1793

1793 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425489/bmid_1793-2pE-425489.jpg 4 349 108

Michael Cardell série

Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlok Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia... Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá.... celý text

galinek
30.06.2021 5 z 5

Dočteno,....dost drsné, ale mělo to atmosféru.....Nevím, jestli chci pokračovat druhým dílem....

lazarus
25.04.2021 2 z 5

Můj dojem po dočtení 1793 dokonale vystihuje kolega čtenář trudoš a nemám co k tomu víc doplnit. Na druhý díl se rozhodně nechystám, ani si jej už nekoupím. Ovšem pokud hledáte knihy s podobným žánrem, ovšem s méně prvoplánovým hnusem tak poradím Kvítek karmínový a bílý a Páté srdce. Tam najdete lépe vystavěný příběh a sympatičtější postavy.
Mimochodem redaktorská práce na knížce je tak na kopanec do řiti pro dotyčnou osobu. Ze začátku nějak hapruje sazba slov a občas chybí mezery mezi nima. A nesmyslné vysvětlivky na konci knížky tomu dávají pověstnou korunu.
Oproti tomu obálka je hodně povedená.

Pampalini
06.04.2021 3 z 5

Mám smíšené pocity. Dílko je hodně propracované, historicky maximálně věrné, atmosférou, jazykem a postavami vyvolává vesměs všechny odstíny hnusu a znechucení. Uvedení jako historické kriminálky zavádí a to je hlavním problémem. Vyšetřování je postaveno na náhodách. Ve správném čase se stopa objeví a jede se dál. Lidé jsou hovada poháněné mamonem, občas si dají přes hubu, stejně jako dnes. Přemýšlím, zda-li to bylo podobné i v našich končinách. Je faktem, že myšlenky revoluce v 1789 a později se dost idealizují. Ve skutečnosti jenom vyplavila to nejhorší co se usadilo na dně skazených duší lidí.

hanap
03.04.2021 4 z 5

Můžu jen napsat, že jsem ráda, že jsem nežila v roce 1793 a také jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tuto knihu, je to zajímavé a napínavé čtení. Těším se na 1794.

Roubas
07.02.2021 5 z 5

Žrádlo. Chvíli trvalo, než jsem se začetl, mluva a jazyk jde ruku v ruce s rokem a dějištěm příběhu. Je úžasný, jak si autor vyhrál právě s reáliemi a detaily. Příběh jako takový ale v žádném případě není pozadu. Vrstevnatý děj, který není detektivkou v pravém slova smyslu jako spíše historickým románem o zločinu ze všech možných stran. Naprosto skvělá ústřední dvojice, ranař s dřevěnou rukou, nasáklý režnou a právník ztělesňující alespoň v rámci justičního systému zcela nadčasovou racionalitu. Možná, že toho hnusu, nemocí a beznaděje bylo chvílemi až moc. Sem tam jsem si řekl, že je to na efekt. Ale co, tu dobu těžko poznám líp než autor.
Ten příběh se do mě zažral jako do Wingeho tubera.

simona5843
01.02.2021 3 z 5

Od knihy som mala veľké očakávania a to bol asi ten problém. Štýl autora je veľmi špecifický a nie každému môže sadnúť. Ja som z knihou zo začiatku bojovala až som rozmýšľala že knihu odložím ako nedočítanú no zaťala som sa. Nakoniec som z knihou spokojná a prečítam si aj druhý diel.

Devorah
03.01.2021 2 z 5

Pokud bylo dílo 1793 zvoleno nejlepší švédskou knihou roku 2017, pak ten rok musel být ale hodně chudý na dobré knihy.
Niklas Natt och Dag by možná udělal lépe, kdyby se místo psaní věnoval tomu, čemu dává přednost ve svém volném čase, a to hraní na mandolínu, housle nebo japonskou flétnu. Snad mu to jde lépe, než tento detektivní příběh, který se mu bortí a nedrží pohromadě.
Jako historická freska to nejspíš funguje, jako detektivka nikoliv. Kniha měla obrovský potenciál, který autor nevyužil a spíše promarnil. Tolik nezajímavých popisů stockholmského okolí, tolik zbytečných rozhovorů o ničem, to vše čtenáře spíše nudí a dráždí, než aby navnadilo k dalšímu čtení.
Bezbřehá nuda protknutá skandinávskou řezničinou zabalenou v historickém hávu. Děkuji, příště snad raději alkohol, než knihu od Niklase.

