Píše sa rok 1793 a Štokholm sa pretĺka stredovekom plným násilia. V mestskom kanáli pláva znetvorená mŕtvola. Zmysel pre spravodlivosť ženie dvoch vyšetrovateľov, aby objasnili túto ohyzdnú vraždu. Právnik Cecil Wings, geniálnejší ako Sherlok Holmes, má v štokholmskej polícii na starosti „obzvlášť závažné zločiny“. Druhým vyšetrovateľom je Michael Cardell, veterán s drevenou rukou. Obaja rýchlo pochopia, že obeť mučili s chirurgickou presnosťou, ale to je len jedna z ohavností, ktoré odhalia... Bolestivá naliehavosť románu si zaslúži rôzne prívlastky: napínavý, plný atmosféry, temný, krutý, brutálny, spoločensko-kritický atď. Vynikajúco zobrazené charaktery nás navyše prevedú ťaživou atmosférou mesta a vtiahnu do svojich osobných problémov. Prežiť v Štokholme v roku 1793 je skutočne náročné. Na vine nie sú len otrasné stredoveké pomery, ale aj to, že mesto pod neschopným vládcom bankrotuje a upadá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425489/big_1793-alS-425489.jpg 4.2226

Michael Cardell 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

1793, 2017

Kniha 1793

Ella_85

Dost syrove a misty az nechutne popisy, ale pribeh jako takovy me zaujal. I kdyz nektera zjisteni byla az moc „nahodna“ a pokracovani si asi nenecham ujit, nejdriv si, ale prectu nejakou sladarnu…tohle byl fakt ekl.

Vestička

Ukecaná kniha , a autor, typicky pro germány, nemá cit a nezná míru. Je to jen čtivě popsaný sled nešťastných událostí , śpatných rozhodnutí a hnusu okolo. 4 části, každá je jiná, a to dělá knihu zajîmavou. První, začíná opravdu jak detektivka, nás dovede až k pitevnímu stolu. Zde si vnímavější ćtenář uvědomí, že toto byl zločin z vášně, a hlavně, že v působení utrpení už nelze zajít dál . V tomto ohledu autor opravdu dosáhl vrcholu žánru severská krimi, Druhá část šokuje , barokně rozjuchaná na začátku, a přitom je to horor. Je zároveň tou nejukecaněj, a nutí přeskakovat kapitoly . Takže já vlastnĕ nevím, jak chudàk k tĕm dluhům přišel. Třetí ćást připomíná ruskou klasiku, jen je moderně brutálnější a akčnější. Ale je v podstatě zbytečná. Poslední část, ve které hned na začátku pohřbíme a obrećìme jednoho z vyšetřovatelú, je nejlepší. I když byl vrah opĕt jen magor, tak za to, že nechybí tradičnì a oblíbené homotéma, palec nahoru. A prosimvás , jaký středovĕk proboha, ten skončil objevení Ameriky ne? Než umřu, tak se možná dozvím, že ve středověku se narodil i můj dĕda.

Solverino

Tak za mě naprostá pecka! Moc pěkně popsané reálie i chování postav zcela odpovídající drsné době, která tenkrát vládla. Zločin popsán z několika pohledů, pohnutky vraha, průběh vyšetřování i "vznik" oběti. Co připadá některým jako příliš kruté je realita tehdejší doby, naopak je nutno napsat, že taková realita panuje dosud v některých nepříliš rozvinutých zemích i dnes (např. dětští vojáci v Africe). Za mě moc pěkné ztvárnění (četba i zvukový doprovod) u audioknihy, četl Daniel Bambas - doporučuji!

galinek

Dočteno,....dost drsné, ale mělo to atmosféru.....Nevím, jestli chci pokračovat druhým dílem....

lazarus

Můj dojem po dočtení 1793 dokonale vystihuje kolega čtenář trudoš a nemám co k tomu víc doplnit. Na druhý díl se rozhodně nechystám, ani si jej už nekoupím. Ovšem pokud hledáte knihy s podobným žánrem, ovšem s méně prvoplánovým hnusem tak poradím Kvítek karmínový a bílý a Páté srdce. Tam najdete lépe vystavěný příběh a sympatičtější postavy.
Mimochodem redaktorská práce na knížce je tak na kopanec do řiti pro dotyčnou osobu. Ze začátku nějak hapruje sazba slov a občas chybí mezery mezi nima. A nesmyslné vysvětlivky na konci knížky tomu dávají pověstnou korunu.
Oproti tomu obálka je hodně povedená.

Pampalini

Mám smíšené pocity. Dílko je hodně propracované, historicky maximálně věrné, atmosférou, jazykem a postavami vyvolává vesměs všechny odstíny hnusu a znechucení. Uvedení jako historické kriminálky zavádí a to je hlavním problémem. Vyšetřování je postaveno na náhodách. Ve správném čase se stopa objeví a jede se dál. Lidé jsou hovada poháněné mamonem, občas si dají přes hubu, stejně jako dnes. Přemýšlím, zda-li to bylo podobné i v našich končinách. Je faktem, že myšlenky revoluce v 1789 a později se dost idealizují. Ve skutečnosti jenom vyplavila to nejhorší co se usadilo na dně skazených duší lidí.

hanap

Můžu jen napsat, že jsem ráda, že jsem nežila v roce 1793 a také jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tuto knihu, je to zajímavé a napínavé čtení. Těším se na 1794.

Roubas

Žrádlo. Chvíli trvalo, než jsem se začetl, mluva a jazyk jde ruku v ruce s rokem a dějištěm příběhu. Je úžasný, jak si autor vyhrál právě s reáliemi a detaily. Příběh jako takový ale v žádném případě není pozadu. Vrstevnatý děj, který není detektivkou v pravém slova smyslu jako spíše historickým románem o zločinu ze všech možných stran. Naprosto skvělá ústřední dvojice, ranař s dřevěnou rukou, nasáklý režnou a právník ztělesňující alespoň v rámci justičního systému zcela nadčasovou racionalitu. Možná, že toho hnusu, nemocí a beznaděje bylo chvílemi až moc. Sem tam jsem si řekl, že je to na efekt. Ale co, tu dobu těžko poznám líp než autor.
Ten příběh se do mě zažral jako do Wingeho tubera.