Winter

Winter https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291149/bmid_winter-KpX-291149.jpg 5 1128 257

Dramatický závěr Měsíčních kronik. Princezna Winter má obdiv měsíčního národa pro svou vznešenost a dobré srdce, a navzdory tomu, že jí tvář hyzdí jizvy, její krása je prý ještě úchvatnější než královny Levany, její macechy. Winter svou macechu nenávidí a ví, že Levana neschvaluje její city k příteli z dětství – pohlednému palácovému strážnému Jacinovi. Ale Winter není tak slabá, jak si Levana myslí. Společně s kyborgskou mechaničkou Cinder a jejími spojenci by se jí dokonce mohlo podařit rozdmýchat povstání a zvítězit ve válce, která zuří už příliš dlouho. Dokážou Cinder, Scarlet, Cress a Winter porazit královnu Levanu a dopsat šťastné konce ke svým příběhům?... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Winter , 2015

Fallenyard
02.04.2022 5 z 5

Zazvonil konec a Měsíčních kronik je konec :'(
Skvělé zakončení série, příběhy se dočkaly svého rozuzlení, u některých tedy celkem otevřeného konce, ale čtenář by asi měl dostat i trochu prostoru pro fantazii :D Za mě jedna z nejlepších knižních sérií!

Pollbooks
03.03.2022 5 z 5

Než se pustím do samotné recenze tak nemůžu uvěřit že to skončilo Příběh byl perfektní a já se do toho tak zažrala že teď budu hledat dlouho smysl života

Teď k samotné knize Winter, další postava, která mi byla hrozně sympatická. Winter je taková správná bláznivka, ale přitom to všechno vlastně myslí dobře a je ke všem laskavá. Zvlášť ke svému strážci

Komunikace mezi Scarlet a Winter mě bavila ze všeho nejvíc, to popichování a narážky, které sice někdy byly moc ale Winter si z toho nic nedělala což je strašně super.

Příběh se nám blížil ke konci, konfrontace mezi našimi hrdiny a královnou Levanou byla nevyhnutelná a měli jsme se dozvědět budoucnost postav.
Jako ta samotná "bitva" byla fakt hodně zvláštní, ale autorka nás napínala do samotného konce (fakt díky).
Nakonec to ale skončilo přesně tak jak jsem si přála a dokonce mě to moc moc dojalo.

KatChiss
01.03.2022 4 z 5

V knize Winter se setkáváme se všemi postavami z předchozích dílů - Cinder, Kai, Iko, Scarlet, Wolf, Cress, Thorn, Winter a Jacin. Tato parta je různými okolnostmi a situacemi rozdělována. Přiznám se, že mi občas dělalo problém zorientovat se v tom, kdo je kde a s kým. V jednu chvíli jsem si to psala, ale měnilo se to tak často, že to nemělo smysl. Příběh má spád a směřuje k jednomu určitému bodu, na který se těší snad všichni čtenáři této série. Podle mě ale mohla být kniha o několik set stránek kratší, děj by byl plynulejší, svižnější a údernější. Navíc si myslím, že tuhle sérii hodně táhnou postavy, které jsou naprosto skvělé. Ze ženských postav jsem si nejvíce oblíbila Scarlet díky jejímu břitkému jazyku, odvážnosti a přímočarosti. Z mužských postav si mé srdce získal Thorn a to svým smyslem pro humor. To jeho sukničkářství bych mu netrpěla, ale rozhodně bych se s ním nenudila.
Nemůžu vám říct nic konkrétního, protože bych vám prozradila děj z předchozích dílů.
Hodnocení | 4 hvězdičky

Zuzi04
26.02.2022 5 z 5

A Měsíční kroniky jsou u konce!
Celá série byla neskutečná jízda a velmi těžce se loučím se všemi postavami. Absolutně jsem si je zamilovala a rozhodně jsem sérii nečetla naposledy.

