Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88195/bmid_metro-metro-2034-KdN-88195.jpg 3 1640 283

Metro série

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu – jejich jediného spojení s vnějším metrem – k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub… A tak začíná fantastické dobrodružství, jež vede hluboko do mýtů moskevského metra – mýtů, které rozhodují o osudu lidstva. Depresivní prostředí. Sevastopolská = Sparta, smrt je zde běžná. Smrtící vir + Hunter + Naivní holka + Homér = 2034... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Mooneylan
05.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Čtu mnoho recenzí, jaký je tento díl odpad, jak tam není akce, jak je to všechno filosofické atd.. Dovolte mi, abych přispěla taky svou troškou do mlýna. Podle mě rozhodně o odpad nejde. Ano, není to tam samý tunel, neútočí na vás mutanti každých pět minut, ale o to právě jde! Tento díl vás provede osudy několika postav a dá vám nahlédnout do jejich vnitřního světa. Jak se lidé v metru vůbec cítí? Jaké jsou jejich naděje a ideály? Dá se v metru vůbec přežít se zdravým rozumem? Jak se lidstvo změní pod zemí, když nahoře je jen nukleární wasteland? A do toho Damoklův meč v podobě hrozící epidemie... Ne, Metro není odpad. 2034 je jiný ročník, než jste zažili před rokem, ale neubírá ani trochu z té dusivé a tíživé atmosféry tunelů, z jejichž tmy jsou nesví i ti nejsilnější vojáci a Lovci.
----
Jediné, co bych tomuto dílu (v audioknize) mohla vytknout, je přednes paní Josefíkové, když mluví mužské role. Dle toho přednesu mi připadá, že je každý muž v Metru šovinista a hrozně to tahá za uši.

lordes7975
04.05.2021 1 z 5

Postapo drama pokračuje- s jinými postavami, které ale nejsou o nic sympatičtější než Arťom. Sebelítost, filosofie, hnus se dá přehazovat lopatou- ale bez východiska, bez jakéhokoli náznaku vlastní volní aktivity kterékoli z postav. Ústřední postava je celou knihu tak tajemná, že při odhalení už nikoho nezajímá- ani své společníky, natož čtenáře. Všichni jsou poražení.
Důvod to číst? Myslím si, že když se vrhnete po 2033 rovnou na 2035, budete ještě zmatenější a znechucenější, než když se alespoň lehce seznámíte se Sašou a Homérem. Ne že by tahle kniha přes svých cca 300 stran nabídla něco víc než lehké seznámení.
A jako bonus se mi to (opět) strašně špatně četlo. A neznámého zla v metru jako by podstatně ubylo- velká škoda!

Dom95
29.04.2021 3 z 5

Oproti prvnímu dílu značně slabší. Již při prvním dílu mi přišlo, že konec byl vměstnán do opravdu málo stran. No...ve druhém díle se konec celé knihy vměstnal max do 3 stran. Trochu mě to mrzí. Přijde mi, jako by autor musel dodržet nějaký dead-line a kvůli tomu zařízl konec na pár stránkách, ačkoliv si mohl se závěrem pohrát.

buster21
08.03.2021 3 z 5

priznám sa že som druhy diel Metra .. cast 2034 nepochopil .. Artom zmizol .. a stary pan ma nejak nechytil .. privela depresie, sebalutosti, Hunter neosobny blazon , neviem , naozaj neviem, aky mal v tomto diele autor zamer a co presne chcel povedat, alebo co mu lietalo po rozume ... kedze sa tu polovice nedavaju a ja vzdy hodnotim radsej smerom hore dava m 2,5* cize 3* len koli tomu, ze je to metro, ktore si nosim v hlave ako taky kult.. dokonca ani 2 diel pc hry nema s knihou skoro nic spolocne .. co mozem v konecnom dosledku skonstatovat, ze "chvala bohu" xD .. evidentne som urobil chybu ze som druhy diel Metra na PC hral skorej ako cital knihu .. privelmi som bol tou hrou ovplyvneny .. nerobte rovnaku chybu ako ja

Thengel
06.02.2021 odpad!

