Mezi zlatokopy

Mezi zlatokopy https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/8522/bmid_mezi-zlatokopy-9Tb-8522.jpg 5 129 22

Cyklus dobrodružných povídek, jejichž hlavním námětem je zlato a zlatokopové. Obsahuje román Smoke Bellew a povídky: Chuť masa, Maso, Tažení k potoku Squaw, Shorty sní, Muž na druhém břehu, Závod o Číslo tři, Drobný chlapík, Jak věšeli Cultus George, Omyl Stvořitele, Spekulace s vejci, Pozemky na stavbu města Trala, Labiskvi, Přípitek muži na stezce, V odlehlých končinách, Zlaté dno, Odysea Severu, Kaňon plný zlata.... celý text

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Svoboda

Smoke Bellew , 1912

Jack Bauer
28.07.2023 4 z 5

V dětství má velmi oblíbená kniha.

LukasB.453
06.04.2023 5 z 5

děti měly onehdá za domácí úkol interwiewovat rodiče ohledně literárních postav, které byly jejich dětskými vzory. Smoka Belellewa směle řadím vedle Bobíka, Old Shatterhanda a Cyra Smithe - a čím jsem starší, tím víc se Smoke (s Bobíkem v patách) derou dopředu, a jsou to takoví ti správní chlapíci, jakým bych chtěl (kdybychs to uměl) být.

Leonora
25.03.2023

Dostala jsem ji jako dítě a musím říct, že to byl mimořádně dementní nápad. Znechutilo mi to Londona na třicet let dopředu. Teprve teď začínám objevovat Martina Edena a Tuláka po hvězdách.
Prosím, nedávejte to malým dětem.

Kabuky
16.07.2022 5 z 5

Vzpomínka na dětství.

vernem1850
16.06.2022 5 z 5

Dobré pokračování románu Za zlatem severu.

georginaa
09.11.2020 5 z 5

Drsná Aljaška je moje srdcovka, miluji tuhle část země pro svoji nádhernou přírodu. Příběhy z Klondiku v drsné zlaté horečce bylo i zfilmováno, ale není nad to mít takovou vzpomínku té doby v knižní podobě. Když mám chuť na nějaké dobrodružství, s Jackem Londonem nikdy neprohloupím.

martin_aston
26.09.2020 5 z 5

Jack London ukazuje v dobrodružstvách Smokea a Shortyho romantickejšiu tvár ľadového severu. Ostatné poviedky sú už viac naturalistické, klasický London. Ako zvyčajne, London to má u mňa za plný počet :).

tomaaash
16.07.2020 5 z 5

Knihu mám doma od dětství a příliš mě nelákala. Už po několika stránkách jsem ale byl neskutečně překvapený, jak dobře London píše a ihned se zařadil mezi mé velice oblíbené autory. Kniha je super i pro dospělé.

Horal123
18.01.2020 5 z 5

Tato kniha se mi líbila jako malému klukovi a líbí se mi i teď ve zralém věku a líbit se mi bude i v důchodu.

Ivan F
23.08.2019 4 z 5

V horúcom lete sa mi náhodou dostalo do rúk zošitové vydanie poviedok o Smoke Belleovi a Shortym. Zažltnuté strany sa v prudkom letnom slnečnom svetle výborne čítali a napriek tomu, že neďaleko mňa hučalo teplé more a palmy šušťali v horúcom vetríku, myšlienkami som bol v mrazivej zimnej krajine a užíval som si to. Nejde o najlepšiu Londonovu knihu, to určite nie, ale má v sebe akési čaro, ktoré ma pohltilo a po celú dobu čítanie neopustilo. Poviedky s humorným podtónom boli výborné, ale posledná o tom, čo dokáže milujúca žena, tak to je skutočný majsterštik, napriek tomu, že je smutná. London mi pohladil moju čitateľskú dušu a ja som mu za to naozaj vďačný.

MC87
22.02.2019 5 z 5

Když mám v zimě špatné období, tak si na zvednutí nálady rád opakovaně pročítám knihy o lidech, kteří se měli hůř. Jako první knihu používám deníky z gulagu Život mi vzal BAM, jako druhá mi dobře slouží Mezi zlatokopy od Jacka Londona, kteří na rozdíl od ruských vězňů měli šanci se rozhodnout, že do té promrzlé bídy odejdou dobrovolně.

Šance na zbohatnutí byla v procentech zhruba stejná asi jako dnes při sázení losů, akorát zlatokopové dávali všanc svůj život (ať už při putování s omezeným fondem potravinových zásob, nebo při opileckém usnutí na ulici v -40 stupních celsia).

