Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 682 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

Thrillery , Literatura česká , Fantasy

Vydáno: , Host

Knihodrak
14.07.2021 5 z 5

Geniální kniha! Tenhle styl psaní není tak častý, ale zde se opravdu povedl . Samotné vsuvky, fun facty, jsou skvělé k zamyšlení a dávají knížce úplně nový rozměr. Navíc prostředí v Praze mě nejdřív překvapilo, ale nakonec si myslím, že to byl opravdu dobrý nápad. Ty jo pod dlouhé době konečně dobrá knížka. Všem určitě knížku moc doporučuji ( povinně přečíst ) !!!

trudoš
07.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Velmi příjemné překvapení; vzhledem k tomu, že jsem očekával prvoplánový young adult thriller zasazený do futuristických kulis Česka. Zároveň však zklamání z toho, že Pavel Bareš ve finále úplně zahodil potenciál, který mu ústřední motiv nabízel. Ale pozor, nemám nic proti zápletce – stalking, okořeněný mutanty, mě nadchnul svou jednoduchostí, navíc oproštěnou od nějakého nabubřelého zachraňování světa. Pravdou ovšem je, že na to, jakou si autor dal s vymýšlením pravidel světa metalidí práci, to nakonec pro příběh samotný moc zásadní význam nemá. Jistě, padouch umí měnit podobu, což jej coby zločince staví do velice nebezpečné pozice, jenže stejnou schopnost má i hrdinka, pročež očekávání rafinované konfrontace bylo z mé strany logicky na místě. A ono nic. Románu to na atraktivitě nijak neubírá, proč se ale za cílem šlo takhle složitou cestou, mi zodpovězeno nebylo. Lze to přičíst tvůrčí lenosti, nebo naopak záměru – ostatně vyhýbání se zaběhnutým schématům je autorovo očividné hobby.

Petkona
05.07.2021 5 z 5

Tahle kniha je za mě neskutečně skvěle psychologicky zpracovaná a propracovaná. Klobouk dolů před autorem, jak dokázal vytvořit příběh s tématem skutečných současných problémů. Místy mi bylo i takové nepříjemné číst dál, protože jsem přemýšlela až moc spolu s hlavní hrdinkou, která byla moc sympatická až mi jí bylo hrozně líto. Vím, že to tu píšou skoro všichni, ale opravdu obdivuji autora, že to tak skvěle napsal z pohledu holky. Tohle je opravdu skvěle zpracované téma a rozhodně jedna z nejlepších knih od současných českých autorů.

Nicoletta1681
30.06.2021 5 z 5

Kniha rozebírající téma, které by se rozhodně mělo řešit více než řešené je. Ale zároveň kniha řešící spoustu dalších životních situací, které nejsou hezké a za které se lidé stydí, ale které se dějí. Normálně a v mnohých rodinách. A tahle kniha je způsob lidem ukázat, že v tom nejsou sami.I když je normální si to myslet. Klobouk dolů za zpracování příběhu, za realistické prostředí, postavy, situace a popisy, které ty nereálné části zobrazují tak, že si je naprosto přesně dokážeme představit (i když to není někdy zrovna hezký “pohled”).

Dragonian
28.06.2021 5 z 5

Přečteno za dva večery. Četlo se úplně samo! Dozvuky zůstávají a je to téma k zamyšlení. Pan Bareš je prostě spisovatel na vysoké úrovni.

memphisz
03.06.2021 4 z 5

Český příspěvek k dekonstrukci superhrdinů. Je to ale primárně o superhrdinech? Ani ne! Mnohem víc je to o moci a bezmoci, stalkingu, obtěžování a mileniálech v Praze. Lehký fantasy spojený s generační výpovědí a s krimi zápletkou. Byla by z toho pěkná minisérie na Netflixu.

deedulka
01.06.2021 3 z 5

Pro mne byla kniha docela zklamáním. Podle skvělých recenzí jsem čekala opravdovou bombu. Takové napínavé superhrdinské čtení. Místo toho jsem narazila na frackovitou mladou holku a téma stalkingu.

Na co jsem si za celou knihu nezvykla byl styl psaní s koncovkami -ej: např. krásnej. Vždycky jsem se u toho zarazila, lezlo to na nervy a kazilo plynulost četby.

Zkoušela jsem chvilku i audioknihu, ale to jsem po půl hodině vzdala, protože ta frackovitost v přednesu byla ještě horší.

