Mezinárodní dezinformace - černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce

Mezinárodní dezinformace - černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216908/bmid_mezinarodni-dezinformace-cerna-prop-9jK-216908.jpg 4 7 1

První část knihy se zabývá historickými ukázkami , teorií a metodikou dezinformací a tajných akcí, jejichž cílem bylo ovlivnit konkrétní události a obecnou politickou orientaci. Druhá část analyzuje způsob, jakým se prováděly v době druhé světové války. Bylo to období nemilosrdného soupeření, napětí a konfliktů mezi Východem a Západem, kdy obě strany využívaly, až na vojenské střetnutí, všech dosažitelných prostředků. Třetí část knihy zprostředkovává pohled na současnou roli tajných akcí a dezinformací v americké, ruské, české i slovenské zahraniční politice, v mezinárodních obchodních vztazích a na internetu. Dezinformace neumřely na úbytě zároveň s komunismem, získaly však novou tvář. 360 stran a 16 stran obrazové přílohy. Vydání první.... celý text

Werder2
05.03.2017 4 z 5

Ladislav Bittman. Už len osoba sama o sebe by vydala na samotnú knihu. Niekto kto začínal ako agent československej rozviedky, aby v ňom nakoniec zvíťazil morálny duch a dal sa do služieb špionáže západnej, nakoniec končí ako profesor na vysokej škole v USA. V jeho neprítomnosti ho odsúdia, aby po návrate domov do už demokratických končín zistil že v jeho súputníkoch stále nevymrel duch lojality k službe a pozerajú sa na autora cez prizmu zrady štátnych a ideologických záujmov.
Toto všetko a omnoho viac sa dozviete z knihy ktorá vyťahuje špiny špionážnych praktík a dezinformačnej story, nie však len zo strany ZSSR a jeho satelitných štátov, ale aj západu.
Kniha sa podstatnou mierou zameriava na územie Československa, a v tomto priestore ostáva aj po nastolení demokracie ako u nás, tak aj v Českej republike.
V jednotlivých kapitolách mi kniha príde troška zmätočná a jednotlivé kauzy sa premosťujú bez mne bližšieho logického postupu, avšak ako celok pôsobí kniha kompaktne a ponúka množstvo strhujúcich príbehov, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani James Bond.
Veľmi prínosným pre dnešnú dobu považujem kapitolu o internetovej dezinformácii, ktorá, musím priznať, pred pár rokmi a pár stovkami prečítaných strán a dilemy vlastnej osoby, zaujímala v mojom živote podstatné miesto. Autor, napriek faktu že v dobe písania nebola dezinformácia na internete v takom obrovskom rozmere ako dnes, teda čo sa týka nášho stredoeurópskeho priestoru, ju načrtol pomerne slušne a pridal samozrejme ako v predošlých kapitolách, aj pár zarážajúcich prípadov, kedy ľudský rozum prichádza do úzadia a človek si vo svojom vnútri osvojí aj tú najodvážnejšiu dezinformáciu, ktorá v ňom na objednávku nahlodáva nenávisť a odhaľuje temné zákutie ľudskej duše v ktorom humanizmus a racionalita nehrá žiadnu rolu.

dezinformace

Ladislav Bittman
česká, 1931 - 2018
2000  86%Mezinárodní dezinformace - černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce
1992  85%Špionážní oprátky

Kniha Mezinárodní dezinformace - černá propaganda, aktivní opatření a tajné akce je v