Nemohu jinak. Přetrpěl jsem to jen kvůli návaznosti na další 2 díly Metra, abych nakonec ke svému zklamání zjistil, že zde návaznost prakticky není! Byla to šílená nuda, doporučuji tento díl vynechat, vůbec o nic nepřijdete ani dějově, ani nijak jinak (zbytečný příběh a jiní hrdinové než v dalších 2 dílech).

LiberX
06.01.2021 3 z 5

Zejména na začátku je kniha plná silných momentů. S přibývajícími stránkami však ubývá akce a roste hustota pasáží nasycených filosofickými úvahami. Už to není akční dobrodružství, ve kterém poznáváme tajemný a přesto tak nebezpečně známý svět po atomové katastrofě. Je to výprava o hledání smyslu života na okraji konce světa.

S předchozí knihou je společné jen metro, jména několika postav a uspěchaný konec. Příběh se o první díl jen několikrát lehce otře, takže jeho případná neznalost ničemu nevadí.

Selve
28.12.2020 4 z 5

V porovnání s Metrem 2033 mi tento díl přišel trochu hůře psaný. I tak mě čtení velmi bavilo a knížku jsem přečetl s chutí. Souhlasím však, že některé pasáže byly poněkud těžkopádné a do čtení jsem se musel doslova přemlouvat

SmallLucia
19.11.2020 2 z 5

Celá kniha je jedna velká nuda. Během 350 stran se opět, stejně jako v prvním dílu, chodí od ničeho k ničemu, otevírají se zápletky, aby záhy skončily nevyřešené a nikam děj neposunuly. Opět se akorát dočkáme uspěchaného konce na 50 posledních stranách.
Jak už zde byl řečeno, Hunter byl postava, která měla v prvním dílu velký potenciál. Byla zahalená jakýmsi tajemstvím, které čekalo na pomalé odkrývání, ale vysvětlit ho jen tak mezi řečí na jedné stránce? To si ta postava prostě nezasloužila. Ostatní postavy mi byly nesympatické a lhostejné.
Jsem zvědavá, co autor vymyslí v posledním dílu, ale upřímně, moc od něj neočekávám.

Zvelebilova
14.11.2020 2 z 5

Druhý díl mě zklamal. Homér i Saša mi byli nesympatičtí (což se umocnilo třetím dílem), Arťom se tam jenom mihnul a už to nebylo dobrodružství plné poznávání divného postapo světa, spíš nějaké psychologické drama.

knihomolkajanca
26.10.2020 4 z 5

Před nějakou dobou jsem četla Metro 2033. Hodnotila jsem pouze dvěma hvězdičkami a celkově mě kniha až na jednu pasáž příliš nezaujala. Proč jsem tedy sáhla po druhém díle?
Metro 2034 jsem půjčila z knihovny pro přítele, kterému se první díl této série líbil. Jenže přítel pořád ne a ne číst, a když už se blížila doba vrácení, tak jsem si řekla, že ji hold budu muset přečíst alespoň já. :D

A nakonec jsem ráda, že jsem tak učinila, jelikož tento díl mi na rozdíl od toho prvního přišel parádní. Čím to? Důvodů bylo, řekla bych, vícero. Arťom mi jako hlavní postava k srdci nepřirostl, takže mi nevadilo, že tentokrát měl v knize místo pouze hodně okrajově. Oproti tomu Hunter, ten se mi už v Metru 2033 líbil hodně a docela mě mrzelo, že mu nebylo vyčleněno více prostoru. Avšak i nové hlavní postavy mi byly sympatické a to zejména Homér. Byl to hlavní hrdina se všemi plusy i mínusy. Nebyl zdaleka dokonalý, spíše na sklonku života, očekávající brzkou smrt. O to větší však měl touhu něco dokázat a viděla jsem u něj motivaci. Vůbec mi nevadily ani filozofické části, které zde mnoho čtenářů hodnotilo v komentářích negativně. Prostě mi to k jeho postavě sedělo a bylo fajn se nad vším občas trochu zamyslet.

Hodně čtenářů si zde také stěžovalo na nedostatek akce. Musím říct, že já ten pocit neměla. Děj se posouval vpřed plynule a oproti tomu mi právě v prvním díle přišlo, že je zde akce možná až příliš. Když jsem si před začátkem čtení Metra 2034, pročítala děj prvního dílu, abych si jej připomněla, přišlo mi skoro k neuvěření, kolik toho autor vlastně na necelých 500 stran stihl nacpat.

