Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3342 645

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

denib
28.01.2017 5 z 5

Dobrá kniha. Úplně na začátku jsem se bála, jestli se celou knihu nebude mluvit jen o politice, ale po chvíli mě to chytlo a už nepustilo :-) Nechtěla bych žít ve světě, kde nejcennějším platidlem jsou náboje - třeba tři kulky za krysí špíz. Zmítala jsem se mezi znechucením a obdivem nad tím, jak se lidé dokáží chovat v extrémních podmínkách. Hlavní hrdina se na své cestě setkal s extrémy obojího. A je taky zajímavé, kolik různých ideologií autor popsal. Během čtení jsem si říkala, že by to mohlo být za 4 hvězdičky, ale konec mě tak překvapil, že prostě musím dát 5. Určitě stojí za přečtení.

FireOfFilth
28.01.2017 5 z 5

Úžasná post-apo cesta moskevským metrem. Skvělá atmosféra a rozmanité lokace.
Celkové hodnocení 90%

st18321
21.01.2017 5 z 5

Skvělé post-apo. Líbil se mi jak hlavní hrdina, tak celý svět metra. Kniha nemá žádná hluchá místa. Určitě si přečtu Metro 2035.

MartyManCZ
18.01.2017 3 z 5

Bohužel jsme se v tomto případě s knihou nepotkali. Svou kvalitu bezpochyby má, avšak její čtení mě skoro vůbec nebavilo. Asi tohle nebude úplně můj oblíbený žánr , do dalších dílů se určitě pustím, ale musím si dát nějaký odstup.

ekim
17.01.2017 5 z 5

DG to vzal pekne od podlahy. Kniha je uzasna. Vsechno do sebe zapada a nakonec ten kladas neni kladas, ale ani zaporak. Popravde dnesni Rusti sci-fi autori vic nez dobre navazuji na tvorbu bratru Strugackych... Behem cteni se clovek nema do koho idealizovat, neb kazdy ma svuj skraloup... Do toho skvele popsana atmosfera...

Meri47
09.01.2017 2 z 5

Knihu Metro2033 jsem dočetla minulý týden a dala mi pěkně zabrat. Mám ráda apokalyptické romány, ale do této knihy se ne a ne začíst. Musela jsem se hodně přemlouvat k dočtení. Po měsíci (ano tak dlouho jsem ji četla) uvažuji zda se vůbec někdy pustím do dalších dílů.

martina2704
09.01.2017 2 z 5

Od téhle knížky jsem čekala opravdu hodně. Apokalyptický román z moskevského města, kde na nejrůznějších stanicích žijí skupiny lidí s nejrůznější vírou, ideologií,... Prostě všechno ukazovalo na to, že to je přesně TA kniha pro mě. Ale už od začátku jsem měla problém se začíst. Vyprávění se mi zdálo moc rozvleklé, závěr byl podle mě celkem snadno předvídatelný, ani hlavního hrdinu Arťoma jsem si moc nezamilovala. Sem tam přišly pasáže (např. čtvrtá říše), kdy jsem si říkala, že teď se to konečně rozjede, ale nerozjelo a až do konce jsem se ke čtení hodně nutila (protože co kdyby přece jen...). Na další díly se v nejbližší době nechystám. Asi bych hodnotila o hvězdičku víc, kdybych se na Metro tak moc netěšila.

J450N
17.12.2016 5 z 5

Kdysi jsem o Metru slyšel od několika lidí, jako o hře, která má skvělý příběh a lehce hororovou atmosféru, poté jsem Metro zahlédl jako knihu a řekl si, že mu dám šanci. Nakonec jsem opravdu nelitoval.
Začátek knihy je občas poněkud táhlejší, ale pak příběh nabírá slušný spád, zápletka slušná a závěr překvapivý.
Občas se v knize najde "zmateně napsané" místo, kde napoprvé nepochopíte, co se vlastně stalo a jste tím pádem nuceni si pár stránek přečíst znovu, než si uvědomíte kdo vlastně co říkal.
Atmosféra, kterou autor vykreslil vás vtáhne natolik, že se od knihy nebudete chtít odtrhnout a místy dokáže opravdu nahnat strach.
Doporučuji přečíst každému, kdo má alespoň trošku rád post-apokalyptický svět a sci-fi s prvky hororu.

