Michelangelův zápisník

Michelangelův zápisník

Děj napínavého thrilleru je inspirován dohady o existenci tajemného zápisníku italského renesančního umělce Michelangela Buonarrotiho. Studentka Newyorské univerzity Finn během stáže v jistém newyorském muzeu umění nachází v archivu zastrčenou a mylně označenou ilustraci. Poznává v ní Michelangelův záznam průběhu pitvy, jež byla v dobách renesance přísně trestaným zločinem. Poté, co se o svém překvapivém objevu zmíní, začnou se kolem ní dít podivné věci… ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28751/michelangeluv-zapisnik-28751.jpg 3.533

Finn Ryanová (1.)

Michelangelo's Notebook (2005)

Vydáno:, Argo

FMMMM
14.10.2015

Začátek se zdál docela zajímavý, ale zhruba od poloviny kniha ztrácí tempo, nápad, originalitu. Kniha mi připomněla vykrádačky všech možných krimi knih. Michelangelův zápisník? Ani náhodou! Doporučuji jako jednohubku na delší jízdu vlakem nebo autobusem na dovolenou :-) Nic Vám to nepřidá, ale aspoň to cestování rychle uteče.

Ječmínek
10.08.2015

Nic moc. Nedočetl jsem.

kvetinkabrno
13.03.2015

Nebavilo mě to, vadilo mně střídání dějové linie, tu v současnosti a najednou během války. A to mě štvalo asi nejvíc. Takže jsem asi od poloviny knihy přeskákala tyhle stránky a snažila se rychle dostat ke konci...přiznám se, že jsem i váhala knihu odložit.

staramatka
09.12.2013

Asi mám na celou sérku podobný názor jako "bukiet". Všechny 4 díly jsem přečetla během 2 dnů. Četlo se to opravdu rychle a dobře, ale jak už bylo řečeno, nakonec mě to celkem zklamalo. Tedy takto: první díl se mi vlastně dost líbil. Byl celkem akční i záživný a na základě toho jsem si chtěla přečíst i ty další a právě z těch nanicovantých pokračování jsem pak byla dost zklamaná, škoda.

HanaNov
18.10.2013

Pro mě teda jednoznačně jeden z největších přehmatů poslední doby. Odpověd na otázku, která se vyjímá na přebale "Zastíní Paul Christopher Dana Browna?" je více než jasná: Christopher nesahá svému mistrovi ani ke kotníkům, takže o nějakém srovnání nemůže být řeč!
Jediné společné pro oba autory je východisko, tedy jakási historizující mystifikace, leč v případě Michelangelova zápisníku naprosto tristně zpracovaná. Kniha jakoby se snažila obsáhnout obrovské množství postav, míst, faktů... Děj se tak neustále tříští na kousky, které nejde slepit dohromady. Čtenář se už po několika kapitolách (a kapitoly jsou tu opravdu krátké) neorientuje v té změti míst, časů, postav a rádoby nahodilých událostí. V každé kapitolce se objevuje spousta nových postav, které logicky nezapadají do děje a které ve výsledku ani nejsou pro děj (a ani jakoukoli epizodu) důležité (naopak se většina postav už v žádné jiné kapitole neobjeví), tudíž vzniká obrovský zmatek v tom, kdo je kdo a proč vlastně se o něm píše. Nakonec ani nevíme, v jaké časové lince se pohybujeme, protože autor čas ani místo neoznačuje, třebaže skáče z jedné doby do druhé a stejně nakládá i s místy). To bychom mohli autorovi odpustit, pokud by jeho počínání bylo nakonec nějak vysvětleno, ale co je důležité, jakákoli souvislost mezi postavami, časovými linkami a dílčími událostmi čtenáři uniká, takže jeho zmatení je ještě umocněné. Jako by si Paul Christopher ukrojil velkého sousta, jako by chtěl obsáhnout nemožné. A jak jinak - opravdu se mu to nedaří.
Jediný pozitivní fakt na Michelangelově zápisníku je to, že se čte velmi dobře, takže konec přijde poměrně brzy a netrápí tak čtenáře ještě o něco déle, než je nezbytně nutné.

katerina-b
06.10.2013

celkem čtivě napsáno, příběh je napínavý a není zbytečně natahovaný

bukiet
20.03.2013

Takže varování, tohle opravdu není Dan Brown a jiní podobní autoři. Postupné odhalování tajů minulosti a potvrzování kontroverzních teorií je nahrazeno banální špiónsko-lupičskou zápletkou z druhé světové.

butterfly8888
25.10.2011

Čtivá je určitě, ale na otázku v anotaci, zda tento autor přečtí D.B., tak určitě ne, začátek chytlavý, ale později od prvotního tématu autor hodně opouští, nadchne nás Michelangelem a nakonec řeší SS a krádeže umění v II.SV...
Ale pro ty, co rádi detektivku a trochu vzrušení určitě...

Godzila.007
22.07.2011

Kniha je čtivá, má zajímavý a především napínavý příběh, který má spád. Napětí trvá až do konce. Doporučuji.

Christopher Hyde

Paul Christopher (p)