1793

1793 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425489/bmid_1793-2pE-425489.jpg 4 345 107

Michael Cardell série

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlok Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia... Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

1793 , 2017

Gaudericus
09.07.2020 4 z 5

Dlouho jsem si říkal, že je všechen ten hnus, kterým se musí čtenář v knize prokousat, z velké části samoúčelný a nemá v příběhu dostatečné opodstatnění. Závěrečná část knihy mě však přesvědčila, že autorovi nešlo jen vršení nechutných scén. Přesto nedoporučuji lidem se slabším žaludkem.

Dida86
01.07.2020 5 z 5

Nezvyklá detektivka :) teším se na pokračování....

Metla
25.06.2020 4 z 5

No fuj, do jakého hnusného, temného světa jsem to zase zavítala? Stockholm konce 18. století byl zřejmě mimořádně drsné a špinavé místo, kde se dařilo bídě ve všech myslitelných ohledech. I tady se však vyskytl zločin tak ohavný, že svou brutalitou šokoval otrlé obyvatelstvo. Když místní pasivní biřic Cardell překoná odpor a vytáhne ze splašků zmrzačené tělo, změní tím život nejen sobě. Jeho cesta se zkříží s nezvyklým vyšetřovatelem na volné noze Cecilem Wingem. Kdo je oběť a jak najít nelítostnou bestii? Dva rozdílní muži, jeden poznamenaný válkou, druhý nemocí, Cardell vždy připravený použít násilí, Winge jednající s chladnou logikou, neváhají pro dosažení spravedlnosti převrátit každý kámen, nahlédnout do kdejaké kupky hnoje. K jejich pátrání se posléze přidávají další příběhy; svými “drobnými” lidskými dramaty dokreslují atmosféru doby a vnášející do krutého případu ani ne tak světlo, jako ještě více temnoty.
Autor vytvořil postavy, se kterými se dá přinejmenším v určitých ohledech ztotožnit, soucítit s nimi, držet jim palce, nebo je proklínat za jejich hloupé přehmaty. Cardell může být pro někoho moc neotesaný ochlasta a rváč, pro jiné třeba bude Winge příliš velký idealista až dobroser, mladý Christopher svou naivitou a nezodpovědností nemusí vzbudit přemíru sympatií, snad jedině Anně Stině není téměř co vytknout... téměř.
Paradoxně je hustá, děsivá, odpudivá atmosféra největším kladem a zároveň důvodem, proč nedám pátou hvězdu. Většinu románu, ať už při čtení půjčeného svazku či při poslechu (dobře zpracované) audioknihy, mi totiž bylo ošklivo na duši. Surové prostředí, surový zločin, minimum pozitivních okamžiků. “1793: Vlk a dráb” doporučuji pro chladné podzimní/zimní večery, pokud potřebujete přitopit pod kotlem deprese tolik, až půjdete odhodlaně hupsnout z vysokého mostu pod rychlík, přičemž v průběhu skoku se ještě pro sichr otrávíte a zastřelíte.
Tohle ve mně bude rezonovat asi ještě dlouho, dávám těsně pod 85% a druhý díl si určitě nenechám ujít.

Važme si toho, že žijeme v civilizované zemi, která i pro ty největší nešťastníky nabízí v podstatě hýčkající podmínky. Kéž tento stav udržíme pro příští generace.

kasavubu
23.06.2020 4 z 5

Vlastní rozuzlení příběhu, a tedy i vražedný motiv vraha, mi úplně nesedl. Pokud ale budu knihu hodnotit spíše jako sociální historický román, nemám jedinou výtku. Snad jen prokousat se začátkem nebylo nic jednoduchého. Určitě doporučuju vydržet. Jsem ráda, že jsem čtení nevzdala a dočetla až do úplného konce. Už se těším na rok 1794, jsem zvědavá, jestli se v něm setkáme ještě i s Cecilem Wingem. Zda zemřel, není ze závěru úplně zřejmé.