Místy byla ale kniha i zajímavá, abych jen nehanila. Hlavně ke konci, kdy se celý ten propletenec odkrýval. A obálka, ta se taky moc povedla a ke čtení mne zlákala.

Dragell
25.05.2021 5 z 5

Příběh, který mne naprosto šokoval, děsil a přesto jej musím doporučit ostatním.

Meta, superhrdinské vyprávění Lenky, která umí změnit podobu. Kéž by alespoň nežila v době, která nutí superlidi se veřejně identifikovat, omezuje jejich práva a ty s nebezpečnými schopnostmi staví mimo společnost. Kéž by tohle byl ale jediný Lenčin problém. Na její paty se totiž pověsil stalker, který jí nehodlá dá pokoj.

Opravdu mrazivý příběh, který se snaží upozornit na jeden z problémů dnešní civilizace a nejen na ten. Lenka totiž během vyprávění přidává "fun facts", které cílí na další problematiku zarytých nešvarů, ale také mizerného a nebezpečného chování lidí vůči sobě.

Kniha namluvena také do audioknižní podoby Kristýnou Podzimkovou, která vdechla Lence život a to doslova, neboť Meta je psána z pohledu první osoby a vy máte při poslechu pocit, že vám svůj příběh vypráví právě samotná Lenka.

Lily101
06.05.2021 5 z 5

Knihu jsem se rozhodla číst na základě rozhovoru s autorem v rámci “Humbook festu 2021”. Asi jsem měla velké očekávání, ale kniha je ještě předčila. Geniální!

Asi se má jednat o scifi, ale dvě skutečnosti vztahující se k právnímu povědomí prostě zmínit musím:
-str. 63: soudní precedenty v ČR neexistují, neb nemáme common law;
-str. 63: Trest zmíněný na dané straně české právo nezná.

Ale jinak moc zdařilé; zápletka byla skvělá a četlo se jedním dechem (dokonce jsem se dnes nemohla dočkat, až splním denní plán opakování učiva a budu si moci opět otevřít tuto knížku, až tak to bylo napínavé). Závěr překvapil a i přesto nezklamal.

maximus13
04.05.2021 4 z 5

Kniha je přesně dle mého pohledu na hraně české fantasy (spíše pro mladší) a lehké detektivky. Čte se moc dobře. Nevadí, když pár dní nečtete, neboť děj není žádná atomová věda.

Niamh15
01.05.2021 5 z 5

Od tohohle jsem měla velký očekávání, protože jsem o tom porůznu už dřív něco málo četla. A víte co? Ono je to předčilo...

Nevím, jestli už někde někdo označil Bareše za hlas generace, ale jestli jo, tak mu to klidně podepíšu jako první. Celý stránky z Mety by se daly tesat do kamene. O mileniálech, ženách / mužích, o celý zatracený společnosti a týhle době. Prakticky každý slovo je tak přesný, až jednomu padá čelist.
Místy jsem se musela smát nahlas, takovym tim nefalšovanym nepřetržitym ha-ha-ha smíchem, zároveň to ale bylo vlastně dost smutný. A k naštvání. Což tady Bareš je - naštvanej. A to je potřeba a je to skvělý, protože my máme proč bejt naštvaný a protože je docela fajn pocit vidět, že v tom člověk neni sám.

Někde jsem myslim četla, že to "super" je tam zbytečný a rušivý, ale houbeles, sedne to tam perfektně, je to výborná METAfora. Ingredience navážil skvěle, fakt mi to se všim všudy sedlo. Jako jasně, přijít na to, kdo to celou dobu dělá, ve výsledku vyžadovalo asi tak jednu mozkovou buňku, ale o tohle tam vůbec nešlo.

Generačně mě to o ten nejtenčí kočičí fousek míjí, takže jsem nebyla doma úplně všude, ale to je jedno. Tohle by si totiž měli povinně přečíst všichni - zdaleka ne jen mileniálové, naopak. Zapšklym plesnivym dinosaurům bych to vnutila klidně i násilím. Třeba by konečně pochopili, jak to s těmi mileniály vlastně je. Nebo s ženami. Třeba by to konečně začli brát vážně. Koneckonců je tu pro to jeden nezpochybnitelnej argument - napsal to muž.

(A mně naprosto uniká, jak se tak bezvadně dokázal vcítit do ženský hrdinky...)

