Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 683 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

hanicka2278
29.08.2020 4 z 5

Všichni hrajeme divadlo!!

(Pozor možný spoiler)
Kniha má spoustu skvělých životních myšlenek, ale i přesto ji doporučuji spíš mladším ročníkům. Je plná opakujících se anglických výrazů a narážek na seriály z dílny Netflix.

Hned v první kapitole se mluvilo o pražských kapelách a o tom, jak to tam v klubech mezi nimi chodí. Ráda jsem se o tom dozvěděla víc od někoho, kdo sám býval členem hudební skupiny.

Zhruba v půlce mě kniha lehce nudila, ale poslední kapitola neměla chybu. Skvělý zakončení!!!!! Škoda ale, že se do příběhu nezapojily víc superschopnosti, i když... o tom už je asi milión jiných knížek...

Často jsem v hodnocení četla, že hlavní vypravěčka příběhu Lenka je nesympatická. Mně to tak nepřipadalo. Prostě je to holka, kterou vymyslel kluk a proto je občas protivná, dělá nelogické věci a jedná v afektu. My holky tyhle věci děláme ????

Jako rodáka z Jindřichova Hradce mě potěšila zmínka o tomto městě. Byla tam hned dvakrát.

Co teď? Projekt Kronos??

veru_nedvedova
28.08.2020 5 z 5

Drsná jízda. Napínavý děj, možná se dá i lehce přirovnat k thrilleru, protkaný momentálními těžkými tématy milenialů. Kniha je taková jednohubka, na které si smlsnete jako na sýrovém chlebíčku (tuto narážku pochopíte, až si knihu přečtete).
Přečtěte si tuto knihu!
Je to kniha o lidech a nespravedlnosti, zvlášť ten konec. Píchne vás u srdce, jak je ten systém kurwa na hovno.

petaSk
28.08.2020 3 z 5

Pavel Bareš napsal knihu, kde se střídají žánry a vy možná až dokonce nedokážete říct, co je hlavní myšlenkou knihy, nebo nač je zaměřena. Rozplétá se zde spousta linek, jedna až thrillerová, která se mi líbila nejvíc a dokázala ve mně vzbudit mrazivé pocity.
V Metě se také načne mnoho filozofických a společenských témat, která si necháte kolem dvacítky na pokec s podobně smýšlející kamarády do čajovny, knize v mých očích ale ublížily a zanesly ji až na hranici pseudointelektuálnosti. Autorovy úvahy jsou předkládány jednostranně, skrz Leniny myšlenky a zkušenosti a kniha nenabízí partnera k diskuzi. Dostáváme dokonce jednu neobvyklou a neférovou interpretaci jednoho oblíbeného romantického filmu.
Jsem ráda, že jsem si Metu přečetla. Autor přichází na trh s něčím novým a do rybníčku new adult přináší podnětnou, ale také nekonzistentní knihou s neuspokojivým koncem. Před patnácti lety bych možná s autorem souznila, teď ve mně zbyl jen pocit z dobré, ale trochu vychloubačné knihy.

eva3992
25.08.2020 3 z 5

Příběh superhrdinů v dvacátém prvním století. Vysokoškolačka Lenka si užívá svůj život a snaží se být jako ostatní. Svými superschopnostmi pomůže kamarádce u zkoušky, ale jinak o slávu nestojí.
K ději se u této knížky toho víc napsat nedá, protože by to byl jeden velký spoiler. Je určitě fajn chvíle překvapení až u čtení knížky.

Po této knize jsem sáhla v době, kdy byla vychvalovaná všude, kde se dalo. Možná právě proto, jsem měla od knihy vysoká očekávání, ale ta se nenaplnila. Knížka je rozhodně čtivá a napínavá. Mám pocit, že se v ní prolínají různé žánry, ale chvílemi přece jen vede thriller.

Co se sci-fi týče, tak když už superhrdinové, tak bych si pro ně představovala více prostoru. Kniha navíc obsahuje spoustu závažných témat současnosti, jako je stalking, rozvody, virtuální svět youtube, politika a další. Někdy toho na mě bylo až moc. Navíc mi vadilo, že jsem poměrně rychle odhalila zápletku i „zločince“. Hlavní hrdinka mi byla značně nesympatická. Konec byl až moc neuvěřitelný.