Alma-Nacida
18.12.2020 2 z 5

Ajaj, to bylo na mě teda příliš. Já nevím, jestli lidem normálně chybí představivost, ale já bych mnohé detaily i oželela. Přijde mi, že si to v tomto případě autor užívá tak trochu moc, muhehe...

Ignis
10.12.2020 3 z 5

Černý jako čerstvý asfalt. Drsný jako šmirgl. Působivý jako...jako...ok, došly mi přirovnání, prostě dost.
Každopádně za přečtení to stojí.

trudoš
02.12.2020 3 z 5

To jsem se zas jednou hezky pozvracel. Co to v těch skandinávcích je, že se vyžívají v detailních popisech toho, jakým způsobem může člověk ublížit bližnímu svému? Ale co už, ta večeře stejně chtěla ven.
Niklas Natt och Dag odvedl kus práce, když dával dohromady materiály pro svou historickou fresku. Jenže při všem tom sběru opomněl fakt, že mu zápletka jako detektivka příliš nefunguje. Rozehrávka je ještě v mezích pravidel, kdy je nalezena mrtvola, představí se dvojice kriminalistů a následnému vyšetřování již zdánlivě nic nebrání v cestě. Právě tady však děj selhává. Historii zločinu totiž odhalujeme až skrze výpověď přímého účastníka, přičemž motivace - proč a k čemu došlo -, jsou nám vysvětleny zase ústy někoho jiného. Ze čtyř set stran má tak smysl pouhých sto, které jsou navíc vedeny autorovým úmyslem zápletku nějak, jakkoliv, dokončit - třeba i jinak, než přirozeným vývojem. A já se přitom těšil na detektivku, ne na zádumčivou tragédii, plnou explicitní a samoúčelné řezničiny.

salamandrina
25.11.2020 4 z 5

Příběh a detektivní zápletka troufám si říct slabý. Ale o to asi stejně nejde. Popis a atmosféra konce 18.století na jedničku.

certik003
02.10.2020 4 z 5

Skvěle vylíčená ponurá atmosféra tehdejší dost drsné doby, obzvlášť pro chudé obyvatele a těch byla většina. Měla jsem pocit, že úplně živě vidím tu špínu a hnus. Vražda samotná je docela nechutná a brutální, tady by mi asi nevadilo, kdyby autor trochu ubral. Vlastně celkově je to docela hodně depresivní, ale stejně mě zajímalo, jak se osud postav bude vyvíjet dál a jaký bude motiv k spáchání takového činu. Poslouchala jsem jako audioknihu.

Arbenin
30.09.2020 3 z 5

Dobra zapletka. Kniha neni pro kazdeho a uz vubec ne pro slabsi povahy, ale uvedene nechutnosti jsou funkcni.

shootingstar
25.09.2020 4 z 5

Nelíbila se mi chvílemi až přehnaná krutost.
Líbilo se mi, jak je kniha napsaná, a to jak forma (kterou se čtenář postupně dobírá pravdy), tak samotný jazyk. Je vidět, že jak autor, tak všichni ostatní, včetně české překladatelky a korekce, si s tím dali práci - což v dnešní době nebývá pravidlem. Nedoporučuji slabším povahám a nezkušeným čtenářům: věřte mi, ten jazyk by vás za chvíli začal otravovat. Toto NENÍ Kepler ani Nesbø.

Lenka.Vílka
18.09.2020 5 z 5

"Rusted Nail - In Flames"

Historických románů mám načteno pouze pár, čili stále to není moc. Ale historickou detektivku, tu jsem nečetla ještě ani jednu. (I když za mě spíš historický román s detektivní linkou s bravurně vykreslenou psychologií postav.) No, a musím říct, že na premiéru docela silný kafe...

Musím ocenit autorům doslov, kde se zmiňuje, jak dlouho na knize dělal, aby všechno bylo přesně a historicky sedělo. Občas mám pocit, že spousta autorů počítá s tím, že jejich čtenáři buď vůbec nic neví nebo si řeknou, že tomu lidi stejně nerozumí, takže do díla přidají jakýsi "sci-fi" prvek (tím nemyslím cestování v čase jako v Cizince, ale jakoukoliv kravinu, kterou potom použijí jako něco "nového" a "inovativního"), aby kniha byla líbivá, ale absolutně nereálná. Ale co, čte se to lidem dobře.

