Mezi krásou a ošklivostí

Mezi krásou a ošklivostí https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369395/mid_mezi-krasou-a-osklivosti-326-369395.jpg 4 307 103

Osmiletá Wavy je neviditelná. Její matku plně zaměstnává braní drog a otce jejich výroba a prodej. Motorkář Kellen, který se vybourá nedaleko jejich domu, je tak od chvíle, kdy jí umřela babička, prvním člověkem, který si Wavy všímá. Možná je to o patnáct let starší vazoun s bohatým trestním rejstříkem, ale aspoň ji vidí. Muž, jehož si Wavyin otec najímá na špinavou práci, rozhodně není ten typ člověka, který má sklony zachraňovat jiné, dívčina nesmělá nabídka přátelství ovšem vyplní prázdnotu v jeho životě. Během dospívání je Wavyin vztah s Kellenem jediným světlým místem v brutálním světě feťáků a zhýralosti, v němž je nucena se pohybovat. Když ale její rodinu rozdělí tragédie, vstoupí jí do života teta, která se ji pokouší ochraňovat – a to, co Wavy připadalo krásné, se náhle pod drobnohledem vnějšího světa jeví jako ošklivé. Kellen možná není žádné neviňátko, představuje ovšem pevný bod ve Wavyině chaotickém životě. Teď už se dívka nemůže držet stranou, naopak musí začít bojovat – za Kellena, svého brášku i za sebe. Na malém městě však bohužel žádná tajemství nezůstanou skryta navěky… Román Mezi krásou a ošklivostí, tematicky blízký knize Bílý oleandr, nutí čtenáře zamyslet se nad tím, co vlastně znamená rodina.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Mladá fronta

All the Ugly and Wonderful Things , 2016

martina1199
28.04.2019 4 z 5

Tohle se mi hodně líbilo :-) Velmi syrový a drsný příběh o lásce v trochu jiné podobě, než jak ji běžně známe a vídáme. Ovšem ne méně skutečná. Zajímavý námět, opravdu čtivě podaný. Těžko se dávala z ruky. S klidným srdcem se přiznávám, že romantička ve mně Wavy i Kellenovi fandila od začátku až do konce :-)

HedušKoč
16.04.2019 5 z 5

Tak mně se kniha moc líbila, drsný příběh dívky z problematické rodiny.

whiolet
08.04.2019 3 z 5

Já nevím s knížkou jsem se celkem prala.
U některých pasáží jsem přímo zívala nudou, u jiných jsem naopak nemohla odtrhnout oči.

Tenhle příběh je především o pokřiveném vnímání všech postav v knize.
Máme tady malou Wavy, o kterou nikdo nemá zájem a ona díky své pošahané matce Val trpí poruchou osobnosti, dále tady máme Kellena, který má srdce na správném místě,ale do Wavy se bezmezně zamiluje už od jejích 8 let (i když to byla spíše otcovská láska), Amy sestřenice Wavy je asi jediná "normální" z postav v knize a pak je tu Amyina máma, která je přesvědčená, že dělá správnou věc navzdory pravdě.
Byla to zvláštní kniha.

CarolC
13.03.2019 5 z 5

Jsem unešená! Koupenou v e-booku jsem ji měla už dlouho a začala jsem ji číst snad jen proto, protože jsem nevěděla, co jiného. Když se Kellen začal dávat dohromady s Wavi byla jsem dosti skeptická, místy kritická a vlastně i znechucená, protože jsem si vzpomněla na Lolitu, kterou jsem četla před lety. Nakonec mě ale celý děj naprosto pohltil a já knihu nedokázala pořádně odložit. Těm dvoum jsem začala hrozně moc fandit. Dokonalé zpracování! Náhled na příběh z úhlů hned několika postav se sem nádherně hodil a vlastně celý děj byl tak propracovaný, že jsem se ani jednou nenachytala u toho, že by mě nějaká pasáž zrovna nebavila. Tohle je moje nová srdcovka!

rabor
11.03.2019 2 z 5

Tohle je taková lolita z přívěsu. Na múj vkus to ale bylo hodně dívčí čtení. Což o to, není občas na škodu podívat se na druhou stranu barikády, ale obvykle to nedělám abych si zachoval úctu a dobré mínění o opačném pohlaví. Tyhle knihy jsou jako dámské sprchy. Jsem zvědavý a mám o tom určité romantické představy, jako že se tam po práci schází dvě nejhezčí kolegyně a rozjuchané se švihají ručníky přes všechny ty měkké sexy části těla. A u těchto představ je lepší zústat, protože kdybych našel odvahu a otevřel, uviděl bych nejspíš jen nějakou starou bábu co si holý zadek. A to samé platí pro tuto dívčí knihu, lepší neotvírat.

