Městečko Pines

Městečko Pines https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198032/bmid_mestecko-pines-198032.jpg 4 621 192

Wayward Pines je poklidné malé americké město, jakých najdete v Idahu desítky. Ale jen na první pohled. Agent tajné služby Ethan Burke do něj přijíždí hledat dva pohřešované federální agenty. Úkol je jasný a zcela odpovídá práci, na jakou je Burke zvyklý. Netuší však, že ho ve zdánlivě idylickém městečku čeká řada nepříjemných překvapení. Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici. Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně. Vše se ještě víc zkomplikuje, když konečně nalezne znetvořené tělo jednoho z agentů. Burke ví, že je načase zmizet, ale současně tuší, že na útěk je už pozdě. Nezbývá než bojovat a snažit se zachránit alespoň holý život.... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Jota

Pines , 2011

Schary
28.02.2022 4 z 5

První půlka mě nebavila, ale druhou jsem přečetla na jeden zátah.

Kexina
12.02.2022

Jak může jeden autor napsat tak skvělé knihy jako je Temná hmota a Zhroucený čas a současně takovou hroznou slátaninu jako je Pines???
Opravdu doufám, že tohle bylo jen nějaké hodně velké nedorozumění a víckrát se o něco takového nebude pokoušet.

Kurt_Teplice
25.01.2022 5 z 5

Před pár lety jsem viděl seriál natočený podle trilogie Wayward Pines a musím říct, že jeho první série mě naprosto uchvátila (druhá už méně, ale to se stává...). Když jsem nedávno u kamarádky narazil na tento první díl, nabídla mi, ať si ho půjčím (díky, Lucko) - netušil jsem, že seriál má předlohu, tak jsem plný zvědavosti neváhal, využil nabídky a dal se do čtení. A dobře jsem udělal. Kniha je ještě lepší než její televizní zpracování (jak už to většinou bývá) a bavila mě po celou dobu četby. Autor skvěle zprostředkovává emoce hlavní postavy a atmosféru situací, do kterých se dostává - ať už jde o vypjatý boj o holý život, klaustrofobní únik nebo i pocity rodičovského selhání. Jsem zvědav na další díly (i proto, že bych příběh spokojeně ukončil už tímhle).

pavel.2
09.01.2022 odpad!

Špatné, ztráta času - ještě horší než ostatní knihy Blake Crouche.
Už používání krátkých vět a zároveň celý odstavec vyplněný tou krátkou větou vyvolává pozvednuté obočí a mírné znechucení už od počátku - a nenapraví se to až do konce knihy...
I kdyby hlavní postava nebyla psána tak ploše, jak tomu je, tak ani ostatní postavy to nezachraňují - naopak jako by se autor snažil záměrně o co nejjednodušší způsob psaní, aby vynikla akce. Což je ovšem způsob psaní, který mi extrémně nesedí.
Nepochybně jsem četl i horší knihy, přesto hodnotím také jako odpad a zklamání, a i když mám podezření, že se autor v průběhu čas zlepšuje, jeho další knihy zkoušet už nehodlám.

Jaruš7
29.12.2021 3 z 5

Audiokniha - strpěla jsem ji.
Jaksi mi nevoní mystérium a návštěvy přeskakující nejedno století.
Dost za hranou byl smělý zápis o počítači v osmdesátém roce.
Zdlouhavé popisy útěků za neuvěřitelných podmínek k přežití (mrkev a chleba bez vody), mnohačetná zranění v chladu, výstupy na skalní útesy, dravé průsvitné příšery, život v němž zmizely včely.

Nadobro stačilo, víc zkoušet nebudu.