Matys13
16.12.2016 4 z 5

Těžko říci, jak by se lidstvo chovalo v té či oné situaci a zda by ještě rozhodovaly národností rozdíly (asi že ano). Zcela jistě by byly důležité etnické rozdíly. Musím říci, že se mi knížka moc líbila. Mezi řádky zcela výrazně zachycuje charakter celého lidstva - určitě ne jenom toho ruského...

-PAULÍ-
13.12.2016 5 z 5

Celkově se mi kniha velmi líbila, poutavý a strhující příběh, který nepotřeboval tuny vystřílených patron, výborné postavy, dobře volené zasazení a celkově velmi povedené zpracování.

Jediné, co se mi nelíbilo jsou někdy až moc zmatené situace, kdy jsem si stránku přečetl třeba i třikrát, jen abych si uvědomil, co se přesně děje, ale to se dělo zřidka kdy, většinou v pasážích, kdy se věci seběhly až moc rychle, nebo když Arťoma naháněli mutanti na cestě přes povrch.
To mě přivádí k hlavní postavě. Arťom je jako hlavní protagonista zábavný (nemyslím tím, že je to komik), i když á chvíle, kdy je až přehnaně dětinský, otravný nebo příliš v depresích, ale vzhledem k zápletce se ani nemůžu tolik divit.

Celkově je kniha velmi povedená a můžu ji vřele doporučit, rozhodně bych si ji ale nevybral jako první četbu, na začínajícího čtenáře to může zapůsobit i negativně.

alef
12.12.2016 4 z 5

V tomto příběhu ožívá neradostná vize budoucnosti, kdy zemský povrch, tak, jak ho známe, už neexistuje ... jen malé osady v podzemí moskevského metra ... kilometry tunelů žijící vlastním životem a udržující život desítek lidí, kteří čekají, že se zase jednou vrátí na povrch ... protože metro je pěkně tvrdý svět ve kterém bez nějakého toho kalašnikova nebo alespoň ostrého nože nepřežijete ani dvě zastávky.:-) .... je to skoro hororový svět ... společnost lidí, která se zde snaží přežít ve velmi omezeném a pro člověka nevhodném, stále temném prostředí, je společností lidí odolných a odhodlaných přežít, problémem je spíš uchovat si zdravý rozum, protože v takových podmínkách se to daří jen málokomu, a o to víc se pak daří různým extrémním společenstvím ...

„Jak dlouho přežiješ na houbách, multivitaminech a vepřovém? Vzdej se, homo sapiens! Už nejsi vládce přírody! Ne, nemusíš hned zhebnout, takoví my zase nejsme. Jen se tu chvíli ještě plaz ve smrtelné křeči a zadus se vlastními výkaly. Ale jedno bys měl vědět, sapiens: užil sis života až až. Evoluce, jejíž zákony jsi tak skvěle pochopil, postoupila na další stupeň. Ty rozhodně nejsi koruna veškerenstva. Jsi dinosaurus a je načase, abys uvolnil místo
novým a dokonalejším tvorům. Nebuď sobec, hra skončila, pusť teď k lizu jiné. Jen ať si budoucí generace lámou hlavu, co zahubilo homo sapiens – ale kdo by se o něco takového zajímal.“

... lidstvo prožívá své poslední dny. ... a je jedno, jestli to bude ještě deset nebo sto let.... máte před sebou příběh, nad kterým budete asi ještě chvíli přemýšlet, i po jeho dočtení ...

