Metro 2033

Metro 2033 https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33191/bmid_metro-metro-2033-nOj-33191.jpg 4 3342 645

Metro série

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá lidská společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu. Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen – aby odčinil svou vinu – putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společenském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí nejen zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... Autor za tento román obdržel prestižní evropskou cenu ESFS Awards Eurocon 2007, jako nejlepší literární debut pro rok 2007. Román posloužil rovněž jako předloha k úspěšné počítačové hře Metro 2033 a hře Metro Last Light (2013).... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Метро 2033 (Metro 2033) , 2005

Arlienen
02.02.2022 3 z 5

S knihou jsem měla docela problém. Nemohla jsem se do ní pořádně začíst. Hlavní hrdina – Arťom mne tolik nezaujal a pro mě zcela překvapivě přežil až do konce knihy. Z knihy mám smíšené pocity. Některé části se mi hodně líbily, ale převážně jsem se těšila, až knihu dočtu a sáhnu po jiné.

Tady jsou ty části, které mne zaujaly.

,,Vědění, chlapče, je světlo, a nevědění tma.“

,,Čas je jako rtuť – jakmile se pokusíš ho rozkouskovat, okamžitě se zase spojí a bude znovu jednotný, celostní a beztvarý. Lidé si ho ochočili a spoutali ho v hodinkách a stopkách; pro ty, kteří drží čas v řetězech, plyne stejně. Avšak dopřej mu svobodu a uvidíš, že pro každého plyne odlišně. Pro jednoho se pomalu vleče a měří ho vykouřenými cigaretami nebo počtem nádechů. Jinému naopak letí jako šílený a jeho jednotkou jsou prožité lidské životy.“

,,Smrt není strašná – strašné je čekat na ni.“

,,Mnohem snáze umírají ti, kteří v něco věří a jsou přesvědčeni, že smrt neznamená konec.“

,,Osud má svou jedinečnou logiku.“

,,Dospěl k poznání, že existují otázky, na které by raději nikdo neměl znát odpověď.“

Ivushaak
28.01.2022 4 z 5

Kniha mě ze začátku moc nebavila, dokonce jsem ji načala a po cca 80 stránkách na půl roku odložila, než jsem se k ní znovu dostala. První polovina se hrozně táhne, druhá už je lepší, čtivější. Moc mi nesedla hlavní postava. Celkově bych knize dala 80 %.

Maevie
28.01.2022 4 z 5

Dmitry Glukhovsky vměstnal celý svět do moskevského metra, kde roli států převzaly stanice. Setkáte se tam s chudými stanicemi, kde obyvatelé živoří, i s těmi, kde se stále snaží udržet lidské hodnoty a vzdělanost, s bezvládím, rasismem, komunismem, fašismem, s vírou v různé bohy i s vírou, že zbraně vše vyřeší. Stejně tak rozmanití jsou obyvatelé metra, kteří tvoří poslední ostrůvek zničené lidské existence.

Jak je Glukhovsky konkrétní ve fungování metra, podobu nestvůr ohrožující tento podzemní život nechává zcela na čtenářích a jejich představivosti. A tato nekonkrétnost společně s mnoha mýty a legendami, které už stačily v metru vzklíčit, dělá z knihy napínavé a potemnělé čtení, které se navíc od klasické postapokalyptické sci-fi postupně posouvá k čím dál tím většímu mystičnu.

Cordandurë
23.01.2022 1 z 5

Velice přeceňovaná kniha. Hlavní postavou je ubohý trouba bez charisma, který pokaždé zázrakem vyvázne ze všech šlamastyk, k čemuž mu dopomáhají náhodné postavy, jež na cestách metrem potká, aniž by tušili, proč tak vlastně konají. Očekávala jsem, že druhá polovina knihy chytne ten správný spád. Nicméně čím více jsem se ke konci příběhu blížila, tím více jsem se nudila. Tento "bestseller" mi vehnal slzy do očí a nebyla jsem s to ho dočíst. Nebyly to však slzy dojetí, nýbrž slzy utrpení. Námět je povedený, akorát by si zasloužil kvalitnějšího spisovatele. Jedna hvězdička pro Marka a jeho krysu Raketu, kteří mě alespoň dokázali rozesmát.

koczanska
12.01.2022 4 z 5

Pro citlivé jedince nedoporučuji. Když si člověk vezme současný stav společnosti (covid, napětí na východě apod.) není mu z toho úplně do tance a k tomu navíc se ještě za dlouhých zimních večerů pohroužit do atmosféry temného a tajemného moskevského metra....Už to cítíte taky? :)
Ke knize mám jen menší technickou poznámku - chyběla mi mapka tras. Nakonec jsem si vygooglila tu, co je k PC hře, ale bylo fajn si jen zalistovat dopředu a trochu se zorientovat. Kniha má ve svém žánru velmi dobrá hodnocení. Já hodnotím také vysoko. Ne úplně nejvýš, ale vysoko. :) U mě kniha splnila to, co jsem od postkatastrofické knihy čekala - skvělá atmosféra, napětí, sem tam nějaká příšerka a děj taky dobrý, byť se to někdy na můj vkus až moc táhlo.

VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Knihu jsem slyšela jako audio a byla skvěle načtena, díky čemuž jsem si její děj fakt užila. Myslím, že kdybych jí četla v papírové verzi, bylo by pro mě mnohem těžší udržet pozornost, kvůli ruským názvům, jménům a občasným zvoláním, které bych asi neuměla přečíst. Celková atmosféra audioknihy byla opravdu napínavá. Už se těším na druhý díl.

jan0223
24.12.2021 4 z 5

Mám rád postapo a zde se povedlo zasadit lidstvo do metra kde přežívají zbytky civilizace. Zdá se to trochu ujetý, ale proč ne? Každá stanice funguje jako samostatný správní celek, dole lidstvo nahoře mutanti. A to vše opředené sítí tejemna, mysteriozna a magie. Prostě super. Představivost jen mlaskala blahem a i když místy byla kniha poměrně náročná na pochopení, v konečném výsledku jsem si ji užil.

WilliamEldar
22.12.2021 4 z 5

Dobrá kniha. Hodně atmosferická. Ale nedá čtenáři nic zadarmo. Pokud nemáte fantazii a schopnost si věci představit, může být zážitek rozpačitý. V opačném případě si ale knihu užijete a na konci vás to vyplivne a vy budete v úžasu.

DodyF
18.12.2021 5 z 5

Za mě skvělá kniha! Měla jsem obavy, že by příběh odehrávající se v metru mohl být nudný. Kniha mě však přesvědčila o opaku. Autorovi se podařilo vytvořit samostatný mikrosvět a zároveň ukázat, že se lidská povaha projeví podobným způsobem na velkém i malém prostoru. Jsem zvědavá na počítačovou hru, kniha si o tuto formu zpracování vyloženě říká.

_Jaroušek_
15.12.2021 1 z 5

Kravina na kvadrát, výplod šílence, totální paskvil.
Nezlobte se... Musel jsem.

Nikkiproch
14.10.2021 3 z 5

Postapokalyptické romány mám ráda a protože jsem jich už četla několik a mám s čím srovnávat, musím v tomto případě odebírat hvězdičky. Asi největší problém jsem měla s hlavním hrdinou, který mi nijak nepřirostl k srdci a pak už se to se mnou táhlo. Další hvězdičku odebírám za nutnost trpělivosti na začátku knihy, trvalo mi déle než obvykle, než jsem se dostala do příběhu. Některé pasáže mi v průběhu příběhu splývaly, stejně tak postavy a stanice. Nevím, jestli si někdy přečtu další díl. Možná se k němu časem dostanu, ale není to tak, že bych po skončení tohoto dílu musela hned přejít na další.

Žhy
26.09.2021 5 z 5

Skvělá atmosféra, trochu rychlý děj, který ale přispývá k celkové čtivosti.

knihavmemzivote
25.09.2021

Tohle je scífko, které málo kdo ocení. Je to pro ty, kterým nevadí pomalejší čtení a dokáží si to užít. Mě osobně pozvolný popisný děj velmi baví i když dřív tomu tak nebylo.
Chviličku mi trvalo než jsem se začetla, ale za mě velké doporůčo!

Raddkaa
25.09.2021 2 z 5

Přiznám se, že mě kniha nudila. Už od začátku jsem měla problém se začíst, ale ne že by to nebylo zajímavé téma. Vadilo mi časté, zdlouhavé popisování všech stanic a nekonečné filozování a ty ruská jména. Bohužel jsem musela knihu odložit a další knihy od autora číst nebudu.

Haduwig
16.09.2021 3 z 5

Fakt škoda, ale Metro mě zklamalo. Rozjezd je parádní - atmosféra (polo)opuštěných tunelů, souvisejících nebezpečí a tajemna je vykreslená dokonale, že z toho má jeden husí kůži a je docela rád, že může žít na povrchu.

Jenže pak přijde zadání procestovat co nejrychleji co největší část metra a potkat co nejvíce světonázorů, což by jako lehká filozofická linka nutící k zamyšlení určitě fungovala, ale nesměla by se z toho stát nepřehledná plejáda zaměnitelných stanic. Notabene když se k tomu přidá někdy až neuvěřitelná plochost postav, naivita a nelogičnost.

A zakončení mi taky nějak nesedlo - obecně mi nějak neštymuje myšlenka, že během pár let se živé organismy vyvinou ve zcela jinou životaschopnou formu života... No, na druhou stranu doufám, že to nebudeme muset zkoumat na vlastní kůži.
Do dalších dílů se nepustím, Howeyho Silo mi přišlo o třídu lepší.

DomYell
15.09.2021 2 z 5

Zapomente na povrch a vstupte do sveta, kde stanice nahradily narody, civilizace je na upadku, nejvetsi delikatesa je krysa, nebo v pytly predem zmlaceny a posleze upeceny obcan a nabojnice jsou tvrdsi mena, nez rubl.

