Metráček

Známý dvoudílný dívčí román nás zavede na malé město, v němž žije Jitka Pažoutová, kulatá dívka s řadou komplexů. Jeden turnaj ve vybíjené však změní vše – přinese jí lásku, úspěch v sportovním oddíle a především tak potřebné sebevědomí. Příběh o dospívání, nacházení se, lásce i zradě

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34394/metracek-34394.jpg 4.2556

Metráček (1.)

Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno:, Olympia

Damato

V mládí čtená snad tisíckrát , tenkrát jsem obdivovala Ninu , vzhlížela k Bohouškovi a s Andulou pomyslně kouřila první cigaretu. Jitku jsem začala obdivovat až ve druhém díle, kdy už mi byla, jako člověk, se svými názory a příběhy podstatně blíž.
No a na Lišáka bych úplně zapomněla- toho mi bylo líto a po jeho vzoru chtěla utéct z domu a pak se s velkou slávou vrátit. Ale došla jsem je k popelnicím, tam snědla svačinu , doma udělanou na dlouhou cestu a pak se s první tmou vrátila pokorně domů.
Prostě jestli někdo zná duši 12-18 leté holky , tak jedině pan Rudolf. KDO Z NÁS , NYNÍ 50 + ho v těch letech mládí nemiloval.

helenkan

Knížka mého mládí. Neškodí si ho připomenout. :-)

PandaGirl

Dlouho jsem si knihu chtěla přečíst a musím říct, že mě velice bavila. Příběh je svižný a příjemná. Celkově se velice dobře čte. Při čtení jsem si vzpomínala na svá období vzdoru. Rozhodně mě tento příběh bavil.

SSTknihy

Kdo by neznal! Koho by tahle kniha nebavila a komu by se při ní nevybavily nenáviděné hodiny tělocviku pod dohledem šílených učitelů s píšťalkou na krku. Tohle je fajn příběh pro všechny, kteří se něčím liší. Ukazuje totiž cestu, jak tomu nepropadnout, věřit v sebe sama a užívat si života.

Beruska18

Tuto knihu jsem četla, když mi bylo náct. Ted v rámci čtenářské výzvy jsem se k ní vrátila a opět mě kniha nezklamala. A po pravdě ráda se mrknu i na opakování filmu.

Ája27

Četba pro pubertální holku jak vyšitá! :)

Chesterton

Probudila ve mně soucit s hlavní hrdinkou. A zároveň i vzdor, který u mně samotné vždy zvítězil :)) Byla jsem naopak hodně hubená leč stejně nesportovní. Všudypřítomné soudružky učitelky mi znepříjemňovaly školní léta dostatečně. Nicméně co tě nezabije to tě posílí!! Byla to dobrá přípravka na dnešní kapitalismus :))
Jitka mi nebyla úplně blízká, ale určitě inspirativní a pěkné chvíle jsme spolu strávily !! Jen mamka trochu rostla z množství pročteného času:)
Díky pane Rudolfe za vaši citlivost a moudrost.

RMarkéta

Dámy,mě ještě padesát nebylo. Jsem osmdesátý druhý ročník a nedám na tuto knížku dopustit. Užila jsem si s ní hodně hezkých chvil. Vybiku jsem moc nehrála, za to u nás frčel volejbal. To bylo jiné kafe. Koulí jsem vrhala o sto šest, jen jsem byla nebezpečná pro své okolí. Jednou to odnesla i učitelka, která mě do toho uvrtala. Děti, které jsou něčím jiné, to mají vždycky těžké. Nemusí jít nutně o váhu.Přestala jsem s ní válčit. Film taky nemá chybu. Ráda se na něj v telce zase podívám.

kap66
23.12.2017

Čtu komentáře a vidím hranici mezi generací, pro kterou byl Metráček napsán (ta moje, dospívající v 70. - 80. letech), a generací mnohem mladší, která ho hodnotí dost kriticky, popř. jako pohodovou, oddychovou četbu (aby bylo jasno, vůbec vám ty názory nevyvracím).
Pro mě to byla ale knížka, která přesně uhodila na mou citlivou strunu. Možná byla naše generace méně sebevědomá než ta současná; každá holka měla něco, co ji trápilo - tloušťku, brýle (můj případ - brýle "kosťáky" s ohebnými konci nožiček, aby při pohybu nepadaly, to byla veliká krása!), odstáté uši, špatnou pleť,... Jitka byla pro mě holkou, se kterou jsem se zcela ztotožnila, ona mi dodala trochu sebevědomí a odvahy poprat se s tím, co mám, lépe řečeno vyrovnat se s tím a něco z toho i vytěžit. Jedna z nejdůležitějších knížek mého dětství, z Rudolfových pro mě ta nej.

Lily-fairy
16.12.2017

Doporučila mi ji mamka. Příjemná odychovka, neurazí. Ale za pár nelogičností v časech a faktu, že to knihy se nedá začíst, bych dala 3,5. To nejde, takže jsou tu 4 hvězdy.

ivanapraha
03.12.2017

Která dnešní 50+ by neznala knihy tohoto autora? A myslím, že knihy baví i dnešní mladé slečny. Metráček není žádný mindráček. Prostě pěkné čtení a pořád se mi líbí. Děkuji autorovi.

