Mesto zlodejov

Muž vyprovokovaný zadaním istého časopisu napísať o vlastnom živote bez zvláštnych udalostí navštívi svojich starých rodičov na dôchodku na Floride, aby zdokumentoval ich skúsenosti počas neslávne známeho obliehania Leningradu. Starý otec zdráhavo začne rozprávať príbeh, ktorý mu zaberie takmer týždeň: odyseu dvoch mladých mužov odhodlaných prežiť aj napriek zúfalým vyhliadkam misiu, v ktorej sa zima, hlad a ruské úrady ukážu rovnako nebezpečné ako okupanti z wehrmachtu.

Sedemnásťročného Leva Beniova prichytí policajná hliadka v Piteri - ako miestni nazývajú Leningrad - po zákaze vychádzania pri mŕtvole nemeckého parašutistu. Ktorý chlapec by sa nešiel pozrieť na mŕtvolu nenávideného fašistu? Pravidlá sú však prísne - porušenie zákazu znamená guľku do hlavy. Spolu s Koľom, údajným dezertérom, intelektuálom a vychýreným sukničkárom, však dostanú od policajného plukovníka druhú, aj keď trochu bizarnú šancu - ak v priebehu šiestich dni dokážu zohnať v obliehanom Leningrade tucet vajec, sú slobodní.
Začína sa odysea, ktorá obráti život mladých mužov naruby. Spoznávajú najtemnejšie stránky života v obliehanom Leningrade, krutosť okupantov, ale aj nabližších spoluobčanov, no zároveň objavujú hodnotu priateľstva na celý život, odvahy a Lev aj vytúženú lásku.

David Benioff vťahuje čitateľa do vzrušujúceho príbehu, baví ho svojím nadhľadom a dojíma podávaním udalostí cez optiku dospievajúceho mladého muža, niekedy naivnú a neistú, niekedy nečakane zrelú a rozhodnú. Mesto zlodejov ponúka striedavo prenikavý pohľad a zábavu, vzrušenie a hrôzu, brilantne vykreslené postavy a realistický opis prostredia. Vedie nás na závratnú cestu do najtemnejšej hodiny dvadsiateho storočia a súčasne oslavuje silu priateľstva zmeniť život. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276944/mesto-zlodejov-aKE-276944.jpg 4.571

City of Thieves (2008)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Ikar (SK)

trudoš

Dva mladíci se v rozbombardovaném Leningradu za 2. světové války vydávají na nesplnitelnou misi - během několika dní sehnat tucet vajec pro vojenského velitele. Jinak skončí víc než špatně. A pak že Amíci neumějí přijít se sympatickým námětem.
Město zlodějů nabízí skvělý tragikomický příběh, jenž svou civilností působí daleko uvěřitelněji, než jakékoliv supermegahrdinské drama. Zároveň geniálním způsobem znehodnocuje všechny ty velkopanské řeči, proč a nač byla válka tak důležitá. Protože tyhle důvody pro obyčejné civilisty uprostřed válečné zóny moc velkou roli nehrají. Rodinu tím nenakrmíš. Snad jen jediné lze knize vytknout, a to je lehce očekávatelný průběh a s tím související závěr, který ač je extrémně dojemný, čekáte ho v podstatě od okamžiku, kdy se Lev a Kolja setkají.
PS: Závěrečný vtípek s babičkou vypravěče, která sice neumí vařit, ale má na kontě jiné schopnosti, může někomu připadat kýčovitý, ale u mě skvěle zalátal tu trhlinu v srdci, která tam po konci vyprávění vznikla.

Ewik
31.12.2016

Nevšední příběh o jednom nečekaném přátelství "zloděje" a "dezertéra" a téměř nesplnitelném úkolu při obléhání Leningradu. Ještě teď mi běhá mráz po zádech z kruté doby, kdy se z civilizovaných lidí stávají divoká zvířata, kdy veškerá lidskost jde stranou, a lidé musejí přežívat ve zmučeném a zbídačeném městě. Nekompromisně upřímný a syrový jazyk knize dává větší autentičnost, ale dokáže vykouzlit okamžiky, kdy se smějete nad absurdností celé situace. Kolju si nejde nezamilovat, v celé té šílené grotesce je jako paprsek slunečního světla, který prozařuje nekonečnou temnotu a na všem se snaží najít něco pozitivního.
Už teď vím, že se ke knize budu vracet, a nejen proto, že Kolja miluje literaturu a často vzpomíná velikány ruské literatury. Výborná kniha!

