Měsíce, květy

knih-o-mol

Nejoblíbebější výbor překladů haiku od roku 1962

Litocha
27.11.2019

Jakožto Evropanka asi nejsem s to patřičně ocenit několik století staré básně z naprosto odlišné kultury. Některé haiku byly jako zářivé kapky chladivé rosy, chvění větru zachycené a uchované pro desítky generací čtenářů, jiné se dost opakovaly (ať už motivy nebo celkovou stavbou), takže ztrácely na působivosti, některé mě úplně minuly. Minimálně stejně jako básně tak oceňuji poučný doslov, který leccos osvětlil.

uminaa
02.02.2019

Moje prvé haiku :) vďaka Čtenářské výzvě na DK som objavila niečo nové a krásne. Ďakujem :)

Zelený_Drak
15.01.2019

I když se překladatelé hodně snažili, přiblížit českému čtenáři haiku není snadné. Haiku je extrémním případem básnické zkratky a já dávám přednost epice, rýmům, tradiční evropské tvorbě. Nevím jak bych haiku vnímala, kdybych uměla japonsky, ale česky mi občas prostě nevyzní a jindy vyznívá jaksi dětsky. Přikládám svůj výběr z výběru.

___Léto___

Jak se má točit
slunečnice
uprostřed

lijavice?!

Droboulinká knížka plná života... Až se člověku zachce taky někam vyrazit a pozorovat :-))

Beltrix
20.03.2016

Mé první setkání s haiku a musím přiznat, že příjemné.

jolii
14.03.2016

Úžasné. Tak málo stačí k vyjádření všeho. Naštěstí jsem sbírku sehnala v antikvariátě, beru si ji všude s sebou na cesty. A trénuji na ní paměť!

Ikkju
18.03.2015

Krásný večer ve skalní čajovně, jenom já, promáčené vršky borovic, a starý Bašó..