Metro 2034

Metro 2034 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408911/bmid_metro-2034-v1T-408911.jpg 3 1638 283

Metro série

3. vydání. ŘADU LET POTÉ… Rok 2034 Jaderná válka zničila celý svět. Velkoměsta zmizela z povrchu Země, o ostatních nikdo nic neví. Zbytky lidstva tráví dny v bunkrech a protileteckých krytech, z nichž největší je – moskevské metro. Všichni, kteří se v něm nacházeli, když na hlavní město padaly bojové hlavice raket, se zachránili. Pro ty, jimž se podařilo přežít poslední soud, se stalo novou Noemovou archou. Povrch planety zamořila radiace a žijí na něm nestvůry. Život je možný jen v podzemí. Stanice se změnily v městské státy a v tunelech panuje tma a strach. Obyvatelé Sevastopolské, malé podzemní Sparty, přežívají na své stanici za cenu neuvěřitelného úsilí. Jednou však dojde k tomu, že Sevastopolskaja je odříznuta od velkého metra a jejím obyvatelům hrozí strašlivá záhuba. Na záchranu je zapotřebí opravdového hrdiny.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Метро 2034 (Metro 2034) , 2009

Yokolobuna
15.05.2020 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "20. Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy"

Metro 2034 mi přišlo podstatně lepší, než jsem se obával. Přeci jen současných 68 % není na poměry DK žádná hitparáda a po knize jsem tak sahal se značnými obavami a předsudky.

Už na prvním díle mi přišly nejhorší pasáže opředené filozofickými úvahami a snovým mysticizmem. Měl jsem strach, že ho bude 2034 plné, ale naštěstí tomu tak není. Tedy ne, že by se Glukhovsky občas prostřednictvím svých postav nezamýšlel nad smyslem bytí a nebytí, ale vše zůstalo v únosné míře (přibližně jako v prvním díle).

Klaustrofobické kulisy moskevského metra na mne spolehlivě fungovaly i podruhé. Druhý díl navíc už není jen jakýmsi občas těžko uvěřitelným průvodcem po stanicích metra s různými kulturami a působí tak vlastně věrohodněji.

Dost mne překvapilo (potenciální malý spoiler), že Arťom, zde vyloženě fidlá druhé housle a do popředí se dostává rozpolcený Hunter, zasněný Homér a konečně i výraznější ženská postava v podobě Saši (konec spoileru).

Metro 2034 není vlastně tolik o tajemství stanice Tulská jako spíš o trojici hrdinů, kteří si sami se sebou vůbec neví rady a snaží se v bezútěšné situaci postapokalyptického metra najít motivaci k dalšímu lopocení. Osudovost je z Glukhovského vyprávění cítit prakticky v každé kapitole . Samotný děj mi však také nepřišel mizerný a autor čtenáři dávkuje indicie postupně až k možná trochu kontroverznímu, ale za mne dost atmosferickému závěru.

Jasně, i tentokrát jsou některé pasáže malinko přitažené za vlasy a spása přichází z nepříliš dobře představených směrů, Deus Ex Machina spása na každém rohu jako v "třicetrojce" se však naštěstí nekoná. Metro 2034 mě však i se svou příjemnou bonusovou kapitolkou o Váňovi a Serafimu Antonovičovi (ta čtenáři prozradí něco málo o samotné jaderné válce) bavilo číst prakticky po celou dobu.

Zakoupeno v roce 2020 za 129,- Kč z e-shopu Knihy Dobrovský.

Zkráceně? Metro 2034 možná nemá tak líbivé hrdiny jako jeho předchůdce a občas je trochu moc zahleděné do sebe. Na druhou stranu se čte pořád dobře. Navíc hlavní hvězda autorových knih, moskevské metro po jaderné válce, stále nabízí pořádně hutnou atmosféru plnou špíny, zmaru a fatálních lidských selhání.