Nikidree
24.02.2022 4 z 5

Nevím čím to je, ale poslední díl série se mi četl nejhůř. I proto jsem ho četla tak dlouho. Na jednu stranu obdivuji spoustu událostí, překvapivých zvratů, různých pohledů z řad všech hlavnějších hrdinů i třeba zajímavou osobnost Winter. Na druhou v tom zároveň vidím problém.
Na můj vkus byly události v posledním díle hodně roztahané. Vše je hezky popsané, dobře se to čte, někdy je to velmi napínavé, jindy nudnější, ale pořád celkem zajímavé. Jen toho prostě bylo až moc. Konečná bitva mi naopak přišla uspěchaná, takže jsem ji příliš neprožívala (s výjimkou střetu s Levanou ke konci). Taky bych uvítala rozepsanější konec. Zda se Cinder povedlo to, co zmínila Kaiovi, jak Vlk zapadl do pozemského života na farmě atd.

Sečteno podtrženo, ačkoliv jsem prvně sérii zamítla kvůli žánru, který nepreferuji, opravdu mě mile překvapila. Autorka si velmi krásně pohrála s prvky z pohádek a zpracovala je po svém. Celá série je velmi čtivá, místy opravdu napínavá a najdou se v ní i milé/smutné chvíle.
Celý příběh Cinder rozhodně stojí za přečtení a já ho ráda všem doporučím.

SněžnáSova
22.02.2022 5 z 5

Bylo to skvělé! Měsíční kroniky jsou velmi čtivé a originální. Pří čtení prvního dílu jsem si myslela že na sebe vůbec nenavazují ale jsou překvapivě promyšlené a skvěle to funguje. Jediné co bych podotkla ke knize Winter je že je o malinko delší než musela být . Nicméně chápu že věci do sebe museli zapadnout. Konec mi přišel neuvěřitelně roztomilý. Proto říkám číst, číst a číst...

Kaila146
17.02.2022 5 z 5

Tak a je to tady, Dočetla jsem Měsíční kroniky.
A musím říct, celá série byla prostě wow. Autorka píše neskutečně čtivě, vytváří úžasné postavy (nejradši mám Winter).
Určitě si přečtu i její další knihy.

slepÝVoko
24.01.2022 5 z 5

Jak začít. Celá série byla famózní. Koncept celého světa byl prostě boží, neotřelý, zajímavý. Mám z toho velice příjemné pocity po dočtení, takové pohlazení na duši. :) Všechny knihy se četly jedním dechem, je tam příjemný poměr vysvětlování, představování postav a napínavých částí. Všechny hrdinky jsem si celkem oblíbila až na Scarlet, ta mi nějak nepřirostla k srdci. Asi i tím, jak byla silná, že jí vůbec nic nerozhodilo a nebo vážně nechápu, jak je možné že jí nic z těch otřesných věcí co prožívala nezlomilo. Každopádně to je jen taková malá připomínka. Další taková malá připomínka je závěrečná bitva. Vlastně se naším hrdinům nic nestalo, byli pobodaní, postřelení, zmlácení a vyčerpaní ale všichni se z toho záhadně dostali. To mi přišlo taky velice neuvěřitelné. Ještě bych i vyzdvihla Levanu a její myšlení na obsazení Země a vedení celého Měsíce. Dokonalý padouch, který má i "důvod" proč takový je a není to jen - Tak a teď budu zlý a podrobím si celý Svět, protože chci. Její psychická nerovnováha je ukazována od prvního dílu a krásně stupňuje až vygraduje v úplnou trosku.
Ale i přes ty malé připomínky jsem si čtení nesmírně užila a po dočtení to shledávám jako skvělou knihu, potažmo celou sérii.
Úžasná série, co by se měla číst!! :)

yvett239
22.01.2022 4 z 5

(SPOILER) A je to tady, hodnocení závěru úžasné série. Měsíční kroniky jsem si velmi, ale opravdu velmi zamilovala, ačkoliv už nepatřím do cílovky a YA jsem nikdy nehltala po tunách, nýbrž jsem si vybírala. Takže asi nikoho nepřekvapí, že asi od půlky jsem chodila po světě a skoro na potkání říkala, že nechci, aby to skončilo, že to miluju. Miluju ty postavy. A miluju ten svět. A autorka se tím zařadila mezi mé oblíbené.

