Mezigalaktická výprava

Mezigalaktická výprava

Několik let před vypuknutím klonových válek chystá legendární mistr Jedi Jorus C'baoth expedici, jejímž cílem je pátrat po inteligentním životě za hranicemi známé galaxie. Šest mistrů Jedi, dvanáct rytířů Jedi a padesát tisíc mužů, žen a dětí – ti všichni se zúčastní velkolepého projektu, který se do dějin Republiky jednou provždy zapíše jako Mezigalaktická plavba. Plán expedice se od první chvíle potýká s mnoha potížemi a nepřízní byrokratů a vše nasvědčuje tomu, že Senát smete celý projekt ze stolu. Poté však mistr C'baoth překazí nebezpečné spiknutí, díky čemuž získá potřebnou politickou podporu, a Mezigalaktická výprava se přece jen může vydat na cestu. Nikdo netuší, že ji tajně podporuje sithský lord Darth Sidious, který však má pro její realizaci své vlastní důvody. Největší nebezpečí na výpravu čeká v Neznámých oblastech. Ani rytíř Jedi Obi-Wan se svým mladým učedníkem Anakinem Skywalkerem nedokážou hrozící katastrofu odvrátit. Začíná nemilosrdný boj o přežití, v němž proti Mezigalaktické výpravě stojí tajemný chisský vojevůdce Thrawn....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26691/mezigalakticka-vyprava-55R-26691.jpg 4.562

Outbound Flight (2006)

Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

DarthSoren

Timothy Zahn je jedním z nejlepších spisovatelů, ne-li nejlepší, co kdy přispěli k rozvíjení univerza Star Wars. Mezigalaktická výprava to jenom potvrzuje. Vždycky, když čtu něco od Zahna, mám z jeho příbehů až filmovej pocit, jako kdyby psal filmové scény a pokaždé si říkám, že právě odrazem od expandovaného univerza, takhle a podle toho to měli udělat v Disney s novou filmovou trilogií a bylo by vše v pořádku. Ale v Disney se rozhodli expandované univerzum a vlastně celé SW podkopat a pochovat... Nicméně Mezigalaktická výprava je úžasný román, se skvělými hlavními i vedlejšími postavami, přičemž některé z nich se objevují i v knihách z pozdějších dob předaleké galaxie. Setkáte se zde třeba s Anakinem a Obi-Wanem, Jorusem C'baothem, Palpatinem, Jorjem Car'dasem, ze všech nejvíc ale vyčnívá persona chisského velitele Mitth'raw'nuruoda, budoucího velkoadmirála ve službách Galaktického Impéria. Jeho charisma přetéká celou knihou a už jenom kvůli němu se oplatí zadovážit si tenhle román. Navíc ty odkazy k Novému řádu Jedi, resp. Bludné planetě; pak přepojení k samotné Thrawnově trilogii, Duologii Ruky a Pouti pozůstalého... úžasné. Jenom doufám, že nadcházejíci kniha o Thrawnovi bude alespoň z poloviny tak dobrá jako tahle publikace.
Víc v mojí recenzi ;)

AuroN

Stejně jako tomu je u filmů, tak v tomto případě i jeden z nejlepších románových příběhů od Timothyho Zahna se dočkal svého vlastního knižního prequelu. A nutno podotknout, že je to počin nadmíru zdařilý. Kniha určitě patří k tomu lepšímu z původního rozšířeného vesmíru, nyní známého jako Legendy a velmi pěkně předchází staršímu příběhu o hledání Mezigalaktické výpravy s Lukem Skywalkerem v hlavní roli. Skvělé je, že román dokáže stát pevně na vlastních nohách a k jeho čtení tak není třeba nutné znát hlubší reálie vesmíru Star Wars, i když je samozřejmé, že ti, kteří už mají něco načteno, budou mít z příběhu přirozeně mnohem více. Postavy jsou uvěřitelné, zajímavé a vše se čte velmi dobře. Kanonicky je toto první setkání s budoucím admirálem Thrawnem a ten je (zcela oprávněně) přirozeně velkým tahounem celé knihy. Literárně Mezigalaktická výprava nedosahuje takových kvalit, jako třeba trilogie o Darthu Baneovi nebo Lucenův Darth Plagueis, avšak stále se jedná poctivé Star Wars čtení, které zabaví. Ze Zahnových románů je toto tedy určitě jeden z těch lepších. I když teď když nad tím přemýšlím, nejsem si jistý, jestli autor vůbec nějaké horší Star Wars romány napsal... :)

+ Anakin & Obi-Wan
+ poutavé postavy - skvělé vykreslení charakterů (románových i filmových)
+ román stojí sám o sobě a zároveň skvěle předchází Pouti pozůstalého
+ poutavý a napínavý děj

- je možné, že přečtete-li si jako první Pouť pozůstalého, román se bude líbit o něco více

celkové hodnocení: 85%

frantisek6180
17.07.2017

Podle mě se jedná o jednu z nejlepších SW knih, co u nás vyšla, zajímavý námět, postavy i děj samotný, u knihy jsem se ani chvíli nenudil, doporučeno!

Veve636
11.04.2017

Kde se objeví Thrawn, tam nelze hodnotit jinak ! výborná kniha od začátku do konce

Monisek.B
20.05.2015

Ufff, konečně jsem to dočetla. Trvalo mi to až podezřele dlouho, to u mě není zvykem.
Možná je to tím, že jsem knihu četla v angličtině, ale i když se mi to vlastně celkem líbilo, do samotného čtení jsem se musela skoro nutit..

Thrawn89
04.01.2015

Tak při pohledu na moji profilovou fotku je jasný, že jde o srdeční záležitost.
Jinak výborný příběh (Zahn je dle mého nejlepší autor ze světa star wars) a mimochodem několik dobrých odkazů na Nový řád jedi. Thrawn by si s Yuuzhan vongy poradil jedna dvě ;-)

CynicalParrot
26.09.2013

Příjemná odpočinková četba, zejména pro všechny SW pozitivní.

Sisi11
27.04.2013

Mezigalaktická výprava je opravdu zajímavý příběh, který předchází klonovým válkám. Jediné, co mi vadilo byla skutečnost, že jsem neuměla přečíst jméno mistra Jedi Joruse C'baotha, opravdu jsem s tím měla problém :D Ale nejvíce mě v celé knize bavila druhá linie hlavního příběhu, a to příběh s generálem Thrawnem, toho jsem si opravdu oblíbila.

Timothy Zahn

Timothy Zahn