Ďumbierka
18.05.2020 5 z 5

Bolo to výborné. Premyslené tak, až som vydesená.
Scény v knihe, zvlášť v druhej časti s K. Blixom mi dali zabrať, ďakujem mami, že som ti to mohla vyspoilerovať :D . Aspoň som mala pokojné noci.
Jesť pri tejto knihe, to bola celkom odvaha.
Prvých sto strán som mala chuť knihu odložiť, som čitateľ historických románov na úrovni - AMATÉR, ZAČIATOČNÍK - takže to chcelo čas.
No po prekonaní každej ďalšej časti v knihe - boli 4, ste si hovorili stále to isté.
“Sakra, ten Niklas, to je frajer. Ako si toto dokázal naplánovať. A už vlastne chápem, že všetko malo svoj čas.”
.... boli chvíle - kedy na začiatku, ma táto kniha do čitateľskej krízy práve viac uvrhla, ale zároveň som sa vďaka nej z nej dostala a už pár dní mám celý tento temný a krutý Štokholm v hlave.
Zaryl sa mi hlboko pod kožu.
Je zaujímavé v koľkých faktoch a momentoch sa kniha opiera o skutočné osoby a udalosti a ako tam presne napasoval svoj vlastný príbeh autor.
Inak, tie časti v knihách, sú zostavené tak, že naozaj trpíte (tak v dobrom), pretože sa to skončí v tom najlepšom a príde terapia šokom.
Ja som tak nutne potrebovala vedieť ako to bolo, ako kto skončí a tie momenty, pri ktorých mi srdce zastalo, tých tu bolo viac.
Toto nie je len taká nejaká krimi. Je to temný thriller s pomalším rozbehom z temnej doby a naozaj mi Niklas Natt och Dag otvoril oči, pretože 18. storočie bolo naozaj kruté a špinavé. Plné chorôb a divných pachov, ktoré sa ťahali, tak krásnym mestom, ako je dnes Štokholm.
Nutne potrebujem pokračovanie :D a napriek tomu krušnejšiemu začiatku....
myslím si, že ak knihu čítate pozorne a s citom a ste teda hlavne tá skupina čitateľa, ktorému kniha sadne, tak vás to dostane.
Moje pokyvkávanie hlavou, ako mi všetko dochádzalo bolo veľmi časté.
A tiež znechutený výzar na tvári a otvorené ústa dokorán. Vyhral sa s tým skvelo.
Som veľmi spokojná. Až blažená.

Clara del Valle
11.05.2020 5 z 5

Teda... tohle je jednoznačně jedna z nejzajímavějších knih, jaké jsem v poslední době přečetla! Je skvělá!
Já bych jí asi nenazývala detektivkou, je to pro mě spíše historický psychologický román s detektivní zápletkou, ale je to sakra dobře a chytře vymyšlené, napsané a přeložené. Je to náročnější čtení, čtenář musí být hodně ve střehu a přemýšlet a přesně to mám při čtení ráda. Navíc si člověk hned začne vážit doby a prostředí, ve kterém žije, teď a tady. Fakt vynikající kniha!

jindra7597
01.05.2020

Naprosto se stotožňuji s předchozími komentáři, nemám ráda násilí , ale tato kniha je tak neskutečně dobře napsaná a napínavá , že jsem ji přes to všechno odposlouchala až do konce.

PetK
29.04.2020 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy, protože se jedná o opravu propracované dílo plné detailů, které dávají na frak romantickým představám o tom, jak lidé dříve žili. Ta realita byla někdy teda maso, ale určitě je upřímnější než "pohádky pro ženy". Audio s Danielem Bambasem je fakt moc hezky zpracované, postavy odlišené hlasem, výborné.
Nicméně jsem se nějak místy ztrácela a úplně přesně nevím, jestli jsem všechno pochopila. Mírně jsem byla zmatená i z postav, kdo je kdo... Jak se děj různě vracel v čase a některé dějové linky měly delší pauzu, pak jsem docela lovila v paměti.
Každopádně poslech to byl příjemný a knížka je to výjimečná atmosférou a přiblížením reálného života našich předků.

digdag
18.04.2020 4 z 5

Žánr úplně mimo můj běžný záběr. Ale nelituju. Syrové prostředí Stockholmu 18. století mě nadchlo. Má to chybky, zamrzela občasná nepozornost korektora české verze, ale příběh jako takový mě po pár stránkách vtáhl a nepustil.

simona5r
13.04.2020 5 z 5

(audiokniha) Díky perfektnímu výkonu interpreta byl pro mě poslech knihy velkým literárním zážitkem. I přes naturalistické popisy situací jsem při poslechu nepociťovala odpor. Je to příjemné zpetření na poli detektivek, které jsem již přečetla.