Hodnocení na DK v době přečtení: 68 %; Moje hodnocení: 80 % jako 1181. hodnotící.

lukas_n
12.05.2020 4 z 5

Další děj z tajuplného Metra i s tajuplným Hunterem. Na knihu jsem se těšil, ale nakonec musím říci, že nedosahuje takové kvality jako Metro 2033. Tedy alespoň pro mě. Děj byl v mnoha místech nudný, možná i proto, že se autor řídil heslem: „Více filosofie a méně akce.“ Z postav jsem si neoblíbil téměř nikoho a celkově mě kniha svým dějem příliš nenadchla, ale abych řekl pravdu, tak sérii Metro čtu hlavně kvůli atmosféře v samotném Metru. Ať už je děj jaký chce, tak mě vždy pohltí temná, tajemná a hrůzná atmosféra Metra, která dýchá z celé knihy. Právě to je důvod, proč mě filosofování neodradilo a proč chci přečíst celou sérii.

regazzoni
08.05.2020 4 z 5

Je to trošku jiné než první díl trilogie. Trochu více filozofování, ale ani to neubralo na spádu děje.

pismenkovyJoe
07.04.2020 5 z 5

Já si nemyslím, že to bylo tak špatné jako si to tady myslí ostatní. Vzhledem k tomu jak dopadl v předchozí knize příběh Arťoma, a byl fakt slušný, tak moc nerozumím tomu až fanatickému brekotu tady nad tím že se v druhém díle jen tak mihnul, já bych byl radši kdyby se tam vůbec neukázal. Děj byl na někoho možná až moc filozofický a nebo já nevím co v tom je ale rozhodně si zasluhuje mnohem vyšší hodnocení než tu schytal. Je to podle mě velmi povedený příběh, takže za mě rozhodně doporučuji!

jean_ralphio
24.03.2020 3 z 5

jako vzdy, kdyz ctu knizku od gluchovskeho, tak jsem precetl prvnich cca 50 stranek, a pak to nechal pul roku nevidel.

jenze tentokrat to stejne nefungovalo, ani nevim, o cem to bylo

DarthElle
19.03.2020 2 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem měla otázek a těšila jsem se, že mi je druhý díl osvětlí, jenže nic takového se nestalo. Artyom se za celou dobu objevil minimálně, stejně Mělník, který se od minulého dílu fyzicky "mírně" změnil. SPOILERISIMO!
Aspoň jsme se dozvěděli, co se stalo s Hunterem, což byla asi tak jediná zajímavá věc, Homér nebyl úplně špatný, ale na oblíbenou postavu taky neaspiroval. Ale kdo mě iritoval nejvíc, byla Saša. Dokázale jsem si živě představit, že se svojí obsesí Hunterem, ho dotáhne k oltáři a navždy ho k sobě sváže. A aby toho nebylo málo, ještě dorazil Leonid! Přišel mi jako nějaký trapný dvojče Jaskiera, který byl na pěst od první chvíle, co se zjevil. Tenhle díl nechám s radostí za sebou a nejlépe se k němu už nevrátím!

hippiesak
13.03.2020 1 z 5

Ach jo... To je někdy tak, když se někdo na něco těší... Těšil jsem se na Metro jako komplet a "jednička" byla pro mě utrpení, plná politiky a "dvojka" bylo ještě horší utrpení plné filozofie... Bohužel jsem si koupil obě knihy jako audio knihy. Jedničku jsem již pohanil, audio verze hrůza. Tato dvojka je dobře načtená českým hlasem Bruce Willise, tedy panem Alexejem Pyškem a část knihy Evou Josefíkovou, což již tak dobré ovšem nebylo... No ale každopádně co se samotné knihy týče, tak za mě ne, pro mě osobně na hranici "bez hvězdy" nebo jak to nazvat. Tuto knihu již nikdy více ani v tištěné verzi. Kdy "jedničce" chci dát v budoucnu v tištěné verzi ještě šanci.

