Metro 2035

Metro 2035 https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437728/bmid_metro-2035-juq-437728.jpg 4 1106 224

Metro série

< 3. díl

Třetí světová válka smazala lidstvo z tváře Země. Planeta osiřela. Velkoměsta byla obrácena v prach a popel. Železnice rezivějí. Družice se osaměle potácejí na oběžné dráze. Rozhlas na všech vysílacích frekvencích mlčí. Přežili jen ti, kteří poté, co se rozezněly poplašné sirény, stačili doběhnout ke vchodům do moskevského metra. Tady, v hloubce několika desítek metrů, na stanicích a v tunelech, se lidé snaží přečkat konec světa. Vytvořili si zde svůj mikrokosmos místo původního makrokosmu. Ze všech sil se upínají k životu a odmítají se vzdát. Sní o tom, že se vrátí na povrch – jednou, až pomine radioaktivní záření způsobené svrženými jadernými bombami. A nevzdávají se naděje, že najdou další přeživší… Metro 2035 završuje příběh Arťoma z první knihy kultovní trilogie. Na tuto knihu miliony čtenářů čekaly řadu let a zahraniční nakladatelé zakoupili práva na překlad dávno předtím, než byl román dokončen... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Метро 2035 (Metro 2035) , 2015

stanislav0373
06.11.2020 4 z 5

Poslední díl trilogie o Moskevském metru, jediném místě na Zemi, kde se se po Válce zachoval život...

popravdě řečeno, jsem z toho trošku smutný. Vyžíval jsem se v tajemstvích a ponuré náladě prvního dílu, poeticky rozkvetl v díle druhém a došel vysvětlení všeho v díle třetím...
Kdyby celá trilogie pokračovala v duchu prvního dílu, byl bych asi spokojenější. Teď mě Arťom občas štval, ufňukánek jeden heroickej :-) Ale i tak hodnotím kladně...

GerhartRoth
25.10.2020 5 z 5

Výborná kniha se vším co jsem od dalšího dílu Metra očekával. Lehká filozofie, skvěle zvládnuté akční a dramatické části a samozřejmě výborně vykreslené postavy.

Asi není moc co dodat. Prostě další Metro, které by si každý fanoušek Postapo zasazení měl přečíst.

Ruzaaa
12.10.2020 3 z 5

Z trilogie se jedná o nejlepší díl, což ale rozhodně neznamená, že by se jednalo o něco více než průměrnou knihu. Téma více než zajímavé, s velkým potenciálem, který se ale nepodařilo využít. Umím si představit, kdyby se šlo více do hloubky např. z hlediska psychologie lidí žijících v metru nebo v umění manipulace s obyčejným člověkem. Knihy jdu obratem vložit na bazar... :)

jiri4861
06.08.2020 2 z 5

Knihu jsem nedočetl.

pismenkovyJoe
03.08.2020 5 z 5

Krásný závěr trilogie, líbí se mi kam Glukhovsky během metra dospěl. Z toho co se v podzemí dělo v posledním díle mě mrazilo mnohem víc než z démonů v tom prvním, ti jsou alespoň jen výplod fantazie. Provázání s prvním a druhým dílem se docela povedlo, rozhodně sem čekal slabší knížku. Čistě za poslední díl bych dal 4*, ale za slušnou trilogii a hluboký respekt k autorovi dávám poslednímu dílu hvězd 5.

Radous
03.08.2020 4 z 5

Přečetl jsem s docela velkým odstupem od předcházejících dílů, přičemž tento třetí navazuje především na ten první – alespoň jak si to pamatuji. Začátek je takový nic extra, ale pak se to stává čím dál tím více napínavým. Některé kapitoly jsou dost psychedelické a nemůžu říct, že bych se v nich zcela zorientoval. Jiný poznatek - nemyslím, že se stylem, kterým se k sobě (respektive k vlastním lidem) jednotlivé "režimy" chovaly, by byla životnost podzemní civilizace přeživších delší než pár let. A konečně - autor si nechal pootevřená dvířka na další pokračování, tak uvidíme.

toni-az
26.06.2020 4 z 5

Zase dobrá atmosféra, za mě o kus lepší než druhý díl. Jak již někdo psal, samostatně super, trochu ovšem člověka irituje ta nekonzistence vůči prvnímu dílu. Ale i tak kniha plná zvratů, dokonalý popis všech typů stanic metra i povrchu. Ještě do asi 3/4 knížky bych dal nejvyšší hodnocení, ale pak už těch twistů začalo být trochu moc a krom toho, že se člověk jemně přestával orientovat v situaci, to bylo trochu otravné.

jakub7175
21.06.2020 5 z 5

Na rozdíl od předchozích dílů se tento zaměřuje mnohem více na boj ideologických skupin o moc. Už se neřeší monstra ale spíše život a problémy obyvatel metra. Konspirační drama v ruském metru po atomové válce. Skvělá kniha, která mě stejně jako první díl vtáhla i když z úplně jiných důvodů.

Endy17
20.06.2020 3 z 5

Zmatečné, nejasné a nepřehledné pasáže střídá napětí a spád děje - občas jsem měl pocit, jako kdyby se při psaní střídali dva autoři.

