Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408912/bmid_metro-2033-tIZ-408912.jpg 4 3342 645

Metro série

3. vydání. Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Barun
22.01.2021 5 z 5

Knihou nás provádí sám Arťom, který o metru toho ví sám tolik, co my. S ním projdeme metrem a prožijeme tak dobře popsanou atmosféru moskevského metra a i venkovní, která není tak příznivá k žití. Jedná se o originální námět a myslím si, že po přečtení nad ní bude člověk ještě nějakou chvíli myslet – nikdy člověk neví, jestli se bude dál na Zemi normálně žít, jestli nepřijde právě nějaká válka nebo živelná pohroma, co nás takhle „vyhostí“ například právě do podzemí.
Příběh se mi moc líbil, ale dokázala bych si ho představit třeba o 100 stránek kratší, přišly mi nějaké pasáže až moc popisné a proto mi to trvalo i déle přečíst (jednu chvíli jsem se k ní i měsíc nevracela), a také jsou zde dlouhé kapitoly, které mi přijdou nekonečné. Ale jsem ráda, že jsem se tím prokousala, protože to stálo za to. Od takové poloviny už to bylo lepší a nešlo se odtrhnout. Také mi moc nesedli ty politické části a ztrácení se v názvech metra (a než jsem je přečetla, to bylo taky něco :D). Pořád ale dominovala originalita a dost povedené zvraty, kterých opravdu málo nebylo. Co se týče postav, někdy jsem si připadala jak ve Hře o trůny (viděla jsem jen seriál), koho si oblíbíte, tak se s ním většinou něco stane. Takže poučení pro mě, až se pustím do dalších dílů, radši si nikoho neoblíbit. :D A další věc co je třeba ocenit je závěr, který mě dost překvapil a jsem zvědavá, co bude dál.
Jelikož je to moje první kniha takového žánru/zaměření, tak musím říct, že mě to opravdu zaujalo a vyzkouším oba další díly. Třeba si k tomu to stylu najdu i cestu. :)
___________________________________________________________________________
Hodnocení knihy: 4,5/5

Mandy412
16.01.2021 3 z 5

Znám počítačovou hru, ovšem nevěděla jsem, že je inspirovaná knihou. Zkusila jsem jí po doporučení a byla jsem překvapená jak mě tento žánr bavil. Zajímavý postapokalyptický příběh.

F-l-p
01.01.2021 5 z 5

Na této knize bylo skvělé to, že kromě vtahujícího a gradujícího příběhu měla i nadstavbu v podobě politiky, sociologie, historie a dalších vědních disciplín, nadto si hlavní postava pokládá otázky, které alespoň trochu přemýšlivého člověka minimálně v určitých chvílích života napadají - co tu vlastně dělám/e, jaké má mé/naše konání smysl, má cenu někam vlastně směřovat?
Klobouček před autorem, který v době vydání knihy měl cca 25 let, talentovaný spisovatel s velkým přehledem.

Selve
28.12.2020 5 z 5

Díky této knize jsem se pustil do čtení fantasy naplno. Poutavý příběh, promyšlené prostředí a rozmanité postavy. S odstupem času se mi kniha líbí mnohem více, než napočátku. Doporučuji všem milovníkům především postapo ;)

Marekh
27.12.2020 5 z 5

U této knihy jsem stále váhal, jestli se mám pustit co čtení či nikoliv, ale nakonec jsem se rozhodl, že knihu vyzkouším. Kniha vyšla poprvé v ČR v roce 2010. Od té doby vyšla další vydání buď v pevné vazbě, anebo v měkké vazbě. O knihu mají čtenáři stále zájem. Myslím si, že kniha má originální námět a je promyšlená do nejmenších detailů. Autor píše: „Vždycky mě zajímalo, co se stane se světem, jestli dojde k jaderné válce. Svět po konci světa… V tom se skrývá něco estetického. Okouzlující téma. Jakmile přijde vniveč vše, čeho civilizace dosáhla, zůstávají pouze neurčité mýty, báje a legendy, které zanedlouho zmizí. A budoucnost vypadá tak pochmurně a nepředvídatelně…“

Kniha vypráví o lidech, kteří musí žít v moskevském metru a nemohou vystoupit na povrch, protože se tam vyskytuje radioaktivní záření a různé zmutované příšery, které ohrožují lidské životy. Hlavní postavou je dvacetiletý kluk ARŤOM, který v zájmu záchrany stanice VDNCh, ve které bydlí, cestuje celým metrem a seznamuje se s novými uskupeními, které se v různých částech metra vytvořily. Lidé zakládají na stanicích metra městské státy, obchodují, bojují a uzavírají smlouvy..

