Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR

Mezi dvěma Kimy: Na studiích v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352197/bmid_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197.jpg 4 1048 216

Málokomu se podaří pobývat v Severní Koreji, aniž by vedle sebe měl všudypřítomného průvodce a byl pod neustálým dohledem. Koreanistce Nině Špitálníkové se to povedlo v životě hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Co obnášelo studium v jednom z nejtužších diktátorských režimů na světě? Jak vypadá bezprostřední severokorejská realita? Jak se režim změnil během pár měsíců po převzetí moci Kim Čong-unem? Autorka se v textu snaží nalézt odpovědi na tyto i mnohé další související otázky a na základě osobní zkušenosti přináší vhled do segmentu severokorejského života.... celý text

juliesze
20.01.2023 4 z 5

Zajímavá kniha a hlavně zajímavý "koníček" paní Špitálníkové. Za mě byla její další knížka o rozhovorech mnohem lepší, protože vše bylo popsáno optikou skutečných obyvatel KLDR.

JP
17.01.2023 3 z 5

Informativní především. Například se dozvíte, kdo vynalezl hamburger.

0475
17.01.2023 5 z 5

Zajímavé. Těžko představitelné.

R47
16.01.2023 5 z 5

Slyšel jsem na adresu autorky nějakou kritiku z řad koreanistů. Ale co se jí musí nechat, je, že je to fakt výborná vypravěčka. Umí skvěle smontovat vlastní, v podstatě deníkové záznamy ze svého studia v Koreji, s popisem skutečné situace v zemi, politickým výkladem, historiografickou přednáškou apod. Ze závěru, kdy je autorka postupně pod stále větším dohledem až na konec dojde v podstatě k jejímu vyhoštění, mrazí. Opravdu výborně napsáno. Doporučuju každému.

Katka2382
15.01.2023 4 z 5

Je to určitě zajímavá kniha, ale je fakt,že je psaná dost neuceleně až chaoticky.
Dozvíte se mnohé z historie KLDR,ale vyloženě o studiu tam moc není.
Autorčinu další knihu mám už několik týdnů zamluvenou v knihovně,tak snad se jí už brzy dočkám.

Žážik
15.01.2023 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a nebylo to teda lehké poslouchání. Kniha mi několikrát dokázala, že život v KLDR je ještě horší než jsem si myslela. Z jejich studijních zážitků mi chvilkama šel až mráz po zádech a říkala jsem si, zda je to opravdu pravda. Knihu všem moc doporučuji, pokud se chcete dozvědět, jak to v tomhle šíleném státě chodí. Už mám i koupenou další knihu od Niny Špitálníkové a brzy se na ni chystám.

teeyinka
12.01.2023 5 z 5

Věděla jsem, že je to v Severní Koreji špatné, ale kniha mi otevřela oči jak moc. Kniha je nabitá informacemi a zážitky, u kterých jsem často nevěřícně kroutila hlavou.

Lubošovo
06.01.2023 4 z 5

Děsivé, otevřené, šokující!!!

Romča11
31.12.2022 5 z 5

Výborná kniha o Severní Koreji, o její historii, památkách a o tom, jaké to je v téhle zemi žít a studovat.
Tohle je další úžasná kniha od autorky o Severní Koreji.
Autorka v knize skvěle kombinuje informace o historii Severní Koreje s vyprávěním o svém studijním pobytu v této zemi. Kniha tak působí mnohem záživněji a čte se mnohem snáz, než kdyby se jednalo pouze o povídání o historii, osobnostech atd.
Tahle kniha mi už tolik nevyrazila dech, protože první se ke mně dostala autorčina další kniha o KLDR. Ale i přesto byly informace v ní velmi šokující. Člověk si během čtení knihy říká, že tohle v dnešní době na naší planetě není možné, ale ono je.
Jediné s čím jsem měla problém je, že se mi kniha i přes její záživnost špatně četla. Prokousávala jsem se jí dost pomalu, hlavně delšími pasážemi o té historii. Naopak informace o osobní zkušenosti s pobytem v KLDR autorky jsem přímo hltala.
Ale jinak jsou ty teoretické informace v knize zpracovány dobře a detailně. Bohužel jen méně záživně.
Kniha je opravdu dobrou sondou do běžného života a do historie KLDR. Otevřela mi oči.

kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Život v KLDR je prostě šílený a strašidelný a nikdo z nás si jej nedovede představit…
Nina Špitálníková mi však ve své knize Mezi dvěma Kimy díky jejím studijním zážitkům ukázala, že je život v KLDR ještě šílenější než jsem si myslela a to už jsem x knih s touto tematikou četla.
Nebylo to lehké čtení, ale knihu doporučuju opravdu všem - bez výjimky! Velmi brzy se pustím do další autorčiny knihy.

Ajinka126
22.12.2022 4 z 5

Autorka je obdivuhodná žena! Absolutně mě její odvaha dostala. Tato kniha je skvělá, jednoduchá a čtivá. Je to "ne tak šokujiící" pohled na tamní život.
Oproti její novější knize (Svědectví o životě v KLDR) to postrádá pomyslný kousek, který mi dodá pocit, že se mě jejich osudy a život dotkl.
Stále je to skvěle napsaná kniha. Rozhodně si její další tvorbu pohlídám a mohu doporučit.
PS: poslouchala jsem jako audioknihu a krásná četba, zvukový doprovod. Skvěle dotváří celou atmosféru.

Jrsnbl
11.12.2022 5 z 5

Jen málokdo měl tu příležitost navštívit Severní Koreu... a autorka, Nina Špitálníková, v Pchongjangu dokonce usedla do školních lavic.

Podobnou knížku jen tak neseženete. Speciální výpověď o "Erasmu" v DPRK.

miri.f
11.12.2022 5 z 5

Tak tohle byla opravdu síla. Původně se mi do poslechu audioknihy moc nechtělo, ale dostala jsem tip od člověka, kterého si vážím a chtěla jsem to tedy zkusit. No, dobře jsem udělala. Nebylo to jedním dechem, nýbrž asi na tři poslechy ve volných chvílích. Žasla jsem a nevycházela z údivu, co je ještě v dnešní době možné a rozhodně doporučuji všem jako odstrašující případ, nad kterým člověk dumá a přemýšlí dávno poté, co dočte/doposlechne poslední větu.

Zanda96
09.12.2022 5 z 5

Vřele doporučuju, tak jako všechno, co N. Špitálníková napíše

Plucky
26.11.2022 5 z 5

Mezi dvěma Kimy jsem si poslechl jako audioknihu. Výborně načtené a k většině kapitol jsem se několikrát vrátil. Velice působivé, fascinující. Nina Špitálníková odvedla velmi dobrou práci.

castiglione
25.11.2022 4 z 5

Vítejte v KLDR.
Vítejte ve státě, kde je slovo považováno za ideovou zbraň.
Vítejte v ráji propagandy - nejdůležitějším nástrojem severokorejské vlády i vůdců samotných.
(Nina Špitálníková - Mezi dvěma Kimy" Na studiích v KLDR)

... z tohohle vlaku nelze vystoupit...

Petronela16
03.11.2022 5 z 5

Znovu som potrebovala malu oddychovku, tak som si tentokrát vypočula ako audioknihu tento románo-cestopis.Autorka v ňom opisuje svoje zážitky z KĽDR, kde študovala jazyk.Miestami sú tieto zážitky bizarné, ale viac-menej pôsobia na mňa ako "úsmev cez slzy".
Nuž, ale aj takto sa veru niekde žije, ak sa to dá nazvať zivotom.O to viac som rada, že žijem tu, kde žijem.
Ešte mi trochu vŕta v hlave, že načo tej autorke štúdium tohoto jazyka bude?

