Mezi krásou a ošklivostí

Mezi krásou a ošklivostí https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369395/mid_mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4 305 103

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

All the Ugly and Wonderful Things , 2016

lenochod037
lenochod037
29.06.2022 5 z 5

První román, jenž jsem přečetla až do konce, po asi dvouleté čtenářské krizi - vytáhnul mě z ní.
Ten příběh je úchvatný. Postavy jsou popsané skvěle, dlouho jsem nečetla knihu s tak dobře vylíčenými postavami.
Wavy a Kellena jsem si zamilovala hned od první chvíle, i když se jejich vztah mohl zdát jakkoliv podivný.
Čte se to jedním dechem. Ke knize se určitě vrátím.

JJJ007
JJJ007
26.06.2022 5 z 5

Po přečtení mám v sobě rozporuplné pocity. Určitě knihu doporučuji. Opravdu bychom si měli vážit toho, co máme, jak můžeme žít. Hrozné je, že za chyby rodičů pikaji děti.

simona g.
simona g.
21.06.2022 5 z 5

Rozhodně jsem ráda, že se mi kniha dostala do rukou. Rozporuplné pocity, po dočtení. Kniha je zvláštní a jiná, místy se to ve vás všechno sevře, když ji čtete, někdy si říkáte, že tohle už je trochu moc, ale pak zase dobrý a tak se to střídá, rozhodně se dobře čte, nelituji, doporučuji.

Petra00
Petra00
12.06.2022 3 z 5

Bylo pro mně dost těžké knížku ohodnotit hvězdami. Skvěle se četla, vyvolala ve mně spoustu emocí, byla velmi zvláštní a jiná. Emoce a postavy byly vykresleny opravdu skvěle. Na druhou stranu ale nemůžu říct, že by to byla jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a mohla ji všem s klidným srdcem doporučovat. Bylo to nakonec něco trochu jiného, než jsem od knihy očekávala, v tom ale problém nevidím. U některých pasáží mi bylo fyzicky opravdu špatně a myslela jsem, že knížku ani nebudu schopna dočíst. Na konci knihy jsem ale na celou věc trochu změnila názor, tudíž můj pocit z knihy i její hodnocení jsou poměrně rozpačité. Určitě přečtení nelituju a v hlavě mi ještě nějakou chvíli zůstane.

Sixtínka
Sixtínka
01.06.2022 4 z 5

Táto kniha vo mne síce nezanechala wow efekt, ale napriek tomu si myslím, že bola skvelá. Taká iná, netypická. Zachytáva príbeh odohrávajúci sa v celkom inom prostredí, než na aké sme pri iných knihách zvyknutí. Zachytáva úplne inú lásku - takú nevšednú -, než akú nám ponúkajú iné romány. Určite stojí za prečítanie.

Lu_books
Lu_books
24.05.2022 4 z 5

Já vlastně ani nevím, jak bych měla tuhle knihu hodnotit. S emocemi čtenáře si teda pohrává bravurně. A ještě jsem asi nikdy nečetla nic, co by mělo tak moc výstižný název... Celou dobu se ve mně svářely různé pocity, nevěděla jsem, co mám čekat, a neustále jsem se snažila činy postav škatulkovat na ty dobré a špatné, i když mi hned došlo, že tady to prostě není možné. Protože spousta je toho právě někde MEZI. Ale tak už to v životě bývá, že?

Dandy1
Dandy1
30.03.2022 5 z 5

Nemá každý na růžích ustláno. Mě spíš než Lolita hrála v hlavě Torrey Hayden, která píše o dětech s rodinnými traumaty. Ne všechny děti vyrůstají v harmonickém prostředí. Ať byl vztah těch dvou pro nás jakkoliv nenormální, pro ně byl jediným světlem na konci tunelu.

Angie.D
Angie.D
03.02.2022 4 z 5

Netypický romantický príbeh o dvoch zvláštnych bytostiach a množstve strašných udalostí, ktoré ich postretli.
Knižka sa nečíta ľahko, postavy si nezamilujete, ale napriek tomu sa oplatí si to prečítať, lebo príbeh je silný.

micha-ella
micha-ella
10.01.2022 4 z 5

Román plný emocí. Silný a smutný. Zasloužil by plný počet hvězdiček, ale mně vadilo výrazivo těch postav, v podstatě i těch spořádaných. Málokdy mě láká číst o sortě lidí s asociálním životem a s takovým slovníkem, protože takovým se vyhýbám i ve skutečnosti. Bohužel, takoví opravdu existují. A vždycky to odnáší děti. Tady je krása a ošklivost hodně pomíchaná.

alzbeta2843
alzbeta2843
25.12.2021 5 z 5

Vôbec nechápem tak málo hodnotení a málo prečítaní. Táto kniha by si rozhodne zaslúžila viacej pozornosti. Rozhodne to nie je jednoduchá kniha a určite nie je pre každého, ale sakra! Táto kniha ma prinútila premýšľať o mnohých veciach do hĺbky. Určite knihu doporučujem a je to jedna z najlepších kníh, aké som čítala.

