Meta

Meta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428849/bmid_meta-Hi8-428849.jpg 4 683 179

Superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina. Nikdo na začátku jednadvacátého století nepotřebuje nadšence ve spandexu a pláštěnkách, kteří by se po nocích honili za zločinem. Zato po supershowbyznysu se lidé můžou utlouct. Ve světě, kde jsou superschopnostmi obdařené Mety světovými celebritami — nebo preventivně stíhanými nepřáteli státu —, nechce být Lenka Křížová ničím z toho. Je to zkrátka holka, která si chce odchodit vysokou, utratit alimenty a občas pomoct kamarádce u zkoušky svými mimickými schopnostmi. O slávu ani o davy fanoušků se nikdy neprosila. A přesto se zdá, že jednoho má.... celý text

Thrillery , Literatura česká , Fantasy

Vydáno: , Host

ivka7708
09.03.2021 4 z 5

Čakala som fantasy, čakala som príbeh o superhrdinoch a možno nejakú tú romatickú zápletku.... čakala som to aj napriek tomu, že autor hneď na začiatku vraví, že o tom táto kniha nie je. Presvedčila som sa, že autor nekecal. No aj napriek tomu ma kniha nesklamala. Namiesto prvoplánovej a už toľko krát opakovanej superhrdinskej linky som dostala príbeh o veciach, ktoré sa môžu stať každému z nás a super schopnosti tomu iba pomáhali dotvoriť tú správnu atmosféru aby si v nej našiel svoje každý milovník fantasy žánru.
Uberám jednu hviezdičku možno kvôli tomu koncu. Možno preto, že sa mi zdá až príliš reálny a smutný a moje optimistické JA sa nechce zmieriť so svetom kde by podobný príbeh mohol skončiť rovnako.

hurwajz
08.03.2021 4 z 5

No, hodně čtivá kniha... X-Meni po česku, občas přisprostlí...často přisprostlí... hodně postřehů k zamyšlení... hodně ožehavých témat k ještě většímu zamyšlení...a všechno dohromady to fakt funguje.
.... "Kartonová medaile za třetí místo za sbírání víček? Jo,tu malá Lenka dostala taky, v době, kdy ještě nevěděla, že kdyby si místo znehodnocování PETek hromaděním víček prostě brala každej den do školy tu samou flašku od coly, prokázala by tím životnímu prostředí mnohem větší službu."....
... hlavní ožehavé téma je jiné a mnohem drsnější,ale tahle myšlenka je taky hodná zapamatování... ale nechodím bosej a nejsem objímač stromů ????

Nuttelka
25.02.2021 3 z 5

(Audiokniha)
Musím přiznat, že asi nejsem ta správná cílová skupina. Poslouchala jsem tedy jako audioknihu, kde mi ani moc nesedl hlas Kristýny Podzimkové. Ano, bylo zde uvedeno dost věcí na přemýšlení, ale děj mě už tak neupoutal. Jediné, co mi utkví v paměti, když si na Metu vzpomenu, budou gumové kačenky :-) Ty mě totiž asi bavily nejvíc :-)))

certik003
19.02.2021

Knížka, která byla snad všude. I autorovy předchozí knihy v našem malém českém rybníčku vzbudily docela rozruch. Tam jsem ale odolala, protože číst tak rozsáhlé knížky od neznámého autora se mi nechtělo. Metu už jsem si ujít nenechala a jsem moc ráda. Je napsaná velmi reálně, možná právě proto, že je psaná nespisovným jazykem s občasnými vulgaritami, který je mnohými lidmi zatracován, ale většina z nás právě tahle mluví. Navíc si nedovedu představit, že by ranařka Lenka vyprávěla svůj příběh nějak jinak. Do nebe je vynášeno, že chlap tak výborně píše z pohledu ženy, ale autoři thrillerů taky detailně popisují pocity nechutných vrahů a nečekám, že jsou sami vrazi. Bareš je prostě vnímavý a napsal skvělou knížku, u které se nenudíte, která je čtivá, místy pobaví, místy vyvolává napětí nebo nutí k zamyšlení. Jsem si jistá, že by skvělou knížku o stalkingu nebo o nešvarech sociálních sítí napsal i bez metalidí. Mimochodem, úplný závěr, kdy náš stát ví o určitém problému, má na to nařízení a zákony, ale absolutně to neumí řešit, dokládá to, jak s Lenny a NeAlexem naložil. To je prostě typické. Doufám, že autor bude psát dál a mě čeká čtení předchozích knížek.