Příběh hodně oslovuje mileniály a generaci těchto lidí. Upřímně, nikdy jsem se nezajímala o takovéto dělení a přišlo mi to zbytečné. V knize je spoustu výrazů a anglicismů, spoustu odkazů na jiné filmy, knihy, seriály. Spoustu z nich mi vůbec nic neříkalo, prostě jsem pro tuto knihu už asi stará :-D

Takže pokud je vám kolem 20, máte rádi sci-fi, ale zároveň knihy ze života, máte rádi thrillery, tak směle do toho, věřím, že se Vám kniha bude líbit.

JessieEx
24.08.2020 4 z 5

Vůbec jsem netušila, co od Mety čekat. Zpočátku mě trochu zaskočila obecná čeština (tu nesnáším) a anglicismy (tolik mi nevadí), ale moc mi sedl autorův humor. Jenže jsem hrozně dlouho netušila, co to vlastně čtu.
Hodně mě bavily výrazy jako "libový psycho, mindfuck, fun fact" jenže když už se autor opakoval, trochu mi začaly lézt na nervy. Nebylo mi sympatické ani vysokoškolské prostředí a Praha. Hlavní hrdinka taky ne. Její, resp. autorovo filozofování mě přímo rozčilovalo. Lenka se považovala za mileniálku, ale mě bohužel názory mileniálů blízké nejsou. Např. téma feminismu zde bylo vyvedeno až ad absurdum (viz.narážky na Zápisník jedné lásky) a obávám se, že to autor myslel vážně, neboť jsem od něj už slyšela podobné pseudo feministické výtky na Indiana Jonese... Stejně tak mi tady neseděly politické narážky a celkově potřebu vyřešit nebo alespoň nakousnout všechny problémy dnešní společnosti. Ano, něco tady bylo zmíněno jen metaforicky a to se mi líbilo mnohem víc. Napsané je to totiž moc dobře, zajímavé střídání dějových linií mě mátlo, ale v dobrém slova smyslu. Samotný příběh se mi taky líbil moc, ke konci už to ale bylo trošku zamotané, vysvětlení zmatené... I přes velké množství výtek však na mě knížka zapůsobila velmi pozitivně. Bylo to něco jiného, než jsem doposud četla, ale určitě budu doporučovat dál!
P. S. Velmi dobrý komentář PetrKral

TerkaM
19.08.2020 5 z 5

Meta mě hodně bavila. Náramně dobře se četla a myšlenkové pochody autora jsou skvělé. Zároveň mě bavila i ta kritika dnešní společnosti - v tom mi trochu připomínala Naprosto pozoruhodnou věc od Hanka Greena, kterou mám rovněž ráda. Každopádně Metu hodnotím jako nejdivnější knihu, kterou jsem tento rok četla, v tom pozitivním slova smyslu. :)

TomTomis
19.08.2020 3 z 5

Hlavní postava Lenny, dívka velmi lehkých mravů, mi k srdci nepřirostla. Nevím, zda to byl úmysl vytvořit nehrdinku se superschopností. Narušenou bytost, která se díky svému přístupu k životu noří hlouběji do problémů doby. Jazykově se mi kniha docela líbila. Zajímavý přístup k jazyku. Snad se dostanu i k těm dvěma špalkům, co mě čekají na polici, které autor napsal dřív...

janyska13
17.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Wau... Nic takového jsem nečetla, je mi z toho úzko, je mi z toho blbě, zároveň to má v sobě něco navíc, něco se dozvíte a hodně se zděsíte.
A totálně vás to rozbije a určitě dneska nebudu spát...

Tohle by dle mého rozhodně neměl číst nikdo pod 18 let! Řeší se tu hodně vážný téma/ta a fakt to není pro mladší.
Už mám víc jak půl hodiny po dočtení a já tu kroutím hlavou, brečím a nechápu...
Vzhledem k různým věcem, situacím (z knihy i live), je mi z toho fakt špatně...

annettka1098
16.08.2020 5 z 5

Obdivuji autory, kteří se snaží svou tvorbou něco společnosti sdělit. Velmi mne překvapilo, kolik společenských otázek a problémů dnešní doby autora trápí a chce na ně poukázat (rozvedené rodiny a dopad rozvodů na děti, stalking, znásilnění, ženská (ne)rovnoprávnost, mediální a politická moc...). Pro někoho mohly být tyto myšlenky strašně zavádějící od děje. A taky občas byly. Ale autor chtěl něco říct, vyjádřit svůj názor a proto píše. Navíc to nebyly myšlenky, které by s dějem či hlavní postavou neměli vůbec nic společného. Někdo to ventiluje písní, někdo knihou.