Veľmi sa mi páčil štýl písania. Kapitoly sú písane z pohľadu rôznych osob. Spočiatku som si myslela, že to je predsa jednoduché ten problém pochopiť, ale zrazu sa objaví situácia z iného pohľadu a ja som zrazu musela premýšľať a prehodnocovať.

Nebudem knihu prirovnávať k Lolite. Jednak som ju nečítala a jednak si myslím, že sa knihy líšia obdobím a prostredím.

Okrem iného sa mi veľmi páčilo spravovanie knihy a obálka. To je dôvod prečo som si knihu vybrala v knihkupectve a vôbec som netušila o čom je.

MilaJ
MilaJ
06.12.2021 5 z 5

Krásná kniha, jedna z nejlepších, které jsem četla. Nedá se ani vypovědět kolik bolesti a emocí skrývá. Těch 6 hvězd je málo, dala bych klidně i 10, kdyby to šlo.

Ophelie
Ophelie
19.06.2021 5 z 5

Kniha, jejíž název opravdu odráží její obsah. Při čtení ve mně vyvolával Wavyin osud rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem Kellenovi fandila, měla ho ráda, protože to byl bohužel jediný člověk, který se o Wavy a jejího bratra Donala opravdu staral, upřímně a nezištně, tedy do doby, než se tento vztah změnil v milostný, láskyplný vztah mezi mužem a ženou, přičemž ale Wavy ve věku 13ti let ženou ještě tak úplně nebyla. Ačkoli vzhledem k tomu, co vše během svého mlaďounkého života zažila, duší dítětem už také nebyla. Nic není jen černé nebo bílé a tak nelze hned na první dobrou vztah Kellena a Wavy odsoudit, ale ani jej zcela přijmout… Krásná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem a kterou lze určitě doporučit k přečtení.

Ketfl
Ketfl
22.04.2021 4 z 5

Tuto knihu je pro mě opravdu hodně obtížné nějakým způsobem ohodnotit a okomentovat. Na jedné straně tu máme silné téma, jak hluboce nás může poškodit rodina a prostředí, ve kterém jsme nuceni vyrůstat. Malá Wavy si vlastně vůbec neužila své dětství, protože od malička fungovala ve světě jako dospělá. Byla nucena vidět a zažít věci, které by dítě jen tak vidět a zažít nemělo a starala se o mladšího bratra. Bohužel jsem si jistá, že tohle není ojedinělý případ a moc mě mrzí, že jsou na světě děti, které tohle a i horší věci musí zažívat. Na druhé straně se objeví i něco pozitivního, když se pak na scéně objeví Kellen. O Wavy se hezky stará a ta celá pookřeje. Vše je hezké jen do chvíle, kdy už si nejste vůbec jistí, jestli je to ještě krása nebo opravdu šílená a zvrácená ošklivost. Člověk nikdy neví, kdy potká svou spřízněnou duši, člověka, ke kterému vaše duše přilne jako k nikomu jinému. Ale nic to nemění na faktu, že Wavy byla dítě a mě to přišlo prostě strašně nenormální.

Každopádně kniha je napsaná opravdu úžasně, málem jsem kvůli ní dnes v noci nešla ani spát, protože jsem ji musela dočíst. Skvělé bylo i to střídání pohledů různých osob, takže měl čtenář prostor se do děje vžít ze spousty stran a pochopit celý obraz. I po přečtení mi hlava šrotovala, protože tohle vám v tý hlavě prostě nějakou chvíli zůstane. Název knihy skutečně sedí do posledního puntíku.

ladyka
ladyka
07.04.2021 4 z 5

Po přečtení jsem nad knížkou ještě nějakou dobu přemýšlela, rozhodně mě nenechala chladnou. Atypické a nevšední snad ze všech úhlů - i když pro některé bohužel i běžná realita. Ideální materiál k debatě s kontroverzním nádechem - kde je hranice mezi láskou a závislostí, co už je patologické? Rozhodně vybočuje z řady a dostane se pod kůži...

Anyzz
Anyzz
01.02.2021 3 z 5

Kniha, jejíž název dokonale vystihuje její obsah.