Nedovedu si představit, že bych musel žít v metru jako náš hrdina Arťom, neustále se obávat o svůj život, žít jen v temnotě a nikdy nevidět sluneční paprsky, nenadechnout se čerstvého vzduchu vonící po květinách, neprojít se lesem, nenavštívit knihovnu a neprohlížet si knihy a podobně. Rovněž mi běhá mráz po zádech, pokud by kolem mě pobíhaly krysy a co hůř, pokud bych musel sníst krysu!! Byl by to hrozný život, ale pokud by chtěl člověk přežít, musel by se přizpůsobit daným podmínkám, nic jiného by mu nezbývalo. Musím říci, že při čtení jsem pociťoval návaly strachu, autor umí navodit napětí a strach a při některých scénách se mi až zatajoval dech. Tato kniha má určitě přesah, poněvadž se v ní vyskytovalo hodně myšlenek, nad kterými se čtenář může zamyslet (o životě, o Bohu, o smrti, o osudu apod.). Jednotlivé stanice metra byly podrobně popsány včetně jejich obyvatel, ale tyto popisy mohly třeba některým čtenářům připadat nudné a po určité době stále dokola opakující se, i když s různými odlišnostmi. Názvy ruských stanic mě někdy tahaly za uši, ale z druhé strany zase na mě doléhala atmosféra metra v Moskvě. Autor chtěl popsat jednotlivé frakce, které se v metru vytvořily a v každé stanici měly vytvořený jiný systém, jinou politiku. Během své pouti se Arťom seznamuje s různými lidmi a přemýšlí nad řadou otázek. Vybavují se mu vzpomínky z dětství a má řadu hrůzostrašných snů. Je odvážný, kamarádský, rád čte knihy, často musí bojovat se svým strachem, projde řadou dobrodružství..

Kniha je hodně obsáhlá a popisná, děj postupuje pomalými kroky dopředu. Celkově hodnotím knihu pozitivně. Uděluji knize 100 %. Většinou se v apokalyptických románech vyskytuje hodně krve a akčních scén a čím je toho více, tím si autor myslí, že to čtenáře ohromí. Samozřejmě v této knize se také vyskytují tyto scény, ale v přiměřené míře, autor to zbytečně nepřehání a napětí buduje na jiném principu. Je zajímavé, že autor jednotlivé kapitoly knihy nejprve zveřejňoval na Internetu. Jak sám říká: „Nemám zkušenosti se stavbou metra, nesloužil jsem v armádě, nestavěl jsem domy, nejsem ekonom, takže jsem se dopustil mnohých chyb a nepřesností. Ale právě proto, že jsem knihu zveřejňoval nejprve po jednotlivých kapitolách a vytvořila se kolem ní plnohodnotná komunita, mohl jsem monitorovat reakci lidí..“ V knize se vyskytuje také mapa METRA 2033 před jadernou válkou a po jaderné válce. Tato mapa je určitě přínosná pro celkovou orientaci metra. Vyskytuje se na přední a zadní předsádce knihy a také samostatně jako plánek, který je vložen do knihy. V závěru knihy se nachází také POZNÁMKY, které nám vysvětlují termíny, které se v knize objevily.

Podle této knihy byla vytvořena také počítačová hra METRO 2033, kterou jsem si před časem nainstaloval do PC a na chvíli jsem si zahrál. Musím říci, že jsem se bál. Neplánuji, že bych se vrátil ke hraní. :)

Časem bych si chtěl přečíst další knihy z této trilogie a to – METRO 2034 a METRO 2035. Podle Databáze knih má METRO 2034 docela nízké hodnocení – 68 %. Každopádně by mne zajímalo, jak se bude 2. díl vyvíjet dále a čím mne autor ještě překvapí, anebo naopak zklame. Těžko říci. Nejlépe bude si knihu přečíst a vytvořit si vlastní názor.

eliska2126
17.12.2020 3 z 5

Tuhle knihu jsem četla spíš na doporučení, než sama od sebe. Příběh je velice originální a tajemný. Většinou postapokalyptické příběhy nečtu, ale myslím, že Metro určitě zařadím do své knihovny. Příběh měl celkem spád, akorát jsem měla problém se trošku vyznat ve stanicích a taky ve vedlejších postavách, které často nevydržely déle jak jednu kapitolu. Z tunelů metra jsem měla kolikrát strach, protože strašidelná atmosféra a to, že nevíte, co přesně tam na vás útočí je děsivá představa.
Akorát styl psaní, jakým Glukhovsky píše asi neřadím mezi mé nejoblíbenější a taky délku kapitol hodnotím spíš negativně (ostatně, kdo má rád dlouhé kapitoly?).