bárbra13
18.02.2021 5 z 5

Nemám slov. Tahle knížka byla dokonalá a budu o ní ještě hodně dlouho přemýšlet.
Nerada do knih píšu, nebo do nich cokoli lepím, ale tady budu muset udělat výjimku. Až si jí budu číst znovu (jakože někdy určitě budu), musím si zvýraznit všechny ty myšlenky, které mě tak zasáhly.
Co asi nikdy nepochopím je, jak mohl takhle silný příběh o ženě napsat muž. Vystihnout veškeré pocity a problémy, které ženu mohou potkat. A to nejsem feministka, abych si autora cenila jen pro to. Spíš vážně oceňuji autorovu schopnost psaní.

Rudla333
17.02.2021 5 z 5

Nemám rád young adult a většinou nemám rád ani fantasy zasazené v našem světě, takže této knize bych se obyčejně pravděpodobně vyhnul. Na doporučení jsem se ale rozhodl ji zkusit a rozhodně nelituji.

Zaprvé, Meta určitě není klasické young adult - ano, cíloví čtenáři asi mají být teenegarové a vysokoškoláci, ale rozhodně to není žádný naivní příběh o vyvolené, plný černobíla, klišé a nucené romance.

Zadruhé, není to vlastně ani fantasy. Dokonce bych řekl, že s pár změnami by příběh fungoval stejně dobře, i kdyby v něm žádné fantasy prvky nebyly. Ty tu slouží spíše k ozvlášťnění knihy a přitáhnutí více čtenářů.

Každopádně, jak je z hodnocení jasné, kniha se mi moc líbila. Opravdu krásně a realisticky zachycuje problémy, se kterými se bohužel potýká nespočet lidí každý den a obohacuje je ještě větší temnotou, kterou přidávají zmíněné fantasy prvky.

Ano, samotný děj byl sice dost předvídatelný a nápad rozhodně není ničím revoluční, ale myslím si, že to u Mety nebyl autorův účel. Postavy jsou opravdu "živé", čtenář si k nim vytváří vztah. Humor funguje skvěle, dodává jinak frustrujícímu dění příjemnější nádech. Je to hodně čtivé a autorovi se dokonce vážně daří zachytit "mluvu dnešní mládeže", což obvykle končí spíš jen trapností - ale v Metě ne, naopak. A hlavně, myšlenka, o které kniha skutečně je, je prezentovaná funkčně a vyznívá jasně a silně.

Za mě se kniha pohybuje někde mezi 4* a 5*, protože se mi až tak nelíbilo vyústění, ale když se nad tím tak zamyslím, tak právě i takovýto konec je v souladu s realističností knihy, což byl jeden z faktorů, co se mi líbil v průběhu čtení nejvíc.

Dávám tedy 5*. Meta možná není žádná revoluční ani prvotřídní fantasy kniha, ale zato je perfektní verzí toho, čím má být.

Rebarborka
16.02.2021 5 z 5

Boží! Příběh, co se dostane pod kůži...
+ Lenka a skvěle napsané postavy
+ příběh a prostředí
+ otevírá celou řadu vážných témat
+ serializované kapitoly
+ jazyk dotváří atmosféru (ale nemusí sednout všem)
+ Pavel Bareš

Horselen
16.02.2021 5 z 5

Meta je jedinečná v mnoha ohledech. Anotace vás láká na příběh o superhrdinech, jenže superschopnosti zde figurují spíše jako kulisa pro hlavní příběh, který se týká důležitých lidských problémů (ztráta identity, hledání sebe sama, znásilnění, stalking, politika,...).