DriftBooks
DriftBooks
27.09.2020 3 z 5

Kdybych si přečetl anotaci, určitě bych tu knihu přeskočil. Ale ve čtečce mám ladem skladem nahráno pár mega knih z různých zdrojů. A tu a tam vytáhnu nějakou z klobouku jako ten kouzelník Pokustón. Někdy je to krásný bílý králíček, někdy bezzubý smradlavý tchoř. Inu… magie… Ze začátku jsem byl trochu odtažitý a neustále jsem měl prst na pomyslném tlačítku „backspace“. Ale pak jsem se začetl a byl mile překvapen.

První, co člověka napadne je Lolita. Ale Nabokov to opravdu není. Nesrovnávám literární nebo jinou kvalitu. Prostě se jedná o absolutně jiný příběh. Ano – stěžejní linka příběhu má vskutku lolitovský nádech. Ale všechna ostatní vlákna mají úplně jiné podhoubí, z absolutně jiného lesa…

Dost často přemýšlím nad tím, zda je jediné správné to, na čem se většinová společnost shodla a dohodla. Zejména ve vztahu k různým minoritním skupinám, kde jsou pravidla častokrát zcela odlišná a celé to společenství přesto žije bez větších problémů. V tomto příběhu je člověk neustále konfrontován: realita versus sen, pravidla versus svoboda, přijatelné versus neznámé, krásné versus ošklivé… Kdo vlastně je ten správný? Kdo má pravdu? Zachovala se většinová společnost dobře, když zcela ojedinělý případ posuzuje všeobecnými pravidly? Jsou ale výjimky správné?

Myslím, že většina čtenářů bude mít jasno a bude fandit netradičnímu přátelství a následně lásce. Ale budou stejně shovívaví a chápaví v reálném světě? Většina čtenářů jistě odsoudí zmatený, ale důsledný pokus o ochranu malé Wavy. Ale vždyť všichni se jen víceméně snaží dodržet obecně uznávaná pravidla. Takže jsme opět u otázky: jsou tedy tato pravidla správná?

Jednoduchá odpověď na tuto otázku pravděpodobně neexistuje. Společnost a její pravidla se prostě neustále mění. Tvarují se možná právě díky podobným příběhům. Možná. Jako otec tří dcer se dokážu vcítit do strachu a odporu Waviny tety. Jako člověk obecně se naopak dokážu dojmout netradičním příběhem a láskou. Ale jsem připraven změnit pravidla? Sám v sobě a následně ve společnosti? Jako člověk rozhodně. Jako otec rozhodně ne. A tak jsme zase na začátku…, že…

Fazolecek
Fazolecek
22.08.2020 5 z 5

Co napsat, aby to nebyl spoiler? Krása a ošklivost až na dřeň =)

Martiiiik
Martiiiik
27.07.2020 5 z 5

Při čtení komentářů před čtením vlastním jsem měla rozporuplné pocity, co čekat... a je fakt, že pokud ve vás zvítězí romantická duše, fandíte jim.. pokud zvolíte rozum, pak se hodně zamyslíte a pokud se k rozumu přidá mateřství, pak byste ho nejradši zabili sami ???? nicméně četlo se to pěkně, je to poměrně dost k přemýšlení, protože pravidla společnosti nás nutí zaujmout jasné stanovisko.. ale když cítíte tu všechnu lásku, co autorka zvládla vyjádřit.. každý se musí rozhodnout sám :-)

maca1245
maca1245
19.07.2020 5 z 5

Musím říci, že název knihy opravdu vystihuje její obsah. Na jednu stranu se ¨Vám to strašně líbí, na druhou cítíte, že je tu něco špatně. Ať už rodiče Wavy či její "vztahů s Kellenem. Ale pro mě, i když je to asi divné takhle psát, tak to byl spíše první příklad. S Wavy postupně vyrůstáme a dospíváme. Tudíž se dokážete vcítit do jejích citů a celkové situace. Nemůžu se tu moc rozepisovat to by bylo pak vyspoilerování celé knihy, ale za sebe musím říci, že do knihy jsem šel na doporučení kolegyně s dost velkou opatrností. Ale už teď vím, že knihu si přečtu znovu.

wotana
wotana
18.07.2020 5 z 5

Nádherný příběh, plný bolestných okamžiků. Vřele doporučuji, stojí za to si ji přečíst.

drogy rodina rodinné vztahy psychologické romány romantika domácí násilí feťáci, narkomani motorkáři

Autorovy knížky

2018  87%Mezi krásou a ošklivostí

Kniha Mezi krásou a ošklivostí je v