Metro 2035

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/255853/bmid_metro-2035-y9o-255853.jpg 4 1108 224

Metro série

< 3. díl

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015

GeRaltzRiVie01
28.07.2019 5 z 5

Ruské metro a jeho neopálené obyvatele jsem poznal už ve hře, která byla na motivy knihy vydaná a jelikož mě svět po atomové válce zajímal, sáhl jsem i po knize. Příběh je více než o přežití proti krutým podmínkám a zmutovanými příšerám o člověku samém. Pojednává o našem strachu z neznáma, o tom, čeho jsou lidé schopni, aby byli nad ostatními. O tom, že politické a kulturní předsudky přežijí jakoukoli dobu a o tom, že jednotlivec málo co změní. A ačkoliv, že druhá kniha se trochu táhla se svým vtíravým filozofováním, jako celek je série skvělá.

ZajdaPajda
13.07.2019 5 z 5

To napětí, které se ve mě pralo, když jsem otvíral narozeninivy balicek by se dalo prirovnat k dynamitem napěchovanému dortu, jehož rozbušku má můj malinký bratránek mezi hračkama...
Arťom je zpět a stejně tak arzenal akce misici se s prvkama hloubání a zpusobu vypraveni pribehu z druhého dílu.
Je až k posrání, jak to vsechno nakonec dopadlo... ale co víc, jak příběh postupně gradoval.
Pokud nekdo precetl 1. a 2. dil, tak trojka Vás rozseká napadrť. Vaše smysly budou az po okrajicek naplneny a nezodpovezene otazky... zodpovezeny.

Bublinka.
29.06.2019 3 z 5

Hrozně jsem se na poslední díl těšila, až se mi dostane do rukou a hned ten den jsem se začetla. Nejsem úplně zklamaná, ale nadšená taky vlastně nejsem. Ze celé trilogie považuji závěr za nejslabší. Úplně zmizela hororovost jedničky, nikde se po celém putování nestalo nic nepřirozeného.

SPOILER
Fajn bylo opět putovat s Arťomem, mrzelo mě, že ve dvojce se jen tak mihnul, potkat se s postavami ze dvojky bylo také fajn. V závěru mi to trochu připomnělo Matrix a zklamalo i když si dovedu představit, že by to přesně takhle mohlo fungovat, no proč ne? Konec byl překvapivý, rozhodně jsem nečekala takovou zradu a nakonec se vedle Arťoma objevil naprosto nepravděpodobný snílek, kdokoliv z těch, kdo s ním doputovali až k závěru byl rozhodně pravděpodobnější. Tak šťastnou cestu!

Eridan
26.06.2019 5 z 5

2035 v první polovině knihy dost připomíná první díl (stejné chraktery, stanice, plnění mise), ale nenechte se odradit. Druhá polovina vám roztaví mozkové závity! Budete svědky nečekaných odhalení a zvratů v příběhu. Mě osobně se líbilo trošku drsnější ražení některých stalkerů (pro sprosté slovo nejdou daleko). Oslovili mě také mytologické narážky (Mojžíš a vyjití z Egypta, Mesiáš). Příběh rozvíjí jak 33, tak 34 a dostane ho na troch jinou - postmoderní rovinu. Užil jsem si to a klidně bych si dal ještě 2036. Co tomu říkáš, Dmitriji?

bigben
22.06.2019 4 z 5

Druhý díl pro mě být nemusel...třetí mě zaujal daleko víc a navazoval na první díl, který se mi líbil nejvíc. Když si uvědomíte, jak se dá manipulovat ne s jedním člověkem, ale s velkým počtem, je to velmi odstrašující. A bohužel je to čím dál víc i v dnešní době...

Pasadenka
21.06.2019 5 z 5

Poslední Metro. Rok 2035. Zprvu mě knížka nudila. Autorův rukopis je stejný, jak v předchozích dílech – a proto mě místy hodně uspával. Ale! Pak se to rozjelo. Postavy z prvních dvou dílů se potkávají, začínají interagovat a mírně podráždění čtenáři dostanou satisfakci v podobě rozuzlení všeho, co se o nás lísalo během předchozích dvou dílů. Super.

Pro ty, co četli předchozí díly tak naprostá povinnost. Na druhé straně mě vysvětlení, jak celý svět funguje, tak úplně neuspokojilo. I když hrdinové skončili asi tak, jak se dalo čekat, že skončí a hodně se tím ukázala naše lidská přirozenost, celý systém metra prohnilost lidstva mě sklíčil. :( I tak, super!

ChodzikCZ
20.06.2019 4 z 5

Občas docela zmatené, ale za přečtení to stojí.