Barbora.M
08.10.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha se mi líbila, byla opravdu čtivá a stránky jsem opravdu hlava. Vážně mě zajímalo, co se v tom podivném městečku děje a chtěla jsem tomu přijít na kloub. Když se tam začaly rozcházet roky, myslela jsem si, že tam žijí tak trochu v časové smyčce. Proto mě poslední stránky - od hybernační místnosti dál - trochu zklamaly a knihu už jsem nedočítala s takovým nadšením jako do té chvíle. Proč se tak hezký děj musel zvrhnout do postapokalyptického konce... (přiznávám, že seriál, který tuto knihu inspiroval jsem neviděla).
Nevím, zda mám být zvědavá na další 2 díly

Chloe12
05.10.2021 5 z 5

Perfektní. Tohle je můj šálek kávy.

zbožňuju_knihy
23.09.2021 4 z 5

Bylo to skvělý. Tenhle spisovatel překvapuje a baví mne. Jen mě otravuje, že je tu kniha vícekrát s různými přebaly, lze nějak lépe sjednotit...?

Ticiana
31.08.2021 5 z 5

Cetla jsem uz po druhe, protoze jsem si uplne nepamatovala, co se tam stalo a taky, ze ted budu cist i dalsi dva dily. Po prvnim precteni jsem si precetla Temnou hmotu, ktera patri k mym nejoblibenejsim kniham. Pri druhym cteni jsem uz az tak fascinovana nebyla tim, co se tam ze zacatku delo, spis tim, co vse Ethanovi udelali. A to mne stvalo. Druha polovina knihy byla skvela. A ted sup na dalsi dily.

Mirin1349
03.08.2021 4 z 5

Přiznám se bez mučení, že mě Městečko Twin Peaks nikdy nenalákalo, pokud je ale ještě lepší, než je tato kniha, tak svou chybu ráda napravím. Příběh se mi líbil moc, začetla jsem se okamžitě a stránky mizely závratnou rychlostí. Narazila jsem na pár bodů, které mi přišly nedotažené a ne logicky zcela neprůstřelné, ale třeba to byl jen můj pocit a nedostatek představivosti. Z konečného rozuzlení jsem měla téměř závrať, takové knížky mám ráda. Neuvěřitelné, dobře vykonstruované a depresivní. Trochu se bojím pokračování, knížka nekončila tak, že bych tam viděla prostor, ale snad se pletu a bude se mi líbit i pokračování.

vila_z_lesa
31.05.2021 5 z 5

Zatím jsem přečetla první díl a teda to byla jízda. Čtivé, dej svižný, tajemný, byť celkem povrchní, jsem zvědavá na další díly.

OldFirehand
20.05.2021 3 z 5

Je to pre mňa ten druh kníh, ktoré prečítam na jeden hlt.
Fasa sa pritom bavím, drží ma to a nechce pustiť.
Po prečítaní mi to pár dní chodí po rozume a už viem, že to druhý krát čítať nebudem.
Na rozdiel od kníh, ktoré majú aj akúsi hlbšiu rovinu a literárnu hodnotu.
Chvíľková nálada na sci-fi thriller? Asi. A uhasilo to môj vtedajší smäd.
Ale ako vravím, už nikdy viac.

lazarus
28.01.2021 odpad!

Nedávám často toto hodnocení, ale tohle dílko je zářným příkladem odpadu. Ptáte se proč?
Knížka se dá rozdělit na tři části. Zahájení odstartuje budování napětí a snahy vyvolat ve čtenáři chuť se dozvědět co se to vlastně děje. Střední hra je zdlouhavá cesta hlavního hrdiny za odpovědmi, proložená pasážemi kde si místy nejsem jistý duševním zdravím autora. Psychopat je možná to správné označení jeho diagnózy. Koncovka se nese v duchu zběsilého objasnění budovaného světa a vše je završeno citátem M. Crichtona a vysvětlujícím doslovem. Že tady pana spisovatele autor uráží už jen použitím jeho citátu v tomto blitku bych ještě překousnul. Ale, že v doslovu se hlásí k odkazu a pokusu o navázání na Městečko Twin Peaks, to už je moc silná káva i na mě.
Shrnuto - Pines je dokonale neoriginální pejskokočičkovským dortem jež splácal neumětel který, za prvé neumí psát poutavě a střídmě, za druhé nedokáže vygenerovat jedinný vlastní nápad, a za třetí se hrdě hlásí k odkazům tvůrců kteří dalece přesahují jeho vlastní obzory.
Akční pasáže příběhu jsou příšerně zdlouhavé a nudné, zde nutno přeskakovat, dějová linka dokonale vykradená odevšad a literární styl na úrovni studenta základní školy.
Už Temná hmota nebyla kdovíjakým počinem, ale tady mě Crouch utvrdil v naprosté nechuti číst od něj cokoliv dalšího.

