Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1638 283

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Veromika
12.04.2024 4 z 5

Hodnotím 3,5. Za mě to nebyl špatný příběh, ale mrzelo mě, první díl měl v sobě tolik potenciálu pro pokračování, kterého autor nevyužil a místo toho zvolil volné pokračování. Je zde hodně filozofie a vzpomínání na to, jaký byl život dřív na povrchu. Co mi zde vadilo, že kapitoly mohly být rozděleny podle postav a ne jen mezerou, a najednou jiná dějová linka.

Slezadav
04.03.2024 3 z 5

O něco slabší, než první díl. Zejména zbytečné mi připadaly pasáže, kde postavy filozofovaly/snily/vzpomínaly. Ano, byly tam i dobré momenty, ale celkově by knize prospělo, kdyby byla více akční a méně ukecaná.
Už není přikládána tak zásadní role různým ideologiím l, které jednotlivé skupiny stanic vyznávají, což je mírné plus. Na druhou stranu si častokrát autor hodně usnadňuje práci, aby tyto věci nemusel řešit (diplomatický pas je vstupenkou všude). Pryč je ta ponurá atmosféra plná strachu z neznámého. V tomto díle postavy cestují mezi stanicemi většinou bezproblémově a rychle a dokonce je k vidění něco, co v prvním díle bylo považováno za naprosto nereálné - funkční vlak.
Jednotlivé postavy jsem si také příliš neoblíbil, snad až na Homéra, který měl tendence se chovat celkem rozumně. Velmi se mě bavil velitel stanice, který v obavách o své místo/život zatajoval svému velení fakta, která mohla mít zcela fatální důsledky. Škoda, že tahle postava měla jen pár replik.
Metro 2034 není kniha vyloženě špatná, ale žádný zazrak to také není a od prvního dílu došlo k poklesu kvality. Dávám průměrné 3* a doufám, že třetí díl se bude spíše podobat prvnímu.

tomasabi
18.02.2024 3 z 5

Druhá kniha je volným pokračováním dílu prvního. Hlavní hrdinka prochází metrem s vojákem, jehož charakter je velice komplikovaný a bylo by zajímavé ho i sledovat, kdyby měl nějaký vývoj. Jeho tvrdá emoční slupka se silně propisuje do tónu knihy. Hlavní hrdinka je zase mlaďounce naivní aktivistka. Spolu tvoří nesourodé duo, s totálně odlišnými pohledy na život. Bohužel i zde je promarněn potenciál a vývoj jejich vztahu vyprchá do prázdna. Jejich nepřítelem navíc už není nic tajemného, ale i tak se neviditelně šíří metrem a zabíjí. Po pár stránkách vlastně víte s čím naši hrdinové bojují, takže je to spíše detektivní adventura, kde jsou naše charaktery celou knihu téměř neměnné. Tajemno a příšery se vytratili do vakua, takže metro působí jen jako rozvětvený podzemní bunkr. Další mínus pro nevyužití naší dvojice. Knihu jsem četl během lockdownu a je čtivá. Její děj je v jádru velmi zajímavý a nahlíží na další aspekt obrovské tikající bomby, která může všechny zabít, ovšem je zpracována nezajímavě. Když nad tím zpětně uvažuji, tak jsem rád, že jsem jí věnoval svůj čas, ale podruhé bych si jí přečetl, jen kdyby to byla poslední kniha na zemi a slza by mi tedy ukápla, proč zrovna ta.

Sharru-ken
06.02.2024 2 z 5

Takové nijaké pokračování celkem povedeného prvního dílu. Vytratila se mi z toho nějaká pointa, propracovanější vývoj nebo alespoň zajímavá ambice postav. Kdybych to měl popsat jedním slovem, tak asi povrchní. I ten existencialismus z prvního dílu je nějak upozaděn. Většinu knihy čekáte na nějaký zlom, který vám to všechno uvede do nového světla... a on nepřijde. Zhruba od půlky jsem se začal těšit, až to budu mít za sebou a začnu číst něco nového.
Moje lehce obsedantně kompulzivní povaha mi nedovolila knihu nedočíst a asi mi ani nedovolí vynechat poslední díl.