EnaryFeniel
26.08.2021 3 z 5

Nápad post apokalyptického světa v podobě přežívání v klaustrofobickém prostředí Moskevských tunelů byl velmi originální a byla jsem strašně moc zvědavá, ještě jsem si ze začátku na internetu vyhledávala stanice, které se tam vyskytnou. Autor má velmi bohatou fantazii.. avšak za polovinou příběhu.. během kterého hlavní hrdina potkal hromady zajímavých osobností a další měl ještě potkat.. nadšení ochablo. I díky tomu že mi ani hlavní hrdina nepřišel nijak moc zajímavý a příliš nepřirostl k srdci. Jak se příběh táhl, tak jsem i zapomněla na pravý význam jeho mise a občas se musela vrátit na začátek a ověřit si pár věcí. Líbilo se mi vystižení tísnivé atmosféry při procházení temných tunelů, jak pracuje lidská fantazie a nejen to.. je to plné úvah, menších i větších skupin přeživších, z nichž každá má na situaci svůj vlastní pohled a vlastní problémy k řešení. Příběh mě znovu zaujal až tak dvě kapitoly před koncem. Celkově to není špatné, ale na druhý díl si dám oddych.. Ale zajímalo by mě, zda bych tam přežila, nemám totiž ráda houby.. :D

Sidonka3
18.08.2021

„Pro všechno existovalo vždy víc vysvětlení. A obzvlášť mnoho odpovědí se našlo na otázku: PROČ? Všichni lidé, s nimiž se setkal, na ni měli vlastní odpovědi, sektáři, satanisti, fašisti i ozbrojení filozofové. Právě pro to ho zatěžovalo najít ze svého hlediska tu jedinou správnou odpověď. Každý den mu předkládal novou variantu, a proto nemohl věřit, že zrovna ona je ta správná – protože už zítra mohl narazit na další exaktní a obsáhlou odpověď. Komu má věřit? A v co? ... V hněvivého a ješitného Jehovu? V jeho pyšného protihráče Satana? Ve vítězství komunismu v celém metru?... Něco mu našeptávalo, že mezi tím není rozdíl – jakákoli víra sloužila člověku jako hůl, o kt. se mohl opřít, kt. mu pomohla najít cestu a pomocí níž vstal, když předtím zakopl a upadl…“

Nevšední scífko. Musím říct, že je hodně akční a patrně i pro to mi dlouho trvalo, než jsem ho dokázala docenit. Jen chvilkami jsem se dokázala plně ponořit do příběhu a začíst. Mezi jednoduchou akční jízdu plnou bojů o přežití jsou místy vkládané zajímavé příběhy a postřehy, takže se jde nejenom pobavit postapokatastrofickým příběhem a jeho světem, ale i zamyslet. Až konec je pak bezvadná, fascinující a dobrodružná jízda, která nemá chybu. Kdyby se ostatní části knihy nesly v podobném duchu jako dechberoucí zakončení, dávám za román palec nahoru. Vypichuju hlavně úvahy ze str.429 – 432, ovšem až do konce knihy je odtud snad každá věta perlou plnou atmosferického dobrodružství nebo podnětu k přemýšlení či zvědavosti: co bude dál? + dobrá pointa (ďáblové) .

Ke knize jako celku: Různé tajemné nebezpečné jevy v tunelech apod. se víceméně opakovaly, takže jsem v textu přeskakovala některé odstavce až stránky a občas kvůli tomu bohužel přišla o souvislosti a pointy. Proto nemůžu příběh plně ocenit.
Naopak se mi zamlouvalo, že víc než monstra tady ve strašidelných tunelech, které propojují různé společenství, straší spíš jevy, hmoty, zvuky, je to obměna k mutantům, co znám z většiny příběhů a filmů na podobné téma. Konec románu je napínavej a vzbuzuje otázku, co bude dál. Další pokračování ze slavné trilogie si už přesto nedám.
Můžu doporučit "Metro - Mramorový háj" od Kuzněcova, který se mi náhodou dostal do rukou a uměl mě obstojně zaháčkovat a pobavit jako celek, který nenudil ani na chvilku.

Shock
10.08.2021 5 z 5

V první řadě bych hodnotil práci korektora. Pro celou sérii Metro platí, že je zde hrozně moc překlepů, nebo jiných chyb.

Jako první jsem hrál hru a tuto sérii jsem si chtěl celou přečíst, než budu pokračovat ve hraní dalších dílů.

Ten kdo hrál hrál hru a vnímal děj, tak kniha je prakticky stejná, ale i tak stojí za přečtení.

Kniha je velmi čtivá, lehce strašidelná s náznakem tajemna. Popisuje cestu Arťoma skrz celé metro a proměnu z mladíka na muže.

hnilda3
15.07.2021 5 z 5

Trvalo mi, než jsem se začetla, a četlo se mi to trochu těžko, ale rozhodně to za to stálo!