Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2130 477

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

Ocásek
24.01.2022 5 z 5

Panebože, já vůbec nevím, proč jsme tuhle sérii tak dlouho odkládala!
Trochu mě vyděsily ty pojmy, co jsem si přečtla v anotaci... kyborg, android, Nový Peking, mechanička. Nikdy jsem sci-fi nečetla, tak jsem byla poměrně v rozpacích, navíc když je to sci-fi, které je zároveň retellingem na jednu z mých nejoblíbenějších pohádek - Popelku. Taky vám to kombinace přijde šílená? Nebojte, mně přišla taky, ale pak jsem knížku otevřela a už ji nemohla pustit z ruky.
Zamilovala jsem si ten originální svět, ve kterém se Měsíční kroniky odehrávají. Zápletku jsem sice odhadla už někdy v půlce knihy, ale vůbec mi to nevadilo. Zároveň jsem si oblíbila snad skoro všechny postavy, které v této knize jsou.
Jsem hrozně ráda, že jsem do téhle série nakonec šla, už se moc těším na další díly!

Zuzi04
12.01.2022 5 z 5

Ke knížce jsem se vrátila znova po třech letech a stále je to moc milé čtení. První díl je retelling na Popelku. Autorka díl zasadila do velmi vzdálené budoucnosti, kdy se Peking hemží roboty, kyborgy, létajícími loděmi a vládne mu královská rodina.
Je spousta verzí Popelky, ale Popelka z budoucnosti, která je z části tak trochu robot, je něco tak osvěžujícího a geniálního, že se nebudete schopni odtrhnout a hned budete prahnout po dalším dílu.

Petra-1
07.01.2022 5 z 5

Když jsem začala knihu číst, tak jsem si říkala, že tohle asi nebude můj šálek čaje. Po pár kapitolách jsem se začetla tak, že jsem byla za chvíli na konci.
Zajímavý svět, velice čtivé, hlavní postavy si musíte hned zamilovat. Zápletka předvídatelná, ale ten styl jakým byla podaná, mě uchvátil.
Takže já se hned vrhnu na další díl.

KarolinaBer
03.01.2022 5 z 5

Úvod do tohoto světa me opravdu nadchnul. Cinder jsem přečetla ha jeden den. Proste neslo přestat! Hned po doctení jsem nutne potřebovala další díly. Kniha se stala jednou z mých nejoblíbenějších vůbec. I když vím a znám Popelku, dej me velice bavil. Velmi se mi libilo jak autorka pojala dej.
Doporučuji těm, co mají rádi retelling pohádek nebo sci-fi/fantazy.

Niu
03.12.2021 4 z 5

Předem si nečtu anotace knih, a proto jsem byla celkem překvapená, jak se dá moderně pojmout pohádka o Popelce. A já si furt říkala, proč se kniha jmenuje, jak se jmenuje :o) Vlastně mě hodně zlákaly obálky této knižní série. Bylo to pěkné, milé, chvilkama až děsivé díky Levaně a vlastně i Adri. Musela jsem se ptát sama sebe, čím to je, že se mi do rukou poslední dobou dostávají samé knihy s nějakou nákazou :o) Přitom je to z roku 2012 :o) Jsem hodně zvědavá na pokračování. Za mne nejvtipnější moment byl popis Cinder na ples :o):o):o) To bylo opravdu originální :o)

houdkic
30.11.2021 5 z 5

Paaaaaani, tak tohle bylo neco! Do knihy jsem sla s prumernym ocekavanim, bala jsem se, ze uz jsem na takovy typ knih “stara”, ale tohle uplne predcilo moje ocekavani! Osobne to povazuju za jednu z nejlepsich knih, ktere jsem letos precetla.

Neuveritelne ctivy styl psani, napinavy dej plny skvelych zvratu a prekvapeni, je temer nemozne knihu odlozit. A ja doufam, ze budou ostatni dily minimalne tak skvely!

jmn7053
20.11.2021 5 z 5

Marissa Meyerová se mi vždycky čte dobře a ani tato kniha není výjimkou.
Retelling je zajímavá tvorba, i když mi přijde, že někdy autoři originální příběh používají jako pomocnou berličku, bez které by jinak nic nešlo. Tady to ovšem bylo naopak, až jsem chvílemi musela sobě i autorce připomínat "Marisso, Popelka!!!! Už jsi zase zapomněla?" :D
Ale ve vší vážnosti, příběh je zajímavý i přesto, že je velmi předvídatelný (osobně mi to nevadilo). S čím jsem však trochu bojovala byl čas a způsob představení zásadních informací čtenáři. Zde totiž docela zásadní info o Měsíci a spol. byl jen tak mezi řečí zmíněn a to až pozdě, někdy v třetině knihy. Nemám problém s tím rozvíjet příběh netradičně, ale tady to moc nevyšlo. Měli jsme vybudovaný příběh, atmosféru, svět, postavy a pak autorka dodala "jo a mimochodem taky existujou měsíčňani, jo a to tak trochu mění všechno, ha..." Měla jsem z toho pocit, jakoby někdo řekl - příběh není dost zajímavý, tak tam rychle něco připíšeme, ať se to nafoukne.
Každopádně kniha je skvělá, moc mě bavila a těším se na pokračování.
Pro fanoušky sci-fi a fantasy je to pohlazení po duši.

