Městečko Pines

Městečko Pines https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198032/bmid_mestecko-pines-198032.jpg 4 621 192

Wayward Pines je poklidné malé americké město, jakých najdete v Idahu desítky. Ale jen na první pohled. Agent tajné služby Ethan Burke do něj přijíždí hledat dva pohřešované federální agenty. Úkol je jasný a zcela odpovídá práci, na jakou je Burke zvyklý. Netuší však, že ho ve zdánlivě idylickém městečku čeká řada nepříjemných překvapení. Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici. Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně. Vše se ještě víc zkomplikuje, když konečně nalezne znetvořené tělo jednoho z agentů. Burke ví, že je načase zmizet, ale současně tuší, že na útěk je už pozdě. Nezbývá než bojovat a snažit se zachránit alespoň holý život.... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Jota

Pines , 2011

ollinka1989
07.08.2020 2 z 5

Knížka mě bavila někam až za půlku...jakmile ale byla první zmínka o nestvure v lese, tak moje nadšení strme klesalo. První část knihy byl dobrý thriller ale ta druhá část byla moc scifi, pro mě az absolutne nepredstavitelne. Možná kdyby závěr byl jen lehce scifi a ne tak prehnane fantasmagoroidni, tak by to bylo lepsi. Další díly bohužel už určitě číst nebudu.

kolacky
02.08.2020 4 z 5

Skvělý námět, ale jinak... fujtajbl, to by nebyla příjemná vyhlídka!

Janík511
26.07.2020 3 z 5

Ze začátku jsem byla nadšená, ale postupně se děj zvrhl na něco nereálného a těžko uvěřitelného. Asi jsem čekala trochu něco jiného. Nevadí, prozatím mi to stačilo a další díly nechám být. Těžko se dá uvěřit hybernaci a posunu o stovky let dopředu a navíc běhajícím pololidem s vraždícími úmysly.

Borufka_9
25.07.2020 3 z 5

Asi jsem od toho čekala moc. Anebo přečíst si knihu před několika lety, možná by mě posadila na zadek, takhle to bylo zdlouhavé, těžko uvěřitelné a konec žádný wow efekt nepřinesl.

niki7763
07.07.2020 2 z 5

Já ani nevím, jak knihu vlastně hodnotit. Do půlky knihy jsem četla jak divá, miluju téma o "záhadných vesnicích, či městečcích".
Ale od té chvíle, kdy se prakticky nesmrtelný Ethan dostal ven z nemocnice s pomocí záhadné kamarádky, začalo to být strašně nudné. Nejde mi ani tak o závěr, který mi jako takový nevadil, ale jde mi o neskutečně táhlé popisy útěku v kaňonu, ve městě, hra na schovku, Ethan div ne mrtvý stále běží, utíká, šplhá po skalách ze skoro vylézajicími střevy z dutiny břišní, schovka ve skladě, v ulicích.
Rozhovory mi přišly strojené, všichni byli nepříjemní, ztrácela jsem se v letech, v čase, někdy i v ději.
Mrzí mne to, protože na knížku jsem se těšila.
Jestli si druhý díl přečtu někdy v budoucnu, to netuším.

MíšaS.
03.07.2020 1 z 5

Popravdě řečeno mě příběh nijak zvlášť nezaujal. Celou dobu přemýšlíte a říkáte si - O co jde? , a pak když se to dozvíte si řeknete - Co to jako !?!?
Ale přiznám se, že kdyby měli v naší knihovně druhý díl, tak si ho půjčím, protože vím, že Ethan nebude "hodný hoch".