Monikino
26.04.2021 3 z 5

Aby to bylo úplně fér, na začátku musím říct, že jsem měla díky skvělým hodnocením vysoká očekávání. Což máte asi i vy, kteří si teď čtete recenze před pořízením knihy.

Jedná se o další z knih, která se mi těžko hodnotí. Je hodně čtivá, má fajn humor, zajímavý námět i příběh. Zároveň mi přišlo skvělé, že se děj odehrával na naší rodné hroudě (zde jsem hodně soucítila s autorovými odhady o neschopnosti ČR institucionálně ukotvit práva Met :D).
Měla jsem ale pocit, jako by se autor v průběhu nemohl rozhodnout, o čem chce psát, jak chce knížku koncipovat. A to jak z hlediska naťuknutých témat, tak žánru, kdy je kniha tak trochu sci-fi, tak trochu YA román s náznaky generační výpovědi a thriller (se zaměřením na problematiku stalkingu); k tomu zpracovává téma toxických vztahů, znásilnění, role muže a ženy v současné společnosti...a dál a dál. Jako čtenář jsem z toho byla poměrně frustrovaná, že nic nebylo dotažené do konce, a ačkoliv se kniha četla "jako po másle", nedokázala jsem si jí pořádně užít (a o tom nepřiměřeně bleskurychlém rozzuzlení ani nemluvě).
K mému překvapení a původním očekáváním od příběhu si myslím, že mu jeho sci-fi pozadí, které dle mého názoru hodně lidí ke čtení nalákalo, spíše uškodilo. Popravdě kdybych věděla, o čem ta kniha reálně bude a nebude, pravděpodobně bych se do ní nepustila.

DreamerX9
15.04.2021 2 z 5

Souhlasím, že kniha je pro náctileté čtenáře. Čekala jsem mnohem víc ale vůbec mě to nechytlo. Kde je nějáká rozumová stránka? Hlavní hrdinka mě vyloženě štvala a to prostředí Čech...je to zkrátka nezvyk ale to mi nevadilo. Daleko víc mi vadil ten jazyk a když už jsme v Česku tak bez těch anglických blbinek prosím :D Fantasy a sci-fi tam bylo sakra málo ale i tak oceňuji originalitu a úspěch jaký autor získal. Bohužel toto není nic pro mě

NymphMaeve
13.04.2021 5 z 5

Proč jsem zase tak dlouho váhala? Proč? Tohohle po dlouhé době lituji skutečně moc, protože tahle kniha byla neskutečně boží a přitom mi ležela doma mnoho měsíců. Představit si svět, kde mezi normálními lidmi žijí mety, tedy lidé se superschopnostmi, které ne vždy jsou úplně super. Navíc v České republice. Už jen ta představa a to, jak ten svět autor ústy Lenky popsal, to je dokonalost sama. K tomu navíc běžný život "mimika", který jako student na vysoké škole prožívá normální studentský život, avšak jen do doby, než se stane něco jiného. Musím říct, že svět, kde se vyskytují meta jedinci mi nebyl ani malinko protivný. Autor dokáže nádherně nabudit atmosféru i prožitek z toho, co právě čtete. Odhaluje jen tolik, aby napětí zůstalo, ale neprozradil pointu. Umí si krásně hrát s jazykem a to i přesto, že psal z pohledu hlavní postavy - ženy. K tomu zapojení aktuálních společenských témat týkajících se nejen žen. Jsem opravdu nadšená z vykreslení pocitů i přemýšlení hlavní hrdinky. Dojem dokonalosti jsem měla prakticky od začátku, nechtělo se mi přestávat číst (bohužel čas tomu chtěl jinak). Příběh mne dostal do úplně jiného světa tak věrohodně, že se mi nechtělo vracet, protože má dokonalou atmosféru. Autor je boží vypravěč a má úžasnou vyprávěcí schopnost. Bylo to dokonalé a těším se, až se do příběhu v budoucnu pustím znovu.

bacouch
12.04.2021 5 z 5

Knihu jsem si půjčila na doporučení jedné booktuberky a byla to dobrá volba. Autor zpracoval několik současných ožehavých témat a přimíchal k nim lehkou scifi linku. Výsledkem je pak naprosto vynikající, neuvěřitelně čtivé, napínavé a mnohoúrovňové dílo, které vás rozhodně nenechá klidnými. Je to přesně ten typ knihy, nad kterou si ve 2 v noci říkáte, že už byste vážně měli jít spát, protože to bude ráno šílený, ale...no ...tak ještě jednu stránku...nebo kapitolu...? Zkrátka skvělý a výborný počin. 6* z 5