PastorMal13
28.01.2024 3 z 5

Bohužel Metro 2034 nedosahuje kvalit svého předchůdce. Velká čast knihy mi přišla kostrbatě napsaná a nezáživná. Na druhou stranu mě však zaujaly Homérovy vzpomínky na život před a během výbuchu. Musím ale také podotknout, že atmosféra byla skvělá.

ctenarTimSiFr
26.10.2023 4 z 5

jakoby najednou zmizel svět mutantů a jaderných nestvůr na povrchu, přitom výbuch na konci 2033 nemohl všechny zničit.
Už to není tak uchvacující a napínavé z číhajících tajemných bytostí; jakoby najednou všechny zmizely a už se řešily jen vztahy mezi lidmi a společenstvími ve stanicích.

Denny456
20.08.2023 4 z 5

Já se přiznám, že vybočím z řady, protože mě se líbil i druhý díl. A ano uznávám, že je jiný, ale za mě taky dobrý. Není jednoduché psát něco po první knize s "wau efektem". Tady se to za mě povedlo.

technolog
17.08.2023 3 z 5

Je to pro mne uplne novy nepoznany svet myslenek. Rad jsem si Metro precetl. Presto si myslim ze tyto knihy ksou urceny pro mensi hloubajici publikum nez jsem ja. :)

E.T.007
26.06.2023 3 z 5

Bolo to rozhodne slabšie ako prvá časť.

kopac
04.06.2023 3 z 5

Pro mě o poznání slabší díl než 2033. Ani nevím jestli se mi chce pokračovat. Zkusím dát šanci i třetímu dílu a uvidí se ...

VA_Krtek
29.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Nevím jestli se vyčerpal potenciál tématu, nebo jestli autor moc tlačil na pilu, ale přišlo mi to proti 2033 jaksi šité horkou jehlou. Dost mi vadilo, že se Glukhovsky nedržel toho co nastavil v prvním díle. Tam se na povrch nedalo bez obleku vyjít a i s oblekem jen tak tak. Ve 2034 si na povrchu trajdá kde kdo a nic se neděje. Nejzajímavější pro mě byl paradoxně doslov.

Masoterian
06.04.2023 5 z 5

Podle mě dost nedoceněná nebo možná nepochopená záležitost. V jedničce vlastně nemáme žádnýho klasickýho protagonistu. Skutečným hlavním hrdinou jsou samotný prostory metra, moskevský vnitřnosti prolezlý parazitujícíma zbytkama lidský rasy, se všema jejíma ideologiema a zoufalýma snahama dát celý tý parodii na život něco, co alespoň vzdáleně připomíná řád, nebo nějakej smysl proč pokračovat dál. Arťom nebyl ani tak protagonista, jasně, sledujeme všechno jeho očima, ale on sám je stěží víc než pozorovatel, podobně jako samotnej čtenář.

Dvojka na to jde jinak. Autor sází na to, že se, aspoň trochu, už v metru vyznáme, a předkládá nám pár klasických hrdinů a pár jejich motivací. Takových motivací, že by za jiných, normálnějších okolností působily klišovitě, nebo rovnou trapně. ALE, neni právě fakt, do jakých kulis a okolností je to hozený, pro celkový hodnocení naprosto zásadní? Vždyť se bavíme o světě, kde se podřezávaj krky pro pár patron, kde se lidi žerou navzájem, kde matka prodá svoje dítě pedofilovi za kousek žvance, kde lidi dělaj co můžou, aby zopakovali všechno, co v první řadě vedlo k tomu, že teď musí živořit v metru. Neni skvělý, že i v tomhle bordelu existujou lidi, schopný se upnout k něčemu, pro většinu jejich soukmenovců naprosto fantasmagorickýmu, jako je osudová láska nebo historickej epos pro příští generace? Žít ve stejným světě, asi bych si taky ťukal na čelo. Ale zároveň by mi to přišlo ohromně sympatický :). A možná i dodalo naději, že lidstvo ještě neni úplně ztracený.

Oponn
03.04.2023

Hvězdičky neuděluji, kdo chce hodnocení, nechť čte dál.

Dvatisícetřicetčtyřka staví na základu z prvního dílu, takže si neodpustíme úmorné prodírání se ze stanice na stanici s nulovým vlivem na děj, nicméně události na stanicích a hovory mezi postavami konečně za něco stojí, otevírají se nám možnosti hlubších otázek a nastiňují se morální dilemata.

Zároveň se nám mění fokalizace na vnější a nejsme vázáni na nudného Arťoma. Nejvíce sledujeme děj společně za přítomnosti moderního "kronikáře a umělce" z metra, postaršího chlápka s přízviskem Homér.

Literárně mi přijde, že jde o mnohem lepší díl než je díl první, a to především díky aspektům shrnutým v prvním odstavci, které knize dají hlubší vrstvu čtení. Homér totiž zná hodnotu knih a historie a snaží se za ně bojovat i v prohnilých tunelech. Sympatické je i to, že za tuto myšlenku nebojuje kalachem, ale ideou vytvořit nesmrtelný příběh hodný jeho jména, který obsáhne vědění dosavadních věků a uchová ho pro další generace.

Glukhovsky pro mě jako autor vyzrál a hraje si s metatextovostí svého díla, takže je nám jako čtenářům naznačováno, že autorem celého textu je sám Homér, který tedy splnil svůj předurčený úděl. Celkově mnohem lepší než díl první, ale rozumím zdejším čtenářům oddychovek a "kvalitní literatury", proč zde má dvojka o hodně nižší hodnocení.

CarolC
01.04.2023 1 z 5

Když jsem před lety četla první díl, byla jsem z něj naprosto odvařená a vlastně ve mně ta kniha probudila lásku v žánr post-apo. I přes kritiku druhého dílu jsem se teď pustila do tohoto pokračování a doufala, že zklamání se mi vyhne. Bohužel se mi nevyhlo a následovalo velké zklamání. Na knize se mi nelíbilo snad nic - atmosféra, postava, děj, zápletka, napětí... Všechno mi to přišlo strašně moc ploché. Třetí pokračování je prý zase dobré, tak se do něj určitě někdy pustím, ale tohle mi tedy vůbec nesedlo.

marco026
25.03.2023 3 z 5

Rozhodne najslabší diel z trilógie, ale napriek tomu sa mi páčil. Autor sa tu sústredí hlavne na postavy, čo sa mi veľmi páči, ale príbeh bol dosť slabý podľa môjho názoru.

R47
20.01.2023 2 z 5

Autor si v pokračování svého skvělého románu vypomáhá novými postavami. Přidává dokonce plnohodnotnou ženskou postavu. Ale není to už ono. Postava Homéra mě vůbec nebavila a vnitřní běsy Huntera to nezachrání. Ústřední zápletka je tu vlastně jen taková berlička, proč se znovu vydat do tunelů Metra. Bohužel na místa, která už vesměs znáte.

petr_
25.10.2022 3 z 5

V podstatě nic nového od předešlého dílu. Drsné prostředí apokalypsy, které však nemá žádné vyústění a pointu. Když jsem to dočetl, říkal jsem si co tím chtěl autor říci.

dadako
07.10.2022 2 z 5

Ne to ne... Kdybych neposlouchal jako audioknihu v autě, asi bych se nedonutil dočíst do konce.

Miruneček
15.09.2022 4 z 5

Výborný, ale jednička je u mě TOP. Ať žije Arťom.

E_Lan
27.08.2022 3 z 5

Druhý díl apokalyptického výletu do Moskevského podsvětí je tak nějak lehce slabší než díl první. Úvahy o konci světa nejsou zlé, putování Homera a dalších stejně tak. Chybí tomu celému ale nějaká pointa, vyvrcholení nebo něco co si člověk zapamatuje. Bohužel.