Osice
30.06.2020 4 z 5

Ke knize mě nalákalo Městečko Twin Peaks, kterým se B. Crouch inspiroval:-)

„Ale nebyly tu jen půvabné domy a velkolepé hory. Byl tu také on.
Což znamená, že tohle místo prostě nemůže být tak dokonalé, jak se zdá.
Ze zkušenosti věděl, že všude, kde žijí dobří lidé, žijí i lidé špatní.
Tak to prostě na světě chodí.
Dokonalost je jen chiméra, zdání. Dokonalost vidí jen ten, kdo zůstává na povrchu. Kdo se nesnaží proniknout do hloubky. A přitom stačí nakouknout za první roh a slunečný den rychle vystřídá nejtemnější noc.
Trochu přitlačte na skalpel a vyvalí se spousta hnisu.“ (s. 43-44)

Městečko Wayward Pines je vskutku podivné místo. Tajný agent Ethan Burke o tom ví své. Před pár dny se tam probral u řeky s nesnesitelnou bolestí hlavy, bez dokladů, bez peněz a s jistotou věděl jen šest věcí. To opravdu není moc:-) Postupně jsem společně s Ethanem pátrala po jeho identitě, poznávala jeho minulost, seznamovala se s obyvateli městečka, oblíbila si Beverly, nechápala časové souvislosti a zjišťovala, že Wayward Pines je toxické město, z kterého není snadné odejít. Rozuzlení mě fakt překvapilo a já konečně pochopila, proč mi tam haprovaly ty časové souvislosti:-)

Knížka se mi líbila velmi, přesto nedávám pět, i když jsem v pokušení, protože příběh je hodně dobrej. Důvodem je zvláštní překlad. Jazykově působí těžkopádně, rozhovory strojeně, a když jsem o tajném agentovi podruhé četla, že šel bosky, tak mi to nedalo a koukla jsem do originálu. A u něj jsem už zůstala:-) Schválně ukázka:
„Apparently the sheriff has my wallet and phone. Everything actually. It´s been a huge headache.” … a teď česky:
„Podle všeho se zdá, že peněženku, doklady a všechny ostatní věci z nějakého důvodu skončily u šerifa. Nezůstalo mi vůbec nic, což je samozřejmě, jak jistě dobře chápete, dost nepříjemný problém.“

Způsob jazyka mi nesedí v češtině k postavám, překladatel přidává na „efekt“, jenže se to míjí (aspoň u mě) účinkem. Vkládá do vět hodně věcí, které v původním textu nejsou, dovysvětluje, přestože to není nutné. Originál působí svěžeji. Vždycky když mne zaujala nějaká pasáž, tak jsem koukla do českého překladu a byla jsem zklamaná, že to nevyznívá tak hezky jako v originále. Proto jestli máte možnost, šáhněte rozhodně po původním textu. Já už mám doma další díl, překládal ho někdo jiný, tak uvidím, zda mu dám nejdřív šanci v češtině:-)

V knize je odkaz na básničku Splinter od Carla Sandburga. Vyhledala jsem ji a tady je:
The voice of the last cricket
across the first frost
is one kind of good-by.
It is so thin a splinter of singing.

Awča
22.06.2020 3 z 5

Četla jsem bezprostředně po Temné hmotě, měla jsem si nechat odstup.
Začátek byl napínavý, ale svým způsobem rozvláčný. Zvědavost mne poháněla, co že za tím je, kdo za tím stojí, že jsem odstavce hltala a přeskakovala.
Ale jak píše Wladimirski, konec byl takový *SPOILER*... ekologický. Pokračování si nechám ujít.

Wladimirski
21.06.2020 4 z 5

Váhám mezi 3* a 4*. Sci-fi není mým oblíbeným žánrem, ale kniha měla spád, napětí, ani jedna nudná stránka, takže jsem se začetl a zajímalo mne, jak se to vyvine, co za tím příběhem stojí. Čekal jsem ledaco, ale ekologický závěr mne překvapil, ve smyslu udivil. To nic moc. Ale jelikož jsem od této knihy žádný hlubší smyl nečekal, jen zábavu na pár hodin čtení, hodnotím pozitivně 3,5*

Meri47
14.06.2020 5 z 5

Za mě bezva. Hodně čtivé, napínavé a především nečekaný konec. Už se těším na další díly.

