Nejkrásnější - Příběh Levany

Nejkrásnější - Příběh Levany https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/243432/bmid_mesicni-kroniky-nejkrasnejsi-GMW-243432.jpg 4 791 165

Čiré zlo má své jméno, skrývá se za maskou klamu a používá “osobní romantické kouzlo”, aby získalo moc nad ostatními. Ale kdo je doopravdy královna Levana? Dlouho předtím, než jí cestu zkřížily Cinder, Scarlet a Cress v Měsíčních kronikách, žila Levana úplně jiný příběh – příběh, který nebyl nikdy vyprávěn… až dosud. Marissa Meyerová, autorka ságy Měsíční kroniky, odhaluje v knize Nejkrásnější ze všech život své magnetizující záporné hrdinky, nezapomenutelný příběh o lásce a válce, zradě a smrti.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Fairest , 2015

jitka_dankova
14.12.2023 4 z 5

Krutá krátká novela doplňující sérii Měsíčních kronik (udává se pořadové číslo 3.5). Myslím, že ji zvláštně vystihuje následující citát z autorčina poděkování:

"Jill, Cheryl a Katelyn za všechny rady, nadšení a za to, že ani nemrkly, když jsem přišla se slovy: "Překvapení! Tohle jsem napsala a vůbec nevím, co s tím mám dělat."

Asi to téma muselo z autorky prostě ven. Ale byla to síla. Zneužívání, krutost, povýšenost, necitlivost, manipulace a intriky... těžko říct, co člověku kniha může dát. Já byla lehce šokována zvráceností zlé královny. S odstupem oceňuji, jak bravurně je tahle záporná postava vytvořená. Čtení novely nelituji, ale vracet se k ní nebudu.

Marthas
26.09.2023 4 z 5

(SPOILER) 3,5/5 No nevím, co by o mně vypovídalo, kdybych řekla, že se mi to líbilo, protože je to opravdu kruté, ale to je vlastně celá série. Dostala jsem přesně, co jsem očekávala od tohoto příběhu, i když uznávám, že to bylo poměrně suché. Přerod z odstrčeného a znetvořeného dítěte ve vraždící psychopatku byl uvěřitelný ale méně do hloubky, ale co, je to jen povídka. Překlad byl velmi dobrý a obálka vhodná, takže to zakončím jako vždy a dám 4*, i když těsně. Jo, Blackburnové - padlí na hlavu.

Arlienen
23.08.2023 4 z 5

Přečetla jsem si všechny díly z Měsíční kroniky a brala jsem jako povinnost přečíst si příběh Levany, která ve mě vzbuzovala jen odpor a nenávist.
Je zajímavé, jak se mé pocity k ní měnily v průběhu četby. Na začátku mi jí bylo líto. Její sestra ji šikanovala a zmrzačila. Nelíbilo se mi, že Levana použila manipulaci a to, jak se chovala nadřazeně jako ostatní měsíčňané.
Byl znát ten pokrok v jejím chování. Čím více moci měla, tím více si ji chtěla nárokovat a nakonec z ní byla královna.
Knihu hodnotím pozitivně. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dozvěděla jsem se více o tom, co se dělo před narozením Cinder.

Jaehyun
13.08.2023 4 z 5

Basically Levana being delulu...

Trigger warning: vražda, manipulace, obtěžování...

Skvělá doplňková knížka k Měsíčním kronikám. Četla jsem před Winter a těším se jak dopadne závěrečný díl.

petulkapeta
19.07.2023 3 z 5

Tak Levanu jsem nikdy nemusela i když si myslim,že jeji sestra byla ještě vic kruta než ona..možná že kdybych si to přečetla před kronikama,tak by to bylo daleko lepší...

Laf
25.05.2023 5 z 5

Skvělá kniha o zlé Levaně. Konečně jsem se dozvěděla, co ji formovalo od mala, že se stala tak zlou a mocichtivou osobou. Navíc konečně bylo vysvětleno, proč vlastně nesnáší zrcadla, což v ostatních knihách zatím bylo jen naznačeno. Rozhodně to za přečtení stojí. Spoustu věcí mi to objasnilo a doplnilo :)

katallinka
29.04.2023 5 z 5

Většinou nemám ráda knihy o životě záporáků, ale tohle bylo skvělé, stejně jako celá série. Do téhle knížky jsem se pustila dlouho po přečtení celé série, takže jsem se občas ztrácela ve jménech. Levana byla stejně hrozná jako v předchozích dílech. Autorka ji skvěle popsala jako naprosto zaslepenou, sobeckou a zlou postavu.

Njangu
17.03.2023 5 z 5

Na doporučení jsem tenhle kousek četla před Winter. Pro lepší pochopení Levany. Ale i tak na ní mám stejný názor. Snad ještě horší, než že bych jí chápala. Zažila si své, ale místo, aby se to neopakovalo se stala stejnou, zlou, zákeřnou osobou.
Každopádně bych klidně tenhle díl doporučila přečíst jako první. Jediné, co jsem pochopila, bylo usilování o Zemi a tak nějak ten příběh dokreslil ty předchozí.

adorjas
26.02.2023 3 z 5

Zaujímavé dokreslenie hlavnej záporáčky zo série Mesačných kroník - minimálne to ukázalo lepší vhľad do jej motivácií a fungovania či myslenia. Na doplnenie tohto sveta fajn počin.