Standa24
10.04.2020 5 z 5

Ze začátku jsem se do knihy nemohl začíst, ale postupně mě příběh začal více a více vtahovat a poslední dvě části jsem přečetl skoro celé najednou. Děj je drsný až syrový a myslím, že dobře vykresluje prostředí Stockholmu konce 18. století. Líbil se mi způsob postupného vyprávění jakoby samostatných příběhů, které se v závěrečné části propojí.

paxie
03.04.2020 3 z 5

Nevím, asi jsem měla na základě recenzí přehnaná očekávání. Oceňuji nápad umístit děj do Stockholmu 18. století, ale když to všechno skončilo, tak jsem si říkala, jestli všechny ty nechutnosti za to rozuzlení stály.

mataj
30.03.2020 5 z 5

Ponurý a drsný historický detektivní román. Bezútěšnost a bezpráví prochází celým příběhem. A i když se mi občas zvedal žaludek, musím říct, že kniha byla výborná a bavila mě.

hana1070
29.03.2020 5 z 5

Historická detektivka par excellence. Švédský Stockholm na konci 18. století, drsná doba plná bídy, válek, epidemií (kam se hrabe koronavirus). A do toho se najde fakt hrozným způsobem zohavená mrtvola (kam se hrabe Jo Nesbo). Nesourodá dvojice v podání právníka umírajícího na tuberkulózu a opilého válečného invalidy se pouští do pátrání... Ze zaplivaných putyk, přes ženskou věznici až po dekadentní bordel pro ty nejmocnější a nejzhýralejší... Dobrá kniha do karantény:-)

MARTh
21.03.2020 5 z 5

V podstatě vše bylo napsáno v předchozích recenzích. Napínavá, čtivá kniha,psaná velmi zajímavou formou, perfektní překlad (obrovské díky paní prekladatelce), dokonalé a naturalistické vykresleni atmosféry Švédska konce 18 století-po přečtení knihy bych v té době opravdu žít nechtěl :-) ....a pro mě také velmi sympatičtí hrdinové....dávám pět z pěti a těším se už na 1794, mělo by snad vyjít velmi brzy i v ČR (snad to aktuální situace s koronou nezmění). Knihu určitě doporučuji

andrej0867
14.03.2020 4 z 5

Odbiehanim od hlavnej linie a naslednym spojenim mi to pripominalo Problem troch telies (Spomienky na Zem) alebo Pulp Fiction, ale vsetko sa pekne pospajalo a vysledok bol slusny.

alois.randa
12.03.2020 4 z 5

Nebylo to špatné čtení, autor měl děj promyšlený. Místy velice napínavé, místy však zbytečně natahované, hůře jsem se orientoval ve švédském místopise a názvech. Toto mi oproti knihám od Nesbo přišlo složitější

bob0985
10.03.2020 3 z 5

Kniha napsaná podle osvědčeného návodu, aby byla napínavá, čtivá a podobně. Prostě, když se dodrží nějaký postup a literární triky, tak to musí vyjít tak, jak to poslední roky vychází u jako Jo Nesbo, vždy však v nějak pozměněných kulisách. Né každý to umí, ale takových děl je už poměrně hodně. Dal bych asi 3,5 hvězdičky, půlky nejsou, takže 3... bavila mě, ale nic hlubšího jsem v ní nenašel.

Alizon
02.03.2020 4 z 5

Deprese, zmar, nechutnosti ... kdyz tuto knihu clovek cte, divi se, ze se vsichni nasi predkove nenachazeli permanentne v lihu ... za strizliva se tato doba dala prezit jen tezko. Alespon tak jak ji autor popisuje. Normalni jedinec - a hlavne zena - nemel moc sanci slusne prezit. A to uz neni zadny syrovy stredovek, ale 18 stoleti. Zajimava kniha, rozhodne neco jineho nez na co jsou ctenari historickych detektivek zvykli (nebo mozna neni jen mnoho historickych detektivek od svedskeho autora). Spise nez historicka detektivka je to takova pekne drsna sonda do zivota v 18 stoleti ... a v severske zemi (takze deprese dvojnasobna, jak uz to byva i u "modernich detektivek" ze severskeho prostredi). Jako prvotina rozhodne vyborne - hodnotim 4 + (5 hvezdicek nedavam kvuli samotnemu rozuzleni vrazdy, kde mi neco preci jen trochu vadilo, ale nechci tu davat spoilery).
Jak uz tu pisou jini uzivatele, kniha je rozdelena na 4 casti: 1) seznameni se s nasimi vysetrovateli "Vlkem a Drabem", nalez mrtvoly a patrani 2) popis vlastniho zlocinu (obe casti obsahuji jiste nechutnosti), 3) pribeh Anny Stiny (bezutesny) - osobne se mi tato cast libila nejvic a vydala by na samostatny roman 4) zaverecna cast kde se vsechno propoji.
Nektere veci mi na knize vlastne hodne vadily, ale na druhe strane knihu z hlavy jen tak nedostanu ... rozhodne me vtahla do deje a atmosfera je popsana vyborne. Takze pokud vam nevadi nejaka ta nechutnost doporucuji.

Regger
27.02.2020 5 z 5

Začátek nezaujme, ale stojí za to vydržet. Po prvních padesáti stránkách jsem nebyla schopná přestat číst ????.