Město jeden kámen

Koupit

Ladislav Zedník ve sbírce Město jeden kámen mluví uvolněněji i osobněji než dřív, zároveň jej neopouští formální virtuozita. Zedník jako jeden z prvních básníků své generace pochopil, jak důležité je vytvářet pro své básně mytologický rámec. Ve sbírce rozvíjí svůj osobní časoprostor pomocí potutelného mýtu. Autor se vrací ke klíčovým okamžikům dětství a dospívání. Podstatnou roli hraje původní profese: paleontologie. V knize nacházíme bizarní každodenní prostory jako je „podolský plavečák“ nebo „cementárna Radotín“. Jindy se zas propadáme do magického světa, v němž za každou vesnicí může ležet přímořský atol. Básně se nebojí odborných termínů. Výsledkem ale není odtažitá „vědecká“ lyrika, nýbrž uvolněná a sebevědomá poezie, která se nebojí stavět na hlavu zažitá poetická klišé a vytvářet z nich novou kvalitu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/268516/big_mesto-jeden-kamen-268516.jpg 3.911
Poezie

Vydáno: , Dauphin

Kniha Město jeden kámen

Merlinit
03.02.2020

Četla se těžko, líbila se moc.

puml
21.05.2016

Je to skoro na plný počet, kdyby se tak básník v některých číslech nenechal až příliš strhnout k jednotvárnému monologu (jako by říkal: "pracky pryč, teď já...") a občas něco škrtl, zkrátil a ubral. Ale je to geolog a paleontolog a ne kameník a sochař. Kdyby byl sochařem nebo kameníkem, pak by to, co vyzvedává z hlubin paměti své i paměti Země, jistojistě dokázal otesat do podoby jedné z nejlepších českých sbírek posledních několika let. Takhle tu před nás rozestřel množství vesměs zkamenělého materiálu a odkryl několik vrstev ryzích asociací; načež poodstoupil a zahájil mnohdy úporný a úmorný proces katalogizace.

Ale jinak se to pěkně zadírá pod nehty, jako hlína a drť. Těším se na další básníkovi geologické a paleontologické výboje. Doporučuji.