a konci poddolované Miedzianky jako "prototypu" mnoha jiných míst zaniklých vlivem drancující těžby (např. u nás oblastí Karvinska). Jaké je to, když musíte opustit svůj domov..? Co se vzpomínkami, když místo vašeho dětství a vašich předků už není..? Proč městečko, které existovalo 7. století už neexistuje..?

bee88maja
20.09.2019

Začátek byl těžký faktografický monolit, kterého jsem nedokázala udolat ani urputným "zbijecím" čtením. Nakonec po několika odkládání jsem zatnula zuby a pak to šlo, osud vesnice ve válečném a komunistickém období tak nějak plynul a člověk v některých chvílích žasnul, co bylo a v určitém smyslu je stále možné. Proč místa i se světově proslulým pivovarem zaniknou?

Alena_S
16.04.2019

Není úplně lehké se do knihy dostat, mimo jiné proto, že ze začátku (záměrně) není z místních názvů do češtiny přeložen ani Krakonoš.
Časem ale opadá německé působení, objeví se názvy míst, jak je známe dnes, popisovaná minulost už není tak dávná a hlavně postavy přirostou k srdci. Ráda jsem s nimi prošla městečkem až do konce.

pajaroh
18.03.2019

Mám ráda místa, kde příroda převzala opět vládu a z původní vesnice a všech těch osudů zbyla jen rozpadlá stěna nebo studna. Především zmizelé osady Rychlebských hor jsou mi blízké, hodiny bych dokázala sedět na loukách u Hraniček a přemýšlet, kdo a jak tam asi bydlel... Proto jsem sáhla po této knize, bohužel ke mně styl F. Springera nepromluvil tak, jak bych si přála, prostě na mě od začátku chrlil fakta a já za nimi neviděla konkrétní lidi a osudy. Ale určitě je velké plus, že se do takové reportážní knihy pustil, a pro ty, kterým jeho styl sedí a mají rádi staré zmizelé osady, to bude zajímavé čtení.

amaenium
17.03.2019

Jako již zde bylo psáno, kniha je opravdu takovou (kratší) kronikou města Miedzianka. Posun napříč časem z německého Kupferbergu až po polskou Miedzianku byl uspořádaný, přehledný a dobře se četl. Různé stylistické zpracování některých kapitol dodávalo knize takový šmrnc. Ke konci jsem cítila z knihy nostalgii a jak autor píše, opravdu mám pocit, že až místo ztraceného města navštívím, budu na té louce něco cítit. A hlavně, budu vědět.

lushi
13.06.2018

Nebudu lhát, série Prokletí reportéři mě zaujala vizuálem a později mě nalomil marketing na sociálních sítích. Reportážní knihy vůbec nečtu, vlastně ani články ne. Nakladatelství Absynt je mi ale sympatické natolik, že bych si teď chtěla přečíst skoro všechny tituly.

První volba padla na Miedzianku, protože námět mi oživil vzpomínky na návštěvu slovenské vesnice Koš, která se částečně propadla také v důsledku důlní činnosti. A kniha se mi ohromně líbila, ze začátku jsem se místně i časově ztrácela, ale nakonec jsem se chytila a příběh docela obyčejné vesnice mě pohltil.
Líbilo se mi, že autor si po celou dobu zachovával reportážní přístup a nikoho nehodnotil. Přestože místy zapojil fantazii a některé pasáže jsou velmi obrazné, kniha působí věrohodně a je takovou zkrácenou, čtivou kronikou jedné dědiny.