Mezigalaktická výprava

Mezigalaktická výprava https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26691/mid_mezigalakticka-vyprava-55R-26691.jpg 5 108 21

Několik let před vypuknutím klonových válek chystá legendární mistr Jedi Jorus C'baoth expedici, jejímž cílem je pátrat po inteligentním životě za hranicemi známé galaxie. Šest mistrů Jedi, dvanáct rytířů Jedi a padesát tisíc mužů, žen a dětí – ti všichni se zúčastní velkolepého projektu, který se do dějin Republiky jednou provždy zapíše jako Mezigalaktická plavba. Plán expedice se od první chvíle potýká s mnoha potížemi a nepřízní byrokratů a vše nasvědčuje tomu, že Senát smete celý projekt ze stolu. Poté však mistr C'baoth překazí nebezpečné spiknutí, díky čemuž získá potřebnou politickou podporu, a Mezigalaktická výprava se přece jen může vydat na cestu. Nikdo netuší, že ji tajně podporuje sithský lord Darth Sidious, který však má pro její realizaci své vlastní důvody. Největší nebezpečí na výpravu čeká v Neznámých oblastech. Ani rytíř Jedi Obi-Wan se svým mladým učedníkem Anakinem Skywalkerem nedokážou hrozící katastrofu odvrátit. Začíná nemilosrdný boj o přežití, v němž proti Mezigalaktické výpravě stojí tajemný chisský vojevůdce Thrawn.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Egmont (ČR)

Outbound Flight , 2006

ArkAngel
ArkAngel
06.12.2023 4 z 5

Nekanonickým příběhům o Thrawnovi jsem se zatím spíše vyhýbal, ale pomalu jsem se chystal, že se do nich pustím. Chronologicky první avšak poslední napsaná Legends kniha o modrém panákovi okamžitě předčila většinu těch, které Zahn následně napsal právě do Disneyho kánonu. Příběh je oproti jiným Star Wars knihám vcelku originální a v mistru Jorusovi jsem hned viděl jasnou předlohu pro Baylana Skolla, se kterým si hraje Filoni. A teď hurá na Thrawnovu trilogii.

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
25.11.2023 3 z 5

Je to tak nějak mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Námětem, postavami a vypravěčským talentem autora spíš na čtyři, ale zvraty, logikou a především připitomělým závěrem spíš na tři. Autor do děje narouboval Obi-Wana Kenobiho a Anakina Skywalkera, bez nichž by se příběh v klidu obešel, a aby toho dosáhl, obětoval tomu polovinu rozsahu knihy. Další čtvrtinu stránek věnoval představování admirála Thrawna - a tahle investice se bohatě vyplatila. Ten zbytek je diskutabilní. Pokusy dodatečně zaplnit bílá místa ve vytvořeném světě většinou nebývají úplně povedené, protože jim schází hladkost a nenucenost organicky vytvořeného příběhu. Seznam toho co se musí stát a toho co se musí vysvětlit je tak svazující, že tím trpí jak příběh, tak čtenář. Timothy Zahn proti tomu bojoval statečně, ale některé bitvy se vyhrát nedají.

markinho962
markinho962
25.06.2023 5 z 5

Thrawn baví a Zahn je v nejlepších!! Ať se zdá, že to je nuda, fakt není.

luksky
luksky
14.03.2023 4 z 5

Jsem rád, že jsem si zakoupil reedici této knihy a vrátil se po letech ke Star wars a mému "dětství". Příběh mě bavil. Jsem rád za vstupy některých mých oblíbených postav. Fajn čtení.

gimli35
gimli35
07.02.2023 3 z 5

(SPOILER) 3,25 *.

Vyčítají-li SW fanoušci impériu Disney, že jeho sequelová trilogie - a především poslední epizoda - je ohňostrojem nepravděpodobných událostí, opravdu by mě zajímalo, co (by) řekli na Zahnovu Mezigalaktickou výpravu. Thrawn sice vidí za dva rohy, ale Republiky (a tím méně Jediů či Sithů) si nevšimne. Lorana Jinzler, Obi-Wan Kenobi - v této knize mimochodem nesmírně unylý - i další slovutní Jediové si sice uvědomují, že se Jorus C'baoth chová jako magor, ale nepodniknou proti tomu zhola nic. Chissové sice intrikují jako zběsilí a promýšlejí několik tahů dopředu, ale nechají si obří a notně potlučenou výpravu ukrást pod rukama.

