Metro 2035

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255853/bmid_metro-2035-y9o-255853.jpg 4 1106 224

Metro série

< 3. díl

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015

Hudis
11.11.2016 4 z 5

Kvalitní zakončení Metra. Není to tak dobré, jako první díl, ale děj pěkně odsýpá a konec je celkem překvapivý (i když tak trochu ruský a lidský celkově). Pokud bych nečetl druhý díl, mutanty bych tam nečekal, ale po druhém díle je celkem zajímavé, kam se poděli mutanti. Tady to autor trochu nezvládl
Docela bych ale bral další díl o putování Arťoma.
Za mě 80%

mutace
03.11.2016 odpad!

První díl byl nudný, druhý taky a třetí stál úplně za starou bačkoru.
Kam se poděli ty kanibalové z prvního dílu. Na povrchu už nežijí ta monstra? Teď tam každej špacíruje jak na promenádě. Na jednu stranu děsně překombinovaný, člověk už nevěděl kdo je spolčený s kým a kdo říká pravdu, nadruhou stranu nic není dotažený do konce. A tak to všechno tak nějak Arťoma nasere, drapne svojí buchtu a fárem mizí v pýru.

honza9831
02.11.2016 2 z 5

Dlouho jsem přemýšlel jestli to mám vůbec psát, ale nakonec jsem neodolal. Kdo si pamatuje jedničku, tak si vzpomene na strachem proležené noci u lampičky. Kdo si pamatuje dvojku, tak byl nejspíš trochu zklamán. Hororový prvek se vytratil a přišlo něco jako krutý - podzemní- texaský masakr motorovou pilou. No a trojka? Z hororu co byl v jedničce a na který se každý v trojce těší bohužel sešlo. Bestie tak nějak zmizely. Napětí nebo nějaká větší akce taky. Prostě se jen kecá a kecá. Pak řeší politika a nakonec se prostě rozhodneme popírat zákony - dejme tomu medicíny, chemie a fyziky. Trojka degradovala sérii někam uplně na dno snad ani ne Cčkových knih. Na mne kniha působila jako něco, co se muselo napsat a ukončit. Jednonačne odfláknuý díl, který popírá všechno co jsme se za první dva díly naučili. Kniha si zaslouží snad jen jednu hvězdu za to že vyšla a druhou, aby to té jedné nebylo líto.

Kacenak
01.11.2016 5 z 5

První polovina byla pomalejší, druhá už nabrala na rychlosti dění, až mě mrzí, že to skončilo. Poutavé, napínavé. Za mě hodně dobrý. ;)

Likandros
10.10.2016 5 z 5

Konečně jsem se dočkal toho, co jsem očekával od tragického druhého dílu. Mrzí mne však ten otevřený konec...

Magrata15
25.09.2016 5 z 5

Zajímavá kniha, zajímavé myšlenky. Doufám, že takhle nikdy nedopadneme.
Kniha je velmi poutavě napsaná, nemohla jsem se od ní otrhnout, dokud jsem jí nepřečetla.

Alfirin
22.09.2016 4 z 5

O něco méně poutavé než předchozí dva díly, ale za mně pořád dobré. Jen mi nepřipadalo moc logické, kam se najednou poděly všechny příšery. V prvních dvou dílech je jimi celý povrch i tunely zamořený, ve třetím si s nimi najednou vůbec hlavu nelámou :-D

Briv
20.09.2016 4 z 5

Po druhém díle je tohle přece jen lepší. Ovšem než se kniha rozjede, tak jste minimálně za čtvrtinou. Pomalý začátek pro mě znamenal to, že už mě knížka nedokázala naplno vtáhnout. Navíc dění v metru i venku je naprosto odlišné od prvního dílu a trochu mi uniká, jak se tolik věcí mohlo tak rapidně změnit. (Např: Jak zmiňovali i ostatní - všechny zmutované ozářené zvířata tam nahoře jsou pryč.) Je fakt, že Arťom dospěl a jeho postava se hodně rozvinula. Zůstal Homér, což mě moc nepotěšilo. Navíc spousta přímé řeči, tomu taky zrovna nepomáhá. Škoda, jednička byla nejlepší...

kabismo
18.09.2016 4 z 5

Až na posledních cca. 60 stran, které jsou tak nějak podivně slátaný a nepřehledný mě závěr trilogie hodně bavil.