Matty
30.10.2016

Město zlodějů využívá okupace Leningradu k rozehrání dobrodružného příběhu o přátelství. Plynulost vyprávění dostává přednost před syrovostí ve vykreslování okolní reality i před snahou jít do větší hloubky a popsat postavy méně schématicky. Kniha se vzhledem k tématu čte až moc hladce a nezanechá hlubší dojem. Podobně jako hollywoodské únikovky, z nichž má Benioff pár na svědomí coby scenárista (Trója, X-Men Origins: Wolverine).

parvitas
18.09.2016

Výborný príbeh. Aj keď nemám rada vojnové témy (a po Medenom jazdcovi ani scény s vyhladovaným Leningradom), tu bolo všetko. Vojna, Rusi, Nemci, zrada, pomoc, hnusná zima a hlad a maličkosti, pre ktoré sa neoplatí zomrieť...

bapi
11.05.2016

Excelentní! Moc lepších knih jsem v posledních pár letech nepřečetl.

Bezantina
30.10.2015

Krásný příběh z válečného prostředí poukazující na to, že i ve válečných hrůzách se lidé snažili žít alespoň trošku "normální" život.. Mladí kluci se snažili i tehdy sbalit holky a ty s nimi i tehdy flirtovaly.. I když příběh nemá typicky šťastný konec, přece se mi závěr knihy líbil. Vlastně se mi kniha líbila celá, přečetla jsem ji jedním dechem.

MichelleKing
14.09.2015

Úžasně čtivá kniha. Neznám jinou knihu s tématem 2.světové války, která by byla i přes tak hrůzné děje vynikajícně, děsivě a někdy i vtipně napsaná. Četla se jedním dechem. Doporučuji!

Karcoolka2210
15.08.2015

Táto kniha už dlho, dlho ležala na mojej polici, no konečne som ju vzala do rúk a teda stojí za to. Jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Téma 2.svetovej vojny je v literatúre veľmi populárna a väčšinou sú to ozaj dobré príbehy, či už založené na pravde alebo fiktívne. Tento bol ozaj skvelý. Preplietali sa tu tragédia, smútok, bolesť, ale aj vtip a veľakrát som sa pri čítaní aj zasmiala. Postavy ako Lev a Kolya si obľúbite hneď a týždeň, ktorý spolu zažijú sa vám vryje do pamäti aj srdca. Ozaj vynikajúca kniha :) AJ

kacimilek
17.06.2015

Popis několika málo dní obléhání s naturalistickým vykreslením lidojedů nebo psů. Oceňuji především zařazení odlehčující komické linky se slepicí/kohoutem nebo se střevními obtíži =D.

milamarus
26.05.2015

Kdyby mi někdo řekl, že mi k přiblížení se alespoň sedmihodinovému spánkovému limitu budou bránit dva Rusové shánějící nevysezená kuřata, nevěřila bych! Očekávejte explicitní části válečné doby a těšte se na několik osudových okamžiků, které daly vzniknout jednomu spokojenému manželství.

beva
16.09.2014

veľmi pekná a aj vtipná kniha, ktorá opisuje hrôzy vojny. Čítala som ju jedným dychom.

senseifails
23.07.2014

Svěží a strhující kniha popisuje na pozadí skutečného pekla na zemi hravou formou příběh dvou přátel kteří byli pověřeni absurdním,téměř nesplnitelným úkolem.
Velice krásné,dojemné a překvapivě patosu zcela prosté.

červená
13.05.2014

Od teď to bude jedna z mých nejoblíbenějších knížek. A Kolja moje nejoblíbenější knižní postava:)

dangerita
02.06.2013

Město zlodějů je obrazem doby, ve které by nikdo z nás žít nechtěl. Smutné doby plné smutných příběhů. Kniha je napsaná velmi čtivě, děj má spád a autorovo stručné až dokumentární vykreslení podmínek života v okupovaném městě vytváří velice realistickou atmosféru. Stejně tak charaktery postav, jejich dialogy a použitý jazyk.

