Midwichské kukačky

Midwichské kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29822/midwichske-kukacky-29822.jpg 4 461 83

V poklidné anglické vísce Midwich se stane cosi neobvyklého: Všichni obyvatelé přijdou o jeden den svého života. Celých 24 hodin prospí. To samozřejmě vzbudí nesmírný ohlas, ale poté, co se do věci vloží vojenská rozvědka, vše pomalu utichá a na místě zůstává pouze několik pozorovatelů. Jejich pozornosti ovšem uniká fakt, že všechny plodné obyvatelky jsou najednou těhotné. A když všechny naráz porodí děti zcela evidentně nelidského původu, mohlo by se zdát, že je pro obyvatele modré planety už pozdě… Obálka: obraz Opožděné Vánoce, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Paralela 50

The Midwich Cuckoos , 1957

jaroiva
19.05.2018 4 z 5

po Trifidech jsem chtěla zkusit něco dalšího od Wyndhama a nelituji, že jsem sáhla po těchto kukačkách.
Oproti dnešním bestsellerům, které člověk přečte a za týden zapomene, o čem to bylo, mám dojem, že dřív spisovatelé uměli psát tak, aby si čtenář odnesl něco víc z knihy, nutí to k přemýšlení o žebříčku vlastních hodnot. Nehledě na to, že u knih s podobným rokem prvního vydání není na každé druhé stránce nějaká reklamní větička. Pak se i do kratšího formátu knihy dostane dostatečně nosná myšlenka, kterou spisovatel i v knížce do 200 stránek dokáže pořádně rozvinout.

Lamanai
13.05.2018 3 z 5

Chvílemi mi to přišlo takové sterilní. Jako by myšlenky byly spíše konstatované a kniha sloužila jako kulisy pro prezentaci tehdy jistě ještě poměrně neotřelých myšlenek. I tak jsem rád, že jsem ji v rámci výzvy vylovil ve své knihovně. Četl jsem verzi z edice Fuego a tam bych vytkl použitý font, který je pro mne docela nečitelný. Potěšila naopak pevná vazba.

Allla9
09.04.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Zajímavý námět, který nutí k zamyšlení.

amador
18.03.2018

Kniha se mi líbila, neboť se zamýšlí nad původem člověka na této zemi a klade otázky, na které sice neznáme odpověď, ale měli bychom se jimi zabývat. Dále jsou zde řešeny morální aspekty, protože to co je dobré a špatné závisí pouze na úhlu pohledu.

Mayaku
17.03.2018 5 z 5

Wyndham mě přesvědčil již před lety svým Dnem trifidů, ale nějak jsem se neměla k tomu, přečíst si od něj něco dalšího. Midwichské kukačky mi ale ukázaly, jakou jsem udělala chybu. Výborný a do určité míry vcelku realisticky(?) nepřehnaně působící příběh o mimozemské invazi, který se četl jedním dechem. Při čtení jsem tedy pořád nemohla vytěsnit filmové zpracování, resp. díl Simpsonů (The Bloodening), kde na něj odkazují, ale to můj zážitek nijak neumenšilo :)

Heřmis
01.03.2018 3 z 5

Dávám průměrné hodnocení. Nápad je to dobrý a i se to pěkně čte. Den Trifidů byl ale jiná liga.

lucy.n
28.02.2018 5 z 5

Jedním dechem, za 2 večery. Až je člověku líto, že je to tak útlá knížka. Pro ty, co mají rádi sci-fi těsně za hranou reality.

B4LU
13.12.2017 4 z 5

Pěkně napsaná kniha, byl jsem s ní velmi spokojen. Promyšlená mimozemská invaze do malé britské vesničky Midwich, nedobrovolná koexistence dvou inteligentních druhů vedle sebe a nastínění otázky, jak se chová jedna kultura k druhé, přímo otevřenými slovy zlatookých vetřelců.