MayaBu
15.08.2020 5 z 5

Pustit se do této knihy bylo velmi impulzivní rozhodnutí, kterého ale opravdu nelituji.

Mělo to snad všechno - čtivost, relativně vyrovnané tempo (a některé momenty, co do napínavosti, pak byly vážně jak vystřižené z thrilleru), opravdu zajímavé postavy, téma/ta s přesahem a nesmím opomenout, že mě neskutečně bavila Barešova přirovnání a narážky v popisech.

Této knize skutečně fandím, aby si našla co nejvíc čtenářů, protože si pozornost zaslouží.

monika_v_trapu
08.08.2020 5 z 5

Byla jsem dost zvědavá, co se z této knihy vyklube. A nestačila jsem zírat, jak moc mě to chytlo! Četlo se to samo - troufám si říct, že o hodně líp než samotný Projekt Kronos. Osvěžující byla i příjemná délka (nebo spíš krátkost?) příběhu. Ne všechno dobré musí mít přece kolem 500 stran (jako většina knih poslední dobou). Ač jsem člověk, co tzv. pražštinu nemůže vystát (pardón všem pražákům), tady mě ten hovorový jazyk vůbec nevadil a i když nejsem ani velký zastánce angličtiny, i tu jsem v knize překousla. Konec byl překvapivý, skvělý! Na samotném začátku knihy mě ani ve snu nenapadlo, že by se to mohlo ubírat tímto směrem. Byla to taková dokonalá směsice věcí typických pro nás čechy, parádně popsaný pocity a problémy nás jakožto v knize několikrát zmíněných mileniálů, do kterých patřím i já, problémy dnešní doby, spousta věcí k zamyšlení... a zároveň všechno tak hezky, jednoduše čtivě napsáno, podáno... Nejednou jsem se zasmála nebo minimálně pousmála některým hláškách. No paráda! Musím říct, že tohle pro mě bylo velké překvapení. Víc takových knih od Bareše!

Petra21
06.08.2020 5 z 5

Zprv trpké, zdá se, ale milé zas! Ano, z počátku má "češtinářská" duše trpěla tak moc, že takřka každé (nutno předeslat, že náležitě promyšleně!) použité slovo zvedalo mé sebeovládání z té nejnepohodlnější židle na světě. Až obsedantní potřeba mnoha autorů poukazovat na současné popkulturní fenomény k tomuto zmíněnému pocitu marnosti příliš nepřidala, a tak jsem si říkala, že jsem prostě sáhla vedle, že Meta opravdu nebyla nic pro mě. A pak se to stalo. Pavel Bareš si mě naprosto získal a obtočil si mou literární pozornost kolem levého malíčku. Nikdy bych nehádala, kolik pravd a společenských problémů tento žánrově schizofrenní příběh poskytne, ani jak mě jeho napínavost citelně, bolestně zasáhne. Smekám klobouk a za jazyk... přimhouřím obě oči a schlípnu uši a uznám autorův záměr... a jo, bez debat plný počet.

kalinkacz
06.08.2020 5 z 5

Že by Pavel Bareš napsal knihu, která bude standalone a hlavní hrdinkou bude žena jsem skutečně nečekala.... O to víc jsem nečekala, že by to mohlo být tak moc dobré... Četla jsem zatím od autora vše, co napsal a tato senzace u mě vede... Čtivé, promyšlené, originální, neodhadnutelné a návykové... Superschopnosti, stalking a obyčejný život v jednom... Meta je thriller, ale není thriller... Meta je drama, ale není drama... Meta je česká současná próza, ale vlastně tak úplně není... No prostě si ji přečtěte a pochopíte, o čem tady v těch pár větách píšu...

Yalka
04.08.2020 5 z 5

Skvěle napsaná hlavní postava Lenny. Nepředvídatelný děj. Hrozně dobře se to čte. Mraky popkulturních narážek (z úplně současné současnosti). Autentický jazyk. Nechala jsem se tím tak unášet, že mi vůbec nevadil pomalý rozjezd. Klidně bych snesla dvojnásobný rozsah stránek a tím i dvojnásobný příděl hlášek od Lenny. Těžký absťák po dočtení. Až budu v důchodu a budu si chtít připomenout feeling doby kolem 2020, určitě sáhnu po téhle knize. Potěšil mě kačenkový fetiš (taky ho mám).