Lynxova
13.10.2017

Ó jak jsem jí rozuměla! Měla jsem stejné pocity ze svého vzhledu, ačkoli jsem byla oproti hlavní hrdince poloviční, stejně jako ona jsem chtěla v něčem vyniknout, zhubnout a ukázat okolí, že dokážu něco velkého :) A díky Jitce jsem se naučila chytat míče a hrát obstojně vybíjenou. Dnes už to asi děvčata neosloví, ale pro mne to byla první "skoro dospělácká" knížka. Film, natočený podle knihy, mě zdaleka tolik neoslovil.

i.stefany
11.09.2017

Moje vůbec první knížka. Dodnes ji mám doma schovanou na památku. Přečetla jsem jí na jeden zátah a moc se mi líbila. Později jsem viděla i film, ale moji hrdinové vypadali úplně jinak :-)

Elis1528
05.08.2017

Klasická kniha, která nikdy neomrzí,jako povinná četba na základní škole nesmí chybět a myslím, že i nikdy chybět nebude. Film je též pěkný, ale není nad to si ji přečíst. Na těchto žánrech a stylu psaní jsem se naučila číst a vnímat touhu a vášeň každého řádku. Podle mě je tato kniha, a další podobné knihy začáteční četbou mladé generace.

moničina
12.06.2017

Kniha ma v detstve veľmi bavila. Film bol slabý.

Leonor
04.06.2017

Moje prvotina od autora - nezklamala.

Faustka
19.05.2017

Chytila jsem retro slinu a tak čtu a čtu a navíc Metráček je oblíbená knížka mojí mamky.

EvikU.
09.04.2017

Čtivá kniha. Moc se mi líbila.

Jostein
31.01.2017

Fajn knížka, odpočinková, rychle přečtená. A docela jsem se i nasmála :D

tatafa
07.01.2017

Krásná, čtivá knížka, vřele doporučuji

Alma2004
18.10.2016

Moc se mi tato kniha líbila. Byla zajímavá, taková na oddech

05.08.2016

Metráčka jsem četla, když mi bylo náct. Takže teď po letech nostalgická vzpomínka. A víte co? Bavilo mě to. Většinou si nenechám ujít ani opakování filmu, který je taky skvělý.

evelýny
11.07.2016

Opět kniha, která mně připomněla čas dětských her a malin nezralých. Nejdříve jsem viděla film a až po něm jsem dostala knihu. Za mého mládí pěkná kniha pro dospívající dívky, i když nevím, zda by je dnes - při tom množství vycházející literatury- ještě oslovila.
A protože mě v mém dětství knihami zásoboval tatínek, tak vlastně tak trochu přes knihu vzpomínám i na něj.
Snad mi pragmatici odpustí, ale já dávám plný počet bodů, i když nostalgie hraje hlavní roli.

P.S. I moje rána byla při vybíjené těžko chytatelná. Měla jsem však úplně jinou přezdívku :-)

majík1
06.07.2016

Pěkná kniha i film

vlkove
04.07.2016

První část (díl) knihy se mi moc líbila, opravdu krásný a reálný příběh plný sebepoznávání.
Druhá část byla naprostý děs a hrůza, nudné, zdlouhavé... mělo to pár hezkých myšlenek ale já osobně doporučuji jen první díl NEMOŽNĚ TLUSTÁ HOLKA. :)
Hodnocení: NEMOŽNĚ TLUSTÁ HOLKA 4 hvězdy
KOSTI JSOU VRŽENY 1 hvězda

Suzynka29
04.06.2016

Četla i viděla jsem Metráčka několikrát a vždy mě pobaví. Hezky a čtivě napsané. Vždy jsem pochybovala o tom, že je autor muž, protože tak přesně vystihnout pocity náctileté holky, snad ani není možné...

kamila234
30.05.2016

kniha lepší než film film mně moc nebavil.

Jessica007
22.05.2016

Moc pěkná knížka mého dětství - mládí. Četla jsem tehdy hodně dívčích románů - a ty od Stanislava Rudolfa jsem četla hodně ráda. Viděla jsem vícekrát i film a také se mi líbil.

edith79
11.05.2016

Moje první knížka od Rudolfa a hned láska na celý život. Četla jsem ji několikrát, po pár letech jsem se málem pominula štěstím, když jsem zjistila, ze existuje pokračování, které podle mě nebylo o nic horší než první díl. Dodnes se k ní ráda vracím.

Eumenida
03.04.2016

Metráček je klasika. Nevím, jestli ještě osloví dnešní holky, možná ano, protože některé prvky jsou nadčasové - trápení s nadváhou, pocit odlišnosti, první láska. U Metráčka se mi líbilo, že svůj nedostatek proměnila v klad. Ne, že by nechtěla být štíhlá kráska, ale dovedla se zaměřit jiným směrem a to ji posunulo dál. Kamarádství, první láska, trable v rodině... a mile mě překvapil její charakter, když se i přes zamilovanost rozhodla k řešení, které, jak cítila, bylo správné - i za cenu rozchodu s někým, koho měla ráda.
Líbíl se mi i druhý díl a také filmové zpracování.
Myslím, že Metráček se dá číst v pohodě i dnes.

dospívání první láska úspěch sebedůvěra, sebevědomí zfilmováno

Stanislav Rudolf

Stanislav Rudolf