Poeta.kno
13.12.2017 4 z 5

Pěkná kniha, která se příjemně čte. Děj se vyvíjí trochu předvídatelně a logicky.

MartinaSedlina
07.12.2017 4 z 5

Ze začátku napínavé. Ke konci dost úvah k zamyšlení. Knížka se mi líbila. Děti byly porozeni a chtěli jen přežít, stejně tak jako mi. Od mimozemšťanů dobrý pokus :-).

JPBelmondo
22.05.2017 4 z 5

Další výborné sci-fi od tohoto autora. Nenechte se odradit pro někoho možná nezáživným začátkem a dočtěte do konce. Stojí za to.

danny_21
29.03.2017 4 z 5

Čtivá novelka, moje první setkání s Wydhamem dopadlo uspokojivě. Výborná první polovina příběhu je napínavá a udržuje v pozornosti, druhá je slabší plná filozofických úvah a pro čtenáře, který má něco načteného, závěrečná tušená pointa nemůže být překvapující. Ve své době ale byla určitě peckou, kdo ví jak další generace budou hodnotit třeba současné špičky sci-fi - 75 %

roso.mak
01.03.2017 5 z 5

Kniha psaná nezaujatým a hlavně nezasaženým pozorovatelem. Rozervanost citů a emocionální dilemata od této knihy nečekejte, o hrdiny se bát nebudete. Co můžete čekat, je zajímavý, čtivý příběh, pokud se vám bude zdát okoukaný, vězte, že je to tím, že ten motiv všichni opsali do Wyndhama, nikoliv naopak. Doporučuji i svátečním čtenářům. Uvnitř tlustých desek se skrývá text délky novelky, za dvě hodiny je kniha přelouskaná. Možná škoda pro ni, bavila mě.

jackw
22.10.2016 5 z 5

Wyndham opět nezklamal..

evka.jurca
16.10.2016 5 z 5

Naprosto výborná kniha, četla jsem již podruhé a mileráda se k ní v budoucnu zase vrátím.

kazatell
20.09.2016 4 z 5

Začátek mě moc nebavil. Když jsem se dostal do půlky, odložil jsem ji a myslel jsem že ji předám na hromadku nikdy nedoctenych knih, ale pak to chytlo spád a hltal jsem každou stránku. Myslím že téma je pořád zajímavé a až na pár změn v myšlení se nic nezměnilo. Úvahy kterými je kniha poseta mi zase o kousek rozšířili pohled a to i na současnou situaci ve světě

BarkaS
10.09.2016 4 z 5

Klasika, která se dnes může zdát stokrát zopakovaná. Ukazuje ale, že jediné, co může moderního člověka zachránit před zkázou, je kombinace štěstí a hrdiny ochotného obětovat vše, protože lidskost je někdy slabostí. A nečinnost a dlouhé rozbory situace místo jednání můžou v budoucnu znamenat naší zkázu. Za mě geniální, byť z dnešního pohledu trochu ukecané.

black.susi
07.07.2016 5 z 5

Wyndham mě zatím nikdy nezklamal. A stejně tak je tomu u Kukaček. Je to čtivé, je to svižné, i když možná až moc. Být knížka o něco delší, vůbec bych se nezlobila, aspoň trošku to zašmodrchat, prostor v příběhu by na to určitě byl, takhle to bylo trochu moc přímočaré a předvídatelné. Kvůli tomuhle to pro mě není pocitově čistých 5 hvězd ale tak 4 a půl.

de_baques
08.04.2016 4 z 5

Na téhle knize je asi nejpřitažlivější první polovina, ta druhá už je z dnešního pohledu námětově trochu stereotypní, což není chyba autora - kopírovali ti, co přišli po něm.

krakonos.kraken
06.04.2016 5 z 5

Asi se mi tahle kniha líbila víc než den trifidů, na těch dětech je prostě něco mnohem strašidelnějšího, než na chodících kytkách :D