Mezi tiárou a orlicí

Mezi tiárou a orlicí https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97213/bmid_mezi-tiarou-a-orlici-b0G-97213.jpg 5 351 74

Podtitul: Příběh prvního českého krále Vratislava I. První český král Vratislav je osobností v české litratuře neprávem opomíjenou. Přitom právě díky jemu se české země poprvé staly významnou silou středoevropské politiky. Dramatický příběh z druhé poloviny 11. století vypráví na základě dochovaných historických pramenů o jeho dlouhém a pohnutém životě. Boj o moc, krvavé bitvy a plenění nepřátelského území se prolínají s každodenním životem přemyslovského dvora. V pestré mozaice se rozvíjejí příběhy lásky a nevěry, popisují se rytířské turnaje, korunovační oslavy a hostiny. Osudy Přemyslovců vstupují do boje císaře proti papežovi, do zápasů polského a uherského krále o moc, ale i do života předních českých velmožů. Jevištěm příběhu je celá tehdejší Evropa. Autor stejně jako ve svých předchozích knihách vykouzlil dokonalou iluzi středověkého života, zpracovanou moderním a čtivým stylem. Rozsahem a historickou věrohodností patří mezi nejzajímavější romány posledních let.... celý text

vladislav6610
09.10.2018 5 z 5

První velký Vondruškův román, kterým se připravil na své Epopeje. Zaslouženě 5*. Škoda, že jsem ho nečetl dříve.

Dela111
17.09.2018 5 z 5

Další nádherný historický román pana Vondrušky. Je pravda, že první český král Vratislav je v literatuře opomíjený. O to víc si tohoto díla cením.
Autor začal rokem 1045, kdy mohlo být Vratislavovi asi 14 let a románovou formou zachytil celý jeho život až do smrti, do roku 1092. Právě za jeho dlouhé vlády se posílila národní identita českých zemí.

Pan Vondruška píše velmi čtivě, poutavě a hlavně živě - kdo má větší fantazii, lehce se přenese do 11. století ;-) . Děkuji za úžasný čtenářský zážitek :-) .
Luxusní čtení, dala bych i víc než 5*.

jindrich7442
24.06.2018 4 z 5

Jsem neskutečně nadšený. Samosebou bych mohl říci, že mi v kontextu příběhu neseděli některé věci, ale pravdou je, že co lze doložit historickými prameny, to v příběhu souhlasí. Smyšlená jména velmožů mi částečně vadila, neboť nejstarší česká šlechta své počátky datuje do konce 12. století, na stranu druhou splňují svůj účel - vykreslení osobnosti krále Vratislava. S drobnou lítostí mohu jen poznamenat, že kdyby Přemyslovská epopej začínala již touto knihou bylo by to nádherné dílo.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Kniha, mapující život prvního českého krále Vratislava I. je mou nejoblíbenější knihou od Vlastimila Vondrušky. Poutavé, poučné, čtivé, navíc jsem se dozvěděl mnoho o životě trochu opomíjené historické postavy. Vřele doporučuji!

CorneKraan
20.09.2017 4 z 5

Na vnitřní straně pevných desek této knihy je omšelá podobizna Vratislava. Často jsem se na ni během čtení díval a říkal si v jakém kontrastu je s živým vyprávěním o jeho životě v knize samotné. Líbí se mi jak autor ze skoro zapomenuté šedi minulosti vykreslil příběh v živých barvách jako by se stal našim součastníkům. Musela to být zajímavá doba. Historikové vždy přemítali, proč se stal Vyšehrad sídelním hradem česho knížete - snad to bylo podobně jako je to vylíčené v knize. Co ale u takové exkluzivní knihy může vyvolat dojem rychlokvašky je neuvěřitelné množství tiskových chyb. Velmi to překáží čtení a pan Vondruška se svým vydavatelem by si na to měli dát pozor.

princesse
18.09.2017 5 z 5

Pan Vondruška opět nezklamal. Výborná kniha, skvěle se čte. Velmi zajímavě zpracovaný historický román. Nikdy jsem nebyla žádný extra milovník historických románů, ale ty od pana Vondrušky se čtou samy a hlavně baví! Určitě stojí za přečtení a těším se na další dílo z autorova pera.

tomas3272
06.08.2017 5 z 5

Skvěle napsáno. Příběh je nesmírně poutavý. Nevím, na kolik jsou jednotlivé události skutečné, ale dílo je to přečteníhodné!