Rozhodla jsem se dát 4 hvězdičky, protože Scarlet a Cress byly nejlepší díly série (zaslouženě 5 hvězd a dala bych klidně šestou, minimálně u Cress) a tady mám několik výhrad.
Jak píše Lenka.Vílka, Winter jako její osobní příběh měla málo prostoru, nebo míň než kolik mít mohla a kolik si zasloužila (ale jo, je pravda, že dost o ní bylo i v Nejkrásnější). Žádnou postavu nešlo na dlouho odstavit, jako to bylo u Scarlet ve 3. díle, bylo to vyřešené tím, že byl každou chvíli někdo v zajetí a zázrakem to přežil. Kapánek překombinované, ale jo, napětí to udržovalo. Nejlepší řešení by bylo Winter 1 o Winter a Winter 2 o revoluci.
Některé události byly celkem očekávatelné (Maha - už vzhledem k tomu, že vlastně v každém díle někomu zemřel blízký rodinný příslušník, ale Winter už neměl umřít kdo), ale některé mě zase hodně překvapily. To bylo hezky vyvážené, takže nemám výhrad.
Za další - chudák Vlk. Hrozné, co mu udělali, ale přišlo mi, že se z toho "dostal" nějak moc jednoduše, trochu neuvěřitelné.
Konec byl už takový moc poklidný na to, co se dělo prakticky celou knihu. Byla jsem hrozně překvapená, když revoluce skončila někdy v 91 % (čtu na čtečce, tak nevím strany) a potom se řešilo, co bude po ní. Jo, bylo to potřeba, ale už se to trochu vleklo.
A můj největší problém - Levaninu smrt (to snad ani není spoiler, to snad čeká každý, že tahle ježibaba zkape) jsem teda čekala velkolepější, nebo spíš velkolepěji popsanou. Ano, hodně napínavý mentální boj, ale (dobře, radši zaškrtávám políčko spoiler) pak se vystřelí a až po nějaké době se dozvíte, že je teda vážně mrtvá? To mě až naštvalo, zklamalo. Dalších několik stran jsem s hrůzou očekávala, jestli na nás odněkud nevykoukne.

Jsem ráda, že existuje ještě povídková kniha Hvězdy nad hlavou, protože některé postavy (třeba Scarlet s Vlkem) tady mají ten konec až moc otevřený. Zároveň jsem strašně ráda, že jsem sérii četla už v době, kdy už byly na světě všechny díly a nemusela jsem čekat na další, protože bych dost možná onemocněla měsíční nemocí. :)

Suma sumarum, celou sérii hodnotím 5 hvězdičkami s přehledem. Miluju ji. Miluju. Vůbec nevylučuju, že se k ní někdy moc ráda vrátím, když se budu chtít vrátit za svými zamilovanými postavami. A nebyly to jen ty hlavní jako Cinder, Scarlet, Cress, Winter, Iko, Kai, Vlk, Thorne, (Jacina zas tolik nežeru, #teamThorne), ale moc jsem si oblíbila třeba i Torina. Levana byla dokonalá padouška, ale nesnáším ji. :)
(Když už jsem u toho, 2. místo v nejodpornějším charakteru obsadil s přehledem Aimery Park, 3. místo Sybil Mira a bramborovou medaili bych dala Adri. Channary je mimo, ale byla by asi na 2.-3. místě.)

Prostě čtěte. Doporučuju.