Jediné, co mě mrzí, jde za vydavatelem, který se asi snažil o plynulost textu. Kniha má spoustu vysvětlivek. Ale jsou na konci knihy, ne na stránce. To by ještě šlo. Ale nejsou tam čísla. Takže na konci to vypadá takhle: str.14 "pojem" a jeho vysvětlení. Nevím, mě přijde lepší to mít po ruce, když se někdo obtěžoval tohle všechno nastudovat, aby to sedělo do kontextu doby, aby byla kniha uvěřitelnější, zakomponovat tohle lépe do knihy. Asi by to rušilo ty, co chtějí "jenom další historický román", ale když už to tam je, škoda zahrabání informace takhle neprakticky v knize :(

Nebudeme si teda lhát. Jsme v době plné špíny a chudoby (chudoby většiny), kdy hodný lidi prohrávají na plné čáře, protože tady pro ně vážně není místo. Ostatně, on ani ten hlavní hrdina není zlatíčko roku. V scéně, ve které ho poprvé najdeme, si na nic nehraje...

Michael Cardell je i tak klasický hrdina, kterého si musíte oblíbit. Přestože k tomu ze začátku nemáte moc důvodů. Dnešní čtenářky by ho nazvaly "bad boy". Má to ale háček. On k tomu má všechny možné důvody, ne aby na to balil ženský. Vždyť jeho ženský taky solidně trápí, když už není "skutečnej chlap". Jenže on je, jakej je v době, kdy je.

Co mě ovšem zaujalo, bylo postupující vyšetřování hezky zakomponované s životním příběhem postav. Třeba i Winge. Ten mě dostal hned na začátku. Až mi bylo líto, že...kdo četl, ví. Ale nemůžu se trochu ubránit dojmu "šoku na zaujmutí". Občas to i na mě bylo moc, protože kniha má dost stran, tak se tam toho vejde hodně. Výrazněji mi to nevadilo, jsem čtenář sice toto ne vyžadující za každou cenu, ale preferující pokud se hodí a je to dobře napsané...

Doporučuji nečíst, když nejste v úplný pohodový životní atmosféře. A přecitlivělý moderní dušičky, který jsou v šoku, co se děje v knize, která se jmenuje "1793" , vy knihu raději ani neotevírejte. I tak...příště v knize "1794" trochu s mírou. Ať se toho čtenář nezají...

Rawar
07.09.2020 5 z 5

Tohle děsivé vyprávění patří k těm temnějším klenotům, s kterými jsem měl zatím tu čest. Máme zde případ jak z Viktoriánského Londýna. Tohle období technologického rozmachu, spjatým se sociálním úpadkem ve špinavých ulicích velkoměst, mám totiž pěkně zmapované díky několika jiných románů.

Zde se tedy jedná o můj první střet s podobnou atmosférou v hrdém Sverige. Precizní detektiv Cecil Winge s příšernou, plíce drásající a tělo mrzačící chorobou a jeho charakterní kolega Michael Cardel s dřevěnou rukou a ztrápenou myslí se vydávají po stopách bizarního, obludného zločinu.

Rád bych, aby konec a rozhřešení měli více prostoru, protože ve mě zůstalo pár otázek. Je možné že se k odpovědím doberu v další knize, kterou nyní netrpělivě očekávám.

Celkově se však jednalo o něco vpravdě velkolepého. Na závěr varuji všechny budoucí maminky a slabší povahy, aby s četbou posečkali, případně jí vynechali.

Kerberos
21.08.2020 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu,tvrdé,místy až nechutné.Bez některých popisů bych se obešla.

Lumír23
20.08.2020 5 z 5

No, brutální, avšak poutavý příběh. Zaujal a držel.

tlllk
11.08.2020 5 z 5

Pre mňa to lepšie, čo v poslednom čase severné more detektívok vyplavilo na breh, dej mal nápad, postavy charakter, prostredie nebolo okukané, čo viac si priať. Teším sa na pokračovanie, snáď sa opäť dočkám audio verzie.

Cimeřan
24.07.2020 4 z 5

Po první části jsem měl chuť s tím praštit. Ne, že by kniha byla špatně napsaná, ale to téma... Po druhé části se to stalo a já řekl dost! Uběhl ovšem nějaký čas a červík hlodal... Po asi měsíci jsem ze zvědavosti zhltl třetí část, která se mi jevila nejčtivější. Poslední část je ovšem naprosto vynikající, inteligentní, všespojující a vševysvětlující. Dřív bych nevěřil, že to vůbec řeknu, či napíšu, ale TOTO JE SKVĚLÁ KNIHA. Je hnusná i krásná, lidská i bestiální, přitažlivá i odpudivá zároveň. Autorovi se povedlo napsat kousek, na který jen tak nezapomenu. 85 %