Carol1122
17.10.2022 5 z 5

Původně jsem se k této "povídce" nechystala, ale nakonec jsem byla mile překvapená, jak skvěle byl děj promyšlený a jak moc mě postava Levany zaujala. Jsem moc ráda, že jsem si tuto útlou knížečku přečetla ještě před finálním dílem Winter a takto to doporučuji i ostatním, aby motivy královny Levany a její backstory pochopili. Najednou vám totiž zapadne poslední dílek skládačky do motivů, proč se Levana tak chovala a jaký byly její úmysly... Rozhodně doporučuji!

knihomolka27
12.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Asi to nebude dávat úplně smysl, ale tato kniha je moje první kniha z Měsíčních kronik...což samozřejmě znamená, že jsem Levanu brala prostě jako postavu, bez znalosti toho, kým je v sérii - krom toho, že tam má cejch záporačky. No a musím říct, že oproti Bez srdce a srdcové královně mi Levana přijde paradoxně jako daleko větší záporačka než právě Srdcovka, i přesto, že obě mají celkem podobné motivy svých příběhů - touží najít své místo ve světě, touží po lásce i přes jejich odlišnosti a nebojí si ušpinit ruce. Ale hlavně byly doby, kdy byly paradoxně jednimi z nejkladnějších postav v jejich příbězích. O to víc je to samozřejmě smutnější....věty typu kdyby pronásledují na každém kroku, a člověk si vlastně říká, že stačilo opravdu málo, a všechno to mohlo být jinak....proč prostě nemůžeme číst knihu o nějakém záporákovi, kterého můžeme hned jednoduše nenávidět?

Levanin příběh je velmi zajímavý, autorka opět propojuje starou známou pohádku s prvky nejen moderní doby, ale také přidává své vlastní linky příběhu, které se bravurně napojují na ten, který už známe a vzniká tak opravdu velmi zajímavý a originální koncept. Díky této knize dokážeme víc než z jakékoli jiné pohádky o Sněhurce pochopit Laveninu posedlost krásou, její vztah ke Sněhurce atd - v pohádkách se v tomhle do hloubky moc nejde, ale tady to máme všechno hezky propojené a vysvětlené, a hlavně to dává v rámci příběhu smysl.

Co víc dodat? Kniha mě určitě navnadila k přečtení série, jelikož se chci určitě dozvědět víc o tom jak to pokračovalo s Levanou, jestli potom všem došla svého vykoupení, co se stalo se Selene atd. Opravdu mě to zajímá a už se těším až se vrhnu na první díl série.

Úplně na závěr chci říct, že autorka dokáže skutečně napsat velmi pozoruhodné a živé charaktery, které se povznáší nad typickou pohádkovskou jednoduchost a plochost - obzvlášt pak jí to jde u záporných postav a jejích osobních příběhů, které v sobě vždy kombinují skvěle vykreslené prostředí a konečně hlubší sondu do nitra postav. Opravdu mě to moc baví číst, a pokud autorka napíše ještě další takový záporácký příběh, tak si ho nenechám ujít.

Na závěr se neubráním menšímu srovnání s Bez srdce - Nejkrásnější je samozřejmě daleko kratší, a možná i proto, na mě Bez srdce působilo jako příběh daleko víc komplexně a uceleně a i to prostředí mi přišlo daleko víc rozpracované, ale možná sem i vůči té zemi divů kapánek zaujatá, takže tak....

Gi-Gi
19.08.2022 4 z 5

i láskou můžeš zničit :-)

Vlci.Sestra
31.07.2022 4 z 5

Tak teď nevím, co si o Levaně myslet. Ze začátku mi jí bylo celkem líto (hlavně kvůli její sestře Chanary, která byla vážně nechutná), ale pak se ukázal její prohnilý vnitřek a já k ní cítila odpor nejvyššího kalibru... To co dělala už od začátku se nedá omluvit.
Alespoň vím, proč vypadá, jak vypadá (vždycky jsem nad tím přemýšlela), i když to samo o sobě také nemá dobrou historii.

Karciina
25.06.2022 4 z 5

Máte rádi bonusové knížky k sériím? Ty, které dal rozvíjí příběh postav, nebo spíše ty, kde poznáme postavy před příběhem. Já ráda obojí, a příběh Levany v Nejkrásnější je skvělý. Skvěle propracovaný padouch. Knížku ale doporučuji číst teprve po základní sérii Měsíčních kronik.

Trigger Warnings zneužití moci, vražedné fantazie, ovládání mysli, vražda, sexuální obtěžování

Pollbooks
03.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Nutno říct, že Levana je za mě zatím ze všech knížek co jsem četla tak propracovanej padouch, že jsem nevěděla zda jí fandit, nebo společně s hrdiny doufat v její zkázu.

Samozřejmě mě zajímala její backstory, proč se stala takovou jaká je, v nějaké knize předtím nám házela autorka drobečky a já dychtící po celém příběhu sáhla po Nejkrásnější.