Sandruš
02.08.2020 5 z 5

Moje první kniha od Pavla Bareše a musím smeknout.
Skvěle napsané, četlo se to samo, hlavní téma knížky je tak moc reálné, že po dočtení si budete říkat že se to vlastně může stát i Vám.
A z toho prostě mrazí..

dreaming2473
02.08.2020 5 z 5

Tak Meta byla moje první kniha svého druhu (české scifi/fantasy), a oficiálně si ji řadím do své TOP 10 knih, které jsem kdy četla.
Je to úžasná kniha. Už jen tím, že život, názory a postoje mladé ženy v této době byly napsány s tak děsivou přesností mužem (ráda bych se p. Bureše zeptala, kolika holkám vybral mozek). Meta-prvek se zdá až vedlejší, ale samozřejmě je to jedna z věcí, která dělá knihu tak jedinečnou. Věřím, že se k této knize budu vracet ( a to dělám jen s Harry Potterem).
Pevně doufám, že se autor vrátí k tomuto světu, ráda bych viděla více postav, ať známých, nebo nových, v této realitě. Je to skvěle vymyšlená kniha.

sharik
31.07.2020 5 z 5

Bál jsem se, že to bude spíš čtení pro teenagery. Ale Pavel Bareš mě mile překvapil! Ve scifi kulisách a s velmi dobře vystavěným thrillerovým příběhem poukazuje na řadu zajímavých a důležitých fenoménů. Od reflexe mileniálů přes úskalí života na sítích až ke stěžejní otázce genderové nevyváženosti a nebezpečím, jež v ní pramení. Zápletce postavené na stalkingu (a čímsi připomínající severské detektivky) taktéž nemám co vytknout...
Barešova ženská vypravěčka je navíc velmi věrohodná (tedy, pokud to dokážu jako mužský čtenář posoudit) a sympatická i přes všechny své špatně vlastnosti - zkrátka jako literární postava funguje.

Archie
28.07.2020 5 z 5

Mozna ze jsem od rozuzleni preci jen cekal neco co by se mnou vice pohnulo, ale ta knizka me neuveritelne bavila cist. Pavel Bares musi byt jen alter egem vysokoskolacky Lenky Krizove - pise uveritelne, soucasne a pritom neotravne, pouziva spousty zabavnych slovnich prestrelek a nakonec to cele nema vubec spatne vymyslene, vystavene na velmi atrativnim tematu, plne generacnich odkazu a takove te "moudrosti mladi". Vse v prekvapive velmi sympaticke forme (hrdinove nejsou zadni afektovani, trapni dementi!). Debí a její kachničky..

indyka
25.07.2020 5 z 5

Nečtu scifi, ani fantasy, vlastně ani thrillery a nebaví mě superhrdinové - a právě jsem dočetla knihu, která kombinuje vše výše uvedené a hledám bradu někde na podlaze. Zdaleka ne každé knize se povede mnou zacloumat a Meta je jedna z těch, které jsem občas musela na chvilku odložit, abych to rozdýchala.

I když mi vyjadřování hlavních hrdinek rvalo oči a připomínalo spíš puberťačky než vysokoškolačky - přidávám se k zástupu těch, co obdivují schopnost mužského autora takto skvěle psát z ženského pohledu. Jeho mládí (a český původ) můj obdiv ještě prohlubují, a to jsem ještě nezmínila to, o čem je ta kniha "doopravdy" - stalking, zaužívaná pravidla mezi muži a ženami, o kterých nikdo nenapadne, že nejsou v pořádku, jinakost, nespravedlivý systém...smíchejte všechny faktory dohromady a vyloupne se z toho kniha, o které ani po přečtení nevěříte, že vlastně může existovat.

Co na tom, že předchozí tvorba Pavla Bareše je úplně mimo můj vkus - přeji mu co nejširší okruh čtenářů, salvy, chodníky slávy a nehynoucí obdiv literárních kruhů. Po Luboši Pandovi je to můj druhý letošní objev skvělého, ale (zatím!) ještě nedoceněného českého autora.

Ivuska.09
25.07.2020 3 z 5

Je skvělé, že i mezi českými autory existuje někdo, kdo dokáže obstát v tvrdé zahraniční konkurenci. A to Pavel Bareš dokáže. Ačkoli mě samotný děj nezasáhl tolik jako některé jiné čtenáře (na můj vkus už je tam až příliš mnoho fantazie), musím napsat, že nápad byl skvělý. Je to originální a přesto je v tom ukryté tolik důležitých věcí. A ještě jedna věc, závěr nabral pořádné grády - vůbec jsem netušila, kam Lenka směřuje.