Ne, pardon, mně tohle prostě fakt nesedlo. Těch 366 stran, z nichž se mezigalaktické výpravě věnovala až druhá polovina, pro mne bylo na poměry SW literatury nezvykle náročných. Prosím pozor, nejde o rozsah, ale o obsah - Ztracené hvězdy jsou ještě větší bichle, ale bavily mne mnohem více. A Zahn občas také umí, popis trojité bitvy v závěru je vpravdě strhující. Bohužel, větší část knihy zaujímají jazykové lekce à la Alles Gute a C'baothovy autoritářské vylomeniny či alibistické řeči o nadřazenosti Jediů.

Na konci se cítím trochu jako Jorj Car'das (mimochodem asi nejpozoruhodnější postava příběhu) - protloukl jsem se tím dějem, sám ani nevím jak, a teď se těším, až budu dělat něco jiného.

(PS: Kdo v téhle knize nemá ve jméně apostrof, jako by nebyl!)

KubaHanzelin
KubaHanzelin
09.11.2022 5 z 5

Zahn v jeho nejlepší podobě
Kvalitně řadím k původní Thrawnově trilogii, ano sice je to zase Thrawn, ale tento kousek má naprosto neuvěřitelný spád a minimum hluchých míst.
Zní to strašně fanboyovsky, ale nemohu si pomoct, takhle by měly SW knihy vypadat - akce, Síla, Jediové, Sithové, politika, intriky a nečekané zvraty, holt Disneyho éra SW literatuře, moc nepomáhá, najde pár dobrý kousků, ale nic takového jako toto.
Nadále doufám, že bude Egmont pokračovat v dotiscích, pro nás, kteří se k prvním vydáním nedostali

V.Skywalker
V.Skywalker
12.10.2022 5 z 5

Ať už se toto bere jako prequel k thrawnově trilogii nebo samostatný román, v obou případech funguje mezigalaktická výprava skvěle. Oproti jiným knihám mě bavily pasáže s Jorusem. Duo Anakin a Obi-wan též skvěle napsané, a Thrawnova přítomnost už je jen třešnička na dortu. Možná snad i o něco málo lepší, než thrawnova trilogie...

Zak66
Zak66
15.10.2021 5 z 5

Konečně jsem si ji přečetl. Na tuhle knížku jsem se opravdu hodně těšil a musím říct, že oprávněně. I když začátek byl pomalejší, tak od půlky knihy to nabralo neskutečné grády. Postavy zde byli bez chybičky a to především Jorus C'baoth, Jorj Car'das a Mitth'raw'nuruodo. Obzvlášť tyto postavy tu byli nejlepší. Naprosto skvělá spojitost s knihou Pouť pozůstalého a Thrawnovou původní trilogií. Timothy Zahn se po Thrawnově původní trilogii, Ruce Thrawnově, Poutí pozůstalého a Mezigalaktické výpravě právoplatně stává mým nejoblíbenějším Star Wars spisovatelem.

Ruru
Ruru
15.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Tak mám takový dojem, že mi nezbývá nic jiného, než se připojit k těm mnoha hvězdičkám pode mnou.
Od začátku do konce to bylo napínavé, nenašla jsem ani jednu stránku, která by byla „vycpávková” a jednoduše tam nepotřebovala být, a posledních cca 40 stran se událo tolik věcí, že jsem to nestíhala pobírat.
Rozhodně bych chtěla zmínit C’baotha. Občas jsem přemýšlela, která jeho verze je opovrhodnější: jestli on nebo jeho klon v Thrawnově trilogii. Jelikož Joruus byl ještě ke všemu šílený, Jorus mi z toho vychází lépe. Ale teda žádná sláva. Chtěla bych pochválit jeho cestu k temné straně Síly, jelikož ta byla opravdu velmi uvěřitelná. Přijde mi, že na C’baotha se přesně hodí Anakinovo rčení z Revenge of the Sith: „I’m not the Jedi I should be. I want more. And I know I shouldn’t.” (Tuším, že to bylo takhle.)
Jeho padawanku jsem si velmi rychle oblíbila, Thrass mi občas šel trochu na nervy, shlédání s Thrawnem po jeho trilogii bylo boží, posádka Bargain Hunteru skvělá (Marisin obdiv vůči Thrawnovi ji ani v nejmenším nezazlívám); zato Loranin bratr mi pil krev hned jak promluvil.
Závěr? Určitě mohu doporučit, nebudete zklamaní.

