Midwichské kukačky

Midwichské kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29822/midwichske-kukacky-29822.jpg 4 461 83

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života. Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě… Obálka: obraz Opožděné Vánoce, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Paralela 50

The Midwich Cuckoos , 1957

ThomasRuhe
13.02.2016 2 z 5

Asi v polovině jsem zjistil,že se do čtení musím nutit a to neznamená nic dobrého.Dočetl jsem to jen proto, že je to celkem krátká kniha.Tady mi Wyndhamův styl psaní absolutně nesedl.Hodně roztahané, těžkopádné rozhovory postav a vlastně i nudný děj. No a závěr taky nic moc. Kdyby to zkrátil na povídku o 50ti stránkách udělal by líp.

Johncze
09.09.2015 3 z 5

Co na to říct, úvod moc pěkný, celkově má příběh solidní námět, co mě tam ale dost vadilo byl paradoxně právě pan Zellaby, největší chytrák široko daleko a jeho velmi časté debaty v akademické rovině, do kterých strhával i ostatní postavy a které příběh nikam moc neposunovaly. Uvítal bych tedy méně teoretického rozjímání "co by kdyby" a více se zaměřit na popis děje.

opic 12
10.07.2015 4 z 5

Wyndham zaujmul napodruhé. Svým vyprávěním i stylem to celé velmi pusobí sympatickým dojmem. Tak jako ve svém nejslavnějším románu,moc neřeší Trifidy,ani tady nejde o puvod kukaček a podobné věci. Jde zase opět o něco jiného. Jakoby říkal : prostě ty děcka jsou tady a ted se s tím srovnejte,záleží jen na vás,jak se stím dřív nebo pozdějc vyrovnáte. Perličky typu,kolektivní myšlení od Adama,nebo jestli věří na Jéžíška i na jiných světech. Přiznávám,takhle jsem o tom nikdy neuvažoval,John W. to navíc vyvažuje opět odsejpavým stylem děje,ne tak tolik svižným jako u kytek Trifidích,ale celé je to rozhodně zajímavý počteníčko.

Ladys
11.04.2014 5 z 5

Já se skvěle bavil. Kukačky jsou divné, samotářské, rychlé, učenlivé..... Jeden aby se bál :-) Slušnej nářez

Grejdus
27.01.2014 3 z 5

Mezi Trifidy a ostatními knihami autora je propastný rozdíl ve čtivosti. Polovinu knihy tvoří úvahy pana Zellabyho, druhou polovinu předvídatelný děj.

Dáma s hrnstjm
16.10.2013 5 z 5

Napínavé, chvílemi až děsivé. Příběh se bez zbytečných odboček rozjel okamžitě. Skvělá sci-fi "jednohubka!"

capis
14.10.2013 3 z 5

Námět se mi hodně líbil. Nicméně prostředek knihy je poněkud pomalý, stále omílá stejné věci dokola. Pak se sice knížka rozjede, ale závěr je zase moc předvídatelný. Škoda

kolodze
12.09.2013 3 z 5

Druhý Den Trifidů se nekonal ale špatné to rozhodně nebylo.

keduler
08.09.2013 3 z 5

Kniha Midwichské kukačky od Wyndhama mi dali docela zabrat....začátek dobrý....prostředek se táhnul jak žůžu....a konec zase lepší...i když tak nějak jsem ho od určité chvíle předpokládal. Ale jak píši, ta knížka mě zas tak moc nechytla, autor již napsal lepší.

evafort
24.07.2013 4 z 5

Přečetla jsem ji celkem se zájmem, čekala jsem, co se z toho vyklube. Líbila se mi, ale zatím asi z Wyndhamových knížek nejslabší, přesto 4 hvězdičky si zaslouží.

ratoncito
30.06.2013 5 z 5

Opravdu čtivá kniha se spoustou zajímavých myšlenek a překvapivým koncem. Vřele doporučuji, stejně jako ostatní Wyndhamova díla.

serafína
28.04.2013 5 z 5

Chtěla jsem jen poznat styl Johna Wyndhama, nejsem milovnicí sci-fi fantasy o to víc jsem byla překvapena, jak mě knížka pohltila a jak příjemně se četla.

lord-artoo
15.02.2013 3 z 5

Kniha je dobrou sondou do života obyčejných lidí, kterým se dějí neobyčejné věci. To je ale asi tak všechno. Rozpracovat podobnou myšlenku do románové délky se mi jeví jako dosti zbytečné. Kdyby se jednalo o povídku, dám všechny palce nahoru. Špatné to však rozhodně není.