MadamC
05.04.2021 5 z 5

Tato kniha má snad nejpříjemnější obal. Takový krásně sametový, často jsem ji jenom hladila a byla happy. Ale i vnitřek knihy stojí rozhodně za povšimnutí. Je totiž skvělá. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je to celkem mrazivé čtení, konec mě rozsekal, trochu paradox...
Komu by nevyhovoval jazyk pro hovorové výrazy nebo anglicismy a tahají ho za oči, doporučuji zkusit audioknihu. Člověku to přijde přirozenější, když to slyší, protože málo kdy to vidíte napsané. Navíc audiokniha je skvěle namluvená a ten hlas hlavní hrdince opravdu sedne (alespoň podle mě). Já osobně jsem si na psanou formu musela chvíli zvykat. Ale to je můj lingvistický zlozvyk...
Jinak kniha má rozhodně co předat a co nabídnout. Rozhodně ji doporučuji přečíst.

kure91
25.03.2021 5 z 5

Chvíli jsme si musel knížku nechat odležet, abych sesumíroval nějaké hodnocení. Jelikož se jedná o mou první knihu od autora, tak jsem byl docela zvědav a na úvod mohu předeslat, že to nebyl žádný let down. Na rozdíl od některých ostatních recenzentů mi nijak nevadil způsob použitého jazyka a anglicismy apod., považuji se za stejnou generaci, jak hlavní protagonisté knihy, takže mi používaný jazyk přišel normální a nijak oči netrhal. Ale teď už přímo ke knížce. Na základě anotace jsem čekal hodně, ale že dostanu tohle, to jsem nečekal. Bylo to hodně dobré, čtivé, děj pořádně odsýpal akorát ten úplný závěr mě možná trošku zklamal. Ale to je spíše můj osobní pocit, ve smyslu celé knihy to vlastně byla dobrá gradace vzhledem k vývoji hlavní postavy. Nelze než doporučit... Navíc, některá zamyšlení, které jsou z pozice hlavní postavy prezentované v knize mi přišly hodně relatable a docela pěkně shrnující situaci mileniálů...

Fortuna7
23.03.2021 4 z 5

Takhle kniha je jeden obrovský psychologický nářez. Je to neskutečně čtivé, mrazivé a realistické.
Meta pojednává o současných problémech mileniálů a zanechá ve vás něco hlubokého a děsivého. Moc se mi líbily postavy a nápad s kachničkami (ty jsou fakt jak top XD).
Dala bych 4.5/5⭐ kvůli tomu, že jsem se občas ztrácela v časových linkách.
Metu mohu ale jen a jen doporučit.

alena0268
22.03.2021 4 z 5

Psychologie postav - pět hvězd
Zápletka o stalkingu - pět hvězd
Kachničky - pět hvězd
Úvahy o roli žen v současné společnosti - pět hvězd
V celkovém hodnocení pěti hvězd mi brání místy haprující tempo vyprávění a určitá zmatečnost v první polovině knihy.
Nicméně jsem si dílo užila a s odstupem mohu říci, že za mě nejlepší česká kniha roku 2020. :)

telileov
21.03.2021 5 z 5

Nikdy jsem nečetla nic, co by bylo tak blízké, tak realistické, tak zatraceně aktuální. Od problémů, kterými se Meta zabývá, po jazyk, kterým dneska lidi v mém věku mluví, co řeší. Určitě na tom přispělo i české prostředí a vysoká škola... Zkrátka to všechno mi dalo pocit, že je to o mém světě, že se mě to zásadně dotýká.

Jo, dotklo se mě to. Dotklo se mě to tak šíleně, až mi z toho bylo zle. Fakt by to chtělo na knize nějaké TW, ale stejně vím, že bych ji četla i tak...

Sexismus, sexuální násilí, stalking, obtěžování... ale taky očekávání lidí, nepochopení generace, problémy mladých dospělých. Všechno, co je pro mě důležité řešit, o čem potřebuju mluvit. Způsobem, jakým to málokdo otevře.

Adept na povinnou četbu našich dětí, protože to je TAK vystihující dobu, TAK opravdové...

Bolelo to. Fakt hodně. Zasáhlo mě to jako dlouho nic. Ale stálo to za to, protože takovou knihu česká literatura potřebovala. DĚKUJI za ni.