Měsíce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Otisky všednodenních situací, běžných radostí a strastí rodinného života. Verše, v nichž se jakoby čas zastavil. Druhá sbírka ostravského autora. Petr Hruška na sebe neopominutelným způsobem upozornil hned při vydání svého debutu Obývací nepokoje. V jeho nové sbírce Měsíce se na první pohled setkáváme s podobnými otisky všednodenních situací, běžných radostí a strastí rodinného života. Kdesi v podverší tohoto civilního gesta to však k neunesení strmí napětím a vnitřními dramaty. Tím, kdo je vyvolává, je čas. V Měsících se čas jakoby paradoxně zastavil. Nebo spíše rozdvojil a zatímco se jeden, ten měřitelný a pojmenovatelný, vtělil do strnulosti tyčících se stěn obyváku, do letmých pohledů a útržků „životaběhu“, ten druhý, vnitřní čas, jdoucí napříč ději, se zrychlil až k úzkosti. Každé zastavení, ulpění, snaha pozdržet a uchovat intimitu chvíle tak současně otevírá nedohlednou hloubku, jež v pádu rozostřuje obrysy i těch nejbližších jistot. Petr Hruška se narodil 7. června 1964 v Ostravě. Vystudoval Filozofickou fakultu OU v Ostravě. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně. V roce 1995 vydal sbírku básní Obývací nepokoje. Žije v Ostravě. „Klíčovým pro sbírku Měsíce je ovšem motiv času, ne toho abstraktního, který popisují básníci líčící koloběh ročních období pomocí charakteristických symbolů, jak bylo řečeno, ale zcela konkrétního životního času, vždyť na stěnách života „kříž a hodiny/ visí stejně“. Vůči násilně zastavenému času (ač je toto zastavení do jisté míry ironické gesto) nalezneme ve sbírce neúnosnou obavu z rychlosti prožívání na jedné straně a touhu po pohybu, cestě a dynamice na straně druhé. Pohyb často symbolizuje i motiv vlaku či nádraží (které zjevně náleží k Hruškově lidskému prostoru): „Vlaky z Ostravy“ či „vinárna na Nádražní“, ale vlastně i takto uschovaně: „V laku vysokých pokojových dveří“, protiklad pohybu a nepohybu, venku a uvnitř vyznívá nejzřetelněji v těchto verších: „U okna noční ložnice/ jako u okna vlaku/ jenomže venku pořád stojí/ tma stromu“. Zatímco z okna vlaku je možné sledovat pohyb stromů, z okna domu pouze stojící strom, jeho tmu, nehybnost.“ Ondřej Macura...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11537/mesice-jkG-11537.jpg 421
Žánr
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Měsíce

Přidat komentář
Sabina335
09. května

Tyto básně mají něco do sebe, docela hezky popisuje stěhování/rekonstrukci (aspoň tak jsem to pochopila, ale já jsem na poezii úplné střevo).

Blazule
12. února

Verše zahrnující každodenní bytí...


mahdal
04. února

Ano, Petr Hruška je mým oblíbeným básníkem! Jeho verše blížící se každodennosti zaujmou čtenáře na první pohled. Poezie sice prostější básnických obratů, zato do hloubky může čtenáři jíti až kam ráčí. Doporučuji.

Doporučujeme

Písně kosmické
Písně kosmické
Tyrolské elegie
Tyrolské elegie
Romance pro křídlovku
Romance pro křídlovku
Slezské písně
Slezské písně