Delicius
08.07.2017

Ze začátku bavilo, chytlo. Pak trochu k neuvěření. Přemýšlel jsem, kde nabral tolik faktů. Pak mi došlo, že nejspíše ve své fantasii.
Pan Vondruška je očividně dost nadržený, nebo vypočítavý. Ví, že sexuální scény baví, a přidávají mu stránky. Tak nějak mám pocit, že píše tak, aby těch stran napsal co nejvíce to jde.
Vydržel jsem číst dlouho, aneb osamělý nedělní večer, a žádná kniha po ruce, a skončil na dvousté stránce.
Rozhodně musím uznat, že psát umí dost dobře, lehce se to čte. Ale ten obsah...

lenka7348
26.05.2017 4 z 5

Kniha je odlišná od těch, na něž jsem od pana Vondrušky zvyklá. Jinak je samozřejmě velmi čtivá, a jsem ráda, že se mi dostala do rukou. Obdivuji fantazii autora, který si dokázal skvěle poradit i s minimem zdrojů. Doplnila jsem si tímto znalosti týkající se naší, často opomíjené, dávné minulosti.

neproniknu
06.05.2017 5 z 5

Velmi, velmi, poutavé čtení z naší historie.

lisc
29.04.2017 5 z 5

Skvěle jsem si početla a taky se dozvěděla něco z naší dávné historie. Obdivuji fantazii spisovatele, že dokáže k historickým faktům přidat život (byť určitě v mnohém nepřesný) dávných hrdinů a představit je jako lidi s jejich touhami, city i slabostmi.

hrosik3
18.04.2017 3 z 5

Zbytečně moc dlouhé, místy jsem měla pocit, že se autor potřebuje svých postav zbavit, že pro ně nemá naplnění a je jich mnoho, tak je raději nechává zemřít.

orson
12.04.2017 4 z 5

Mé první setkání s tímto autorem. Na to, že to je historická próza postavená na skutečných událostech to bylo docela čtivé, i když občas to bylo jako z hodin dějepisu (pořád nějaké události). Každopádně autor mě zaujal, tak si zkusím od něj přečíst něco dalšího. Hodně se mi také líbil popis těch dobových reálií.

brabofka
22.03.2017 5 z 5

Klasika, Vondruška a historický román založený na skutečné historii. Více asi k tomu není co dodat. Ukázková oddychovka při které se člověk dozví i něco z historie.

Karborund
20.03.2017 5 z 5

Laskominka do hlubin časů dávno minulých.Napsat životopis o osobnosti českých dějin o které víme velmi málo je velký kumšt.Nenudil jsem se.Buďme hrdi za takové vládce českých zemí, kteří neohýbaly hřbet ani před císařem či papežem.Dnes by takových panovníků bylo sakra potřeba.

Selinute
01.03.2017 5 z 5

Nevím, kolik je v této knize historických nepřesností. Ty samozřejmě okamžitě odhalí někteří čtenáři - odborníci na historii. No, nicméně kniha se četla naprosto úžasně a já laik jsem žádné nepřesnosti neobjevila a vlastně jsem je ani nehledala. Na rozdíl od historických detektivek, které jsou psány zábavnou formou a kterým nikdy neodolám, mě tato kniha o Vratislavovi, prvním českém králi, poskytla spoustu poučení o období naší historie, doposud mně tak málo známém, za což panu Vondruškovi mnohokráte děkuji. Kdo má rád středověk, bude určitě nadšený!

cérka
20.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, vlastně takový nultý díl Přemyslovské epopeje. Ač o této době víme jen málo, pan Vondruška dokázal vytvořit skvělí a velmi čtiví příběh.

Schary
23.01.2017 5 z 5

Výborná kniha, popisuje méně známou kapitolu českých dějin. Byla to krutá doba, ale první český Král byl velká osobnost a pro naši zemi udělal hodně..Dnes by se nám někdo takový v čele země taky hodil.....I když Čechy byly malé knížectví, bylo v 11. století nepřehlédnutelné a důležitě ovlivnilo politiku té doby. Knihu by si měl povinně přečíst každý ČECH, ABY SE NÁM TROŠKU ZLEPŠILO MÍNĚNÍ O NÁŠEM NÁRODĚ A VLASTI.

Boby17
04.01.2017 5 z 5

Právě jsem přečetl příběh prvního českého krále a jsem naplněn hrdostí. Asi příliš patetické, ale pravdivé. Na podkladu historických faktů je předložen velmi dobře napsaný příběh lidí z masa a kostí. Kniha opravila můj náhled na středověk, který jsem si dosud spojoval jen s dobou Přemysla Otakara II., Jana Lucemburského a Karla IV.
Jedinou výhradu mám k samému začátku knihy, kde jsou Vratislav a Ota na lovu divočáků. V 11. století bachyně se třemi selaty opravdu nemohla stát dvacet metrů od lovců. Stejný nedostatek jsem již komentoval u knihy Rozhřešení vraždou. Snad pan Vondruška při dalším vydání knihu v tomto směru opraví a čtenářský zážitek bude dokonalý.

jozka_II
22.09.2016 4 z 5

Jak se pise historicky roman? To se vezmou zname udalosti a mrsknou se do hrnce. Prisype se par ahistorickych realii, neco krve, neco sexu, necha se rozpustit v autorove fantazii (neprehanet!), zamicha, podusi, nazdobi par fakty navrch a podava. A kdyz se to umi... jak rika sprostak ceske kuchyne, "ten vyvar je silnej jak noha od kulecniku!". Ale chutna... 10-12. stoleti je me oblibene obdobi ceskych dejin (ale ne, nejsem znalec) a knizka se mi libila a to tak ze moc.