Ales.BD
20.06.2019 2 z 5

Překombinované, neúměrně protahované. Myslím, že autor má pravdu v tom, že ani po světovém kolapsu civilizace nezmizí byrokracie, rasizmus, izolacionalismus, snaha o totalitní nadvládu, potřeba společného nepřítele a ostatní odporné projevy lidské povahy. Akorát to všechno měl místo trilogie nacpat do jedné pořádné knihy a nevyrábět takovou nastavovanou kaši.

soupik2012
18.06.2019 5 z 5

Pro mě je tato kniha nejlepší částí z celé trilogie. Po nudnější druhé části se konečně na scénu vrací hlavní hrdina Arťom a tak máme komu držet palce. Navíc příběh působí realisticky. Umím si představit, že kdyby k podobné katastrofě ve skutečnosti opravdu došlo, bude se přeživší lidstvo chovat přesně tak jak autor ve své trilogii popisuje. Michal Zelenka, který tuto audioknihu čte, umě mění hlasy a dělá tak z poslechu této audioknihy zážitek na který se dlouho vzpomíná.

Adasin
26.05.2019 2 z 5

Poslední díl bohužel nenapravil zklamání z dvojky. Příběh už není tak zajímavý nebo napínavý, i když potenciál tu byl. Autor se do toho podle mě už moc zamotal a začal vymýšlet a kombinovat moc konspiračních teorií najednou. K tomu ještě poslední Metro přetažené, hlavně pasáže odehrávající se mimo metro.

frantisek8863
22.05.2019 4 z 5

Jsem rád, že Arťom, opět jako hlavní postava odhaluje tajemství Metra. V druhém díle mě jeho mihnutí zklamalo. Postavy, nezodpovězené otázky a osudy se díky Arťomovi prolínají. Navazují na ztracené a nedořešené konce předešlých dílů. Občas jsem ztrácel smysl vyprávění, tonul se v prázdných informacích a slovech. Protože nejlépe hodnotím první díl, postrádal jsem tajemno Metra, nebezpečné mutanty a strach. Malé stanic metra si jdou znovu díky své ideologii po krku, všude intriky a propaganda. Bývalý svět a ideologie se opět smrskli do podzemí.Mnoho záměrů, intrik stanic a frakcí kryje jiné záměry a intriky.Vůdci Metra se dobrovolně izolují od venkovního světa a nevědomky hrají pro zábavu v matrixu Pozorovatelů. Trochu jsem v rozpacích z rozuzlení třetího dílu, alespoň Arťom se svojí manželkou mě potěšili svou volbou. Osobně jsem byl víc nadšený z herního příběhu Metro - Exodus, než z tohoto závěrečného příběhu. Celá románová postapo trilogie pana Glukhovsky má své silné a slabé stránky, občas vypadala jako slepenec z dobrých a špatných nápadů, které se poslepu a namátkou spojili ve vyprávění. Ovšem, jistou originalitu a zajímavost si román drží právem.

kure91
20.05.2019 5 z 5

Přemýšlím, jak poslední metro zhodnotit. Líbil se mi poznatek některého z předchozích hodnotitelů ohledně poznámky v závěru knihy a kdo ji sepsal. Pak z mého pohledu dává smysl, že se opět kniha nese v jiném duchu než předchozí Metra, že je surovější a naturalističtější, ztratily se v podstatě všechny nadpřirozené a magické prvky... Ale pro mě asi nejlepší díl.
Raděj bacha, asi se nevyhnu menším spoilerům. V M 2035 se vrací zpět jako hlavní postava Arťom (musím říct, že nakonec mě tolik neštval, jak v M 2033) a sledujeme jeho cestu za odhalením pravdy a toho, jak je to ve skutečnosti, přičemž mi to celé trošku připomínalo Orwela a otřepané "černá je bílá" apod. Dozvíme se, kdo jsou Neviditelní pozorovatelé, jak to je s jedinými přeživšími na světe a nakonec nám Glukhovky naservíruje pořádný závěr, kdy se ukáže, že sami jsme svého osudu strůjci a že jistota, byť sebehorší, je preferovanější volbou než nejistota. Ale úplný závěr mě potěšil, A+A se dali na cestu a v tomto ohledu byl děj zakončen optimisticky. Možná bych si dal i M 2036, ale to už by vzhledem ke konci M 2035 mohlo připomínat putování jak ve SPADu od Kotlety :)

derikm
17.05.2019 1 z 5

Nejslabší z celé trilogie

shmaic
07.05.2019 4 z 5

Kdyz uz to, co resi na konci knizky, zopakoval asi po desáté, prestalo me to nudit a pochopil jsem, co po me autor chce.
Dobra trilogie. Sice ne moc vyvažena a ma znacne mnozstvi der, ale jako celek je to chvalihodne dilo plne filosofie, postapokalypsy, mystériozna...

