Metla moří - Bukanýři, piráti a korzáři

Metla moří - Bukanýři, piráti a korzáři https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59722/bmid_metla-mori-bukanyri-pirati-a-korzar-DrK-59722.jpg 4 7 1

Seznamuje s dějinami bukanýrů, pirátů a korzárů od 17. století po poslední rozmach pirátství na počátku 19. století. Pohled na loď, na jejímž stěžni se třepotala vlajka s lebkou a zkříženými hnáty, stačil sám o sobě vyvolat hrůzu i v srdci toho nejstatečnějšího námořníka. Pověst pirátů jako krutých, krvežíznivých a nemilosrdných banditů je předcházela přes mnohé oceány. Byli však tito vodní tuláci tak špatní, jak o nich tvrdí legendy? Angus Konstam vypráví celý příběh pirátství od „éry bukanýrů“ v 17. století až po poslední velkou vlnu pirátství na počátku 19. století a zkoumá bouřlivé dějiny těchto hrozivých lupičů. Metla moří popisuje hrůzostrašné piráty ze zlatého věku pirátství, proslulé bukanýry, kteří své loupení prováděli pod záštitou anglické koruny, a neblaze proslulé korzáry z dob americké revoluce, a vypráví o dobrodružných dnech dávno minulých. V této knize jsou rovněž popsány lodě, zbraně, způsoby chování a životy těchto svérázných postav, které brázdily širá moře ve své honbě za kořistí. Knihu doplňují desítky fotografií a ilustrací.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Fighters Publications

Scourge of the Seas: Buccaneers, Pirates & Privateers , 2007

Kozel
28.10.2020 4 z 5

Yoho! Výborná kniha o tématu, které přitahovalo snad každého z nás alespoň chvíli v životě. Metla moří je velmi pěkným, v podstatě encyklopedickým, úvodem do problematiky námořní kriminality v jejím nejslavnějším období, které inspirovalo vznik legend jako John Silver nebo Jack Sparrow. Autor téma představuje celkem obsáhle, ale přes značné množství informací srozumitelně - od náboru posádek, popisu lodí, taktiky, přes vzhled pirátů/bukanýrů/korzárů (jejichž rozdíly a roli taktéž dostatečně vysvětluje) až po politické pozadí i vzory smluv. A samozřejmě nechybí ani výčet medailonků těch nevýznačnějších jmen jednotlivých období. Patrně nemusím dodávat, že mými favority jsou hvězdy "zlatého věku" pirátství jako Henry Morgan nebo Černovous.

Nutno podotknout, že ačkoliv Angus Konstam úspěšně odděluje romantickou fikci od reality, kouzlo pirátství nijak neutrpělo. Ba naopak, o to víc ve mně vyvolal chuť podívat se nejen na jeho další práce a vplout do vod skutečně nebezpečných. Díky časovému odstupu 21. století jsou to vody chtě nechtě romanticky nebezpečné a hluboce fascinující.