0297
29.05.2020

Měl jsem vyšší očekávání. Tři čtvrtě knihy je věnováno jen a pouze úprku odněkud někam pryč, bez nástinu, o co vlastně jde. Vysvětlení (dobré, překvapivé) přijde až v samém závěru.

Andyska639
28.05.2020 3 z 5

Ze začátku mi přišla kniha celkem zdlouhavá a pořád jsem čekala na nějaké vysvětlení. Kniha se mi nakonec líbila. Body za zajímavou myšlenku autora popisující pohled do budoucnosti.

Bishamonten
20.05.2020 3 z 5

O hviezdičku lepšie hodnotenie zvyšujem len vďaka posledným kapitolám, ktoré dávajú celému príbehu hlavu a pätu, aj napriek tomu, že hlavný motív je stále málo vierohodný, ako samotný dej. Ethanovu železnú kondičku by závidel aj John McClane zo série Die Hard.
Typické sú barličky na stupňovanie napätia - v situáciach, keď je hlavný hrdina zatlačený do kúta, prichádza nečakaná pomoc a naopak, keď už vyzerá, že je z najhoršieho von, ocitne sa v pasci. Pri niektorých pasážach som mal chuť knihu odhodiť. Takéto lacné triky by som nečakal od autora s nálepkou "majster trileru". Kniha je však pútavá a priaznivci žánru si takmer určite prídu na svoje.

Hella
19.05.2020 3 z 5

Velké plus za neuvěřitelně čtivou formu. Trošku minus za ty dle mého názoru zmatky v čase. Ale jo, dobrý!

EricNor
07.04.2020 3 z 5

Svizna kniha s překvapivým koncem. Jen ta druha polovina je zbytecne zdlouhava.

Luci-27
01.04.2020 4 z 5

Napínavá, zajímavá a hlavně čtivá knížka. Až na ten zdlouhavý konec.
Jinak bomba! Zajímavá myšlenka.

Lenkalisticka
21.03.2020 5 z 5

Jednim dechem, prekvapivy zaver

Anette99
15.03.2020 5 z 5

Trochu jsem se ze začátku bála, zda se mi to bude líbit, protože tenhle literární žánr přece jen není úplně pro mě. Ale chtěla jsem zkusit zase něco nového. A nelituju. Hlavně od poloviny knížky, kdy se to zvrtlo, jsem nemohla přestat číst. Líbily se mi hororové a mysteriózní prvky. Měla jsem svoji teorii o nějakém vědeckém experimentu, ale zdaleka jsem se netrefila. Ethan je sympaťák, akorát mi trochu hlava nebrala, že zvládnul takovou fyzickou zátěž. No jsem zvědavá, co se bude dít ve dvojce. A asi někdy mrknu na seriál.

IvikaS
11.01.2020 5 z 5

Tak to byla pecka, měla jsem spoustu teorií ale žádná nevysvětlovala vše. Až na konci to do sebe krásně zapadlo.

cori
28.12.2019 4 z 5

Agent tajné služby se probouzí se ztrátou paměti v malebném městečku. Pomalu rozplétá síť vzpomínek a indícií, pochybuje o svém zdravém rozumu a na chvíli uvěří, že se mu vše jen zdá při mučení v íráckém vězení, kde byl zadržen během války v Zálivu.
Urputně hledá pravdu bez ohledu na následky. Neváhá ani obětovat vlastní život. Chvílemi mi připadalo, že je napůl kyborg (obyčejný člověk by nemohl vydržet takovou fyzickou nálož a četná zranění a potom horolezčit). Odhalení tajemství městečka bylo dost nečekané. Za mě příjemná akční oddechovka se sympatickým hrdinou. Škoda jen, že víc prostoru nedostala jeho manželka Tereza.