Michaela - Události v klášteře svatého Anděla

Michaela - Události v klášteře svatého Anděla https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140070/michaela-udalosti-v--140070.jpg 3 306 80

Původně filmový scénář, přepsaný do podoby novely, neboť nikdo z oslovených režisérů se díla neujal pro přílišnou dekadentnost. Azyl v klášteře se pro určité vězně stává noční můrou, podivnou hrou, v níž jde doslova o život. Napětí vzbuzuje již na první pohled svérázná společnost pěti mladých jeptišek žijících bez spojení s vnějším světem, která se postupně vybarvuje do bizarní podoby, evokující atmosféru strašidelných gotických románů. Tajemná zákoutí kláštera jsou plná neznámých nebezpečí a pátrání po jejich podstatě je provázeno pikantními, často až pornografickými erotickými scénami.... celý text

boticelli
12.12.2023 3 z 5

Oblíbený autor, povedená obálka a slabé hodnocení. Hm, a je to přesně tak, autora budu číst dál, knihu si ponechám kvůli ďábelské Páně Marii a hodnocení nic moc, poněvadž mě to prostě zhruba od poloviny nebavilo číst. (A to mám rád makabrózní příběhy.)

PosPol
10.08.2023 2 z 5

(SPOILER) ,,'Pozdrav se s matkou představenou', řekla Marciana a vyhrnula si hábit do pasu. Než stačil promluvit, přehodila nohu přes jeho trup, jako se nasedá na jízdní kolo, donutila ho znovu si lehnout, zadkem mu zatížila prsa a stehny sevřela krk. Byl to její způsb. Posunula se dopředu a zarostlým rozkrokem mu ucpala pusu. Zasmál se do dutiny, do její známé vůně a vlhkosti a začal ji obodávat jazykem.,,

Absolutně nemám ponětí, co jsem to včera četla. Zločinec S., který za sebou zanechává jen zkázu, se dostane do kláštera, kde ho přivítají velice zajímavé jeptišky. Začíná se těžko uvěřitelný bizár, kdy absurdno střídá nesmyslné chování postav.

Ve výsledku mě ale kniha chytla, fascinovala a vlastně ani netuším, co si myslet a zda tento formát byl autorův záměr, či nějaký omyl? Tipuji to na záměr, protože děj je svižný, jazyk květnatý, až knižní a pak bum! Do toho primitivní, hnus nahánějící erotické scény, které by však vzrušily leda prvotřídního úchyla.

Těžko se mi hodnotí hvězdičkami, protože na jednu stranu mě dílko zaujalo a rozhodně mi (asi bohužel) zůstane v hlavě ještě nějaký čas, ale na druhou stranu je chování postav tak pitomé a nelogické...

Bůh je mrtev, ať žije bůh... Knížečku lze pojmout jako erotický horor, či výsměch víře, nebo prostě jako obyčejný brak. Je na čtenáři, jak se rozhodne. Za mě 2/5 a jsem ráda, že jsem na knihu narazila díky recenzi.

Petraadeen
30.07.2023 odpad!

Buď som to nepochopila, alebo to bolo zlé zámerne (inak si to neviem vysvetliť). A nevylučujem ani jednu z týhto možností...

kamikucka
02.05.2023 3 z 5

Poprvé jsem Michaelu četla v době svých studentských let. Dnes jsme si ji přečetla podruhé. Poprvé jsem z ní byla velmi rozpačitá a nedokázala jsem ji nějak objektivně hodnotit. Možná jsem byla příliš šokovaná, možná (nebo zcela určitě) jsem čekala něco jiného, snad jsem potřebovala "trochu odstup". Nevím. Dnes už na Michaelu pohlížím jinak. Netvrdím,že jsem méně rozpačitá (za ty roky jsem zapomněla většinu děje a pamatovala jsem si jen útržky),ale jsem ochotna připustit,že je v tomto svérázném díle ukryta jistá symbolika. S největší pravděpodobností se ji tam, vzhledem ke znalosti dalších Urbanových děl, snažím hledat. Každopádně,kdo chce vidět eroticko-pornografickou hororovou slátaninu,nechť ji má. Je to dle mého názoru takto prvoplánově čtenáři předhazováno a nabízeno. Je to přehnaně groteskní,drastické a rušivé. Základní záměr to ale splní. Čtěte,dokud nedočtete do konce,protože čekáte,jestli přijde ještě nějaká větší absurdita. Aspoň já to tak měla.

janina66
14.03.2023 odpad!