Petra-1
21.01.2022 5 z 5

Krásné zakončení série. Byla to nádherná pohádka. Můj nejoblíbenější díl je Scarlet, stejně jako dvojice Scarlet s Vlkem.
Autorka nádherně vykreslila postavy přesně podle jejich pohádkových předloh. A musím říct, že ačkoli Winter byla bláznivka, tak to sedělo k její postavě Sněhurky a Jacin byl přesně jako netečný, poslušný myslivec, který se rozhodl Sněhurku ušetřit. A já jsem si je i tak zamilovala.
Poslední kniha byla trošku utáhaná, bylo zde až příliš zvratů, ale ani to nesnižuje moje nadšení ze série. Jediné, co mě mrzí, je jedna věc na konci, kdo přečte, hned bude vědět.

tereza7804
19.01.2022 5 z 5

Naprosto dechberoucí zakončení celé série. Po dočtení jsem nedokázala pochopit, že je po ,,všem". Autorka má vážně neuvěřitelně originální prostředí, postavy a zápletky, které vám zamotají hlavu až do konce. Moc se těším na její další série, ačkoliv její knihy nejsou úplně krátké, není v nich ani stránka navíc, nebo moment, kdy by se něco nedělo, či děj stál. Vše stále uhání jako o závod. I tak se mi ale z celé série tento díl líbil asi nejméně.
1. Cress
2. Scarlet/ Cinder
3. Winter
Proto tento díl hodnotím (,,jen") 4,8/5

Verča@
01.01.2022 4 z 5

První třetina byla neskutečná nuda. Nic se tam nedělo a kdyby byla celá kniha stejná jako tahle část, tak ji čtu ještě příští rok. Naštěstí jsem se prokousala do další třetiny a tam už se začalo něco dít. No a když jsem se dostala do té finální třetiny, to už jsem absolutně nevnímala svět kolem a jen četla a četla. A to už je jako konec?! Ten byl napínavý a o postavy jsem se bála jako ještě nikdy. 4/5⭐

Všechny postavy jsem si svým způsobem zamilovala (teda až na Levanu a její poskoky) a moc mě bavilo sledovat jejich vývoj během celé série. Každý charakter postavy byl úplně jiný a naše devítičlenná skupinka se skvěle doplňovala. Celá série z vesmírného universa mi přirostla k srdci a Marissa Meyer mi zase dokázala, že je prostě YA špičkou a umí napsat opravdu všechno. Přes fungující svět a postavy až po akci a neskutečně vtipné konverzace. Čtení knih jsem si po většinu času užívala a autorka mi nabídla překrásný čtenářský prožitek, u kterého jsem zažívala emoce, které se nezapomínají.

Moc děkuji autorce!

Niu
26.12.2021 5 z 5

Perfektní završení Měsíčních kronik. Tohle byla kniha plná akce, zvratů a překvapení. Levana je opravdu krutá a byl to děs to jen číst. Super závěr, ve kterém se na nikoho nezapomnělo. Jsem ráda i za ten rozpracovanejsi závěr, který se týkal vládnutí a politiky. Líbila se mi celá série.

lenka7679
31.10.2021 4 z 5

Cítím mírné zklamání, poslední díl byl dobrý, ale strašně utahaný. Na to, jak předchozí díly skvěle utíkaly a četly se úplně samy, tak tady to bylo nastavované, až už mě to nebavilo.
Postavy Winter a Jacina mi oproti ostatním k srdci nepřirostly. I když byly důvody jejich jednání objasněny, oba působili oproti ostatním zkrátka jako slaboši. Winter byla v podstatě přerostlé dítě a Jacin plnil roli loutky. Ostatní oproti nim, byli ze všech dílů vykreslení jako silní jedinci.
Námět byl originální a spojení s pohádkovými postavami bylo nenásilně a nerušivě podané.
Série stojí určitě za přečtení a já jsem nadšená, že jsem ji našla.

TeriLin1111
10.10.2021 5 z 5

Bohužel jsem tuhle knížku četla zrovna když jsem měla hodně učení, takže jsem jí měla takovou rozkouskovanou, ale konec jsem přečetla na jeden zátah a bylo. to. prostě. boží. Hodně mě mrzí že je to u konce, asi se nějakou chvilku nebudu pouštět do jiné série, protože tohle potřebuju vstřebat a nechci se rozloučit s postavami. Ty postavy byly jednoznačně jedna z nejlepších věcí na téhle sérii. Každá měla jiný charakter a společně tvoří úžasný tým. Autorka prostě umí psát charismatické muže, zákeřné záporáky a naprosto badass holky. Samozřejmě tam byly nějaké mouchy např. !SPOILER! Cinder prostě přijde a řekne: Hej, mimochodem jsem princezna Selene přidejte se ke mně, a všichni jí uvěří. Jsem si říkala, to po ní nechtějí ani nějaký důkaz? !KONEC SPOILERU! Ale budiž, pořád je to jenom fikce a tyhle věci musíme brát trochu s rezervou. Moc se těším na povídkový díl a tohle vám MOC DOPORUČUJI!