Naprosto fantastický je doslov Ondřeje Neffa, který má zhruba 30 stran a lze ho označit jako knihu v knize, kdy naprosto dokonale vysvětluje Aljašskou historii, včetně zajímavé informace, že odkup Aljašky od Ruska za směšné peníze byl schválen jen velmi těsně. Ondřej Neff také spolehlivě a přesně objasnil, v jakých pasážích si Jack London vymýšlel jen trochu a v kterých trochu hodně moc.

Velmi příjemně čtivá kniha, která těží z toho, že se Jack London nepouštěl do sociálního románu, ale do krásné touhy zbohatnout, soutěžit a prožít dobrodružství.

P.S. Nejradši mám povídku se závody psích spřežení, která mě dokáže zabavit podobně jako závody formule 1.

mgeisselreiter
19.01.2019 5 z 5

marapavelka vystihl přesně mé pocity z této knihy. První část Smoke Bellew je skvělá. Dobrodružné, napínavé, humorné, exotické, drsné, neskutečné, neuvěřitelné a přece v mnohém pravdivé.
Druhá část už trochu polevila. Možná je to tím, že povídky jsou z raného Londonova období a ještě jim něco k dokonalosti chybí. Především autor často začátek okecává, než se příběh rozjede. První část byla také kompaktnější, příběhy více méně navazovaly a sledovali jsme tak stále stejné hrdiny. Překlad byl také dle mého soudu výborný.
Obsáhlý doslov O. Neffa je skvělým zakončením. Velmi podrobně v něm líčí celý průběh zlaté horečky, dovíváme se některé skutečnosti, které London trochu "vylepšil" ve svých povídkách a také se seznamujeme s Londonovými osobními zkušenostmi ze severu i s jinými informacemi z jeho života.
První část je za 5* (i když jsem většině povídek dal "jen" 4*, celek je fakt na pět hvězd), druhá část ne úplně čisté 4* a poslední doslov bez diskuse 5*. 19. 1. 2019.

marapavelka
12.05.2018 5 z 5

Knihu jsem četl už několikrát a dobrodružství Smokea Bellewa a Shortyho mě stále baví. Jednotlivé příběhy sice nejsou všechny na plný počet hvězdiček, ale celkově si je kniha rozhodně zaslouží, navíc doslov Ondřeje Neffa je neméně zajímavý.

Bulba
29.06.2017 5 z 5

Čas na poutavosti příhod Smoka a Shortyho nic neubral.

nadali
14.05.2017 4 z 5

Knížku jsem přečetla jako dospívající holka. Odchována bratrovými hrami na indoše a otcovými rodokapsy jsem ji zblajzla jako malinu :) Je to moje oblíbená knížka, doufám, že se k ní zase vrátím (v důchodu) :)))