Totální slátánina! Ani horor, ani erotika. Hovadina.

V_M
13.02.2023 4 z 5

Knížku jsem četl v prvním vydání (2004). Dostal jsem ji k narozeninám, darovanému koni na zuby nekoukal a přistupoval k ní tedy zcela bez předsudků a jakéhokoli zjišťování, kdo se za (evidentním) pseudonymem Max Unterwasser ve skutečnosti skrývá. Během celé její četby jsem tedy neměl tušení, že jde o práci Miloše Urbana, jehož několik jiných románů jsem relativně s uspokojením a povděkem přečetl. A tato nepřítomnost předporozumění se mi vyplatila. Teď, když už vím, že jde o Urbanovo dílo, připouštím, že bych při četbě patrně byl mnohem nesmlouvavější a jako řada ostatních zde komentujících usoudil, že jde jednoznačně o jeden z jeho slabších počinů. Nicméně nevěděl jsem to, celou dobu jsem se domníval, že jde o nějakého začátečníka, který pak už nic nenapsal (nebo využíval jiné, mně v době četby neznámé pseudonymy), a tudíž jsem knížku vnímal jako vcelku svěží kus. V rámci žánru mě velmi příjemně překvapila stylistická obratnost, skvělé literární řemeslo. V knihách podobného typu, vznikajících často spíše z důvodů komerčních, se totiž zpravidla vysloveně hemží topornými frázemi, o obsahové stupiditě ani nemluvě. (Zde podotýkám, že ani horory, ani erotickou literaturu v podstatě nečtu, ale určitou zkušenost s těmito žánry přeci jen mám). V případě Unterwasserovy/Urbanovy knížky je navíc zřejmé, že šlo spíše o autorův žánrový a slohový experiment, jakousi hříčku, která se podle mě relativně podařila. Je potřeba si uvědomit, že celá próza v sobě má hodně ironie, černého humoru, ovšem i metatextu, přičemž v pozadí nestojí zdaleka jen Baudrillard (ani nevím, zda je ten jeho citát autentický, ale působí tak), ale i třeba takový Ladislav Klíma, Karásek ze Lvovic, autoři gotických románů atp. Dějově by to sice klidně mohlo být bohatší, spletitější, motivicky nápaditější, ale beru to tak, že si na textu Urban zkoušel postupy, které pak bohatěji rozvil a vycizeloval v některých svých delších opusech.

Eicherik
17.06.2022 4 z 5

Zatím nejslabší dílko Miloše Urbana, které jsem doposud přečetl. Připadalo mi to spíše jako nějaká studentská práce. Námět dobrý, ale samotné provedení bylo hodně slaboučké. Ani ta erotika za moc nestála.

gretl74
21.05.2022 1 z 5

Tak toto opravdu nebyl muj šálek kávy...

DuncanIdaho
18.04.2022 3 z 5

Začátek je dost drsný, konec brutální. Prostředek je docela dobrý. Je tam dost erotiky. Až na tu poslední jsou erotické scény pěkné. Téma není špatné. Vynechat začátek, rozvinout střed a přepracovat konec na menší drasťárnu, pak by to byla zajímavá kniha.

ZÓNA
11.03.2022 2 z 5

Pokleslost v terminálním stadiu.
Za zajímavý lze považovat začátek příběhu a za neotřelý jeho konec.
Vše ostatní je jen balast, erotické scény působí neeroticky, páchané násilí vyznívá nepřesvědčivě a celá kostra příběhu nepůsobí příliš pevně.
Přitom text je napsaný řemeslně dobře. Jen chybí silnější dějová linka a ostřejší postavy.
Těšil jsem se na poměrně tajemný a drsný horor, dostal jsem pohádku pro dospělé, sice s přesahem v pointě, ale jinak smutně devalvující tento žánr.
Bůh existuje, ale kdo je Bůh?

gimli35
23.12.2021 4 z 5

Jak se praví v jedné divadelní hře: "To by byl biják! Jen ho natočit!"

