Mesto zlodejov

Muž vyprovokovaný zadaním istého časopisu napísať o vlastnom živote bez zvláštnych udalostí navštívi svojich starých rodičov na dôchodku na Floride, aby zdokumentoval ich skúsenosti počas neslávne známeho obliehania Leningradu. Starý otec zdráhavo začne rozprávať príbeh, ktorý mu zaberie takmer týždeň: odyseu dvoch mladých mužov odhodlaných prežiť aj napriek zúfalým vyhliadkam misiu, v ktorej sa zima, hlad a ruské úrady ukážu rovnako nebezpečné ako okupanti z wehrmachtu. Sedemnásťročného Leva Beniova prichytí policajná hliadka v Piteri - ako miestni nazývajú Leningrad - po zákaze vychádzania pri mŕtvole nemeckého parašutistu. Ktorý chlapec by sa nešiel pozrieť na mŕtvolu nenávideného fašistu? Pravidlá sú však prísne - porušenie zákazu znamená guľku do hlavy. Spolu s Koľom, údajným dezertérom, intelektuálom a vychýreným sukničkárom, však dostanú od policajného plukovníka druhú, aj keď trochu bizarnú šancu - ak v priebehu šiestich dni dokážu zohnať v obliehanom Leningrade tucet vajec, sú slobodní. Začína sa odysea, ktorá obráti život mladých mužov naruby. Spoznávajú najtemnejšie stránky života v obliehanom Leningrade, krutosť okupantov, ale aj nabližších spoluobčanov, no zároveň objavujú hodnotu priateľstva na celý život, odvahy a Lev aj vytúženú lásku. David Benioff vťahuje čitateľa do vzrušujúceho príbehu, baví ho svojím nadhľadom a dojíma podávaním udalostí cez optiku dospievajúceho mladého muža, niekedy naivnú a neistú, niekedy nečakane zrelú a rozhodnú. Mesto zlodejov ponúka striedavo prenikavý pohľad a zábavu, vzrušenie a hrôzu, brilantne vykreslené postavy a realistický opis prostredia. Vedie nás na závratnú cestu do najtemnejšej hodiny dvadsiateho storočia a súčasne oslavuje silu priateľstva zmeniť život....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/276944/mesto-zlodejov-aKE-276944.jpg 4.586

City of Thieves (2008)

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Mesto zlodejov

Brooksie
27.09.2018

Na to akú ťažkú a ambicióznu tému si autor vybral na spracovanie mi výsledné dielo príde až príliš ako ľahké čítanie, ktoré vo mne vo výsledku nič nezanechalo.

katinthebox
27.04.2018

Skvela knizka, chytila ma od zaciatku do konca. Aj ked niektore casti sa citali hodne tazko, i po niekolkych rokoch ju mam stale v pameti.

trudoš
12.07.2017

Dva mladíci se v rozbombardovaném Leningradu za 2. světové války vydávají na nesplnitelnou misi - během několika dní sehnat tucet vajec pro vojenského velitele. Jinak skončí víc než špatně. A pak že Amíci neumějí přijít se sympatickým námětem.
Město zlodějů nabízí skvělý tragikomický příběh, jenž svou civilností působí daleko uvěřitelněji, než jakékoliv supermegahrdinské drama. Zároveň geniálním způsobem znehodnocuje všechny ty velkopanské řeči, proč a nač byla válka tak důležitá. Protože tyhle důvody pro obyčejné civilisty uprostřed válečné zóny moc velkou roli nehrají. Rodinu tím nenakrmíš. Snad jen jediné lze knize vytknout, a to je lehce očekávatelný průběh a s tím související závěr, který ač je extrémně dojemný, čekáte ho v podstatě od okamžiku, kdy se Lev a Kolja setkají.
PS: Závěrečný vtípek s babičkou vypravěče, která sice neumí vařit, ale má na kontě jiné schopnosti, může někomu připadat kýčovitý, ale u mě skvěle zalátal tu trhlinu v srdci, která tam po konci vyprávění vznikla.

Ewik
31.12.2016

Nevšední příběh o jednom nečekaném přátelství "zloděje" a "dezertéra" a téměř nesplnitelném úkolu při obléhání Leningradu. Ještě teď mi běhá mráz po zádech z kruté doby, kdy se z civilizovaných lidí stávají divoká zvířata, kdy veškerá lidskost jde stranou, a lidé musejí přežívat ve zmučeném a zbídačeném městě. Nekompromisně upřímný a syrový jazyk knize dává větší autentičnost, ale dokáže vykouzlit okamžiky, kdy se smějete nad absurdností celé situace. Kolju si nejde nezamilovat, v celé té šílené grotesce je jako paprsek slunečního světla, který prozařuje nekonečnou temnotu a na všem se snaží najít něco pozitivního.
Už teď vím, že se ke knize budu vracet, a nejen proto, že Kolja miluje literaturu a často vzpomíná velikány ruské literatury. Výborná kniha!

Matty
30.10.2016

Město zlodějů využívá okupace Leningradu k rozehrání dobrodružného příběhu o přátelství. Plynulost vyprávění dostává přednost před syrovostí ve vykreslování okolní reality i před snahou jít do větší hloubky a popsat postavy méně schématicky. Kniha se vzhledem k tématu čte až moc hladce a nezanechá hlubší dojem. Podobně jako hollywoodské únikovky, z nichž má Benioff pár na svědomí coby scenárista (Trója, X-Men Origins: Wolverine).

parvitas
18.09.2016

Výborný príbeh. Aj keď nemám rada vojnové témy (a po Medenom jazdcovi ani scény s vyhladovaným Leningradom), tu bolo všetko. Vojna, Rusi, Nemci, zrada, pomoc, hnusná zima a hlad a maličkosti, pre ktoré sa neoplatí zomrieť...

bapi
11.05.2016

Excelentní! Moc lepších knih jsem v posledních pár letech nepřečetl.

Bezantina
30.10.2015

Krásný příběh z válečného prostředí poukazující na to, že i ve válečných hrůzách se lidé snažili žít alespoň trošku "normální" život.. Mladí kluci se snažili i tehdy sbalit holky a ty s nimi i tehdy flirtovaly.. I když příběh nemá typicky šťastný konec, přece se mi závěr knihy líbil. Vlastně se mi kniha líbila celá, přečetla jsem ji jedním dechem.

druhá světová válka (1939-1945) humor dobrodružství Rusko Leningrad

David Benioff