Všechno to začalo vysvětlením proč natolik používá svoje osobní kouzlo, nejprve jsem kroutila hlavou, ale pak mi to zapadlo do sebe a já to chápala a trochu s ní i soucítila.

Každopádně pokud jste nečetli Měsíční Kroniky a nechcete si to vyspoilerovat tak tohle raději nečtěte.
!SPOILER ALERT!

Když se mluvilo o nešťastné lásce, kterou Levana prošla, myslela jsem si že jde o klasický podraz, nebo že to byla láska jak hrom a on umřel.
Ale to co ona prováděla! Jednostranná láska je vždycky bolestivá (někteří ví o čem mluvím), ale jakým způsobem ho vmanipulovala do toho vztahu bylo teda až moc krutý i na Levanu.

Skončilo to tak jak jsem očekávala, potěšila mě i skutečnost, že jí přiznal co cítí a jak ho zničila.
Dobře jí tak...

Plyne z toho ponaučení, že Levana byla zkažená už od začátku a pokud v ní byla jen kapička nějaké laskavosti nedala to najevo a zemřelo to spolu s jejím drahým.

Co se týče psaní tak to zas bylo bravurně podáno, čtivé tak že jsem to stihla za jeden dlouhý večer.
A zjistit průběh událostí před Cinder byla taková třešnička na pomyslném dortu.

Nikidree
28.02.2022 3 z 5

Jsem trochu zklamaná. Doufala jsem, že konečně pochopím, proč je Levana tak šílená, jenže to se nestalo. Dokážu pochopit, že se ke všem chová povýšeně a nadřazeně, protože je královské krve a dělá to, co její předchůdci (rodina). Vzhledem k tomu, co ji provedla sestra, dokážu pochopit i její posedlost krásou. Co však nechápu, je její naivita ohledně citů Evereta k ní, či třeba přesvědčení, jak je nejúžasnější královnou a že ji všichni za to určitě milují. Že ona je spásou Měsíce a bez ní by nebyl tak úžasný.
Mám teorii, že za to může ovlivňování její mysli v mladém věku. Bylo zmíněno, že to negativně ovlivňuje vývoj dítěte. Jenže už nebylo psané jakým způsobem. Takže těžko říct.

Slibovala jsem si od knihy trochu víc. Přesto bylo svým způsobem zajímavé dozvědět se podrobnosti z Levanina života. Bohužel vlivem jejího krutého a pošramoceného charakteru, se mi to trochu hůře četlo. Což není vina knihy, jen mých nesympatií s Levanou.

Kaila146
15.02.2022 4 z 5

Ubírám jednu hvězdu za ne až takovou čtivost. JInak super.

Petra-1
16.01.2022 5 z 5

Tak tohle bylo silné kafe. Skvělé doplnění série. Musím uznat, že Levana je opravdu skvěle napsaný záporák. Upřímně ji ani nedokáži litovat a nesnáším ji ještě víc.
A přitom by možná stačilo málo, aby se z Levany nestalo to, co se z ní nakonec stalo...

Niu
20.12.2021 4 z 5

Taková jednohubka před knížkou Winter. Hezky to dokreslilo to, proč je Levana taková, jaká je. Cítila jsem určitou lítost, i když ta chladnokrevnost v příběhu byla děsivá. Děkuji yvett239 za komentář, kdy číst tuto knížku.

yvett239
10.12.2021 4 z 5

(Dlouho jsem přemýšlela, co napsat do hodnocení. Teď už jsem v půlce Winter.)

Z mého pohledu je rozhodně důležité si tuto knihu přečíst před Winter.

Abych byla fér k ostatním dílům série, které byly lepší (Scarlet a Cress), dávám 4 hvězdičky. Je pravda, že toho patnáctiletého platonického toužení (jak píše Chytuš) tam bylo asi kapánek zbytečně moc. Jinak to ale bylo výborné. Na výlet do Levanina vnitřního světa jsem se těšila celou sérii a vůbec mě nezklamal. Už od seznámení s Levanou jsem v její postavě viděla obrovský potenciál.
Od začátku bylo pro mě lehké představit si Levanu jako nepopsaný list, jako patnáctiletou princeznu, která zná jen ústrky. Bylo mi jí hrozně líto a její mladší já jsem si oblíbila. Pak to začala rozjíždět a já ji postupně začala nenávidět ještě víc než při četbě předchozích dílů (před četbou této knihy stejně nikdo nemůže čekat nic jiného). Některým jejím činům a motivacím se dalo porozumět, později jsem už jen nevěřícně a s odporem kroutila hlavou. Z postav jsem si nejvíc oblíbila Evreta a Solstice. A Channary, tu jsem nenáviděla snad na první "pohled". Ta je ještě neuvěřitelnější než Levana.
Zamrzelo mě, že knížka nebyla delší. Myslím, že by ještě bylo co o Levaně napsat a stále by to nenudilo. Zkrátka každý díl Měsíčních kronik by mohl být delší, jak je to dobré a strhující.

Měsíc princezny

Marissa Meyer