Metuzalémovy děti

Metuzalémovy děti

Členové rodin byli docela obačejnými lidskými bytostmi až na jednu znepokojivou skutečnost : dožívali se mimořádně vysokého věku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31833/metuzalemovi-deti-31833.jpg 3.657

Methuselah´s Children (1958)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Classic And

MaxQ
04.05.2016

Četlo se to dobře, téma je neotřelé, ale na tak krátkou knížku se tam toho děje celkem dost - prozrazení, nepokoje, spaceopera... Do toho revoluční vynálezy vytažené jen tak z klobouku (hvězdný pohon, telepatie). Přijde mi to takové neuspořádané, nebál bych se říci odbyté.

Gothard
16.06.2015

Na jedné straně je skupina lidí (jedno jak velká), která se odlišuje od ostatních. Jejich odlišnost není nebezpečná, není uměle získaná či koupená, je to jen odlišnost daná původem, rodinným zázemím nebo sounáležitostí ke skupině lidí. Na straně druhé je dav: nemyslící, snadno zmanipulovatelný, agresivní. Stačí málo a započne pronásledování - genocida, pogrom, holocaust? Heinlein dokázal reálné události promítnout do svých sci-fi románů. I když vše ostatní je jen dobrodružný román (hledání nového domova, kontakt s nadřazenou civilizací, návrat zpět), původní inspirace skutečnými událostmi, které v nedávné minulosti proběhly, je natolik silná, že poučeného čtenáře nutně donutí klást si otázky, které běžná sci-fi literatura nepokládá. I v tom je síla Heinleinových románů.

Fuksinka
22.06.2013

Řekla bych, že se Heinlein přesně trefil. Přesně takhle by reagovala i nynější společnost, kdyby se dozvěděla o dlouhověkých. Víc by mě asi bavilo větší rozebrání reakcí společnosti-odporně policejní stát-než cestování po hvězdách, které pro mě bylo o malinko méně zajímavé. Ale i tak skvělá kniha. Zajímavý byl i "ráj" a reakce na něj.
"Jestliže je spravedlnost vykonávána jen tehdy, když se to zrovna hodí, nemá Úmluva ani cenu papíru, na kterém je sepsána" Justin Foote

Garik
03.11.2012

Hrozná kniha. Mal som pocit, že v tých niekoľkých dňoch, než som ju prečítal, som zostarol ako sám Matuzalem.

karvak
21.04.2012

Tradičně skvělý Heinlein. V první polovině je část lidské populace pronásledována pro svou dlouhověkost obyčejnou většinou lidstva, druhá je pak popisem mezihvězdného putování a setkání se zvláštními civilizacemi. Kniha je současně napínavým příběhem o velkém útěku a filozofováním o smyslu života v jeho rozličných formách. Jako obvykle obsahuje propracované principy cestování nadsvětelnou rychlostí či navigace a to formou více než stravitelnou. Čtivé, promyšlené - typ knihy, který vás v průběhu čtení i po jeho ukončení přinutí zamyslet se nad nekonečnými možnostmi vesmíru a tajemstvími, která se v něm mohou ukrývat.