lenka7679
29.10.2021 4 z 5

Možná je mé hodnocení zkreslené tragickým nedostatkem dobrých knih, ale mně se to líbilo.
Začátek čtenáře rovnou hodil do děje, nebyl zde žádný úvod a přiblížení situace, ve které jsme se ocitli. To mi trochu vadilo. Také jsem postrádala nějaký popis Cinder a androidů. Nedokázala jsem si je představit a autorka psala, jako bychom byli staří známí a už věděli, o co jde. Zároveň jsem postrádala i vysvětlení, co se vlastně se světem stalo. Těch otazníků tam bylo docela dost a ani ke konci se jich moc nepodařilo objasnit. Předpokládám, že vše se postupně dozvím z dalších dílů.
Příběh se četl lehce, dobře se do knihy začítá a plynule ubíhá. Spojení s Popelkou je nepřehlédnutelné a přesto neruší. Jsem zvědavá na druhý díl.

ŠTĚPÍNO
23.10.2021 5 z 5

Originální a skvěle sepsáný příběh. Četl jsem celou sérii Regenátu a první díl měsíční kroniky Cider mě opět v táhl do světa pohádkové scifi kterou jsem měl problém odložit. Za mě skvělé a rozhodně se těším na další díl Scarlett.

slepÝVoko
11.10.2021 5 z 5

Ač jsem o této sérii slyšela už pár let dozadu, dlouho jsem otálela s jejím čtením. Ani nevím proč, sice už nejsem cílová kategorie, tak YA čtu stále (je to ten nejlepší relax od každodenního stresu :) ). A musím uznat, že se ta kniha čte sama.
Dobře, asi toho moc nenabízí po nějakém hlubším prožitku... O to víc jsem si užila autorčin styl psaní, svižné tempo,.. lehká, místy předvídatelná zápletka (ještě aby ne, když Popelku známe všichni,že?:) ). Líbí se mi tento vymyšlený svět, jeho pravidla i to spojení klasické pohádky s technologií.
Příjemná večerní četba. Nemám co vytknout, moje očekávání bylo si odpočinout a to jsem dostala, dokonce jsem si Cinder oblíbila a jsem zvědavá na další díly.

Verča@
04.10.2021 4 z 5

Do rukou se mi dostala další kniha z pera mé oblíbené autorky. Musím říct, že po Renegátech nastavila Marissa laďku vysoko. Sice první svazek Měsíčních Kronik nedosáhl úplné kvality superhrdinské série, vůbec to však nevadí, ještě mě čekají další 3 díly a k tomu další doplňkové knihy, tak ještě uvidíme... I když Cinder byla moc fajn, nebylo tam tolik akce. Spíš politikaření, intriky a tajemství. To však nic neznamená, Marissa Meyer dokázala, že umí napsat nejen akci, ale také skvěle vymyslet svět a postavy. Navíc tahle kniha mi pomohla v této době (koronaviru) si uvědomit, že na tom nejsme zase tak špatně. Kolik toho hlavní hrdinové ztratili a pořád museli být silní. Popravdě konec byl docela otevřený, takže jsem napjatá, co se s našimi postavami stane dál. Tak hurá na druhý svazek Měsíčních Kronik!
Rozhodně stojí za přečtení. 4,5/5⭐

yvett239
18.09.2021 4 z 5

K téhle knize, vlastně k celé sérii, jsem se dostala vcelku náhodou. Z žánru YA už si vybírám pečlivěji, protože z cílovky jsem už odrostla. Ale tohle se mi tak líbilo!

Spojení sci-fi a pohádek, což mám obojí ráda, je perfektní nápad. Taky se řadím do skupiny lidí, co disneyovskou Popelku jako postavu tolik nemusejí, ale Cinder si mě získala. Princ mi bohužel přišel docela plochý. Ale bez mučení přiznám, že i jeho jsem si oblíbila. Dále bych vypíchla samozřejmě Iko, tu miluju. :D V mnohém mi připomněla mého nejoblíbenějšího robota Marvina ze Stopařova průvodce galaxií.
Jsem moc ráda, že jeden díl série je i o Levaně, to je postava s velkým potenciálem mít za sebou zajímavý příběh. Bude jako Maleficent?