zluk
08.03.2019 5 z 5

Kniha z různých úhlů pohledů popisuje vztah mladého muže a dorůstající dívky z bezutesnych poměrů. Díky střídání ichforem vše působí poměrně autenticky a člověk pronikání do pocitu postav a jejich vnitřního světa. Kniha má spád a čte se velmi dobře. Téměř neobsahuje hluchá místa. Chcraktery jsou vykresleny poměrně uvěřitelne a autenticky. Ne vše, je takové, jaké zvenku vypadá.

okeey
07.03.2019 5 z 5

Příběh o holčičce, ke které se rodiče nechovali vůbec dobře a nejen z toho důvodu to měla v životě složité. Ovšem jen do chvíle, kdy pomohla motorkáři, který měl nehodu. V tomto muži našla spřízněnou duši. A tam příběh začíná. Potíž je v tom, že Wavoně je 8 a Kellenovi je přes 20 a zamilují se do sebe, budou muset podstoupit spoustu nepříjemností a i nakonec vůbec není jisté, jestli i po tom všem budou spolu. Příběh je pro mě rozhodně originální a hezky se četl. Rozhodně doporučuji!

anet8843
14.02.2019 5 z 5

Opravdu tématicky unikátní kniha. Příběh o netradiční lásce, který je surový a reálný. Nemluvila bych tady o pedofílii, o tom dle mého příběh není (stejně jako si o tom nejsem jistá u Lolity), ale o tom, že se někdo nešťastně může zamilovat. Miluju knihy, které nám ukazují, že svět není jednoduchý, nejde se řídit jen obecně platnými morálními principy, které jsou nám vtloukány do hlavy. Není jednoduché dívat se na vztah mezi 8-13 letou a mužem kolem pětadvacítky, ale nevidím v tom nic nemorálního. Jsem ráda, že existují knihy, které otevírají palčivá témata a otevírají obzory lidem s tunelovým viděním - třeba až příště uvidíte velmi mladou dívku, se starším mužem, tak si odpustíte rychlé soudy.
Literární kvalita odpovídá žánru. Zajímala by mě jiná kniha od autorky, jestli píše dobře nebo jestli umí jen těžit z dobrého tématu :)

kotuldaa
10.02.2019 5 z 5

Moc dobře se cetla

Damienronnie
26.12.2018 5 z 5

Výborná kniha prečítaná za pár hodín . Mala som ju dlho doma a komentáre má od nej odrádzali .

galiana
19.12.2018 3 z 5

Pěkná kniha. Četla se mi dobře, ale vadí mi tam ten málo pravděpodobný konec. Jinak je to ovšem rozhodně poutava a netradiční love story.

Dashow
17.12.2018 5 z 5

Slupla jsem jí jako malinu. Pořád jsem musela číst dál. Mě se kniha líbila, doporučuji. Škoda jen, že je to jediná kniha autorky, hned bych se, s chutí, vrhla na další.

ErikaJ
08.12.2018 5 z 5

Na začátku jsem se nemohla chvíli začíst, ale pak se to rozjelo. Knížka je kapku vulgárnější, ale to je asi v prostředí, kde vyrůstala Wavy normální. Musela si projít dost složitým obdobím, její psychika byla po právu narušená, ale já té holčině fakt fandila. Byla mi sympatická a přála jsem jí, aby se na ni to štěstí už konečně usmálo. To že se upnula k o něco staršímu klukovi mi nepřijde divný s přihlédnutím k tomu, že se okolo ní pohybovali samé nezodpovědné fetky...On jediný byl vůči ní starostlivý, vozil ji do školy a dával ji pocit, že ji někdo má taky rád. Stejně tak mi přijde normální, že jeho Wavy později začala přitahovat.A proč ne? Zase o tolik mladší nebyla a jak je v knížce popisované, ona sama se snažila mu své ženství dávat najevo. Který chlap by vydržel dlouho odolávat? Konec se dal tak nějak předpokládat a byl takový poklidnější, což bylo po tolika stránkách hektičnosti to pravé ořechové...