PavelKrnak
25.03.2016 4 z 5

Knihu jsem četl velice dlouho a na etapy, což díky tomu, že se jedná o soubor povídek zase až tak nevadí. Avšak i každou povídku jsem četl po malých kousíčkách.
To má několik důvodů:
Jednak já takto čtu normálně, dále pak nutnost vždycky si to v hlavě trochu "přežvýkat" a nechat to na sebe působit, ale také kvůli formátu knihy a způsobu úpravy textu. Obávám se, že ve vydání z roku 1988 toto není úplně ideální. Na jedné stránce je tolik textu, jako v běžné knížce na čtyřech a naprosto nesouvisející ilustrace ničemu nepomáhají. Naštěstí to celkem zachránil obdivuhodný doslov pana Ondřeje Neffa, jenž nám zde poskytuje rozsáhlou a podrobnou zprávu o tom, jak to opravdu bylo se Zlatou horečkou a realisticky líčí, jak do toho všeho zapadá Jack London.
"Vrátil se domů bez vindry v kapse, ale měl na zlaté horečce vydělat mnohem víc než samotní zlatokopové." - Irving Stone
Pokud London není mým nej autorem, tak jistě patří mezi mé nejoblíbenější, a tak jsem přirozeně považoval za téměř povinnost přečíst si tento soubor povídek od Yukonu. Ostatně zlatokopeckými povídkami se autor proslavil a zaujaly mne i v jiných knihách.
Text my však ne a ne poskytnou tolik potěšení, kolik bych si představoval a přiznám se, že jsem se chvílemi musel do čtení i nutit. Těžko říci proč (i když podíl na tom jistě má i výše zmíněné nevhodné, těžkopádné členění textu), protože když jsem se pak vždycky zpětně zamyslel na celou jednou povídkou (kapitolou), tak jsem si uvědomil, že mě vlastně velmi bavila. Stačilo podívat se na název v obsahu a hned se mi vybavily pěkné "vzpomínky" a obrazy s úžasnou atmosférou.
Za to samotné čtení, které pro mě prostě nebylo nějak extra zábavné, tedy snižuji jednu hvězdičku. Celkově však na mě knížka udělala velmi silný, příjemný dojem.
Jack nám dává nahlédnout do života Yukonských zlatokopů na sklonku předminulého století. Nejen že si před očima živě představujeme jejich činy a osudy, nýbrž máme zde možnost pozorovat i jejich povahové vlastnosti, charakter a především způsob, jakým spolu lidé tenkrát v těchto končinách jednali. Poznáváme "morální zákon severu, kde čest je nejdrahocennějším klenotem muže", odzbrojí nás "nezměrnost sněhových pustin" a překvapí nás, že každodenní život zlatokopa tehdy zdaleka nebyla žádná romantika, leč spíše soustavná práce, těžká dřina a často také nouze a bída.
Nevím jak někdo jiný. Já bych možná s naprostým vypětím sil dokázal ujít 50 km s 25 kg na zádech. Ale jednou! No a tito muži (a také ženy) to tak činili po dobu týdnů či měsíců. Jejich touha po zlatě, ale také vůle k přežití, je neskutečná a obdivuhodná!
Kniha samozřejmě, jak už to u Londona bývá zvykem, obsahuje četné autobiografické prvky a já jsem velmi rád za prozkoumání dalšího dílu skládanky autorova života. Jistě, že mnohé příhody jsou značně přibarvené nebo se stali jiným dobrodruhům, ovšem do Smokea a jiných hrdinů Jack zcela určitě promítl sám sebe - své povahové rysy, své způsoby, vlastní vnímání světa.
Tam na severu to tenkrát nebyla žádná pohádka. Pro většinu zlatokopů skončila jejich pouť zklamáním a prohrou. Málokdo měl vůbec to štěstí (nebo schopnosti), že se dostal ke zlatu a ani potom nebylo zdaleka vyhráno. Chudinky a slaboši neměli šanci a "sítem" prošli jen opravdoví drsňáci, jak nám ukazují i postavy v jednotlivých povídkách, které (nutno projevit autorovi úctu) působí věru realisticky. Však také jistě byly založeny z velké části na skutečných lidech, jak nám ostatně potvrzuje i již zmíněný doslov pana Neffa, který bych zde chtěl ještě jednou pochválit. Na to, že je přeplněn fakty a podrobnostmi, tak je i celkem čtivý.
Děkuji velice autorovi i všem kdo se podíleli na českém vydání jeho povídek za alespoň takto zprostředkovanou účast na této jedinečné a neuvěřitelné události, která nemá v historii obdoby.

ajalon163
06.06.2015 5 z 5

Pamatuju si, jak tuhle knížku četl můj táta mě a mým sourozencům uprostřed šumavské zimy a my si úplně dokázali představit Aljašské dobrodružství :) Mezi zlatokopy je od začátku do konce napínavé a plné drsných hrdinů, zkorumpovaných záporáků, indiánů a zlatokopů, kteří jsou si v boji o holé přežití tak trochu blíž než obvykle.

Yarwen
26.05.2015 5 z 5

Výjimečná kniha, která čtenáři ukazuje, že slova jako charakter, přátelství a láska nejsou prázdná. Četl jsem v parném létě 1996 a posledních pár kapitol jsem si vychutnával s vědomím, že budu za chvíli smutnit nad tím, proč kniha nebyla aspoň o trochu tlustší...

Dudu
26.12.2014 5 z 5

Tato kniha nastartovala můj zájem ke čtení. Jako dítě jsem se nemohl dočkat toho, kdy přitáhnu ze školy domů, zahodím aktovku daleko pod postel a zalezu si s touto sněhem a dálkami provoněnou knihou pod peřinu. Vzpomínám si, že jsem se úplně vžil do postavy Smokea a prožíval všechna dobrodružství-od setkání s Omylem Stvořitele až po krásně komické spekulování s vajíčky.
Jestli mi některá kniha nikdy nezmizí z paměti, tak to bude jistě tato.

moonchild
28.02.2014 3 z 5

Kniha mě moc nezaujala.Myslela jsem,že to bude o něco lepší.