E_Lan
14.12.2020 4 z 5

Strašně zajímavá a originální kniha. Skvělá atmosféra, výborné příběhové zvraty, kopec napětí a nakonec i na příběhu reflexe (nejen) dnešního lidského života a našeho bytí. Je to pořádné dílo! Nedivím se, že je to dnes už klasika.

Pog
24.11.2020 4 z 5

Kvůli množství pravopisných chyb a překlepů jsem knihu několikrát málem odložila. Naštěstí jsem to neudělala, protože tohle byla opravdu úžasná knížka, která člověka i trochu donutí zamyslet se nad tím, jak zachází se svou "mocí nad vším živým" a s planetou.
Než jsem knihu dočetla, pročítala jsem si komentáře ostatních a často se zde píše, že konec opravdu překvapil. Nemohla jsem se dočkat, až zjistím, co na tom konci je :D po tom, co jsem se tam dostala, jsem knihu jen odložila a zhruba deset minut zírala "do blba". Fakt mě to překvapilo a svým způsobem i dojalo.

LadikRS
24.11.2020 4 z 5

Velice dobře ztvárněná postapokalyptická atmosféra. Některé části jsou poněkud úmorné - pořád dokola se popisuje pohyb hlavního hrdiny v tunelech metra. Další části poněkud naivně absurdní (hvězdy na kremlu, návštěva bytu hlavního hrdiny). Ale celkově ve mně kniha zanechala dobrý pocit. S odstupem mám chuť přečíst si další díl...

Hall3006
21.11.2020 5 z 5

Zcela přelomové dílo, tedy z mého pohledu. Než jsem četl metro před několika lety, vůbec jsem dystopie nečetl. Metro mě k tomuto žánru přivedlo. Příběh i prostředí mě zcela pohltil a nedočkavě jsem se vrhl na další díly a začal objevovat další díla tohoto podžánru sci-fi.
Moskevské Metro dvacet let po jaderné válce plné různých skupin a frakcí lidí hájících své území, propracovaný podzemní svět s uvěřitelnými postavami a záhadným povrchem s detailním popisem zbořeného města obývané mutanty. Topovka, které se rovná pouze série Silo - Turnus - Prach.

iam.sokol
15.11.2020 2 z 5

Naaah. Námět je opravdu originální a zajímavý, ovšem zpracování s každou přečtenou stránkou čím dál víc vázlo. První třetina byla velmi čtivá, ale s každým novým setkáním dalšího "staničního národa" jsem už opravdu jen odpočítával kolik stránek mě ještě čeká. Druhou polovinu jsem už jen přemýšlel, zda knihu odložit. Za mě moc překombinované, chápu teda, že sci-fi, kor postapo sci-fi je surreálné, ale všeho moc škodí a v případě Metra jsem se modlil, abych už byl u konce. Do zbytku trilogie se budu asi hodně přemlouvat a to je v případě tohoto žánru co říct.

Zvelebilova
14.11.2020 4 z 5

Musím říct, že první díl je ze všech nejlepší. Super fabulace o postapo světě. Arťoma jsem si oblíbila, přišel mi jako super vykulený klučina. Mystické věci, sekty, extrémisticky politicky zaměřené stanice i zoufalí lidé podtrhovali všeobecnou šílenost, v jakou se lidstvo propadlo. Mělo to svoje kouzlo a bylo to skvělé dobrodrožství, pokračování mě už zklamala.

Cimeřan
31.10.2020 2 z 5

Nejprve mě začala štvát jména postav - nejen proto, že podobná často slýchávám v pražské MHD. Pak ten vlekoucí se děj. A pak to dorazil "Velký červ" a podobné paskvily. To už jsem nemohl dál.

Použiju podobné přirovnání, jako už někdo pár komentářů přede mnou: je to jakoby Bilbo Pytlík došel jen na konec Dna Pytle, tam ho někdo kopnul do rozkroku a on se s naivním brekem vrátil domů. Tak tohle ne!

Nápad OK, zpracování nikoliv. Nechápu to vysoké hodnocení. Nemohu dát víc než dva náboje...

jana277
21.10.2020 3 z 5

Námet ma zaujal, ale často som bojovala s rozvláčnym textom, zbytočnými slovami. Mám nachystané pokračovanie, ale asi sa tak rýchlo do neho nepustím.