wullcann38
wullcann38
20.06.2021 5 z 5

Asi jedna z těch slabčích Zahnových knih z SW.
Ale musím přiznat že se mi líbí Thrawn v období repupubliky.
A ani jsem nevěděl že Thrawn má bratra.
Hodnocení:90%

Jarous108
Jarous108
10.03.2021 5 z 5

Opět jedna kniha ze Star Wars universa, která si mezi ostatními zaslouží místo o něco výše. Ačkoli rozjezd byl trochu pomalejší, zhruba v polovině začně příběh gradovat a je těžké se do něj odtrhnout. V některých ohledech tragickou atmosféru dokreslují zvraty, způsobující pokles čelisti, podobně jako Vaderův comming-out v Oblačném městě, nebo zastřelování Hvězdy smrti na Alderaanu. Na knize se mi líbí, že nabízí neidealizovaný pohled na rytíře Jedi - jednou z ústředních postav je Jedi pitomec. V knize se prve setkáme s Thrawnem, který opět dostojí své pověsti jedné z nejlepších postav ze SW. Zajímavou postavou je také Kinman Doriana. Kniha obsahuje několik odkazů na další romány, včetně NJO. Postavy, jejich emoce a pohnutky jsou vykresleny velice dobře. Čtenář si po dočtení knihy jistě položí mnoho otázek. Trochu jinak pravděpodobně bude nahlížet na události z povídky Setkání v mlze. Ještě dlouho bych mohl pět ódy, ale zmíním už jen jednu věc: kniha obsahuje několik pěkných pasáží, které jí davají jistou filosofickou hloubku.

monkal
monkal
18.11.2020 5 z 5

První setkání s Trawnem. Trojice pašeráků se na při útěku přes Hutty setkává s neznámou humanoidní rasou, jejichž jeden příslušník se naprosto vymyká. Tato kniha je naprosto nezbytná k pochopení dalších Zahnových knih, protože bez znalosti počátku nelze pokračovat v dalších, nebo Vám uniknout naprosto zásadní souvislosti.
Palpatine zde naprosto dokonale hraje svou dvojroli kancléře i sithského lorda, jehož záměrem je zničit již zmiňovanou mezigalaktickou výpravu, která je především projektem Rady. Má k tomu hned dva důvody. Prvním je snaha o postupné oslabení a zničení odvěkého nepřítele, tedy Jediů. O druhém se mluví pouze v náznacích a je také jedním z důvodů, proč chce galaxii sjednotit. Pomocí prastarých sithských rituálů a technik zjistil, že v dalekém vesmíru číhá nepřítel, kterému může čelit jen silná galaxie s obrovským vojenským arzenálem. Jeho proroctví se naplňuje o mnoho let později v sérii Nový řád Jedi, který už ovšem není součástí stávajícího Kánonu podle Disney.

Sorrangar
Sorrangar
10.10.2020 4 z 5

Velmi poutavý román o jedinečném megalomanském projektu, se kterým má plán jak řád Jedi, tak i Sithové. Vše se ještě zamíchá, když do hry vstoupí doposud neznámá rasa s geniálním stratégem Mitth'raw'nuruodem. Legendární Thrawn poprvé vstupuje na scénu.