Jirka Š.
03.02.2013 4 z 5

Ze začátku mě to trochu nudilo, ale od půlky už to nabralo celkem spád a člověk musel chvilkami dokonce i trochu přemýšlet :-) Jen ten konec přišel velmi náhle.

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Midwichské kukačky už svým názvem prozrazují mnoho z děje knížky. Proto je po chvíli čtení, kdy se seznámíme s vypravěčem a jeho úlohou v příběhu, celkem jasné, kterým směrem se bude děj ubírat. Tím pádem čtenář ví, co se vlastně v Midwichi děje mnohem dřív, než na to dojdou postavy, a má čas přemýšlet, jak tohle asi dopadne. Dopadne to nejjednodušším logickým způsobem a v tu chvíli si možná někdo řekne, sakra, čekal jsem víc. Přesto, kdo má rád vypravěčský styl Wyndhama, si v knížce přijde na své tak jako tak.

Mesič
10.10.2012 3 z 5

Kniha byla čtivá, přečetla jsem ji za týden. Spíš utekla až moc. Sice se mi líbila a nelituji, že jsem si ji přečetla, ale byla taková strohá. Děj člověk převykládá ve 3 větách. Den trifidů byl mnohem propracovanější a pro mě je to naprostá špička, toto bylo lepší než Pavučina, která ve mě žádný hluboký dojem neudělala. Téma zajímavé, ale mohlo být propracovanější

anthea
02.09.2012 5 z 5

Mimozemská po několik let skrytá hrozba v podobě malých dětí se zlatýma očima bylo pro mne úplně nové téma a velmi mne to zaujalo. A narozdíl od Vetřelců z hlubin, kteří byli skrytí až moc, jsem se zde o těch Dětech aspoň něco dozvěděla. A ten závěr! Překvapivý a emocionálně silný.

Existují dva filmy na tento námět, tak jsem zvědavá, jak to filmaři zpracovali. Doufám, že ne jako dvoudílný Den trifidů z roku 2009, který je hrozný propadák.

... Tak jsem zhlédla film Městečko prokletých z roku 1995 - úplně mi to zkazilo dojem z knihy. Strašné! Kniha je vynikající a filmové zpracování je ještě horší než seriál Den trifidů z roku 2009.

denuska
18.08.2012 5 z 5

Pro mě ještě lepší, než Den Trifidů. Opět něco k zamyšlení, něco co by se klidně mohlo stát....

TakySimona
29.07.2012 5 z 5

Jedna ze zásadních knih mého (nejen) čtenářského dospívání. Sci-fi, fantasy a podobné žánry čtu jen velmi výjimečně, po pravdě řečeno: jen ty knížky, které tento žánr přesahují. Právě tak, jako v tomto případě. Pro spoustu příběhů a zapletek z jiných knih používám tuto jako referenční bod. Mám ráda, když mě děj knížky přiměje přemýšlet nad obecnějšími tématy, která děj ilustruje. Konkrétně zde: protiklad individualistických a kolektivních státních zřízení, konflikt mateřské lásky a činů potomků, odvaha změnit názor a popřít dosavadní činnost. Zase si ji po všech těch letech musím přečíst. A jistě objevím, co mi tenkrát zůstalo skryto pod povrchem.

Claire
15.08.2011 4 z 5

Po dni trifidů jsem si do ruky vzala kukačky a musím říct, že to opět byla správná volba.
krásná čtivá knížka, zajímavá svým dějem. Navíc se zajímavým koncem :)