Města na planině

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečný díl autorovy Pohraniční trilogie svádí dohromady oba přeživší kovboje z předchozích románů: Johnyho Grady Colea ze Všech krásných koní, nyní o tři roky staršího, tedy devatenáctiletého, a Billyho Parhama z Hranice, kterému je teď osmadvacet. Je rok 1952 a pracují spolu na ranči v Novém Mexiku kousek od hranic s Texasem a Mexikem. Oba tuší, že nadchází konec starých časů a starých zvyků, konec kovbojů, a začíná se něco nového a hrozného, neboť válka všechno změnila. John se při návštěvě bordelu v mexickém Juárezu zamiluje do prostitutky Magdaleny s dobrým srdcem a kamarád Billy mu kryje záda, neboť každá prostitutka má také pasáka, který už dobré srdce nemá. Dochází na milostné melodrama, označované za McCarthyho verzi Romea a Julie, kdy znepřátelenými rody jsou Mexičané a Američané. Silná ramena ustupují tak trochu sentimentu. I zde je však prolito hodně krve. Název knihy odkazuje na biblická města Sodomu a Gomoru, jež sešla ze světa pro svoji hříšnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28965/mesta-na-planine-6S1-28965.jpg 4.395
Série:

Hraniční trilogie (3.)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Argo
Orig. název:

Cities of the Plain (1998)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Města na planině

Přidat komentář
Finn69
06.03.2018

Ten příběh je vlastně docela banální, láska kovboje a mladé prostitutky, kolikrát jsme to už četli? Ale Cormac McCarthy z toho dokáže udělat knihu, od které nedokážete odejít. Je to hrozně smutné a nostalgické, nejen příběh samotný, ale celá atmosféra konce éry kovbojů v Novém Mexiku kterou je kniha prodchnutá.

morte
04.06.2017

První třetina knihy se vlekla a nebylo mi jasné, jakou motivaci John Grady a Billy Parham mají. Vystupovalo zde také několik postav, o kterých jsem nevěděl, jsou li pro příběh zásadní, nebo jen plní roli komparzu. V momentě, kdy motivace Johna Gradyho vykrystalizovala, rozjíždí se příběh postavený na základních lidských hodnotách a pohnutkach, kterým se McCarthy ve své tvorbe věnuje. Je to smutný příběh a McCarthy rozhodně není mistr happy endů. Právě na takto neutešených osudech lze ale sledovat pestrost lidských povah, záměrů a schopnosti vyrovnat se s tím, čím život dokáže překvapit, i kdyz si ho zrovna malujeme úplně v jiných barvách.
Jedná se o důstojné zakončení trilogie, která čím víc je smutná, tím víc dává vyniknout přítomným prvkům lásky, soudržnosti, laskavosti a vůle nasadit vlastní život - a to jak pro někoho, s nímž nás pojí letitá historie, tak pro cloveka, jehož a naše cesta se teprve setkaly.

makovec.h
16.12.2014

Musím říct, že jeho grafická úprava mi opravdu vadí. To, že nevím, kdo říká co, mě opravdu trápilo. No v půlce knihy jsem se s tím dokázala smířit a pochopit o co přesně jde. Taky jsem už skoro na začátku tušila, jak kniha skončí. Nebylo to moc překvapivé po přečtení Hranice, Všech krásných koní a Suttree. No ale i přesto se kniha od půlky četla fajn a se zápalem jsem jí dočetla. Nutno ale podotknout, že jsem na vážkách, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Pokud bych ji hodnotila nezávisle na již přečtených knihách byly by to čtyři hvězdičky. Pokud i s přihlédnutím, co všechno vím, tak pouze tři. No ale zůstaňme u čtyř, že to byl kvalitní závěr trilogie, kdy se člověk opravdu dozví celý osud hlavních postav.

Popluh
04.04.2013

Pro mě možná místy trošku nezvyklý McCarthy. Pod obvyklou jazykovou i emoční strohostí prosvítá melancholie, nostalgie a "naděje". A konec který bere slova. Perfektní zakončení hraniční trilogie.

JP
21.02.2012

Svým způsobem jedna z nejsmutnějších věcí, jakou jsem četl. Vynechaje Všechny krásné koně a Hranici, rovnou jsem skočil po závěrečném dílu trilogie a možná se tak připravil o gradaci děje. Zcela nepřekvapivě je to kniha úžasně napsaná, pěkná, jednu chvíli jsem jí, jak tomu u Cormaca bývá, chtěl dát i pět hvězd. Postupem času si však říkám, že tohle téma jde tak trochu mimo mě. Ta látka ve mně vlastně nic víc neprobouzí. Jen mi z konce toho příběhu bylo smutno, tušil jsem, jak to dopadne.

Kovbojové a jejich konec, to je zkrátka neodmyslitelně spjato s Amerikou, popřípadě Austrálií, mě, Evropanovi, to zkrátka nic neřekne, nikdy mě nebraly jejich klobouky ani jejich boty ani nic, co ke kovbojům patří. Sice znám spoustu skvělých filmových westernů, ale to holt k docenění tohohle nestačí. Dokonce je to na McCarthyho značně komerčněji působící a ukecanější záležitost, i když na tom komerčního v zásadě není vlastně vůbec nic. Nezvyk číst tolik dialogů u jeho knihy, ale ohledně tohohle kroku jsem byl jen a jen rád. Bohužel, ten konec, kde se filozofuje dokolečka dokola o tom samém, myslím, že byl možná i zbytečný, s ohledem ke zbytku celého příběhu.

panjan
07.10.2011

Smutný konec Johnyho Grady Colea...