oasismanik
18.04.2019 3 z 5

Čo ja viem...moc ma to nebavilo pravdupovediac, napriek tomu, že sa tam dialo plno veci, aj tak sa to akosi strašne vliekli, množstvo zbytočných monológov. Pritom je očividné, že autor už dozrel, píše o dosť lepšie, ma to hlavu aj pätu, ale mne sa aj tak asi viac páčila jednotka, to bol taký svieži vzduch, niečo nove a zaujímavé v postapo žánri. Summa sumárum: cela trilógia Metro nie je zlá, ale nie je to ani nič svetoborné, od čoho sa neodtrhnete...škoda no.

matej-macek4001
14.04.2019

Navazuje kniha na předešlé díly?
Děkuji

Suzísek
03.04.2019 3 z 5

Skvělá kniha

tlackacka
02.04.2019 4 z 5

Poslední díl mi přišel méně zajímavý než první díl, zato určitě lepší než ten druhý. Což bylo přeci jen příjemné překvapení. Co mě na tomhle díle uchvátilo, byla ta absolutní (ne)jistota ohledně toho, co se děje politicky ve světě na povrchu podle toho, jak se vyvíjel děj.
Fajn, že se aspoň první díl nějak víc propojil s druhým...

Schary
09.03.2019 2 z 5

Zkrátka je to třetí pokračování a podle toho to vypadá. Arťom se vratil a opět bloudí metrem od jedné šílené stanice ke druhé. Vystupují zde i Homer se Sašou, Homer se stale snaží napsat tu knihu, za to Saše osud nebo spisovatel moc nedopřál... Nechci moc spoilerovat...Tato kniha je taková politická slátanina. Nejvic by mě zajimalo, kam se poděla monstra z povrchu...asi se odstěhovala na venkov????

mineas
08.03.2019 2 z 5

Kniha je pro mě zklamáním. Ty tam jsou atmosférické průchody tunely, metrem i po povrchu - mutanti někam zmizeli, veškerý život a energie z metra vyprchaly a ani radiace člověka bez ochranného obleku nijak zvlášť nepoškodí (a všichni přitom strašně řeší, že tam nelze přežít). Lidé jezdí auty v ulicích, kam by se měli bát vyrazit byť na pár minut, a převzácného paliva je najednou nadbytek. I když by silnice měly být beznadějně ucpané a neprůjezdné, bez potíží se dá projet z jednoho konce Moskvy na druhý.

Tentokrát nebojujeme s vnějším nepřítelem, ti už nám došli, dokonce ani s vnitřní hrozbou (ta tu sice je, plíseň, zabíjející houby, ale zřejmě není pro příběh důležitá, nikdo ji neřeší, i když lidé umírejí hlady po celých stanicích, až na konci se ukáže, že houby vlastně pro přežití metra nejsou tak nepostradatelné, jak se zdálo). Teď už jen bojují lidé - všichni proti všem. A Arťom ze všech nejvíce, především sám se sebou.

Kultura stanic, jejich atmosféra, snaha je bránit, to vše je pryč. Splývají jedna s druhou, nelze je odlišit. Jedna frakce se vrhá na druhou v iracionálním a nesmyslném masakrování, a ti, kdo byli nezávislí a bránili katastrofě (Řád, Polis) se jen absurdně zaplétají do zločinů ostatních, když se stávají nástrojem korupce. Distopie se proměňuje v absurdní panoptikum bez logiky a smyslu. Čím víc se čtenáři odhalují souvislosti, tím menší smysl vše dává.

Arťom má svou vizi, jde za ní a všichni okolo jej podporují, nebo mu alespoň nijak snaživě nebrání, a většina těčh, kdo se k němu připlete, za to platí životem. On přežívá, a to i v situacích, kdy už měl být dávno po smrti (a vše by třeba konečně dostalo nějaký smysluplný směr). A nakonec stejně všechno vzdá, a ostatní ho, i když to je proti veškeré logice příběhu, nechají.

Jestli to mělo být vyvrcholení, byl bych raději, kdyby vůbec nevzniklo. Fascinující příběh předchozích knih (především první) se utopil ve zbytečné záplavě smrti, bolesti, beznaděje a rozkladu. Bezúčelně. Kniha, jak stojí, popírá předchozí díly. Vše, co se v nich podařilo, čeho se dosáhlo, šmahem odsoudí jako zbytečné a za to, co nám tím vezme, nedá vůbec nic. V poslední třetině jsem se do čtení už musel nutit, protože bylo jasné, že se v příběhu nic nevyřeší, jen to bude horší a horší, a ani ta rána z milosti nepřišla, konec je takový nijaký, otevřený a absurdní. Tahle kniha vůbec není pro ty, komu se líbil 1. díl!

Plně souhlasím s touto recenzí: