Městečko Pines

Městečko Pines https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/170906/bmid_mestecko-pines-170906.jpg 4 623 192

Agent tajné služby Ethan Burke do městečka přijíždí hledat dva pohřešované federální agenty. Úkol je jasný a zcela odpovídá práci, na jakou je Burke zvyklý. Netuší však, že ho ve zdánlivě idylickém městečku čeká řada nepříjemných překvapení. Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici. Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně. Kniha Městečko Pines je další z řady mimořádně úspěšných knih Blakea Crouche, který je ve Spojených státech a mnoha dalších zemích celého světa znám jako autor napínavých příběhů na pomezí hororu, thrilleru a sci-fi. A právě tuto prověřenou kombinaci Crouch použil i v románu Městečko Pines, který vyniká svižnými, skvěle vypointovanými dialogy, přesvědčivou kresbou jednotlivých postav a především strhujícím příběhem s překvapivým rozuzlením, jež vám vyrazí dech. Městečko Pines nadchne všechny fanoušky Stephena Kinga, Petera Strauba a Paula Wilsona i milovníky Lynchova seriálu Městečko Twin Peaks, jímž se Crouch nechal podle svých vlastních slov inspirovat. A nejen je. Potěší každého, kdo má rád napětí a kvalitní literaturu.... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Jota

Pines , 2011

Termina
23.01.2019 3 z 5

Pro mě velice nečekané .. a i když se v knize objevují trošku příšerky dokázala jsem ji z chutí dočíst :)

Zentao
20.01.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetl jedním dechem a musím říct, že v rámci žánru se určitě jedná o výrazný nadprůměr. Sci-fi thriller s morálním přesahem, který je psaný čtivě, vytváří příjemně paranoidní atmosféru a ve kterém se jednotlivé postavy rozhodují racionálně a logicky, aby jeden pohledal. Jednu hvězdičku ubírám jen za to, že autor nechal některé věci nevysvětlené a podle mne trochu nevyužil v závěrečném dialogu veškerého potenciálu, který strhujícím příběhem vytvořil. Pokud někoho hodnotový přesah knihy nezajímá, tak si může hvězdičku v hodnocení přidat.

Ve zbytku knihu můžu jen pochválit. Kniha je strhující, postupně buduje stísněnou a správně paranoidní atmosféru (jako to Městečko Twin Peaks). Občas jsem si akorát nebyl jistý, jestli by člověk po tolika zraněních dokázal ještě pokračovat, ale děj to nerušilo.

Taky bych rád u vydání od Laser Books ocenil vazbu - nepamatuji se, že by mne to u některé knihy zaujalo, ale tahle pevná vazba je úplně super. Kniha se příjemně drží, stránky se nepřetáčejí, jako u jiných knih, a vazba se okamžitě při prvním otevření „neodlepila". Je to drobnost, ale potěšilo mne to a přidalo mi to na celkovém zážitku z knihy, protože jsem se do ní mohl ponořit a nic mne od čtení neodvádělo.

Rassmussen
13.01.2019 5 z 5

Městečko Pines je jedna z nejlepších sci - fi knih jaké jsem za rok 2018 četl. Obsahuje všechno, co má dílo ve svém žánru mít. Byla to zábavná jízda od samého začátku až do samého konce. Asi v polovině knihy máte pocit, že víte jak všechno dopadne, ale pak... za mně 100%! Seriálová verze naproti knize nestojí za nic , je vyloženě útržkovitá, kdybych nečetl knihu, tak bych nechápal seriálovým kontextům. Do prvního dílu první serie totiž producenti nacpali polovinu knihy...

Na ostudu vydavatele musím říct, že český překlad vydalo nakladatelství Euromedie (edice Laser) jako jednodílnou knihu, přičemž nic nenaznačuje tomu, že by hodlaly vydat i další díly, jelikož se jedná o trilogii. Ta byla kompletně vydaná jen ve slovenštině pod názvy Borovice, Nevyspytateľný a Posledné mesto v nakladatelství Zelený kocúr.

Finn69
04.01.2019 4 z 5

Už jsem dříve viděl seriál, což byla samozřejmě chyba, přišel jsem o to WOW, když konečně všechny kousky skládačky zapadnou na své místo. Ale i tak dám ty čtyři hvězdy - hlavně za tu tíživou podivnou atmosféru v městečku Wayward Pines, která opravdu trochu evokuje Twin Peaks.

