Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1641 283

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

david5276
05.09.2019 5 z 5

Dobrá kniha

meloun97
30.08.2019 4 z 5

Na rozdíl od většiny čtenářů si nemůžu pomoct. Metro 2034 mi přijde kvalitnější četba, než první díl. Stále je zde velké množství nedostatků, které jsem popsal u Metra 2033, ale jsou podle mě méně výrazné.
Atmosféra je opět skvěle vypracovaná a opět velice často narušovaná dialogy. Oproti prvnímu dílu už jsem si ale nemusel na každé stránce zoufat: "Takhle přece nikdo nemluví." Ano, dialogy byly rozhodně nepřirozené a člověk prostě u jejich četby nemá pocit, že jde o rozhovor vedoucí k vyjádření něčeho, ale alespoň nebyly plné slov, které prostě naprosto jasně nepatří do prostředí postapokalyptického Metra.
I postavy jsou podle mě lépe zpracované. Bohužel k zajímavým profilům, vnitřním konfliktům a podobně mají rozhodně daleko, jsou jednorozměrné a spíše nesympatické. Nicméně oproti prázdnému Arťomovi jasné zlepšení. Jeden rozměr je přece jen lepší, než žádný.
A nakonec, zmizelo i hloupé řešení problémů stylem Deus ex Machina. Pokud se postavy dostávají do problémů, dostanou se z nich buď vlastními silami nebo s pomocí ostatních postav.
Celkový pocit je stále mírné zklamání. Metro má úžasný námět a popis atmosféry je stále působivý, ale chyb tam je k nalezení veliké množství. Ke zlepšení ale došlo. A proto, tak jako jsem u Metra 2033 hodnotil lepšími 3*, zde hodnotím horšími 4*. Jen doufám, že u dalšího dílu dojde k dalšímu zlepšení, a tak se ke skvělému námětu přidá i rovnocenné zpracování.

Radous
27.08.2019 3 z 5

Oproti prvnímu dílu se celý děj odehrává na mnohem menší ploše a pár (docela podivuhodných) postav plní takříkajíc pouze hlavní quest.
Autor lehce poodkryje roušky celosvětové tragédie a zároveň si hodí vějičku do třetího pokračování (to tak odhaduji, nicméně co vím, tak aktuálnímu dílu herního zpracování to odpovídá). Sem tam mi přišlo, že jednotlivé odstavce nenavazují, nebo tak nějak podivně.
Takže jo, šlo to, nic zásadně negativního bych tomu nepřisuzoval. 6/10

Rainbow_Owl
25.08.2019 5 z 5

Skvelé voľné pokračovanie prvej knihy. Po prečítaní recenzií na Metro 2034 som mala miernu obavu, že ma bude kniha nudiť, ale opak bol pravdou. Jednotlivé kapitoly som doslova hltala. Oceňujem filozofický pohľad autora na metro, opis vnútornej psychológie postáv. Napriek tomu, že Arťoma tam bolo minimum jeho miesto bravúrne nahradila Saša. Mne sa kniha naozaj veľmi páčila, rada sa k nej ešte raz vrátim. Ako napísal Homer, moskovské metro je archa pre každého z nás. Jednoznačne odporúčam prečítať.

Laf
20.08.2019 3 z 5

Tento díl mne rozhodně nezaujal tolik, jako ten předešlý. Plus dávám za postavy z prvního dílu, neboť konečně vím, jak to s nimi dopadlo dál.

Jidlos
10.08.2019 4 z 5

Ze začátku docela divné, když tam není Arťom jako hlavní postava, ale když jste tak v půlce tak si říkáte, že by to jinak do toho příběhu nezakompletoval. Pro ty co jsou sklamaní že přišli o Arťoma tak v dalším díle je :)

emteces
07.08.2019 3 z 5

Chtěl jsem dát 2*, ale za nápad se Smaragdovým městem dávám 3*.

Morsie
03.08.2019 5 z 5

Po senzační jedničce mě ani rozpačité hodnocení a komentáře neodradily od toho, abych se střemhlav vrhla na 2034.

A ničeho nelituju! Ani v nejmenším.

Sice je pravda, že tahle kniha je docela jiná, než ta první, ale to není na škodu. Ostatně změna postav, změna stylu.
Navíc já v 2034 vidím víc než jen knihu se senzačním příběhem, jako bylo 2033. Mám pocit, že se autor potřeboval vypsat. Nějak předat čtenáři svoji filozofii - proto tedy příběh není tak strhující. Oproti tomu myšlenky, kterými je kniha protkána, respektive na kterých stojí, jsou fascinující.

2034 je kniha tak ruská, jako samotný Dostojevskij. A to nejde hodnotit jinak, než s nadšením.

Princezna22
29.07.2019 2 z 5

Strašně mi tu chyběl hrdina s prvního dílu.. Nemohla jsem si zvyknout,úplně jiný styl psaní.. Přeskakování s místa na místo ,měla jsem dosti zmatek v postavách.. PROČ SAKRA? :( po tak krásné jedničce? :( No uvidíme na poslední díl,snad mě nezklame jako tento ...

Svica
29.07.2019 2 z 5

Trochu mi zde chyběl hlavní hrdina z prvního dílu. Bylo to trochu zdlouhavější, ale byla to zajímavá sonda do života pod zemí. Do myšlenek lidí, kteří přežili a kteří bojují o přežití s jinými lidmi, sami se sebou a dokonce i s něčím co neznají.

Anika27
25.07.2019 3 z 5

Je v tom hodně poetiky a filosofie. Jen myslím, že nikdo, kdo nezná Moskevské metro a ruskou mentalitu nemůže to kompletně pochopit. Mně to celkem sedlo (možná to dvouleté studium v Moskvě a děs z moskevského metra :-) )

ZajdaPajda
13.07.2019 5 z 5

Druhý díl... pohled hlavních hrdinů z jiné části Metra. Díl plný tajuplných myšlenek a hlubokého hloubání, střídající se s ne tak častými ale brutálními akcemi spolu s atmosférou dělají tenhle díl míň zaživný, však neskutečně plnohodnotný z jiné perspektivy myšlení člověka

Laserus
26.06.2019 5 z 5

Kniha byla báječná.

Pasadenka
11.06.2019 3 z 5

Pokračování, och jak mě jen trápíš. Druhý díl, změna stylu, změna hrdiny a vůbec mi to nesedlo. Psychologie postav je zde košatější, stejně jako jejich variace. Nicméně příběhová linka je zde absolutně tristní. Tedy zprvu. Na konci to však nebylo již tak špatné. Když se vše hezky zamotalo do klubíčka a vyšel z celé knížky docela solidní příběh. Opět ale platí to samé co u prvního dílu. Autorův styl mi moc nesedí, i když myšlenky mi sedí, až moc, jestli je to srozumitelné. :)

Buldozer_TV
03.06.2019 4 z 5

Paráda, trochu jsem se na začátku ztratil a ke konci bylo špatně použito jméno hlavního hrdiny, ale i přesto super kniha.

Adasin
26.05.2019 2 z 5

Jelikož žeru všechno kolem metra, tak mi nejdřív nevadil ani odklon od hlavního hrdiny a těšila jsem se na prozkoumání dalších částí postapokalyptického Moskevského metra. Jenže nakonec se nikam moc nepodíváme a ani těch nových mýtů a legend se moc nedočkáme, k tomu ještě ta zbytečná cesta k Smaragdovému městu, to mě fakt naštvalo, že z toho nic nebylo. Oproti prvnímu dílu sešup dolů.

Adush
18.05.2019 3 z 5

No, tři hvězdy za to, že jsem se k úplnému dotčení knihy dokopávala asi tři roky. Byla rozečtená a pak jsem ji četla znova. Popis je zajímavý, děsivý i krásný co se týká metra jako takového, ale na příběhu je potřeba ještě zamakat. Dlouho se nedělo nic a pak ke konci tak nějak všechno.

kure91
24.04.2019 5 z 5

Půjdu proti většině a řeknu to rovnou, 2034 se mi líbilo víc než předchozí kniha série. Jak jsem napsal u 2033, občas mě postava Arťoma štvala svou ňoumovitostí, takže mi zase tak nevadilo, že nyní takřka chyběl. Zato (staro)nové postavy se mi dost líbily, nabízely zase typově jiné charaktery a možnosti rozvíjení příběhu. Pozitivně hodnotím větší filosofičnost díla, to přemýšlení nad světem a apokalypsou mě bavilo, líbilo se mi rozšiřování a prohlubování informací o univerzu Metra.
A na závěr si dám jeden citát, který mi přijde, že na dnešní dobu začíná víc a víc sedět.
"Poslední válka byla urputnější než všechny předchozí a trvala proto jen pár dní. Od druhé světové války uplynuly tři generace, poslední veteráni zemřeli a pro žijící byl strach z podobného konfliktu neznámým pojmem. Kolektivní šílenství, které tehdy miliony lidí oloupilo o jejich lidskost, se opět stalo běžným politickým nástrojem.
Fatální hra o lidstvo se s každým dnem stále více osamostatňovala a nakonec už nezbýval čas přijmou správná rozhodnutí. Zákaz použití atomových hlavic byl v zápalu boje smeten pod stůl – v prvním aktu dramatu byla tato zbraň smetena pověšena na hřebíček a v předposledním se z ní zase začalo střílet. Přitom samozřejmě nehrálo žádnou roli, kdo stiskl spoušť jako první."

shmaic
23.04.2019 4 z 5

Slabsi a mene epic nez prvni dil, ale stale narez.

Lubomeer82
18.04.2019 4 z 5

Jinačí než Metro 2033, ale neřekl bych že horší. Nenavazující děj na první díl mi také vůbec nevadí. Jediné co dost kazí dojem je hromada překlepů, což byl problém i u prvního dílu. Za mě 80%