Evaho73
28.11.2018 1 z 5

Za mňa skôr škaredé ako krásne...
Po prečítaní som rozmýšľala, čo viedlo autorku k napísaniu tejto rozporuplnej knihy, a preto som si o nej začala hľadať informácie. Bryn Greenwood sa inšpirovala svojim životom, kde jej otec bol sám drogový dealer a za tento čin bol odsúdený na sedem rokov...
Zvrátenosť, vulgárnosť, obscénnosť, brutalita, násilie, klamstvo.....nepatria k hodnotám, kt. vyznávam.
Hnus pri čítaní tejto knihy premohla iba zvedavosť nájsť hlbší zmysel a podstatu celého tohto príbehu. No neviem, ale mám pocit, ako keby autorka týmto príbehom chcela hlavne provokovať okolie, a aspoň u mňa sa jej to podarilo na plnej čiare.

carcassonna
27.11.2018 1 z 5

Nedočítané. Zvlášť ma to nazaujalo. To dievča mi liezlo na nervy, ten chlap bol idiot, čo zneužil zmatené, nechcené decko ( nech sa ho autorka snažila opisovať akokoľvek dobrácky ). Ak je toto krásna love story, ktorej by mali všetci tlieskať ( a evidentne tak aj robia), potom nemám o láske ani šajnu. Rozhodne sa mi ale nechce čítať o láske, kde je už desaťročné decko vykreslené ako sexuálny objekt a naopak človek, ktorý sa proti tomu ako jediný ohradí, je vykreslený ako najvačší zloduch... A ani štýl písania nebol extra, taký priemer.

ebarka
04.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha

alekis
30.10.2018 5 z 5

Šílený a hodně barvitý a spletitý příběh dívenky, posléze dívky, její dětství plné hrůz, její boj o přežití, to všechno zde na malém prostoru opravdu jenom těžko popsatelné. A jediný člověk, který ji přijímá takovou, jaká je, se všemi jejími podivnostmi. Tlustý, umaštěný obr, potetovaný motorkář s divnou a také nijak veselou minulostí - jenom nečekejte pedofilní hrátky! A jejich vzájemná láska která překoná všechny překážky, úskalí, bolesti, úsilí tety, která to "myslí dobře"... Láska, která nakonec dojde naplnění a ačkoliv předtím opovrhovaná, nepochopená, netolerovaná, dočká se rovněž přijetí od Wavyiných nejbližších lidí.
Láska si nevybírá, láska zasahuje člověka, a není to tenoučký slaboučký směšný Amorův šíp, je to rána palicí do hlavy, je to záblesk, výbuch sopky, meteor, trefa rovnou do srdce. TA láska... :-)
Lásky druhých prý zůstávají pro nás nepochopitelné.
Kniha je to drsná, docela těžká, konec trampot a bolestí byl stále v nedohlednu. Věřím, že i takový příběh by se stát mohl, že jsou děti, které prožívají tak krušné kruté dětství jako Wavy, ale bohužel bez Kellena, který by je miloval.
P. S. Sešly se mi kupodivu dvě knihy za sebou, které jsou si trochu podobné, ta druhá je Eleanor se má vážně skvěle. Taky dobré čtení. :-)

Ellise
23.10.2018

Na to v jakém prostředí Wawy vyrostla je docela normální. Bylo to chvílemi divný, ale normálně jsem jim držela pěsti, aby to dobře dopadlo.

Bórborka
12.09.2018 4 z 5

Celou dobu, co jsem knížku četla jsem balancovala mezi pocitem znechucení a zalíbení. Kniha ze začátku nabrala pomalejší rozjezd, ale odtrhnout jsem se od ní, i přes to nedokázala. Celou knížku jsem přemýšlela jestli to, co se v knize odehrává je správně a stále neznám odpověď. Kniha je krásná, čtivá, ale všech pět hvězdiček jí z mého morálního hlediska dát nedokážu, i přes to že jsem jim ten happy end přála.

KuroHaru
02.09.2018 5 z 5

Tahle knížka je jinde. Já jsem z ní jinde, naprosto unesená. Přečetla jsem ji na jeden zátah, nešlo se odpoutat. Je to příběh o lásce, která vznikla na pozadí drog a brutality, ale přesto (nebo snad právě proto) je intenzivní a připravená překonat všechny překážky. Kellenovi a Wavy jsem celou dobu fandila, jejich vztah mě nijak nepohoršil, právě naopak. Dokázala jsem se vcítit a pochopit. Pro "konzervy" upřednostňující takovou tu klasickou romantiku to asi nebude, ale milovníci nějakých těch lehčích bizarností si určitě přijdou na své. Doporučuji!

P.S. Doufám, že má paní autorka rozepsáno něco dalšího!

drogy rodina rodinné vztahy psychologické romány romantika domácí násilí feťáci, narkomani motorkáři

Autorovy knížky

2018  87%Mezi krásou a ošklivostí

Kniha Mezi krásou a ošklivostí je v