Knížka je dle mého mířena hlavně na mladší čtenáře (13-27 let) vzhledem k jazyku, jakým je psaná. Objevuje se zde slang, velké množství anglicismů, ale především hovorový jazyk, a to asi ne každému musí vyhovovat. Jenže právě tyhle věci dodávají knize na autentičnosti a já to miluju!

Poměrně nečekané pro mě bylo prostředí, protože světě div se, ale alternativní verze České republiky skutečně fungovala a naopak máte pocit, že je vám Lenny a celý příběh ještě bližší. Takže za prostředí bod navíc.

Místy máte pocit, že je příběh a jeho sled strašně chaotický. Jenže ve skutečnosti všechno dává dokonalý smysl.

bydza
15.02.2021

No já teď popravdě vůbec nevím... Pročítám komentáře a přemýšlím - je problém v tom, že jsem celkem pravověrný sci-fi čtenář či starší čtenářský ročník (40+)? Na mě knížka nijak nezapůsobila, to se mi nestává. Přijde mi, že v ní pokaždé přijde v nějaké vlně náznak, že se něco bude dít a pak - nic. A přitom tam je několik míst, která mě bavila, ale více jsem měl chuť knihu odložit a nedočíst, škoda. Asi to není kniha pro mě, proto nechci ani výjimečně udělit hodnocení a nechám na posouzení každého jediného čtenáře.

dagmar2403
06.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Příběh nezaškobrtnul od začátku do konce, žádný z dějových zvratů jsem neodhalila dřív, než jsem měla, mělo to spád, mělo to grády, ani na chvilku tomu "nespadnul řemen". Jako psavec navíc hodně oceňuji tu lehkost, se kterou nás autor provedl příběhem občas tak nějak nazdařbůh - přeskakoval v čase, míchal dohromady dvě scény, vložil kapitolu, kterou by si hrdinka přála prožít, ale neprožila, a do toho montoval své fun facts vo sto péro, s kapitolami si příliš hlavu nelámal a čtenář přitom vůbec nezaváhal, kde se zrovna nachází. Na styl psaní s mořem anglicismů jsem si rychle zvykla, a po první stránce jsem na přání autora opravdu knížku zavřela a hluboce se zamyslela. A víte co? Odpověď nemám ani teď, po dočtení. Je to tvrdý oříšek ;). Kromě děje má kniha taky ještě kupu témat k zamyšlení a pak je tu taky to, co slovy úplně vyjádřit nejde - mělo to jiskru, mělo to šmrnc a prostě, sakra, ten člověk umí psát. Jen tak si vysype z rukávu příběh, jehož jednotlivé části si sednou jako p...l na hrnec, a přitom to všechno vypadá, jako by to bylo jen tak mimochodem. Jako jo, no, závidím ;)

Dela111
02.02.2021 3 z 5

Námět této knihy působí docela atraktivně, ale netušila jsem, že je napsaná jako YA literatura. Nejvíc oceňuji, že vedle sci-fi motivu jsou tu silná témata jako je stalking a násilí na ženách.
Svět v tomto příběhu je viděný očima mileniálů, jsou zde zachycené jejich starosti a zájmy, často je použitý jejich slang. Děj a celkové zpracování se bude líbit především nejmladší generaci dospělých a teenagerům.

JanuldaN
01.02.2021 4 z 5

Oceňuji jak je kniha napsaná - hovorová čeština mladých lidí (anglicismy, současný slang)... Super! Knihu jsem ale poslouchala, nevím, zda bych při jejím čtení neměla právě se stylem psaní problém... Každopádně audioverze je skvělá. Kristýna Podzimková knihu namluvila brilantně. Oceňuji, že se autor zabývá silnými tématy jako je stalking, násilí, sexuální obtěžování, znásilnění atd. K dokonalosti mi tam ale něco chybělo...

sall02
31.01.2021 3 z 5

Nějak nevím, čekala jsem od toho víc. Když vidím, kolik lidí to vychválilo jako nejlepší knihu loňského roku... jako chápu, že ten rok byl bída, ale takhle?