Hannah397
19.10.2020 3 z 5

Nejsem úplným fandou sci-fi, proto se mi možná podařilo prokousat postapokalyptickým moskevským metrem až na druhý pokus. Upřímně první polovina knihy mi dala hodně přemlouvání, abych s Arťomem pokračovala v jeho pátrání, protože některé jeho "zastávky" při putování do Polis už hraničily s přebujelým přeháněním a některé náhody se vymykaly možnému. Ale budiž ta přehnaná až hollywoodsky zavánějící snaha o překvapivou pointu na každém metru Arťomova putování odpuštěna, od chvíle, kdy se hlavní hrdina dostane ke svému cíli vezme děj v knize pořádný spád. Vyprávění je najednou strhující, není tolik prostoru přemýšlet o rychlosti a pestrosti možných biologických mutací či o tom, že pokud v metru stále žijí pamětníci "poslední apokalyptické bitvy", je dost nepravděpodobné, že by lidé zapomněli na to, k čemu sloužila knihovnická kartotéka nebo stihli vybudovat novou hluboce zakořeněnou náboženskou víru. Závěrečná pointa zase trochu slabší, ale za psychologickou kresbu a vývoj hlavního hrdiny palec nahoru.

SarahRoyalAss
11.10.2020 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
No... Audioknihu jsem kupovala ze zvědavosti a přiznám se, že hlavně ke srovnání s hrami. Příběh se rozjížděl strašně pomalu a nehorázně se to tak vleklo. Nejsem bůh ví jak zdatná v historii a politice a oboje tu bylo ve velké míře, což bylo pro mě osobně, ještě větší utrpení. Po několika hodinách poslouchání jsem přetáčení a snahu zorientovat se v politických situacích na různých stanicích a zapamatování si jejich názvů, vzdala a raději pokračovala. Příběh se vlekl v tak strašně pomalém duchu a byly tu jen malé odchylky, které to trošku okořenily. Cca tak v polovině knihy (tak po 10 hodinách utrpení) mi příběh konečně chytl a začalo to mít nějaký spád. Ten ale nevydržel moc dlouho... Každopádně, bylo tu i strašně moc postav. Až strašně moc. Ve jménech jsem se ztrácela, kdo kam patřil a co tam vlastně dělal jsem často přeslechla (nebo ignorovala), bylo těžké se na to soustředit.
Líbilo se mi, jak Artyom našel "svůj vyšší cíl" a jeho uvažování. Za mě bylo hodně uvěřitelné, lidské a pochopitelné. Sama si neumím představit, jak bych se asi vyrovnala s různými skupinami lidí a jejich náboženstvím a uvažováním. (pro asociála docela problém)
Vyprávění bylo výborné, Filip Čapka se k tomu náramně hodil a jeho hlas je na poslech velmi příjemný.
Každopádně, konec mi navnadil, že si asi potřebuji nakonec poslechnout druhý díl. Bude to bolet, ale jsem zvědavá.

osip667
29.09.2020 4 z 5

Dobrá kniha. Postapo mám rád. Nicméně hra je o krapet lepší :)

stanislav0373
15.09.2020 5 z 5

Na tento počin jsem byl poměrně dlouho natěšen, a dlouho, předlouho jsem odolával. A inu, čekání sklidilo sladké plody...

Postapo příběh z ruského metra, kde si mladý Arťom hraje na Bilba a chodí sem a pak zase tam, cestou potká mnoho zajímavých postav, prožije několikero dobrodružných setkání a svým putováním podá čtenářovi neskutečné svědectví o špatných stránkách lidského plemene. Pokud bych měl knihu charakterizovat 3 slovy, pak by to bylo: Krysy, houby a smrt.
Pět hvězd dávám zejména kvůli perfektně napsanému konci, který u mě vyvolal nemalou knižní kocovinu...

Hakate
08.09.2020 3 z 5

nápad velmi zajímavý, pracování spíše nudnější, se zajímavějšími a napínavějšími pasážemi.. nicméně i přes nudnější větší část knihy, přečteno jedním dechem.. neboť stále čekáte, co se stane a jak to dopadne. ;)
S druhým dílem chvíli počkám.

Teniskaha
05.09.2020

Nechápu tak vysoké hodnocení. Přečetla jsem půlku a dál se to nedalo. Vždyť to bylo to samé dokola. Jde na stanici, tam potká nějakého chlapa, pak ten chlap zmizí nebo bůh ví co...nuda, nuda, nuda.