Co bych ale knížce vytkla - na začátku mi velmi chybělo nějaké uvedení do toho světa. Proč jsou kyborgové bráni jako něco horšího než lidi, když by přitom měli díky svým vylepšením potenciál být naopak na výši. I proto mi úplný začátek nepřišel tak čtivý a chvíli jsem dokonce zvažovala, že bych knihu odložila.
Autorce odpouštím i to, že konec je strašně prvoplánově nutící ihned otevřít další díl. Kdyby to nebyla série, kde se Cindeřin příběh bude rozvíjet i nadále, s takto uspěchaným koncem-nekoncem bych měla velký problém.

No tak jdu začít číst Scarlet. Jsem zvědavá, kterou princeznu bude mít za předlohu ona. :)

Fallenyard
16.09.2021 4 z 5

Zajímavá kniha, tomuhle retellingu klasické pohádky rozhodně nelze upřít originalitu. Přečetla jsem si ji na základě velmi pozitivních recenzí, ale musím konstatovat, že až tak moc mě nenadchla. Lehké pěkné originální čtení, posledních sto stran bylo dokonce tak napínavých, že jsem je hltala a nemohla přestat číst. Originální, napínavé, hlavní hrdinka velmi v pořádku. Ale něco mi tam chybělo :)

Admoas
12.09.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Líbí se mi nápad předělat pohádkové postavy do sci-fi budoucího světa a i když hodně lidem přišlo spousta věcí předvídatelných já vůbec nic nečekla a bavilo mě jak jsme zjišťovali pořád víc a víc a postupně se vše odhaluje. Postavu Cinder jsem si zamilovala a příběh mi utíkal rychle a bavil mě.

TeriLin1111
07.09.2021 5 z 5

Četla jsem už podruhé a je to prostě boží. Tentokrát se doufám konečně dostanu ke zbývajícím dílům. Výborně vymyšlené, hlavni hrdinka úžasná. Myslím si že tohle nejspíš už stejně všichni četli ale kdyby náhodou, určitě vám to doporučuji. Skvělá sci-fi, která má samozřejmě v sobě něco z reality, a sem tam se najde i dobrá myšlenka.

Izabell
16.08.2021 2 z 5

Asi je to dané věkem a momentálním rozpoložením, ale mě osobně kniha příliš neokouzlila. Sem tam čtu i literaturu pro "náctileté", ale tohle mi přišlo hodně jednoduché. Nijak extra to na mě ničím nezapůsobilo a nevzbudilo to náležitý zájem o další děj, takže další díly vynechám ač mohou být i lepší. Jediné co se mi asi líbilo, byla hlavní myšlenka - kyborga.

tereza7804
15.08.2021 5 z 5

Na knihu jsem se chystala již vážně dlouho a nebýt spolupráce, tak se stále chystám.
Čekala jsem, že to bude vážně dobrý, ale tohle bylo rozhodně víc než dobrý, tohle bylo naprosto skvělý! Cinder je fakt úžasná hlavní hrdinka a to že je mechanička a kyborg tomu dodává extrémní šmrnc a budete ji za to mít ještě radší. Stránky mi pod rukou mizely jak kouzelníkovi, až jsem se sama divila, jestli kniha opravdu má těch 400 stran, protože to skončilo příliš brzy a příliš otevřeně. Tohle je vážně jedna z mála seríí, u které jsem velmi ráda, že má tak velký počet stran u dalších dílů. Ten nápad je tak geniální!
Nemohu říct jediné křivé slovo, tohle si zaslouží vaši pozornost.
Nechám si rezervu na další díly a dám 4,9/5 , níže opravdu nejdu :D.

ElessaRiverbow
11.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Na celou sérii jsem se chystala už dlouho, a proto když jsem ji našla v knihovně, nemohla jsem ji tam nechat. Příběh byl naprosto úžasný. Celou dobu jsem byla napjatá, co všechno se ještě stane. Mrzelo mě ale, jak bylo jasné, že Cinder je ztracená princezna Selene, takže to nebylo žádné překvapení. I tak byl konec nečekaný. Cinder mi ihned přirostla k srdci, stejně tak i Kai a doufám, že ty dva se dají dohromady. Další díl potřebuju co nejdříve.

Luigi1
09.07.2021 5 z 5

Tento díl by se "dal klidně"zařadit do dnešní doby.Je zde více pravdy než sci-fi.Rád jsem se začetl a vžíval se do šestnáctileté Cinder,která je vyhledávanou mechaničkou a díky této "profesy" se rozvíjí krásný děj.Doporučuji.

blanka5960
05.07.2021 4 z 5

Retelilng na motivy Popelky, odehrávající se v budoucnosti po světové válce z prostředí Východní společnosti (Činy).
Knížka skrývá netuctový fantasy příběh, který má co nabídnout i přestože příběh Popelky všichni znají. Zajímavé prostředí i hlavní postavy.

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984