Abych jen nekritizovala. Styl psaní - naprosto skvělý. Sedl mi, stejně tak postavy. To se zkrátka povedlo.

Ale děj nějak stagnoval. Stejně tak poselství knihy. Nápad námětu sice fajn, ale nějak se nemůžu zbavit dojmu, že to zkrátka mohlo být pojaté lépe a kvalitněji (a snad i čtivěji).

Takže za mě slušný průměr a jsem zvědavá na další autorovy počiny :-).

Mousiiinka88
24.01.2021 5 z 5

META je bezesporu kniha nezměrných rozměrů. Během čtení jsem byla na hromádce rozpaků a různých pocitu. Nemohla jsem se rozhodnout, zda se mi kniha líbí či nikoli. Byla jsem prostě na totálních pochybách. Ano či ne? Toť otázka.
Co vám budu vyprávět, když jsem si tuhle knihu kupovala, měla jsem od ní nějaké to očekávání. S tímto očekáváním jsem ji začala i číst. Kniha o superlidech, řekněte si, však tam není pořádně čím překvapit.
Omyl! Tohle je sice kniha o superlidech. Ale rozhodně je to kniha, která má čím překvapit! Mě totiž během čtení překvapila bezmezně. Moje očekávání byla zbořena, rozdrcená na miliony maličkých kousíčků a totálně rozprášena. Místo toho, co jsem čekala, jsem ale dostala pozoruhodný příběh, který se mi vryl pod kůži. Pavel Bareš mě touto knihou rozebral na molekuly, jen aby mě vzápětí na konci knihy složil dohromady.

Hned od prvních stránek mi mělo být jasné, že to nebude nic obyčejného. Bylo to zopakováno hned několikrát : PROTOŽE TOHLE NENÍ JEDEN Z TĚCH PŘÍBĚHŮ!

A taky že nebyl!
Pokud jste METU ještě nečetli, vřele doporučuji. Pokud budete u čtení ze začátku váhat stejně jako já, apeluji na vás - nepřestavejte. Opravdu to stojí za to. Nebudu prozrazovat děj, tím bych vás ochudila o zážitek spojený s touto knihou. Jediné co můžu prozradit je, že to byl zážitek plný "jiného" světa, ve kterém žijí superlidé, plný stalkingu, špatných vztahů, skvělého kamarádství, zatajovaných pravd a pokřivených osobnosti.

Protože superlidé existují. Ale žádný z nich není superhrdina.

Lukasitch
21.01.2021 3 z 5

Mám z toho trochu pocit, že autor měl potřebu sebrat několik svých myšlenek o stalkingu, násilí na ženách, sociálních sítích apod. a rozhodl se na ně naroubovat příběh, který má čtenáře nalákat na superschopnosti, který ale nejsou tak super. Ačkoli to slovo nesnáším, tak kniha je určitě čtivá, ale nic moc navíc. Nemůžu říct, že by mi "hrdinka" nějak učarovala a zajímalo mě, jak dopadne.

Kristi_čte
20.01.2021 5 z 5

Tak tohle se hodně povedlo! Už samotná hlavní hrdinka mi byla opravdu sympatická a musím říct, že ji Pavel Bareš vykreslil skvělé.
Dále mě v jeho podání zaujalo téma stalkingu a i hlavní zapírak knihy, který byl opravdu odporný a svým způsobem fascinující.
Celkově byl příběh napínavý a zajímavý a to právě díky tématu "superhrdinství"/odlišnosti některých lidí a také už výše zmíněným tématem stalkingu.