knihomolkaMist
09.10.2021 5 z 5

U Marissy se snad ani nedá šlápnout vedle. Další akcí nabitý děj bohužel už posledního dílu série. Pravděpodobně se ještě vrhnu na tu sbírku povídek z tohoto světa, ale pořád se nedokážu smířit s tím, že už je konec. Neskutečně skvělá série, na kterou jsem náhodou narazila v knihovně a jsem fakt ráda, že jsem se do toho pustila.
Moc jsem si celý příběh Cinder, Kaie, Scarlet, Vlka, Cress, Thornea, Winter, Jacina a samozřejmě i Iko nesmírně užila a vůbec se mi nechce je opouštět.
Mohu pouze doporučit :)

nikiss76
24.09.2021 3 z 5

(SPOILER) Závěrečný díl celé série byl takovou třešničkou na dortu. Byl plný akce a co víc konečně se zase shledaly všechny oblíbené postavy, odhodlané bojovat za lepší svět. Naprosto jsem si zamilovala kapitána Thorna a jeho humor, stejně tak se mi líbila Iko a její hluboké a upřímné přátelstvi. Cinder byla neskutečná bojovnice a společně se svými přáteli si prošla trnitou cestou, aby získala svůj královský titul, který jí náleží. Trochu mě v závěrečném dílů zklamala postava Kaie, který mohl být trochu průbojnější. Princezna Winter tam pro mě byla postavou navíc. Zřejmě bych ubrala 200 stran, aby celý děj měl rychlejší spád.

Ryšava
07.09.2021 4 z 5

Právě jsem knihu dočetla a upřímně nevím jak ji mám ohodnotit... Kdybych měla ohodnotit samotnou knihu, tak to byl průměr. Upřímně jsme se ze začátku musela nutit do čtení, jak to bylo zbytečně zdlouhavé a nebyla tam žádná akce. Určitě kniha mohla být o cca 200 stran kratší (tenčí), ale těch posledních 160 stran jsem přečetla jedním dechem. Konec se mi zdál trochu moc utnutý a zbrklý.

Nakonec jsem se rozhodla hodnotit celou sérii, která se mi líbila. Moc se mi líbil "pohádkový" nápad. Mít více "pohádkových" postav na jednou místě ve sci-fi podání je super. Chyběl mi epilog, ale budu věřit, že všichni žili šťastně, až do smrti =)

Ema24
23.08.2021 5 z 5

Krásný konec úžasné "pohádkové" série. Mrzí mě že už skončila, ale co se dá dělat... Každá série jednou skončí a u této to není jinak. Rozhodně se k ní ještě někdy v budoucnu vrátím.
Celou sérii jsem si moc užila a mohu ji s klidným srdcem doporučit!

Luigi1
16.07.2021 5 z 5

Tak a je konec a nevím jestli to je dobře nebo né.Tak jsem se s osazenstvem těchto dílů nějak skamarádil.Podle mě zde bylo vše co má být.Zajímavé bylo jak něktří dokázali ovlivňovat mysl.Přebornice v tom byla královna Levana a pak někteří kteří o to daru nevěděli nebo ho hechtěli použít.I přesto jak Levana a její nosledi kteří tento dar používali
propukaly všude nepokoje.Uvidíme zda se kamarádům okolo Cinder,Winter porazit královnu Levanu.Doporučuji.Je zajímavé,že jsou zde u každé hlavy použity věty ze Sněhurky.

roboti kouzla láska princezny kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984