Vilas1979
12.09.2016 5 z 5

Předchozí díl jsem vyloženě protrpěl a byl si celkem jist, že to pro mne bude poslední exkurze do moskevského metra a už se tam nikdy nevrátím. Trojka má však celkem slušné hodnocení a chtěl jsem mít celou trilogii uzavřenou, takže Glukhovsky dostal ještě jednu šanci. Hned na začátku mne zarazila změna Arťomovy osobnosti, je skvělé, že postava nabyla plastičnosti, ale vůbec jsem ho nepoznával, působil na mne jako arogantní a krapet frustrovaný fracek, takže ta trocha sympatie, kterou jsem k němu pociťoval v první knize, se rozplynula jako pára nad hrncem. Postupně se jeho chování trošku zkorigovalo nebo jsem mu možná přivykl a už jsem se nepozastavoval například nad tím, že Homéra oslovuje dědo. Podobnou proměnou prošel i autorův styl, jakoby to napsal někdo uplně jiný, vypravování už není zdaleka tak ploché, přišlo mi barvitější, detailnější, vyzrálejší, druhý díl to překonává o dvě třídy a dokonce bych řekl, že se to četlo lépe než první kniha, která má sice dobrou zápletku, ale chybí jí právě ta vyzrálost, která se dostavila až s tímto dílem. Závěr knihy jsem přečetl jedním dechem, moc pěkně to Glukhovsky vymyslel a uzavřel. Jsem nadšen, zcela jistě nejlepší díl trilogie, musím dát plný počet.

Dejvid
04.09.2016 4 z 5

Dobrý to je. Jak v komentářích zaznělo, je tam velký posun od tajemna a hororové atmosféry spíše k jakémusi politickému thrilleru, ale to nijak nevadí, celý popsaný svět moskevského metra se tak dále vyvíjí a dostáváme se do zákulisí toho, jak celý tento fiktivní svět funguje. Podle mě to je hezký náhled do ruského myšlení, kdy se tu objevují pasáže o tom, že pravda není důležitá, důležitý je boj proti nepříteli i za cenu značeného vlastního strádání.

Chipsonator
01.09.2016 5 z 5

Glukhosvky to dokázal a po Budoucnosti mě naprosto odrovnal po druhé, tentokráte závěrečným dílem trilogie Metro. Nutno říct že první dvě Metra odstupem času pro mě ztratily kouzlo (z nostalgie jim však ty 4 hvězdičky nechám no) a další díl jsem nijak neočekával. Ale pak přišla Budoucnost, Glukhovsky mě srazil na kolena a já se začal pomalu těšit na nové Metro doufajíc že po Budoucnosti příjde další dělovka, a vona fakt přišla. слава!

ебать Mutanty, ебать paranormální aktivity v tunelu, ебать že se převážně cestuje z bodu A do bodu B a pak do bodu C až kajsi do bodu Y, ебать Metro 2033, ебать 2034, На здравí Metro 2035! Tohle Metro je totiž o lidech, je o smutném nahlednutí do jejich nitra.

Arťom zde už není žádná prázdná postava, konečně to je postava z masa a kostí, zlomená, roztrhaná a přesto však kráčející za svým cílem. Je to Герой, Легенда, миф.

Tohle metro je o boji proti systému, o hledání pravdy, o hledání lepších zítřků a hlavně o tom, že jedinou stvůrou, zlým bubákem, mutantem, tím zlem není nikdo jiný než Homo sapiens sapiens.

A Glukhovsky se pro mě stává pánem писатель. На здравí Dmitry! 95%

PS: Ale přeci jen se musí nechat že Arťomka měl až nezdravo víc štěstí než rozumu...ale co už, to k Legendám patří.

Overdead
26.08.2016 3 z 5

Už od vydania Metra 2033 som obrovským fanúšikom tejto série. Metro 2033 doslova milujem, 2034 ma taktiež bavila, i keď bola trochu slabšia, a teraz je tu Metro 2035. Prvé dielo ma nadchlo hlavne kombináciou úžasnej, temnej atmosféry s rozoberaním filozofických otázok ohľadom ľudstva. Metro 2035 však zrazu úplne túto atmosférickú časť vyškrtlo, spochybnilo "paranormálne" udalosti predošlých dielov a nahradilo ich čistou filozofiou.