evickakyticka
18.11.2021 3 z 5

Co se těm chlapům v hlavě honí.... Já vím, bylo tam napsané, že kniha není určena ženským očím... Ale říkala jsem si, že si ráda přečtu všechny Milošovy knihy.
Tak trochu klišé, kdy uprchlý zločinec skončí ve spárech sexuchtivých jeptišek rozčísne snad jen kapka hororu. Proč ne. Dělají to všichni. Čtou o tom jen někteří. No a jak to teď hodnotit... Ze stránky hororového příběhů to bylo fajn, zvláštní a celkem to mělo i hlavu a patu. A trocha té erotiky ještě nikoho nezabila. Nebo jo? Toto dílo však nebude patřit k mým oblíbeným od jinak oblíbeného autora...

tlllk
13.10.2021 3 z 5

všetko beriem, ale v tej krutosti nebolo ani za mak vyššej symboliky

elcapitano
30.07.2021 3 z 5

Z jine Urbanovo knihy znam pojem “goticky roman”, tohle tak zpocatku vypadalo. Ke konci je to ujete a nasilnicke porno. Ale nejak to zafungovalo a zatalo drapek.. MU umi s jazykem a atmosferou.
Brrr
.. a v knize je jistě mnoho podobenství a symbolů, z nichž jsem dekodoval jen zlomek.

daza.dt
12.04.2021 3 z 5

Naprosto totálně souhlasím s předchozím hodnocením mol378 - nevím co autor tenkrát hulil, ale nechci to. :) 3 hvězdy za snahu a ze strachu z Matky představené

mol378
31.03.2021 4 z 5

Úplně urbanovsky pošahané, záměrně pokleslé. Nevěřila jsem místy vlastním očím, jedna z Urbanových knih, které mě svým podivným způsobem úplně fascinují. Kam jen na ty nápady chodí...

rozina351
29.03.2021 2 z 5

Do této knížky jsem šla s vědomím, že si jdu přečíst pořádné hororové béčko, které bude jazykově a stylisticky na trochu vyšším levelu než skvosty edice "Stopy hrůzy" pro dospělé. Další plány a významy jsem v knize nehledala a podle mě tam ani nejsou, nepočítám-li docela průhledné odkazy na katolickou hagiografii. Každopádně kniha je to čtivá, Urban umí dobře pracovat s líčením tajemné hororové atmosféry a napětím, děj ubíhá až k nejasnému postmodernímu konci, takže já jsem spokojená, jakkoli se nejedná o hodnotnou literaturu - kdyby se kniha rovnou prezentovala jako béčko, které si na nic nehraje, dám klidně pět hvězd, ale jelikož se jí zcela vážně zabývají studenti bohemistiky a PR knihy se béčkově netváří, tak dvě hvězdy jak vyšitý.

amaenium
09.03.2021 3 z 5

Po dlouhé době jsem se těšila na další dílo pana Urbana, obzvlášť když už mám všechny v tom skvělém malém vydání, ale Michaela mě bohužel moc nepotěšila. Jedná se o takové zvláštní dílo, spíš takové plytčí. neviděla jsem v díle moc souvislosti a přišlo mi takové neucelené. Postava Michaely mi však přišla zajímavá, typicky urbanovská, ocenila bych o ní víc informací.
Nečetla jsem knihu, na kterou autor odkazuje, možná by mi pak tahle dávala větší smysl. Možná si ji zkusím v budoucnu přečíst a uvidím.

aachilovka
23.12.2020

přečteno na pár hodinek. Nějak jsem to celé úplně nepochopila. Četlo se jednoduše, ale nějaká pointa mi unikla...

Hanamo
18.11.2020 1 z 5

Pár knih jsem od tohoto autora již přečetla, ale nic divnějšího jsem ještě nečetla. Nenalezla jsem nijak hlubokou myšlenku tohoto díla, spíše místy až znechucení, laciností celé myšlenky. Po přečtení nějak nemám momentálně chuť číst nějakou dobu další knihy autora. Nicméně ráda jsem si udělala názor i na tuto knihu, času to moc nezabralo, takže doporučuji udělat si vlastní názor. Třeba bude jiný než všichni ostatní.