Dejf_ano
02.03.2020 4 z 5

Metro oproti prvnimu dilo malicko polevilo ve sve atmosfere. Ten pocit sklicenosti v podzemi a strach na povrchu byl vlastne to nejlepsi na predchozim dilu. Nicmene porad velmi dobre ctivy roman a uz se tesim az si udelam cas na zaverecnou cast trilogie.

Jonner
01.03.2020 2 z 5

Nejslabší díl trilogie, rozvleklý a celkem nudný.

berry1009
18.02.2020 5 z 5

Po shlédnutí místních recenzí jsem se četby trochu obával. A ejhle! Moje pocity jsou přesně opačné oproti místní většině.

Do knihy jsem se začetl s ještě skoro větší vášní, než do jedničky. Atmosféra je velmi hutná, příběšh odsýpá a začátek je velmi dobrý. Je pravda, že časem tempo trochu upadá, nikdy jsem se ale do četby nemusel nutit. Ve finále se jednalo o velmi pozitivní zážitek a už se těším na poslední díl série.

EmanuelBremi
10.01.2020 2 z 5

Pokud si člověk přečte jen Metro 2033, o nic nepřijde a nezkazí si chuť.
2034 je kniha plná potenciálu, ale bohužel působí, jako by ji napsal někdo jiný, kdo jen původní dílo četl. Jako by tato kniha byla prvotina, kde se autor teprve hledal. Nemá kvalitu navazujícího díla. Celý příběh je těžkopádný a změny oproti první knize se mi zdají nedotažené. Postavy jsou občas šíleně otravné, hlavně Sasha a "romantické" pasáže se dají přelouskat jen obtížně.
Přitom kniha opět obsahuje několik skvělých úvah a chvílemi má tu pravou tíživou atmosféru metra. Jen už tam je těchto světlých momentů poskrovnu. Není to ničím výjimečná kniha, ale není ani odsouzení hodná. Pro fanouška série asi snesitelné zlo a pro běžné čtenáře vstup na vlastní nebezpečí.

krevetinka
09.01.2020 4 z 5

Za mě velmi povedené dílo. Řadím se do toho tábora lidí, kterým se to líbilo. Absence Arťoma mi nevadila. Nové postavy a návrat Huntera mě naopak oslovil a mileráda jsem tuto změnu přivítala. Hunter byl má oblíbená postava, proto škoda, že jsme se o něm nedozvěděli něco víc. I Homér a Saša byli fajn. I přesto, že jsem z knihy nadšená, pět hvězd dát nemohu, a to z následujících důvodů:
- Leonid mě štval. Vším.
- Posledních sto stran bylo děsně zdlouhavých.
- Bonusovou kapitolu jsem nečetla, protože mi přišla zbytečná.

A to je vlastně vše. Jedná se opravdu o drobnosti, ve výsledku byla kniha opravdu skvělá. Úvahy o lidskosti a životě v metru mě bavily.

BrozikCZ
06.01.2020 2 z 5

Utahanější a pomalejší než 1. díl.

Melic
16.12.2019 3 z 5

Nevím, jestli to bylo knížkou samotnou nebo mou sníženou chutí číst, ale trvala mi dost dlouho. Ne a ne se začíst. Když vše bylo za mnou, nemohl jsem se zbavit pocitu, že většina knihy byla vleklá a konec naopak až zrychlený. Ale třetí díl si přečtu také.

Mantikocka
03.12.2019 2 z 5

Tohle určitě není bestseller. Průměrná kniha o zániku světa.
Pane Rudolfe Řežábku - vraťte se do školy a naučte se česky!!!

Mr.Fox
30.11.2019 5 z 5

“Duše se přece nerodí černá. Zpočátku je jasná a průsvitná. Teprve postupně tmavne, skvrna za skvrnou, kdykoli si odpustíš něco zlého, najdeš pro to ospravedlnění, namluvíš si, že je to přece jen hra. Jednou čerň převládne. Člověk si sám toho okamžiku všimne jen málokdy, protože zevnitř se dá jen obtížně poznat. Ale mně bylo najednou jasné, ze právě nyní a teď překračuji hranici a od té chvíle budu jiný člověk. Navždy.”