Táto zmena priniesla v mojich očiach hlavne sklamanie, ale ešte väčšie sklamanie prišlo vo forme premeny hlavného hrdinu Arťoma. Arťom bol trochu naivný, ale dobrosrdečný a odvážny hrdina prvého dielu. Teraz sa však z neho stal ukričaný, každému nadávajúci, s ničím nespokojný blbec. Nový Arťom ma od počiatku hneval a občas ma svojím správaním privádzal až do nepríčetna.

Aj napriek týmto, aspoň v mojich očiach, nedostatkom, prinieslo nové Metro nie len pohľad na nové a zaujímavé časti Moskovského metra (rôzne nové stanice, nepreskúmané tajné úsek, ďalšie časti zdevastovaného povrchu), ale taktiež uzavrelo aj kapitolu Arťomovho života a začalo sa pýtať "správne a logické" otázky ohľadom tohto post-apokalyptického sveta.

Na koniec je možno aj dobré, že táto séria končí. Podľa môjho názoru sa nový štýl písania tohto autora do sveta Metra, ktorý vytvoril v prvom dieli, vôbec nehodí. Aj keď som dostal zaujímavý príbeh, odhalil nové oblasti a dostal odpovede na pár otázok, už to proste nebolo Metro, ktoré mám tak veľmi rád.

Mikius88
14.08.2016 3 z 5

Asi budou všichni souhlasit, že 2033 je nejlepší díl série, ale nepřišla mi špatná ani 2034, jen vůbec neseděla k předchozí. Celkem jsem se těšil na poslední díl, ale bál jsem se, že to bude čistě prodloužení kvůli penězům, které někteří velmi rádi používají. Naštěstí se to tak úplně nekonalo. Knížka je dobrá, jen občas překombinovaná a jindy zase hrozně zdlouhavá, což spolu asi dost souvisí. Čekal jsem mnohem míň, takže dobré... Jinak pochybuju, že to někomu něco dá, jen shrnutí mých pocitů..

Gaara1
09.08.2016 4 z 5

Už se mi to zdálo moc překombinované, jak dobrodružstvím, spikleneckými teoriemi, i hlavním hrdinou, který tam hlásal svojí vizi ( nebudu prozrazovat ), ale zklamaný jsem nebyl. Kniha se četla plynule a děj svižně utíkal. 4 hvězdy.

tovlasek
30.07.2016 5 z 5

Podle mého názoru nejlepší díl trilogie. Arťomovo dobrodružství bez mutantů a jediné monstrum je zde člověk. Dalo by se to celé brát jako jedna velká sociologická studie. Kniha mi zároveň přišla jako plná konspirací, které se svým způsobem vyplnili. Pan Glukhovsky našel už jasně definovatelný a snad i poznatelný styl psaní, který mu sluší a skvěle se čte. Žádné nudné pasáže jsem v knize nezaznamenal a každá kapitola zde měla svůj smysl. Avšak přiznám se, že konec jako takový jsem očekával mnohem více temný, ačkoliv se nejedná o zrovna veselou záležitost. Rozhodně doporučuji, dle mého názoru se kniha dá číst i bez znalosti předchozích dvou dílů, což může být pro mnoho lidí plus.

Mustaffa
22.07.2016 5 z 5

Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Perfektní zakončení skvělé trilogie, vše hezky do sebe zapadá až mám chuť si celou sérii znovu přečíst.

Metcheque
22.07.2016 5 z 5

Psát další recenzi na nejnovějšího Glukhovského by bylo opakováním již řečeného. Zkusím tedy postihnout ty nejdůležitější poznámky, které dle mého Metro 2035 charakterizují a zároveň odlišují od předchozích dvou dílů.

V Metru 2033 se Glukhovsky ještě autorsky hledal, byť atmosféra příběhu byla dokonalá a většině čtenářů při vzpomínce na neznámou temnotu dýchající z tunelů ještě nyní běhá mráz po zádech. Metro 2034 byl absolutní krok vedle. Glukhovsky, opit slávou, začal rozvíjet dvě nekompatibilní dějové linie a absencí Arťoma přibil poslední hřebíček do rakve čtenářského odmítnutí.