„Co je však hvězdná obloha pro dítě, které si ani neumí představit, co to znamená nemít nic nad hlavou? Zvednout pohled a nevidět betonový strop nebo plesnivé propletence kabelů a trubek, nýbrž azurovou propast, která ti zničehonic zeje nad hlavou – jaký je to pocit? A hvězdy! Může si člověk, který nikdy neviděl hvězdy, vůbec představit, co je to nesmrtelnost? Ten pojem nejspíš vznikl pod dojmem jasné noční oblohy. Miliony žhnoucích ohýnků, stříbrné hřebíky zatlučené do kopule z modrého sametu…“

Shakina
02.12.2016 5 z 5

První díl skvělý! Druhý už tedy nic moc, třetí jsem snad ani nedočetla. První díl tedy 5 hvězdiček druhý 3. poslední jedna :(

Hillard
28.11.2016 5 z 5

Fascinující sci-fi. Miluji postapokalytické filmy i knihy a Metro 2033 je čistokrevná esence kvalitního postapo. Autor dokázal na několik čtverečných kilometrů naskládat zbytky naší civilizace a to v jejich komplexní různorodosti. Sledovat hlavního hrdinu, jak objevuje tento malý, ale děsivě nekonečný svět je úžasná podávaná. Za mě obrovské doporučení.

taborak
25.11.2016 4 z 5

Kniha samostatně: Příběh je velmi dobrý, volba jmen a postav se mi také líbí a vidím v tom takové přenesení Homérových eposů do současnosti (budoucnosti). Možná bych tuto knihu zařadil jako epos - je zde rozsáhlé popisování a je zde vidět, že se autor zabívá existencí člověka na zemi.
Kniha v trilogii: Je to velmi dobrý úvod a kniha je výborně zasazena jak dobově tak polohově.

Solgeon
21.11.2016 2 z 5

Není tak úžasná jak jsem očekával - nicméně úplně promrhaný čas to není.

MM1979
12.11.2016 1 z 5

Velké, opravdu velké zklamání - vůbec mě to nechytlo.. Nevím, co mě více vadilo, zda ten styl psaní, ty ruská jména nebo ta nuda... Tunel, stanice, tunel, krysa, tunel, mutant, tunel jo a ještě jeden boční, slepý, zavalený tunel... Vymazáno, nedočteno a na další díly se ani dívat nebudu (a to je prý dvojka o poznání horší, to je těžké si jen představit, natož to číst :-)) Škoda času, za mě velký podprůměr. Nevím, co na tom vidíte. Kdybych to měl koupené, tak ty prachy obrečím, ale že to je zadara na netu, tak jsem to jen smazal a teď lituji tří hodin, co jsem tomu obětoval.

pazdy15
06.11.2016 5 z 5

Hrál jsem hru dle předlohy, právě této knihy. No co bych to byl za čtenáře, kdybych si to nepřečetl. Knížka je velice poutavá, příběh naprosto skvělý, napětí je zde až až, a ač nejsem příznivcem postapo knih, tak Metro mě fascinovalo. No jednoduše - knížka se četla jedním dechem a příběh mě natolik zaujal a naplnil, že rozhodně půjdu do pokračování série Metpo 2033 s ještě větším očekáváním.

Gi-Gi
05.11.2016 3 z 5

strašně dlouho mi trvalo než jsem se začetla, asi tak 250 stránek, teprve pak to začalo "ocípat" jinak námět dobrý, nejsem si jistá,že se pustím do dalších dílů.

allebra
04.11.2016 3 z 5

Začetla jsem se až kolem poloviny knížky a některými pasážemi jsem se musela vyloženě prokousat. Nebylo to špatné čtení, ale vzhledem k zajímavému námětu a nadšeným ohlasům jsem čekala trochu víc. Možná si ale někdy ze zvědavosti přečtu i pokračování.

Edus
31.10.2016 4 z 5

Knihu jsem zaregistroval po vydání zajímavé počítačové hry z prostředí knižní předlohy a se zaujetím jsem ji začal číst.

Postapokalyptické prostředí je velmi věrohodně a do detailů popsáno, příběh je líčen poutavě a byť osvětluje i to, jak ke katastrofě došlo, líčí vše očima člověka nepamatujícího "starý svět", což ještě víc vtahuje do děje. Výborná je dějová pestrost, kdy se hlavní protagonista setkává s řadou výrazných postav a navštěvuje svébytná společenství s odlišnými politickými i ideologickými systémy.

Jedinou slabinou je z mého pohledu nevýrazný a nepříliš hluboký hlavní hrdina a určitá rozvláčnost děje ve druhé třetině. Oceňuji, že ač je to postapo, nepůsobí nijak depresivně a člověk je vlastně potěšen, jak se lidé dokáží přizpůsobit a vydržet.