První kniha série mě fascinovala a čtu ji celkem pravidelně v období Vánoc. Druhé knize jsem dlouho odolával na základě hodnocení a komentářů. Po přečtení, resp. již v jeho průběhu, jsem si uvědomil, že jsem se bál zbytečně. Je to stále tak mrazivé a chytlavé, že mi desítky stran dělaly společnost každý večer. Nehledal jsem souvislosti a návaznosti příběhu na první knihu a tím sem si četbu užil o poznání více. Naštěstí si po x přečtení první knihy stejně nepamatuji vše dopodrobna a mnoho věcí se mi slévá z herních adaptací. Mám-li hodnotit, lehce slabší než Metro první + otřesná korektura, která nic nepodchytila. Především zpočátku knihy, co třetí strana, to chyba bijící do očí a kazící čtení (skloňování jak z Google překladače)... 85%

Predator3313
12.11.2019 2 z 5

Bohužel souhlasím s většinou komentářů, málokdy se mi stane, že se musím vyloženě nutit dočíst knihu, ale tohle je bohužel ten případ.
Když pominu, že hlavní postavy jsou značně nesympatické, popis stanic, který se mi tak líbil v prvním díle, zde skoro chyběl tak nejvíc ze všeho mě štvaly nesrovnalosti s první knihou. Stanice kde čelí každou noc útokům zvenčí a v prvním díle to jsou ostřílení profíci (což dává smysl) jsou tady banda blbců, kteří střílejí od boku a pak utečou (což mi moc nedává smysl). V prvním díle se ven odváží jen trénovaní borci a i ti mají problém, tady pobíhá hloupá holka venku a v pohodě, navíc za dne, což v prvním díle jasně označil Mělnik za rychlý způsob jak okamžitě oslepnout. No a ta dále. Prostě se to nepovedlo, jdu na další díl a doufám, že se bude podobat tomu prvnímu.

NiNo
26.10.2019 1 z 5

Tak tohle byla hrůza hrůz.
Až zpětně po přečtení prvního dílu mi došlo, že tam vlastně nebyla žádná romantická linka, Arťoma ani nenapadlo koukat po holkách, protože měl spoustu jiných starostí - nebo jsem si to aspoň myslela. No... Autora nejspíš někdo na tento "nedostatek" upozornil, a tak se to rozhodl v druhém díle napravit. A poslal tak úspěšně do kytek celou ideu, kterou vybudoval v předešlé knize. Saša mě štvala prakticky od chvíle, kdy se objevila, Hunter byl na odstřel a nad Homérem jsem jen protáčela oči. Tenhle díl se opravdu nepovedl.

Bedikk
09.10.2019 3 z 5

Výrazně slabší než první díl. Vůbec mi nevadila změna postav, právě naopak. Autor zde ale dostal do popředí to, co v první knize stálo na okraji - a právě proto fungovalo tak skvěle. Jak by se lidská společnost proměnila, kdyby byla zahnána do podzemí? První díl byl v tomto ohledu autentičtější, čtenář byl spíše pozorovatelem tohoto nově vzniklého světa, a právě díky tomu se mohl aktivně účasnit. Hlavní postavou druhého dílu je starý mudrc, který o těchto věcech aktivně přemýšlí. Vzniká tu jakási bariéra mezi světem a čtenářem, která u prvního dílu nebyla. Navíc se z toho jaksi vytratily různé interpretace světa.

Gordonlord
07.10.2019 odpad!

Totálně nezáživná, suchopárná, neosobní a nudná rusácká sračka bez chuti a bez příběhu, na kterou nehodlám plýtvat více než jednou větou.