kackahracka
27.12.2018 4 z 5

Jak mohla tahle knížka tak dlouho unikat mé pozornosti? Autor se mi dostal do podvědomí díky geniální Temné hmotě. Městečko jsem si dle roku vydání plánovala sehnat někde bazarově, leč-při předvánočních nákupech jsme na sebe zůstali koukat přímo mezi regály s bestsellery. Koupila jsem ho bez váhání. Až jsem se trochu bála, že jsem si pořídila nejnovější díl série, nebo něco dočista jiného. Ne. Bylo to bezpochyby skvělé rozhodnutí. Od prvních stránek vás to pohltí, to mrazení, ten pocit, že netušíte, co se děje a spolu s hrdinou nasáváte tu prazvláštní atmosféru, neschopní věnovat se čemukoliv jinému. Do dvou třetin jsem byla úplně u vytržení. Pak přišla na můj vkus dost zbytečná krvavá řež. Střípky do sebe sice začly zapadat, ale jakoby se jejich hrany změnily z jemně hladkých na nepříjemně ostré. Doskládala jsem to až do konce, ale ten závěrečný pohled na to všechno, ten mě nějak nechal na rozpacích. Jakoby něco chybělo a něco přebývalo. O co lépe bylo zpočátku dávkováno tajemno, o to hůř se člověk srovnával s jeho rychlým vysvětlením na konci. Jako čtenář cítím lehké zklamání, pět hvězd by si to zasloužilo, ale nedá se.
...................................SPOILER....................................

Pokud už autor použil příměr Noemova archa, proč nenavybíral lidi skutečně významné? Vědce, lékaře, z každého oboru špičku. Pochopila jsem to dobře, že zahibernoval všechny ty, kteří do města "náhodně" směřovali? Jeli na služební cestu a tak? Dobře, Teresu a Bena si jeli vybrat, ale ten zbytek? Na to, jaký to byl plán k udržení lidstva, se v městečku sdržovaly dost pochybná individua. A to měl tenhle zbytek lidstva ještě nařízeno čas od času povraždit někoho ze svého středu. Jen při honičce na hlavního hrdinu bylo "vyřazeno" víc vzorků, než s jakými se počítalo. Vypadalo to skoro, jakoby byl homo sapiens spotřebním zbožím. Vzhledem k myšlence celé knížky mi tohle přišlo naprosto nepochopitelné. Škoda.

denniys
22.12.2018 4 z 5

Za me osobne silna ctyrhvezda,plny pocet kniha nema kvuli prvni tretine-nemohu si pomoci,ale chybela ji stava..druha tretina je stavnatejsi a konec pomerne stavnaty,ale stejne jsem cekala neco vic..mozna za to muze prirovnani k panu Kingovi..kniha ma jakous takous atmosferu a je napinava,ale nelze srovnavat ji s dily mistra strachu..prijde mi,ze Crouch plne nevyuzil potencial sveho dila a konec znacne uspechal oproti rozvleklemu zacatku,dalo se tam prece skvele vyradit na tematu konce sveta,vice specifikovat jeho okolnosti a lepe objasnit struktury na zaklade kterych prece jen lide mestecko neopusti,mohl vice rozebrat ty predchozi pokusy o udrzeni radu,kdy lidem povedeli pravdu..no kazdopadne cetba je to velmi dobra,ale takova malo slana :) mozna zkusim serial,predloha neni spatna a zaujala me jmena u rezie,tak jsem zvedava jak bude mestecko Pines vypadal vizualne :)

metrolog
16.12.2018 4 z 5

Kniha dobrá, možná ten střed se trochu moc natahoval. Četl jsem zakoupenou elektronickou knihu a ta byla opatřena trochu jinou obálkou. Pro mne byl zavádějící na ní uvedený velký nápis "Předloha pro kultovní seriál". Takže pozor, nejedná se o kultovní Městečko Twin Peaks, ale jiný seriál s názvem Městečko Pines.

MaxQ
28.11.2018 4 z 5

Ze začátku zmatené, nelogické, měl jsem chuť knížku odložit. Ve druhé třetině se ale děj rozjede až k finále, během kterého jsem knihu odložit prostě nemohl. Ale když se na děj podívám zpětně, přesto mi tam pár věcí nesedí a ani chování hlavního hrdiny ve mně nevzbuzuje pocit konzistentnosti. Jinak ovšem doporučuji.

Metla
23.11.2018 4 z 5

Probudí se zraněný na neznámém místě a není si schopen vzpomenout ani na své jméno. Pátrání po vlastní identitě netrvá dlouho, přesto si Ethan nemůže být jistý sám sebou. Je pokřivená realita pouze produktem jeho zmatené mysli? Co se skrývá za podivným chováním obyvatel městečka Wayward Pines? A co na to Jan Tleskač? Ethan absolvuje nekonečný maratón tápání, prchání, skrývání a boje o vlastní život, než se dobere pravdy.
Román devalvuje několik vad: občasné nelogické jednání postav, závěrečné odhalení má bohužel také výrazné slabiny a za sebe musím konstatovat, že autor nezvládl hlavního hrdinu podat takovým způsobem, abych s ním veškeré martýrium prožívala emotivně. Vlastně mi v první polovině příběhu skoro lezl na nervy, přestože měl vzbuzovat spíše účast.
Napsat cokoliv víc by zavánělo spoilerem. „Městečko Pines“ shrnu jako celkem zajímavou a napínavou knihu, nad kterou se nesmí příliš přemýšlet. Tři nebo čtyři hvězdy? Jsem soucitný měkkýš, plácnu sem čtyři slabé.