DarthSoren
DarthSoren
11.07.2018 5 z 5

Timothy Zahn je jedním z nejlepších spisovatelů, ne-li nejlepší, co kdy přispěli k rozvíjení univerza Star Wars. Mezigalaktická výprava to jenom potvrzuje. Vždycky, když čtu něco od Zahna, mám z jeho příbehů až filmovej pocit, jako kdyby psal filmové scény a pokaždé si říkám, že právě odrazem od expandovaného univerza, takhle a podle toho to měli udělat v Disney s novou filmovou trilogií a bylo by vše v pořádku. Ale v Disney se rozhodli expandované univerzum a vlastně celé SW podkopat a pochovat... Nicméně Mezigalaktická výprava je úžasný román, se skvělými hlavními i vedlejšími postavami, přičemž některé z nich se objevují i v knihách z pozdějších dob předaleké galaxie. Setkáte se zde třeba s Anakinem a Obi-Wanem, Jorusem C'baothem, Palpatinem, Jorjem Car'dasem, ze všech nejvíc ale vyčnívá persona chisského velitele Mitth'raw'nuruoda, budoucího velkoadmirála ve službách Galaktického Impéria. Jeho charisma přetéká celou knihou a už jenom kvůli němu se oplatí zadovážit si tenhle román. Navíc ty odkazy k Novému řádu Jedi, resp. Bludné planetě; pak přepojení k samotné Thrawnově trilogii, Duologii Ruky a Pouti pozůstalého... úžasné. Jenom doufám, že nadcházejíci kniha o Thrawnovi bude alespoň z poloviny tak dobrá jako tahle publikace.
Víc v mojí recenzi ;)

AuroN
AuroN
02.03.2018 4 z 5

Stejně jako tomu je u filmů, tak v tomto případě i jeden z nejlepších románových příběhů od Timothyho Zahna se dočkal svého vlastního knižního prequelu. A nutno podotknout, že je to počin nadmíru zdařilý. Kniha určitě patří k tomu lepšímu z původního rozšířeného vesmíru, nyní známého jako Legendy a velmi pěkně předchází staršímu příběhu o hledání Mezigalaktické výpravy s Lukem Skywalkerem v hlavní roli. Skvělé je, že román dokáže stát pevně na vlastních nohách a k jeho čtení tak není třeba nutné znát hlubší reálie vesmíru Star Wars, i když je samozřejmé, že ti, kteří už mají něco načteno, budou mít z příběhu přirozeně mnohem více. Postavy jsou uvěřitelné, zajímavé a vše se čte velmi dobře. Kanonicky je toto první setkání s budoucím admirálem Thrawnem a ten je (zcela oprávněně) přirozeně velkým tahounem celé knihy. Literárně Mezigalaktická výprava nedosahuje takových kvalit, jako třeba trilogie o Darthu Baneovi nebo Lucenův Darth Plagueis, avšak stále se jedná poctivé Star Wars čtení, které zabaví. Ze Zahnových románů je toto tedy určitě jeden z těch lepších. I když teď když nad tím přemýšlím, nejsem si jistý, jestli autor vůbec nějaké horší Star Wars romány napsal... :)

+ Anakin & Obi-Wan
+ poutavé postavy - skvělé vykreslení charakterů (románových i filmových)
+ román stojí sám o sobě a zároveň skvěle předchází Pouti pozůstalého
+ poutavý a napínavý děj

- je možné, že přečtete-li si jako první Pouť pozůstalého, román se bude líbit o něco více

celkové hodnocení: 85%

frantisek6180
frantisek6180
17.07.2017 5 z 5

Podle mě se jedná o jednu z nejlepších SW knih, co u nás vyšla, zajímavý námět, postavy i děj samotný, u knihy jsem se ani chvíli nenudil, doporučeno!

Veve636
Veve636
11.04.2017 5 z 5

Kde se objeví Thrawn, tam nelze hodnotit jinak ! výborná kniha od začátku do konce

Monisek.B
Monisek.B
20.05.2015 3 z 5

Ufff, konečně jsem to dočetla. Trvalo mi to až podezřele dlouho, to u mě není zvykem.
Možná je to tím, že jsem knihu četla v angličtině, ale i když se mi to vlastně celkem líbilo, do samotného čtení jsem se musela skoro nutit..

Thrawn89
Thrawn89
04.01.2015 5 z 5

Tak při pohledu na moji profilovou fotku je jasný, že jde o srdeční záležitost.
Jinak výborný příběh (Zahn je dle mého nejlepší autor ze světa star wars) a mimochodem několik dobrých odkazů na Nový řád jedi. Thrawn by si s Yuuzhan vongy poradil jedna dvě ;-)

CynicalParrot
CynicalParrot
26.09.2013 4 z 5

Příjemná odpočinková četba, zejména pro všechny SW pozitivní.

Star Wars

Timothy Zahn