MrsNobody
08.01.2021 5 z 5

Skvěle napsaný příběh z trochu upravené současnosti. Velké (ale přesto pořád tiché) téma násilí na ženách, které se očividně nevyhýbá ani "superlidem". Nevím, jestli bylo zrovna tohle záměrem a poselstvím knihy, ale velice si vážím, že se do toho pustil zrovna chlap. (A ta obálka je perfektní :) )

Affares
07.01.2021 4 z 5

Jelikož jsem četl oba Kronovy díly, říkal jsem si, že rukopis autora už budu trochu znát, ale ono houby! Začátek knihy jsem moc nechápal, nebral mne, ale jak se ukázalo, byla to jen správná příprava na ten mazec co nastal. Nečekal bych, že se mi styl flashbacků hlavní postavy a řada "fun facts" bude zamlouvat ale ono to fakt sedí. A co mne skutečně zaujalo, byla hloubka myšlenek na téma ženy/muži a to hlavní - stalking. Skoro by se tahle kniha mohla stát součástí četby o této problematice. Jasně, kniha je o mladé holce s řadou problémů ale rozhodně má co říct. Kniha nesedne každému ale za mne trefa do mé současné chuti. A upřímně mi přišla kvalitnější než první dva díly Krona. Přijde mi, že autor "zraje", a těším se na další knihy.

kikidok
04.01.2021 3 z 5

Nemůžu moc pochopit ten hype okolo téhle knihy. Jo, je to čtivě napsaná kniha, která je posazena do verze superlidí našeho světa, ale nemůžu pochopit, proč by to pro někoho měla být kniha roku 2020. Není špatná, to říct nechci. Jak jsem řekla, je celkem čtivě napsaná, z těch názorů jsem místy měla pocit, že to píše feministická autorka - čímž mě trochu fascinovaly. Ale nevidím tam žádnou přidanou hodnotu. Asi jsem zklamaná jen proto, že jsem tam tu hodnotu čekala - i když mi ji nikdo nikdy neslíbil. Řešení patové situace mě napadlo ihned, jakmile jsem se dozvěděla jak se věci mají a nakonec se to tak i stalo - jen o 100 stran později. Jak na Ne-Alexe přišla mi přijde absurdní - není vysvětleno kdy ji vůbec napadlo, že to mohl být on. No nevím, neuspokojila mě.

Marcel7
04.01.2021 5 z 5

Wow, tak tahle kniha byla jízda! Nevím co pochválit dřív. Tato kniha je nádhernej hybrid mezi sci-fi, thrillerem a vypsáním se z frustrace z tohoto světa ať už ohledně témat konzumismu, sociálních médií, slávy nebo patriarchátu. Je napsaná moderně, jazyk mě nejen bavil, ale byl mi blízký a pořád čtenáře drží lehce na špičkách.

Celý děj strašně rychle odsýpá a vy jen hltáte a hltáte, protože chcete vědět víc. Chcete víc filozofovat s Lenny, chcete se víc zlobit na celej svět, chcete zjistit co se sakra děje, chcete zjistit kdo je původní Ne-Alex (a když si myslíte, že to víte, tak vám teorie velice krachne a pak znova a až další tip je konečně správně), chcete zpomalit ale nejde to. Jsem z dojmů z této knížky tak plná, že si ji vážně budu muset přečíst ještě jednou, protože tato kniha je jak horská dráha, po celý ty jízdě plný řevu a padlých sanic si to prostě musíte dát znova.

A asi budu opakovat milion dalších lidí, ale jak tuto knížku z pohledu holky mohl napsat borec vážně nechápu. Protože byl strašně relatable, protože jde vidět, že chápe. A protože chci sakra Lenny a Debí za kámošky sakra!

Fun fact? Pavel mi obnovil mou naději v české spisovatele. Konečně něco novýho, svěžího, mladýho (jako fakt super pocit, když je někdo tak dobrej ve věku mýho mladšího bráchy) a neotřelýho, mimo žánr pro maminy. Takže jo, asi dám šanci více našim spisovatelům, díky za to Pavle.