trudoš
21.11.2018 3 z 5

Blake Crouch se dle vlastních slov inspiroval atmosférou seriálu Twin Peaks, avšak kromě lokality malebného městečka uprostřed divočiny obě díla nic moc nespojuje. Možná by šlo ještě argumentovat motivem, že většina věcí není tím, čím se zdá být, ale tady už dochází k rozdílu v pojetí žánrovém. Nerad bych tedy Wayward Pines a Twin Peaks příliš srovnával, protože by šlo o nečestné a nesportovní jednání. Tam kde v Lynchově seriálu každá postava byla osobností, tady jde autor přímočaře za svým, aniž by si s psychologií figur nějak hrál.
Přestože Crouch od začátku chrlí na čtenáře jednu záhadu za druhou, očekávané finále se nekoná. Závěr by se totiž spíše hodil k povídce, což je možná dáno tím, že jde o první díl trilogie. Nedá se mu ovšem upřít nápaditost, s jakou jednotlivé události na sebe skládá - skvěle tím uvádí ve zmatek čtenáře i protagonisty samotné. Trošku to pak bohužel zahluší závěrečné rozřešení, které je sice logické, ale použité už tolikrát, že na mě zkrátka nezafungovalo.

cinapo
17.11.2018 5 z 5

Náhodný nález v knihovně. Začala jsem číst aniž bych si o knize cokoli předem přečetla nebo se podívala na hodnocení (což, přiznám se, dělávám často). Měla jsem chuť na překvapení. A toho se mi bohatě dostalo. Nestačila jsem otáčet stránky, jak moc jsem se chtěla dovědět "o co tady ksakru jde". Veškeré nelogičnosti, nad kterými jsem kroutila hlavou se nakonec ukázaly jako logické a rozuzlení mě nechalo v údivu s otevřenou pusou. Hodně dobrý příběh a skvěle strávená sobota.

Záhadný
03.10.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostal až po zhlédnutí seriálu Městečko Wayward Pines. Musím říct, že seriál mě upoutal více, přišel mi více tajemnější a napínavější. Přesto kniha nebyla špatná, má sice pomalejší tempo, ale na konci jsem zůstal v očekávání a těšil se na pokračování. Škoda, že další díly nejsou přeloženy do češtiny nebo aspoň dostupné v anglickém originále.

Blondebookdevil
01.10.2018 3 z 5

Rychleji jsem snad za poslední dobu stránkami opravdu nelistovala! Strašně mě zajímalo, co se v městečku děje, jak to je a co se komu zdá. Konec mě opravdu překvapil, ale nejsem fanda sci-fi, takže mírné zklamání.

palec
27.09.2018 5 z 5

Super sci-fi thriler.Po dlouhé době bez sci-fi mě kniha navnadila na další díla.Perfektní.

ujunka
31.08.2018 5 z 5

Super.... Knížka mě chytla hned od začátku. Doporučuji. :-)

DericCaster
29.08.2018 5 z 5

Tak mě se příběh také velmi líbil. Čtivé a hezky napínavé. Jen jsem byl trochu překvapen koncem. Pořád jsem čekal něco - nevím - možná tajemnějšího. Docela se těším na pokračování.

Ethys
02.08.2018

Některé scény až děsivé, ale jinak se četlo dobře a rychle, nejspíš se k ní i vrátím:D

LuthyLaura
18.07.2018 5 z 5

Napínavé od první stránky. Přečteno za 2 dny. Myšlenka dobrá, nenáročné a velmi čtivé podání... Za mě 5 z 5 :-)

hana2111
29.06.2018 5 z 5

uf! Tak tohle bylo dobře šilené! Kniha mě vtáhla do děje hned od začátku (což se mi stává málokdy) a nemám dojem, že bych se při čtení stíhala nudit. Nechci psát žádné spoilery (ani já o knize předem absolutně nic netušila, nejspíš i proto mě tak bavila), takže jen velmi povrchně: každá kapitola byla jako "cože? Tohle přece nedává smysl!" a těšila jsem se na každou další. Konec byl úplně super, i když bych klidně snesla víc... Chci pokračování, hned!!! :)

jaroiva
09.06.2018 5 z 5

ugh! celou dobu jako by nic a nakonec NĚCO!
Nebylo to úplně tak skvělé jako Temná hmota, ale po přečtení mám podobný pocit...
Dost netradiční knížka. Pravděpodobně se brzy budu poohlížet po dalším dílu.