Claudius
16.05.2020 3 z 5

Hned na začátek musím zmínit, že ta kniha je hrozně divně napsaná. Časté jsou dlouhé a nepřehledné pasáže, které obsahují jen přímou řeč, a to bez uvozovacích vět. Člověk musí počítat řádky, aby udržoval krok v tom, kdo zrovna mluví. Navíc postavy často bezdůvodně mluví v krátkých, krkolomných větách. Dokud tak mluví Arťom, budiž, přeci jenom už mu tak trochu hrabe. Ale když tak mluví všichni, není to Arťomem, ale stylem psaní. Nebo překladu. Upřímně nevím, jestli to tak pan Glukhovsky napsal, nebo to jen někdo blbě převedl do češtiny. Ten překlad je totiž sám o sobě někdy docela úsměvný (vstal místo vystoupil apod.).
Příběh je trošku lepší než rozpačitý druhý díl, je zase tak nějak úplně jiný než předchozí dva, ale pořád tak docela nefunguje. Metro je najednou úplně jiné, nikde nejsou mutanti, v tunelech nejsou halucinogenní plyny, na povrchu je podezřele bezpečno, Kreml je... normální. Asi si budu muset zase někdy přečíst první díl, protože tu atmosféru se už podruhé zopakovat nepodařilo ani v '34, ani v '35.

cziss
16.04.2020 4 z 5

Hodnotím to jako samostatnou knihu za 4 hvězdy, kdybych to hodnotil v rámci trilogie tak bych dal sotva 3. Mysteriozní horor se změnil v konspirační drama...

LDz8.B
16.03.2020 5 z 5

Skvělé završení trilogie Metro. Arťom je jedna z mých nejoblíbenějších postav. I když je tento díl spíše politický a detailně zaměřený na život v podzemí, tak mě to neskutečně bavilo. Celkově Metro je skvělá série a s doplněním příběhu z her je to velmi zajímavý a zábavný příběh.

Jonner
01.03.2020 4 z 5

Supr rozuzlení. Opět čtivé, mysterioznost, prapodivných zákoutí metra a postapo příšer a těch "druhých", vystřídal politický boj a vyšší pravda o tom, co vlastně metro představuje a jak funguje.

Marůš13
26.02.2020 5 z 5

nejlepší kniha z celé série

bender2675
18.02.2020

Začátek byl trochu utahanej, ale pak se to rozjelo. Kniha spojila první a zdánlivě nesouvisející druhej díl a navrch hru Metro: Last Light, který autor napsal námět. Kniha má pár nelogičností jako třeba úbytek radiace nebo zmizení příšer. Pak se mi taky nezdála poznámka, že starým se na povrch nechce (i když svět tam venku pamatujou) na rozdíl od mladých (který se narodili už v metru). Celkově na mě kniha působila dobře a zároveň částečně rehabilitovala druhej díl.

t_gon
18.02.2020 3 z 5

Závěr trilogie o Arťomovém (ne)štěstí je pro mne nejslabším článkem Moskevské sítě metra. Je sice fajn, že se vrátí na scénu Arťom a sledujeme jeho boj za komunikaci a otevření se okolnímu žijícímu světu, ale to provedení je dosti špatné. Překombinované intrikaření a pletichaření mezi stranami metra mne po chvíli nebavilo, jednotlivé charaktery byly s každou další kapitolou méně snesitelné a Arťomův předchozí vývoj byl zdecimován, aby se zde prezentoval jako naivní a neschopný imbecil a k tomu pěkné hovado vůči Anni. Nakonec ke svému cíli nějak došli, ale cesta k jejich vytouženému exodu byla pro mne celkem utrpení. Některé zastávky na trase metra byly parádní (pracovní tábor), ale bylo jich příliš málo, aby se kniha vyrovnala prvnímu dílu. Potenciál tam však byl a řekl bych, že rozloučení s tímto světem mělo být zdařilejší. Pro návrat do tohoto světa příště použiju raději svět z herního provedení.

Audio: monotónní hlas, který spíše uspával, než navozoval dobrou atmosféru, místy až zbytečně přehrával a tlačil na pilu.

Anawak
09.02.2020 5 z 5

Napínavé,překvapivé,nečekané...:)

Cambris
01.02.2020 3 z 5

Od post apokalyptického hororu k politické alegorii.
Celá kniha by se dala vyjádřit jedno větou:\" Nezáleží na tom proti komu bojuješ, hlavně, že bojuješ.\"

Adush
22.01.2020 4 z 5

Já nevím co napsat, jsem z toho už docela rozpačitá. Příběh se mi líbil, někdy to šlo číst a někdy zase vůbec. Docela jsem se tím prokousávala, jen abych věděla, jak to nakonec dopadne. Každá kniha byla trochu o něčem jiném, ale postavy se prolínaly všemi díly. Nedokážu se přiklonit k názoru, kdo má pravdu, jestli Arťom, nebo slavné vedení metra. Asi už je na každém, jak se s knihou popere. Za mě to bylo zajímavé, ale znova bych se do čtení už asi nepustila.

Melic
16.01.2020 5 z 5

Pro mě snad i lepší než první díl. Zatímco dvojka mě nebavila, tady jsem asi až na 1 kapitolu doslova hltal stránky. Ale pozor, ne každému se bude líbit, spíše multižánrovým čtenářům. Mezi díly 1 a 3 už je poměrně rozdíl. Zatímco v jedničce jsem pociťoval určitou sci-fi mysteriózní atmosféru, zde měly vyjma akce samotné dominantní roli filozofie, sociální psychologie a politologie.