Metro 2035 ale ukazuje, že autor je již Spisovatel s velkým S. Glukhovsky si v románu již jakoby osahal spisovatelské řemeslo a s hravostí se pouští do nejrůznějších kudrlinek v podobě metafor, metonymií a synestezií. Z knihy oproti předchozím dílům vymizela stylisticky slabší místa a vše se čte jedním dechem. Dialogy jsou autentické, často se vyskytuje nedokončená výpověď. Mizí stylistická strojenost.

Změna se však nevyhnula ani Arťomovi, kterého na stránkách Metra opět můžeme vidět. Už to není nezkušený mladíček, který haluzácky uniká smrti a s úžasem si ujíždí na mnohdy protikladných ideologiích. Arťom je již vnímán coby stalkerský veterán, protřelý drsňák a VIP borec, který už má ve svých šestadvaceti odpracováno. Revoluční touha změnit svět však zůstává. Není to však utopické snění - právě naopak - utopická představa života na povrchu je tou jedinou alternativou k postupné degeneraci lidstva, kdy se zbytky populace požerou navzájem. Tajemno je pryč. Už nejsou žádní démoni, duchové ani mutanti - jen lidé, obracející pušky proti sobě.

Očekávaný happyend se však nekoná a autor odhaluje zrůdný fakt: Zmanipulované masy budou s úsměvem proudit na porážku, pokud jim řeknete, že je to pro ně dobré. Jak již na začátku století řekl anarchistický myslitel Errico Malatesta: "Představte si, že lékař vyložil člověku se spoutanýma nohama teorii, chytře ilustrovanou tisícem vymyšlených případů, dokazující, že kdyby jeho nohy byly uvolněny, nebyl by již schopen chodit vůbec. Potom by tento člověk své okovy zuřivě bránil a považoval by za nepřítele kohokoliv, kdo by ho chtěl uvolnit."

Metro 2036 už číst nechci:(

Pluky
10.07.2016

Autor dobře vystihuje stále příběh v metru a i když nepopisuje situaci tak výborně jako to bylo v Metru 2033 i tak je kniha dobře psaná. Potýkal jsem se s problémem, že jsem občas nevěděl kdo právě hovoří, jestli hlavní hrdina, či někdo jiný, tím pádem, čí jsou myšlenky atd. ale jinak se mi kniha v celku velmi líbila. Četl jsem mnoho komentářů ve stylu, že autor příliž zpolitizoval a konec knihy je až příliš zaměřen na politiku v Rusku. Zkonstatoval bych to svým myšlením: Není tomu tak, z mého pohledu, při čtení knihy se bořím do děje, který mě místy zachvacuje dějem, natolik, že jsem nemohl přestat číst a neřeším nějakou politiku v reálném světě neboť si představuji svět z knihy a i přesto mi to přišlo jako dobře propracované dílo. Konec je takový, že nevím, zda-li bude pokračování nebo je to navázaní na další díl. Za mě rozhodně stojí za přečtení a krom výše zmíněného problému s dialogy jsem si větší chyby knihy nepovšiml. Berte ji takovou jak je napsaná, nesuďte podle reality či jiných knih.

Adapa
09.07.2016 3 z 5

Metro 2035 je pro mě zklamáním stejně jako bylo Metro 2034. Je to zcela jiný svět než v prvním díle a taky jiný styl psaní. Nevím, kdo poradil autorovi tak moc používat přímou řeč, ale dost jsem se v tom ztrácel a nevěděl jsem chvílemi, kdo co říká. Některé dialogy byly naprosto zbytečné, šlo by třeba jen uvést jednou větou, že Arťom vešel tam a tam, kde zrovna dvojice herců diskutovala o tom a tom. A ne to na dvou stránkách nudně rozvádět do zbytečných detailů.

Jak už tady bylo zmíněno předtím, svět se změnil, Vytratilo se to tajemno. Zcela chybí mutanti, létající příšery. Arťom pobíhá bez ochranného obleku po povrchu, nic mu nehrozí. Maximálně setkání s jinými lidmi.

Závěr mě zklamal. Čekal jsem lepší a jasnější ukončení. Tady mi to přijde jak kdyby si chtěl udělat autor místo pro další díl i když bylo tolikrát zdůrazněno, že je to poslední díl.

Za mě osobně si myslím, že Metro 2033 byl skvělý román z unikátního prostředí. Tak to měl autor nechat a nevracet se k tomu v dalších knihách.