michaela.97
02.11.2022 5 z 5

Pamatuju se na to, když knížka vyšla. Hned jsem všude viděla pozitivní recenze a každý, kdo knihu četl, dával obdiv autorce za to, jak skvěle ji napsala, ale i za to, jak odvážná v KLDR byla. Mě knížka nechávala chladnou, protože i když mě dění v KLDR fascinuje, je to téma, které jde tak trochu mimo mě. Respektive tahle - nemám potřebu si sama něco zjišťovat. To jen v případě, že se ke mně dostane něco zajímavého, a tak si k tomu dohledávám víc. U téhle knížky (a tohohle tématu) jsem se navíc bála toho, že půjde o hodně politickou knihu, která bude rozebírat tamní situaci z tohohle úhlu. Bála jsem se, že nebudu rozumět, o co v ní jde, protože v tomhle směru zkrátka nemám tolik informací.

Nedávno jsem si ale knížku koupila ve formě audioknihy, protože jsem už opravdu chtěla zkusit, jaká je a vystoupit tak trochu ze své komfortní zóny. Teď - po poslechu - jsem zklamaná, že už ji mám za sebou! Nečekala jsem, že mě bude takhle bavit!

1) Audio je úplně skvěle načtený. Fakt jo!
2) Audio má naprosto perfektně zvládnutou zvukovou stopu. Veškerá hudba a hudební doprovody jsou jednoduše perfektní.
3) Nina (autorka) umí psát.
4) Povedlo se text napsat jednoduše, stravitelně. A to i pro nás. Pro lidi, co čtou úplně jiné žánry. I pro nás, kteří o KLDR něco víme, ale ne nějak do hloubky. Řekla bych, že se to formou podobá vyprávění od kamarádky. A to mi bylo sympatické.
5) Bylo mi vysvětleno hned několik zajímavých pojmů. Dozvěděla jsem se víc o tom, jak to v KLDR funguje. Od vztahů, přes školství, až po převýchovné tábory, které mi nahání hrůzu.

Místy jsem se upřímně zasmála. Občas jsem byla smutná. Většinu času jsem nechápala, jak se může někde něco takového dít. Ať už ta jejich bizarní pravidla, tak i všechny ty další věci.

Zároveň i obdivuju autorku za její odvahu. Za to, že tam vůbec odjela. Za to, že tak trochu posouvala hranice a riskovala. I díky tomu nám poskytla velmi jedinečnou výpověď o životě a studiích v KLDR. Smekám.

PosPol
31.10.2022 5 z 5

Knihu jsem si poslechla jako audio a nečekala jsem nic jiného, než opět kvalitu. Nina mě zaujala už knihou Svědectví o životě v KLDR a kniha je stejně dobrá. Severní Korea mě fascinuje, ale nikdy bych tam nejela a klobouk dolů před Ninou, že se rozhodla občas porušit pravidla, aby nám mohla o tamějším životě něco říct. Spousta věcí pro mě byla novinkou a knihu tedy vřele doporučuji ke čtení.

Dolik13
28.10.2022 5 z 5

Pro ty, co se zajímají o život v Severní Korei, shlédli všechny dostupné dokumenty, filmy a přečetly množství článků, je i tak tato kniha velký přínosem. A to díky tomu, že je to z pohledu české autorky, která navíc zažila něco, co se od klasického cestovatele výrazně liší.

Dozvěděl jsem spoustu zajímavých informací, jen škoda, že je tak krátká. Ale celkově si myslím, že pro většinu lidí je i tak ten život v takovém státě naprosto nepředstavitelný a šílený. Na druhou stranu je ale vlastně neuvěřitelný, jak je hierarchie propracovaná. V každém městě, vesnici, domě je někdo, kdo sleduje vás a vy zase sledujete někoho jiného. Ten život v neustálem strachu musí být šílený, na druhou stranu, oni nikdy nezažili nic jiného, tak je těžké si představit něco lepšího.

Proto buďme rádi tam, kde žijeme. Neodpustím na závěr krátký "vtip" ale to, že Severní Korea se nazývá lidovou DEMOKRATICKOU zemí působí opravdu komicky.

Severní Korea totalitní režimy Japonská okupace Koreje

2020  96%Svědectví o životě v KLDR