Alvari
01.12.2020 4 z 5

Velice svižná a čtivá knížka, jen za polovinou příběhu byl úsek, který byl trošku vláčnější. Vcelku hodně mě bavil všudypřítomný výčet Ethanových pocitů a myšlenkových pochodů. V mnoha případech to bývá menším kamenem úrazu, ale tady tomu (alespoň pro mě) nebylo. Na druhou stranu je pravda, že chvílemi mi Ethan připadal až příliš fyzicky a psychicky odolný, ale co já vím o bývalých vojácích a agentech tajné služby. :) Ve finále musím hodnotit kladně, protože mě to jako celek prostě bavilo.

Adhara
18.11.2020 3 z 5

Bola som naozaj zvedavá, ako sa zápletka vyvinie. Útrapy hrdinu počas pokusu o útek z mesta som s ním prežívala úplne citeľne No vysvetlenie stálo na vode. V rozuzlení možno toho napadnúť toľko, že škoda slov.

Stauff
03.11.2020 5 z 5

Je těžké hodnotit jednotlivé díly, proto zhodnotím celou trilogii. Ze všech tří dílů, se mi nejvíc líbil první. Tajemno, hrátky s časem, postupné odhalování záhad kolem městečka. Skvělé. V dalších dvou dílech odpadlo to tajemno a odhalování záhad, ale vyrovnávalo to stále větší napětí a ve třetím díle už to byla víceméně akční jízda (což mi sedělo nejmíň). Jako celek je to vysoce nadprůměrné čtení. Jen od toho nečekejte nové Twin Peaks, to je jen klamavá reklama.

Gooverka
25.10.2020 3 z 5

Kdybych věděla, do čeho jdu, asi bych knihu nikdy nepřečetla, protože thrillery nejsou mým šálkem kávy. Nicméně musím říct, že autor zcela jistě psát umí, námět byl také zajímavý, ale hlavně celkové vyznění příběhu hodně pokulhávalo. Tři hvězdy dávám hlavně za prostřední část, od které jsem se nemohla odtrhnout, jinak bych asi dala dvě.

game
08.10.2020 1 z 5

Neskutočné sklamanie, čo z dobre nahodeného príbehu autor vyrobil, hrôza... mohol to byť skvelý thriller. Žiaľ, nebol. Bol to guláš žánrov a všetkého, čo autorovi práve napadlo.
Jednotka dočítaná už len preto, čo z toho bude, musela som sa k tomu doslova nútiť, koniec ťažké sklamanie. Dvojku a trojku a autora komplet celého prenechávam iným čitateľom.
Ja som s ním skončila.

lassse
03.10.2020 3 z 5

Čtení jako na houpačce - ze začáku jsem čekal, co se z toho vyklube, uprostřed jsem se od toho nemohl odtrhnout a závěr malé zklamání. Každopádně zajímavý nápad.

Shaxx
24.09.2020 2 z 5

Tak tohle mi nesedlo.
Úvod byl mučivě zdlouhavý. Spousta věcí nedávalo smysl a člověk si to musel uložit do imaginárního boxu, kde to bude viset tak dlouho, dokud to autor nevysvětlí, nebo dokud se neukáže, že je to fakt nelogická kravina. Ty nejpalčivější otázky Crouch vysvětlil, ale stejně tam mám nad dost věcmi pochybnosti.
Postavy všechny do jedné nesympatické, a ačkoliv to byl zajímavý námět, tak zpracování pokulhávalo.
Vypadalo to slibně, ale ke konci jsem byla ráda, že to mám za sebou :D