Každopádně vzhledem k tomu, že mám z prvního i druhého dílu série opačné pocity než většina čtenářů, si budu muset přečíst i díl třetí. Musím přece zjistit, jestli opět budu stát na opačné straně tábora. :)

stanislav0373
06.10.2020 4 z 5

Další pokračování skvěle nakopnuté série je trošku něco jiného, než jsem čekal. Arťom je zmíněn jen krajově, což mě trošku mrzí. Na druhou stranu tam máme 3 zcela odlišné postavy: drsného Huntera (fajny borec toto), filozofa Homéra a panensky nevědomou Sašu. Tím se nám však otevírá nový pohled na Metro jako takové. Vidíme svět z mnoha jiných úhlů, připadáme si jako nezaujatí pozorovatelé, vnímáme pohled ostatních a necháme se unášet mnoha možnými scénáři a řešeními. Často jsem u knihy přestal číst a jen se zamyslel, co by se stalo, kdyby...

Sečteno a podtrženo: není tak akční, temný a dobrodružný jako první díl, ale určitě stojí za to si ho přečíst.

jirimatejka
08.09.2020 odpad!

Četl jsem před několika lety, dočetl jsem jen silou vůle. Každopádně největší blbost jakou jsem kdy četl. Námět skvělý, čekal jsem něco alespoň lehce nadprůměrného, nicméně příběh plytký, téměř žádný. K tomu spousta nesmyslů v podobě jakýchsi zmutovaných příšer žijicích na zemském povrchu (jasně, po 20ti letech od výbuchu by vznikla generace nových "zvířat") apod.

ArtomMozkovič2
19.08.2020 5 z 5

Mnoho lidí docela zklamalo Metro 2034 mě však ne já ho považuj za nejlepší díl pod názvem Metro.Ano chyběl náš klučina Arťom ale přibila lepší postava není to válečník ani násilník naopak ! Je to filozof spisovatel ztracená duše Homer. Hned jak jsem přečetl první řádky této postavy jsem se zamiloval (nohomo). Zápletka knihy mě též dost bavila a v hlavě si spojovat všechny scénáře proč z Hanzy se nikdo nevrátí.Ano chápu ostatní první díl byl akční žádná filozofie.
Doporučuji všem

GerhartRoth
18.08.2020 4 z 5

Kniha je skutečně slabší než první díl, jak už říkají mnohé komentáře níže, ale já sám bych to tak bledě neviděl. Přecejen si kniha zachovává svou skvělou atmosféru a pro mě tak zábavné hledání smyslu života. Kniha je tentokrát vyprávěna z pohledu dvou velmi rozdílných hrdinů, což mělo svůj potenciál, ale tady je spíše naškodu.

I přes to dávám knize čtyři hvězdičky. Knihu jsem četl s nadšením, ikdyž se mi narozdíl od minulého dílu nestalo, že bych četl až do pozdních hodin.

Knihu doporučuji všem milovníkům postapa a také lidé co si minulý díl zamilovali, ikdyž ti si tohle dílo ujít nenechají.

Parwana
01.08.2020 odpad!

Odložila jsem; cekou dobu jsem vlastně nevěděla, o čem ta knížka je. Oproti prvnímu dílu se jedná o vývar z vývaru.

Ruzaaa
28.07.2020 2 z 5

No, bavila mě až poslední třetina, kdy jsem se konečně dostala do příběhu a užila si ho. Prvních 200 stran jsem se musela hodně nutit do čtení. Nevyznala jsem se v postavách ani v časových liniích a to se mi moc nestává. Nicméně poslední třetina alespoň knihu zachránila a díky ní dávám tři hvězdičky.

jiri4861
07.07.2020 5 z 5

Dá se říct, že celou knihou je propletený děj Saši a flétnisty. Jelikož je to dílo, které popisuje budoucnost, donutilo mě zamyslet se nad tím, zda taková situace může opravdu nastat. Jak se asi kniha četla obyvatelům Moskvy?

ferda
29.06.2020 2 z 5

Vzdal jsem to.

Fenrir
20.06.2020 4 z 5

Velice dobře čtivé sci-fi s málo nedostatky. Ikonická záležitost.

Petruse21
03.06.2020 3 z 5

Slabší jak první díl. Nejlepší postava pro mě Leonid.