Oceňuji jak autor dokázal vpašovat do takového děje odlehčující pasáže, u kterých si čtenář "odpočine" a usměje se. I díky tomu možná celý příběh tak působí.

Hodnotím mezi 3-4*, celkově se mi kniha líbila.

evasamankova
28.02.2013

Příjemně a čtivě psaná kniha o nehezkém a kruhém životě v Rusku. A přesto ani tady nechybí lidskost a odlehčený humor.

Boogeyman
17.09.2012

Za devět korun vynikající koupě. Dílo sice jednoduché, ale velice vtipné a drsné zároveň. Hlavní postava a její myšlenkové pochody jsou neodolatelné.

Renava
11.04.2012

Moje zoznámenie s Benioffom bolo láskou na prvý pohľad - zaujal ma popis na prebale a už bol môj :-) Čakala som smutný príbeh, koniec-koncov aj som sa ho dočkala (Leningradská blokáda nebola veselá záležitosť), ale nie som si istá, či som sa paradoxne pri knihe viac nesmiala ako plakala (občas sa mi myslím zadarilo oboje naraz).Tento pomerne mladý spisovateľ má neskutočný rozprávačský talent, aj tie najabsurdnejšie situácie vykreslil tak, že vyzneli komicky, teda skôr tragikomicky. Ešte jeden dodatok - možno niekoho bude zaujímať, že tento dobre píšuci sympaťák je navyše jedným z producentov filmu Hry o trúny.

bosorka
16.02.2012

Čte se opravdu moc dobře, i když to není o krásných věcech, skoro mi to přišlo jako odpočinková kniha. Příběh sviští dopředu bez zadrhnutí, i přesto že si občas říkáte, že tady už by to hrdinům nemělo projít. Pravdivosti příběhu taky moc nevěřím, spíš zdařilé navedení "true story". Každopádně autor si zcela jistě nastudoval potřebné o době a zabalil pak do čtivého příběhu.

Mlha
01.02.2012

Moc dobře se to čte. I když jsem to nečekal, tak i po přečtení jsem si na tuhle knihu často vzpomněl. Stejně jako "nier" i mě hodně udivilo, když jsem jí v LK uviděl za 9 Kč.

Mlha
01.02.2012

Moc dobře se to čte. I když jsem to nečekal, tak i po přečtení jsem si na tuhle knihu často vzpomněl. Stejně jako "nier" i mě hodně udivilo, když jsem jí v LK uvidělza 9 Kč.

vejnar
29.01.2012

Celkově takové jednodušší, ale čtivé a napínavé dílo. A pokud je příběh pravdivý (závěrečné rozuzlení mi přišlo až moc bezchybné), tak klobouk dolů, byla v tom velká dávka štěstí. 3 hvězdy jsou málo a 4 moc, takže 70%.

PS: nier, zrak tě nešálil, já si nedávno knihu koupil v LK opravdu za 9Kč;)

nier
16.01.2012

Město zlodějů jsem si koupila už asi před dvěma roky... i přes mé ne právě silné očekávání (nebo právě proto) se mi kniha moc líbila a ráda se k ní vracím...je to lehké, zábavné čtení o nelehké době...o to větší bylo moje překvapení, když jsme na knihu před pár dny natrefila v Levných knihách, kde stála 9Kč!!! Doteď nevím, jestli mě jen nešálil zrak...

vnimat_Krasu
03.07.2011

Dobrodružný příběh dvou ruských chlapců, kteří mají uprostřed Leningradské blokády nalézt pro příslušníka NKVD tucet vajec na svatební dort, je navzdory trpkému prostředí velmi lehkým čtením. Benioff (mimojiné autor scénáře k Troje, 25. hodině nebo Hře o trůny) má silný vypravěčský talent a u Města zlodějů je třeba ocenit, že se nenechal strhnout hrůzami prostředí bídy druhé světové války a komediální part postavil na roveň lince dramatické. Osvěžující jako grapefruit.

2. světová válka humor dobrodružství Rusko Leningrad

David Benioff